Výsledky 1 až 18 z 18

Téma: Makro + pevná M42 skla?

Hybrid View

Předcházející příspěvek Předcházející příspěvek   Další příspěvek Další příspěvek
  1. #1

    Standardní Re: Makro + pevná M42 skla?

    Dobrá zpráva - podařilo se mi sehnat M42 makrokonvertor. Ačkoli jsem o něm nikde na netu nenašel ani zmínku, narazil jsem na něj náhodou na ebayi (v kombinaci s redukcí na Canon mount a objektivem M42 Revuenon 55/1.4) za docela směšnou cenu.

    Jde o Panagor M42 Auto Macro Converter, umožňuje zvětšení 1:10 - 1:1. Pokud by někoho zajímal, přikládám obrázky z aukce:









    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  2. #2

    Standardní Re: Makro + pevná M42 skla?

    Jak to funguje? Respektive na základě čeho je uváděné to dosažitelné zvětšení, když každý objektiv má jiné maximální zvětšení? (aneb co to například udělá s objektivem, který má 1:1 sám o sobě?) M42 makro telekonvertory jsem viděl (např. Vivitar), tohle ale fakt ne .

    Rozhodně je to zajímavá věcička a určitě dej vědět, co to umí. Předpokládám, že s pár věcmi budeš bojovat - už tak často nijak zářná optika skel tím může dost trpět, ztráta 2,5 f-stopu je dost a předpokládám, že to dost citelně zmenší hloubku ostrosti ...
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  3. #3

    Standardní Re: Makro + pevná M42 skla?

    Předpokládá se použití s 50mm záklaďákem (ty ostří na 0,45-0,50m). Jen pro zajímavost jsem na to zkusil hodit 135/3.5 SMC Takumar - výsledkem by bylo makro z cca metrové vzdálenosti, ale použitelnost by asi valná nebyla - leda snad za velmi jasných dnů na focení plachých motýlů

    Funguje to na jednoduchém principu - je to vlastně "trubka", ve které se posouvá fixní soustava 4 čoček, přičemž při max. zvětšení je blíže čipu a při min. zvětšení hned za objektivem.

    Až to trochu vyzkouším, pochlubím se s výsledky (nic moc nečekám, ale jako hračka a kuriozita je to fajn)

    Při max. zvětšení s 50mm objektivem ostří odhadem na 25-30 cm od čipu (podle zaostření objektivu), při minimálním zvětšení ostří odhadem na 50-150 cm od čipu (podle zaostření objektivu), což je oproti mezikroužkům nebo předsádce docela nezvyk.
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  4. #4

    Standardní Re: Makro + pevná M42 skla?

    Citace Původně odeslal no-X Zobrazit příspěvek
    Funguje to na jednoduchém principu - je to vlastně "trubka", ve které se posouvá fixní soustava 4 čoček, přičemž při max. zvětšení je blíže čipu a při min. zvětšení hned za objektivem.
    Díky, tomu rozumím. Jen ještě nerozumím tomu uváděnému zvětšení v rozsahu 1:10 - 1:1. Podle mého odhadu (snad správného) dosahují 50 mm objektivy při 45 - 50 cm zaostření zvětšení cca 6,5:1 - 7,5:1, znamená těch 10:1 to, že to umí i snižovat max. zvětšení, nebo je to prostě hodnota, která platí pro nejhorší použitelný objektiv a vždy to zvětšuje? (předpokládám, že b) je správně, a) by byl nesmysl, ale to označení mě prostě mate ...)
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  5. #5

    Standardní Re: Makro + pevná M42 skla?

    To bych musel vyzkoušet, ale spíš bych řekl, že je to zvětšení, jakého je dosaženo při maximální možné vzdálenosti od předmětu (>1m), tj. při zaostření objektivu na nekonečno.
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  6. #6

    Standardní Re: Makro + pevná M42 skla?

    Citace Původně odeslal jan555 Zobrazit příspěvek
    Rozhodně je to zajímavá věcička a určitě dej vědět, co to umí.
    Panagor + Takumar 50/1.4



    Citace Původně odeslal jan555 Zobrazit příspěvek
    Předpokládám, že s pár věcmi budeš bojovat - už tak často nijak zářná optika skel tím může dost trpět
    Určitá degradace tam patrná je, ale není to zdaleka tak špatné, jak jsem čekal (zvlášť pokud přihlédnu k tomu, jak lacině ten konvertor vypadá)

    Citace Původně odeslal jan555 Zobrazit příspěvek
    ztráta 2,5 f-stopu je dost
    světlo mě ani tak netrápilo, jako spíš, že jsem měl většinu snímků podexponovaných, protože jsem zvyklý expozoci odhadovat a neuvědomil jsem si, že s tímhle budu muset nějak počítat

    Citace Původně odeslal jan555 Zobrazit příspěvek
    a předpokládám, že to dost citelně zmenší hloubku ostrosti ...
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  7. #7

    Standardní Re: Makro + pevná M42 skla?

    Díky za report. Ta kvalita soudě dle první je (pro mě překvapivě) určitě dostatečná. Druhá je na jakou efektivní clonu?
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  8. #8

    Standardní Re: Makro + pevná M42 skla?

    Úplně jistý si nejsem, ale řekl bych, že f/2.4
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Makrosklo pro 4/3
    Založil Holda v sekci fóra Nákupní poradna
    Odpovědí: 21
    Poslední příspěvek: 13.01.2009, 09:49
  2. Jak používat jedno makro ve všech sešitech?
    Založil Jochynator v sekci fóra Programování
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 24.08.2006, 18:52
  3. [buy] Poraďte čím fotit makro ?
    Založil GABO v sekci fóra Digitální foto a video
    Odpovědí: 11
    Poslední příspěvek: 18.12.2002, 14:47

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •