Výsledky 1 až 14 z 14

Téma: Zapojení HDD Raid nebo Base

  1. #1

    Standardní Zapojení HDD Raid nebo Base

    Prosím o radu !!!
    Mám dva disky WD Raptor 74GB SATA 10000RPM a Seagate Barracuda 120GB SATA 7200RPM
    chci se zeptat jestli je lepší je dát do RAID pole nebo je nechat každý zvlášť ??
    A jaké je lepší nastavení v Biosu SATA jako RAID nebo BASE - co znamená BASE ??
    Mám MB Giga-Byte GA-7N400 Pro2 (Rev 2.0)
    Dík

  2. #2

    Standardní

    zapojit ich do RAID pola je uplna hlupost, ci uz kvoli kapacite alebo kvoli absolutne odlisnej rychlosti.
    Nastavenie v biose v podstate prepina SATA cipu medzi funkciou RAID radica alebo klasickeho radica pevnych diskov (v tvojom pripade BASE).
    Disky si zapoj klasicky a system nahod na raptora a mas vystarane
    Sound (Sennheiser HD 580 + Meier Corda Move) just great
    Workstation (Intel i5 4590 + Noctua DH14×Asus Z97-A×24GB DDR3×480GB Sanmsung 850 Pro + 1TB WD + 1TB WD + 1TB Samsung+×MSI N760 TF 2GD5/OC ×Enermax Pro82+ 425W×Antec Solo Modded×Dell UltraSharp U2713HM 27"×Logitech MX3200×Inspire T3030) not so silent anymore
    Photo (Sony A6000×32GB SD×stuff×Crumpler Long Schlong+Tenba D-15c×Velbon V2000×Lomo LC-A) creative
    Notebook (IBM ThinkPad T420s×nejaká i5×240GB Samsung 850Pro×8GB RAM×dve baterky×blabla) mobile
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci (tj. ikonka s vahami pod avatarem), už můžete i "anonymně".

  3. #3

    Standardní

    Citace Původně odeslal MadCap
    zapojit ich do RAID pola je uplna hlupost, ci uz kvoli kapacite alebo kvoli absolutne odlisnej rychlosti.
    Nastavenie v biose v podstate prepina SATA cipu medzi funkciou RAID radica alebo klasickeho radica pevnych diskov (v tvojom pripade BASE).
    Disky si zapoj klasicky a system nahod na raptora a mas vystarane
    presne tak

    davat Raptora II do raidu s tim Seagatem je proste uchylka na Ntou
    Všeho chuť

  4. #4

    Standardní

    no, vzhledem k tomu, ze ty raptory ma DVA, tak asi myslel zapojit do raidu je...

    ja bych to zapojil ty WD jako RAID1, dal na to system, swap apod. a ten Seagate pouzival na data

    Citace Původně odeslal Namornik
    Citace Původně odeslal MadCap
    zapojit ich do RAID pola je uplna hlupost, ci uz kvoli kapacite alebo kvoli absolutne odlisnej rychlosti.
    Nastavenie v biose v podstate prepina SATA cipu medzi funkciou RAID radica alebo klasickeho radica pevnych diskov (v tvojom pripade BASE).
    Disky si zapoj klasicky a system nahod na raptora a mas vystarane
    presne tak

    davat Raptora II do raidu s tim Seagatem je proste uchylka na Ntou
    EPoX 8RDA+ | TBredA0 XP1700+@2200+ (200x9) | 256MB Samsung \"C\" PC2700 (3-3-2-2) | PowerColor Radeon 9600 Pro 128MB | 160 GB Seagate

  5. #5
    mrtvej brouk mince Avatar uživatele mISHA
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    pardubice
    Příspěvky
    7 264
    Vliv
    345

    Standardní

    jestli se nemylim, tak ta deska ma sata pripojeny stale pres pci, tzn jsou tyto disky a tak i samotny raid celkem zbytecna akce.

