Veci sa majú takto. Dnes mi začal server kvôli niečomu haprovať a neodpovedal (vyzerá to na nejaký problém s Apache alebo MySQL, ešte zisťujeme) a to tak že som musel ísť do serverovne a reštartovať celý server na tvrdo, lebo okrem pingu na nič nereagoval. Nechcite vedieť ako som bol nasratý, nehovoriac o tom že som sa bál že degradované diskové pole bude to už nerozchodí. Naštastie sa všetko rozbehol s tým že sa mi chtiac/nechtiac podarilo pokazný disk znova inicializovať a pole sa obnovilo. Nie je to dokonalé lebo Storage Manager hlási že Bad Stripes: Yes, a pri diskovom poli je žltý výkričník, ale funguje to píše že Status: Optimal. Zároveň som si prezrel poštu a spísal som tabuľku o chybách, o ich časoch a diskoch. Zistil som že chyba nastáva cca. v ten istí čas v mesiaci a konkrétne sa objavuje vždy keď raz mesačne sa spustí periodic drive scan, ktorý sa nedá zamzať, len zmeniť perióda (Recurring) z mesačnej na kratšiu, prípadne na hodnotu Never. Toto som teraz nastavil, aby mi na Vianoce zase nezahlásilo chybu. Tiež som si spravil štatisku, že ne ktorom porte, atď sa objavuje chyba a zatiaľ vedie port 1, disky z jednej série a vrámci nich jeden sa už pokazil 2x (naposledy som ho vrátil späť, lebo doma bol OK). Celý vývoj aj aktuálny stav je možné vidieť v tejto tabuľke. Aktuálne rozmýšlam nad tým že tento chybný disk by som vymenil za úplne iný, konkrétne WD Caviar R3 750GB, s tým že by som postupne všetky disky vymenil za tento model.
1. Má niekto skúsenosti s kombinovaním diskov rozličnej značky v RAID 5? Alebo mám radšej kúpiť zase Samsunga s tým že potom už budem mať všetky disky z inej série?
2. Neviem nájsť na nete úplne presnú kapacitu týchto diskov. Viem že ako sa vypočítava, ale bojím sa že WD bude mať napr. o jeden megabajt menej a nebudem ho môcť použiť.