Mám jeden problém so servrom. Železo je v podpise, v tomto prípade je nepodstatné (aspoň dúfam), radič je Adaptec 2420SA + 4x disky Samsung HD753LJ (750GB, 32 MB cache, 7200rpm). Disky sú aktuálne v štvordiskovej RAID5 konfigurácií. Je mi jasné se že nie sú to disky navrhované špeciálne pre servre, ale keď sme ich kupovali, tak rozpočet stačil iba na toto. A teraz k veci. Pravidelne sa stávz že niektorý disk nahlási bad block, radič to eviduje a je po srande, zrazu je diskové pole narušené, treba meniť disk. Keď som prvý krát zapájal diskové pole, nerobil som low level format, predpokladal som že niekoľkohodinovom vytváraní RAID pola sa zároveň prekontrolujú aj disky. Vtedy sa problém nevyskytol, fungoval som v pohode, až kým o mesiac mi neprišiel mail že na jednom disku je bad block a máme prúser s diskom. Tak som kúpil nový, vymenil, pole sa obnovilo fungoval som ďalej, satrý disk som odniesol domov, nahodil LLF a do dnes doma funguje bez problémov, bez chyby, takže nemôžem ho reklamovať. Situácia sa o dva mesiace opakovala. Zase som kúpil nový disk, vymenil, zase je všetko OK, už mám doma dva úplne funkčné disky ktoré ani vyreklamovať nemôžem. Za ďalšie 2-3 mesiace sa situácia opakovala, tretí disk nahlásil chybu, už som bol nasratý, ale nemienil som kupovať ďalší disk, tak som sa rozhodol že vrátim jeden z tých ktorý mi doma bez problémov funguje. Spustil som na ňom LLF, vymenil a všetko fungovalo ako má až do dnes. Zase chyba, zase by to riešila vymena diskov, ale aktuálne mám doma oba disky plné a na nový nemám prachy. Moja otázka: je toto normálne že pre BB, ktorý neskôr nemôžem nájsť sa mi zdegradfuje celé diskové pole? Dosť ma to štve že cca. každý štvrťrok chodím do serverovne. Ďalšia vec, je možné nejak donútiť na diaľku ten radič aby obnovil diskové pole na ten istý disk? Máme na servri nainštalovaný Adaptec Storage Manager, ale takúto možnosť neponúka. Keď v vymením disk, tak rebuilding sa spúšta automaticky. Nejaké nápady?