    EDIT: 3 disky v raidu nelze zapojit!
    zaklepal nozickama, ale nastesti predtim stihl uvalet svou kulicku

  6. #6

    Standardní

    Citace Původně odeslal mISHA
    jestli se nemylim, tak ta deska ma sata pripojeny stale pres pci, tzn jsou tyto disky a tak i samotny raid celkem zbytecna akce.
    priznam se, ze nechapu, o cem pises

    Citace Původně odeslal mISHA
    EDIT: 3 disky v raidu nelze zapojit!
    ne? a co treba RAID5?

    jo a ten ten raid co uvadim vyse jsem myslel 0 (ne 1, proste stripe)
    EPoX 8RDA+ | TBredA0 XP1700+@2200+ (200x9) | 256MB Samsung \"C\" PC2700 (3-3-2-2) | PowerColor Radeon 9600 Pro 128MB | 160 GB Seagate

  7. #7
    mrtvej brouk mince Avatar uživatele mISHA
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    pardubice
    Příspěvky
    7 264
    Vliv
    345

    Standardní

    o cem pisu? vsechny nforce2 chipsety krome jednoho z poslednich ( nemam silu ted hledat ktery presne to je ) maji sata radic pripojeny pres PCI sbernici. a jaka je prenosova kapacita PCI na kterou jsou krome toho radice naveseny vsechny ostatni pridavne zarizeni ( karty, usb atd atd atd )? to je za domaci ukol

    raid5? hele je fajn, ze vis jak funguje raid, ale tady se nebavime o profi raid radicich. sice nemam extra rozsahle znalosti vyrabenych desek, ale vetsina ma na sobe radic highpoint anebo promise ( anebo sil ci via na sata ) a ani jeden z nich nepodporuje nic jineho krome 0, 1 a eventualne 0+1 ci JBOD.

    EDIT: pokud nekdo da odpoved na tema "sata na teto desce skrz chipset anebo skrz pci" za me, tak budu rad.
    zaklepal nozickama, ale nastesti predtim stihl uvalet svou kulicku

  8. #8

    Standardní

    Citace Původně odeslal mISHA
    o cem pisu? vsechny nforce2 chipsety krome jednoho z poslednich ( nemam silu ted hledat ktery presne to je ) maji sata radic pripojeny pres PCI sbernici. a jaka je prenosova kapacita PCI na kterou jsou krome toho radice naveseny vsechny ostatni pridavne zarizeni ( karty, usb atd atd atd )? to je za domaci ukol
    a to je prave to, ze ten raid smysl ma - pokud ty WD zapojis jako RAID 0, pobezi pri sekvencnim cteni kolem 60 GB/s, coz PCI stiha a vykonovej narust je to znatelnej

    Citace Původně odeslal mISHA
    raid5? hele je fajn, ze vis jak funguje raid, ale tady se nebavime o profi raid radicich. sice nemam extra rozsahle znalosti vyrabenych desek, ale vetsina ma na sobe radic highpoint anebo promise ( anebo sil ci via na sata ) a ani jeden z nich nepodporuje nic jineho krome 0, 1 a eventualne 0+1 ci JBOD.
    staci nepsat nesmysly jako "3 disky v raidu nelze zapojit!" a nemusis se potom takhle sahodlouze vymlouvat
    EPoX 8RDA+ | TBredA0 XP1700+@2200+ (200x9) | 256MB Samsung \"C\" PC2700 (3-3-2-2) | PowerColor Radeon 9600 Pro 128MB | 160 GB Seagate

  9. #9
    mrtvej brouk mince Avatar uživatele mISHA
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    pardubice
    Příspěvky
    7 264
    Vliv
    345

    Standardní

    sahodlouze vymlouvat? no oki, formuloval jsem to dost nestastne.

    ale ohledne PCI a prenosu pardon. ale musel jsem. pripoj si usb bluetooth dongle nebo televizni kartu nebo nejlepe pripoj se k siti skrz sitovku a uvidime, co to udela s prenosovou rychlosti.

    EDIT: a jeste takove doplneni ohledne RAID 0 > koukam, ze ty si na pocitaci evidentne nejspis jen hrajes, kdyz tu radis pouzit tento raid rezim
    zaklepal nozickama, ale nastesti predtim stihl uvalet svou kulicku

  10. #10

    Standardní

    Citace Původně odeslal mISHA
    ale ohledne PCI a prenosu pardon. ale musel jsem. pripoj si usb bluetooth dongle nebo televizni kartu nebo nejlepe pripoj se k siti skrz sitovku a uvidime, co to udela s prenosovou rychlosti.
    co by? nekdy to bude treba pomalejsi, nekdy ne - kazdopadne pouziti ma smysl, nebot ke zvyseni vykonu dojde

