mozno bude a mozno nie, skopcene z mojho weblogu:


SME dnes prinieslo ako obvykle dvojicu tendencnych manipulativnych clankov bez akejkolvek snahy o objektivitu a ako uz tradicne sa snazi sirit medzi ludi paniku (sudiac podla sprav z IT, na ktore mi hodia linky znami ci ktore su v beznom vydani a nie v ich PC rubrike ktoru necitam).

ST od 1.8.2004 spristupni moznost ludom aktivovat si dial-up pausal za 299Sk bez DPH od 16:00-07:00 a neobmedzene cez vikendy a sviatky. Pausal nema ziadne dalsie obmedzenia, ani datove, ani casove, nie je limitovany ani dlzkou pripojenia ci automaticky odpajanim po dobe necinnosti, vydrzi tolko kolko linka. Aby ste mohli surfovat potrebujete hlas. pausal ST Standard (249Sk bez DPH) + poplatok ISP (Orange neobmedzene 81Sk bez DPH, plati sa vzdy za 2 mesiace) + samotny dial-up pausal Rodinny internet.

SME prinieslo tendencny clanok aky bol v Cesku neuspesny dial-up pausal. Nikde v clanku nie je ani zmienka o tom, ze v Cesku sa jednalo len o docasnu testovaciu prevadzku, kedy sa malo rozhodnut ci sa pausal ponecha or nie. Nikde v clanku sa nepise o tom, ze ceski uzivatelia boli obmedzeni max. dlzkou jedneho pripojenia a urcitym casom medzi znovupripojenim sa a tiez automatickym odpajanim po urcitej dobe necinnosti. Nikde v clanku sa nepise, ze v Cesku je internet (resp. jeho ponuka) daleko rozsirenejsi a v x mestach je inet po kablovke (v kolkych na Slovensku??? ja viem leda tak o par stvrtiach v BA a cosi sa mi mari o KE), inet cez wifi za rozumne ceny, ze tam ponuka Cesky telecom pausal s predplatenymi hodinami na inet, samotnu dial-up hodinu v slabej prevadzke dost lacnu a pod. Nikde v clanku sa nepise, ze v Cesku si uzivatelia neplatia zvlast poplatok za pripojenie do inetu a za ISP ktory im umoznuje vyuzivat samotny inet, ale ze oboje je spojene do jednej ceny v ktorej je uz aj poplatok za telefon, aj ISP. Preco porovnava autor clanku Cesko so Slovenskom, ked su nase telco trhy absolutne odlisne v moznostiach pristupu na inet (mame lacnejsie ADSL, GPRS moznosti sa odlisuju a Cesi maju podstatne viac moznosti pripojenia)? Nevedomost, snaha o manipulovanie?

Dalsi tendencny clanok uz nie je ani tak vinou SME, ale samotnym obsahom a vyjadreniami ISP. GTS ma rozumny postoj - je to podla nich zaujimave, ale otazne je ako dlho vydrzi a ci tym nebude kanibalizovat na ADSL (to je snad problem ST, preco to trapi ich? oni mozu ponuknut ceny ake chcu).

"Na prvy pohlad pozitivne zavedenie neobmedzeneho pripojenia do internetu popoludni a vecer moze sposobit, ze pouzivatel dial up-u sa bude v tomto case do internetu pripajat desiatky minut" - riaditel ISP Slovanet Peter Macaj. Toto by bolo este vcelku rozumne tvrdenie, ale zaklincoval ho "Bez podielu na zvysenych trzbach byvaleho monopolu nemame z coho investovat do nakupu novych liniek alebo modemov". Firma Slovanet uvazuje, ze sa preto obrati na regulatora (TU SR) "aby Telecomu zakazal urobit planovane zmeny".

