takze vcera som si domov doniesol 15k rpm seagate cheetah generacie 5 s kapacitou 74 gigabytov. Pri teste HDtach vykazuje rychlosti 40mb/s jak v burstoch tak beznom citani.

mam doma iny disk seagate cheetah 15k rm, s kapacitou 74 gigabytov generacie 4. Pri teste HDtach vykazuje rychlosti 80 mb/s a viac jak v burstoch tak beznom citani.

kabelaz je identicka (skusal som dva rozne kable, jeden z nich ma na sebe velkymi pismenami napisane ULTRA 320), terminator je identicky (tiez rovnake napisy).

Radic je Adaptec 19160 a jeho bios tvrdi ze oba disky (ci uz spolocne alebo separatne) bezia na rychlosti U160.

Behom vikendu pridam fotky z HDtachu a este ineho toolu.

Urcite to nieje:
- Doskou a via chipsetom. Je mi jedno co bude hociktory zaryty intelak tvrdit o tom ze nesmiem zdielat irq radica, alebo ze tieto dosky prepustia len 50 mega v sekunde. IRQ mam spravne rozvrhnute a jeden z dvoch diskov evidentne ide podla maxima udavaneho vyrobcom disku (80 az 90 mega).

- Adaptec radicom, znova preto ze jeden z diskov ide naplno

- jumprom na novom disku ktory natvrdo nastavy single-ended mode. ten jumper rozhodne nieje zapojeny a kontroloval som to viac krat.

- vadnym diskom - toto je uz druhy disk tohoto typu ktory mi to robi.

Podozrievam:
Rozhranie zvane Diffsens ktore je v tychto diskoch. Hovori nieco o tom ze ak su hodnoty napatie v istych rozsahoch tak automaticky zapne Single ended (SE mode).

Problem som riesil a studoval pred rokom u ineho disku a cca mesiac som hladal riesenia ale nic som nenasiel, ukoncil som to s tym ze je asi vadny disk, ale teraz sa ukazalo ze samotny disk je asi v poriadku.

Vysvetlivky:

Single ended je starsi typ rozhrania ktory umoznoval data rate na urovni 20 mb/s. s novsou kabelazou a novsimi typmi rozhrania umoznuje teoreticky az 40 megabyte v sekunde, ale prakticky sa toto nastavenie vobec nevyuziva prave preto ze novsie typy rozhrania umoznuju az 320mb/s.

vo vysledku to teda vyzera tak ze disk z nejakeho dovodu bezi v SE mode, ale ziaden tool mi toto nepotvrdil.

skusal som to:
- na inych doskach
- na inych radicoch
- podla moznosti kombinaciach dosiek a radicov
- mam k dispozicii dva rozne kable
- skusal som oba disky zapojit spolu i kazdy samostatne

vzdy som dostal rovnaky vysledok.

privitam hociaky navrh alebo napad. pre mna je totiz uz uplna zahada preco jeden disk bezi naplno a druhy disk, ktory je prakticky identicky bezi len na stvrtine vyrobcom garantovaneho vykonu.