Předem - pročítám již 2 dny fora a thready a moc rozumu jsem z nich nepobral

Jelikož jsem se v našich končinách konečně dostal na net (natrvalo) chtěl bych vyzkoušet a naučit se "problematiku" VPN. Co se týče teorie tak snad bych něco věděl ale konktrétní program ee

Asi nejdoporučenější prog. jsem pochopil OpenVPN ale s jeho nastavenim si nevim rady Linux totiz neovladam a v drtive vetsine 99% jsem našel jen odkazy jak ho nastavit právě na linuxu Přímo v HowTo je sice návod na instalaci ve Win ale při generování certifikátů jsem se totálně ztratil a nepochopil co proč a jak a navíc mi to nědělalo to co to asi dělat mělo

Vysvětlí mi prosím někdo problematiku těch certifikátů (stačí stručně)? Co je to CA certifikát a jak je to s veřejným, kilentským a serverovým certifikátem?

Případně i jestli lze nastavit tento server na xp Home co mám v práci a připojit se na něho z domu kde mam taky xp? nebudu řešit připojení internetu firewallu apod... to bych zvládnul.... jde mi jen o to vůbec někde začít.

Dále jestli je lepší začít s něčím jednodušším jako je asi VNC co jsem se dočetl apod?

Připadne mi, že čím jsem starší, tím hůř to leze do hlavy..... nebo se tomu tam nechce

Předem velmi moc děkuji za jakoukoliv pomoc nebo radu, návod nebo jen nakopnutí jak pokračovat dále....