Co z toho pre nas uzivatelov vyplyva? Nenazrany Slovanet chce dial-up uzivatelom zakazat pouzivat lacnejsiu verziu pripojenia (dial-up pausal), lebo by to mohlo udajne sposobit pretazenie siete a ich modemov. Argumentuje uplne scestne absenciou nejakej VOO ponuky. Naco chce Slovanet ponuku? Je vari v Cesku, ze mu plynu haliere z kazdej minuty pripojenia a uzivatelia si nemusia platit zvlast pausal samotnemu ISP? Ako sa Slovanet tyka dial-up pausal? Aky je pre neho rozdiel medzi zakaznikom ktory si plati u neho neobmedzeny pristup na inet a pristupuje nan cez slabu, silnu prevadzku alebo samotny dial-up pausal? Pre Slovanet v tom nie je ziadny rozdiel, pre Slovanet je to stale 1 a ten isty zakaznik obsadzujuci 1 modem a Slovanet moze byt uplne ukradnute ci zakaznik plati 60Sk za hodinu v silnej prevadzke alebo ci tam je pripojeny cez dial-up pausal. Ako sa chce branit proti tomu, ze uzivatelia dial-up pausalu budu na inete dlhsie a tym padom mozu pretazit ich poddimenzovanu (?) modemovu siet? Chce zakazat dial-up pausal ktory sa ho vobec netyka a ktoreho sekundardne nasledky sa ho mozu eventualne tykat (to sa da zistit jedine v skutocnej prevadzke co akosi pri zakazanom dial-up pausali mozne nie je). Slovanet nechce kupovat nove modemy. Slovanet nechce zdrazovat svoje ISP produkty aby poskytol v pripade skutocneho pretazenia vyssiu kvalitu a moznosti pripojenia, jemu vyhovuje viac nizsia suma, ale zato minimalne pouzivanie jeho modemov. Slovanet sa chce radsej dohodnut s ST ze sa poplatok ISP stane sucastou samotneho dial-up pausalu a logicky si nan Slovanet prihodi viac nez ked je zvlast transparentne oddeleny (a ukazuje ludom ze medzi zakaznikom v silnej prevadzke a dial-up pausalom nie je ziadny rozdiel). Tymto by mohol Slovanet odlisovat beznych dial-up zakaznikov, ktorym by ponechal aktualne ceny a zakaznikom dial-up pausalu by mohol pekne zdvihnut ceny, lebo oni su zakaznici ktori si dovoluju sluzbu vyuzivat viac ako sa mu hodi, aj ked pre Slovanet sa jedna stale o 1 obsadeny modem, bez ohladu ci na nom visi zakaznik v silnej prevadzke alebo cez dial-up pausal. Moze Slovanet rovnako protestovat v pripade ze by zlacnela hodina inetu napr. na 10Sk a rovnako by udajne hrozilo pretazenie siete?

Dufam, ze viete komu sa budeme moct vsetci podakovat ak sa obrati na TU SR s poziadavkou na zrusenie dial-up pausalu a TU SR mu vyhovie a pekne tak zakonzervuje sucasny stav ryzovania na zakaznikoch, ktori sa pripajaju kvoli velkym cenam len na chvilu a modemy dotycneho ISP tak zatazuju minimalne zatial co kazdy mesiac vyberana suma tomu nezodpoveda.

Dial-up pausal nie je ziadna velka senzacia, v porovnani s GPRS prinasa nemoznost pripojenia sa medzi 07:00-16:00 a je viazany len na 1 konkretny byt a nevezmete si ho so sebou na chalupu. V com je vyhoda dial-up pausalu? Je o 60 korun lacnejsi (249+299+81=629Sk bez DPH) ako ponuka Eurotel Data Standard 700MB (590+100=690Sk bez DPH). Naozaj caka jeden nemenovany ISP pretazenie siete alebo mu ide len o lepsie vyzmykanie dial-up zakaznikov, ktori chcu surfovat lacnejsie a viac? (evidentne si pausal nevyberie niekto komu sa neoplati, takze ST na tom skor prerobia (ale zase budu mat staly mesacny prijem a nalakaju skor ludi na ADSL)) Alebo sa chce niekto prizivit na produkte ST a ziada od nich VOO ponuku akoby bol v Cesku a neplatil sa zvlast pausal ISP?



clanok s odkazmi - http://markoff.biz/pivot/entry.php?id=305