Citace Původně odeslal andux
My si iba zdielame DSLko cize sme rovnocenni a spravame sa zatial slusne. Mne ide iba o to, aby niekomu nezacalo lagovat CSko, ked si nahodou niekto taha nejaky subor. Nexcem vobec shapovat podla IP - iba podla protokolu - tj. aby bol celkovy napr. CS traffic uprednostnovany pred ostatnym(je jedno z akej IP ide).
No dyk, jednoduse rozhodis traffic podle IP a kdyz bude nekdo hrat, tak nemuze zaroven logicky stahovat. Pouzivat l7 filtry je naprosto zbytecny. Latenci vyresis prave tim, ze nechas rezervu, hra se ti chova jako trvalej malej traffic a protoze se vpohode vejde do toho, co pridelis dany IP, tak to pasmo dotycnej dostane vzdy.

kazdymu nastavis 90kbit => 15x 90 = 1350, na koren nastavis trebas 1450 ,zbytek mas jako rezervu. Povolis ziskavani volny kapacity a mas celej shaping vyresenej. Resit protokoly ma smysl v pripade, ze mas radove vic kompu na relativne pomaly lince => nemuzes pridelovat 1b/s jednomu kompu => vyresis to priorizaci protokolu.

kdyz to udelas jak rikam, tak v okamziku kdy se dotycnej pripojuje, veme se pasmo z ty rezervy (pokud nekdo sosa => je vyuzity pasmo 1450). Jakmile shaper zareaguje, tak sosacovi uzme cast pasma ve prospech gamesnika. Na latencich to vubec nepoznas a sosac sosa vesele dal. Co vic, nemusis vymejslet kolo, stahni si htbinit script. Jak na to tu najdes jinde, popisoval sem to dost podrobne.