    Citace Původně odeslal mISHA
    EDIT: a jeste takove doplneni ohledne RAID 0 > koukam, ze ty si na pocitaci evidentne nejspis jen hrajes, kdyz tu radis pouzit tento raid rezim
    ani ne - vzhledem k tomu, ze pri poskozeni jednoho disku prijdes o data, radil jsem tam nahrat pouze system, swap, odkladaci soubory aplikaci atd., tzn. data, o ktery muzes bez problemu prijit

    staci si precist, co pisu
    EPoX 8RDA+ | TBredA0 XP1700+@2200+ (200x9) | 256MB Samsung \"C\" PC2700 (3-3-2-2) | PowerColor Radeon 9600 Pro 128MB | 160 GB Seagate

  11. #11
    mrtvej brouk mince Avatar uživatele mISHA
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    pardubice
    Příspěvky
    7 264
    Vliv
    345

    Standardní

    ad prenosova rychlost > ano, opravdu jenom "nekdy"

    ad raid > hele dnes jako temer nemocny urcite nemam silu se hadat. ale az budes na pocitaci pracovat, tak pochopis o cem mluvim.

    pekny vecer, sve jsem jiz napsal.
    zaklepal nozickama, ale nastesti predtim stihl uvalet svou kulicku

  12. #12

    Standardní

    Citace Původně odeslal mISHA
    ad prenosova rychlost > ano, opravdu jenom "nekdy"

    ad raid > hele dnes jako temer nemocny urcite nemam silu se hadat. ale az budes na pocitaci pracovat, tak pochopis o cem mluvim.

    pekny vecer, sve jsem jiz napsal.
    dobre, tati - tak az se uzdravis,rad si prectu, co mi k tomu napises, abych to i ja hloupy pochopil...

    mam takovy pocit, ze jsou v tomhle smeru tvoje znalosti spis teoreticke a ze rad pronasis nesmyslna tvrzeni (viz. "nelze provozovat nesoftwerovy raid z oken. ") a kdyz nekdo poukaze na zjevnou nesrovnalost, tak to prebijes dalsim tajemnym tvrzenim, nebo rovnou tim, ze se "nebudes hadat" a ze to jednou "ten druhej treba pochopi"

    tvuj prvni post obsahoval 2 tvrzeni, z nichz obe jsou (podle me) nepravdiva, tak jsem na to poukazal
    EPoX 8RDA+ | TBredA0 XP1700+@2200+ (200x9) | 256MB Samsung \"C\" PC2700 (3-3-2-2) | PowerColor Radeon 9600 Pro 128MB | 160 GB Seagate

  13. #13
    mrtvej brouk mince Avatar uživatele mISHA
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    pardubice
    Příspěvky
    7 264
    Vliv
    345

    Standardní

    oki

    ad "nelze provozovat nesoftwerovy raid z oken" > raid radice nastavujes a provozujes pouze z jejich biosu. mozne dalsi +- nastaveni napriklad z oken uz je podruzne. prosim neplest si s softwerovymi raid radici / programy emulujicimi raid.

    ad sata via chipset vs sata via pci > prenosova rychlost pci je vicemene teoreticka. protoze se deli mezi vsechny pripojene zarizeni. nejedna se tedy jen o pci sloty, ale casto i o onboard zvukovku, radice usb ci firewire a dalsi onboard zarizeni ( u nf2 je to prave i sata radic ) a jejich provozni rezii.

    ad raid a 3 disky > tam uz jsem to tusim vysvetlil ( a i specifikoval to, ze jsem to napsal dost nestastne ).

    ad raid 0 > urychli vetsinou pouze praci se soubory mensimi jak stripping faktor anebo ohodne vetsimi ( se sekvencnim ctenim/zapisem ). prvni pripad je mozna boot systemu. druhy pripad se pri praci systemu nevyskytuje.

    ad raid 0 a bezpecnost > system na raid 0 je pro skutecnou praci s nastavenym rozhranim os nepouzitelny. pokud pouzivas default rozhrani a reinstalujes kazdy patek, tak potom no comment. raid 0 by mozna tak byl vhodny pro data ( trebas video ), nicmene je zase nebezpecny z duvodu poskozeni. naopak data bez raid 1 je risk.

    snazil jsem se nepsat roman, takze doufam, ze jsi to pochopil. pokud stale jeste ne, tak to uz pripadne necham na nekom jinem.
    zaklepal nozickama, ale nastesti predtim stihl uvalet svou kulicku

  14. #14
    Junior Member
    Založen
    03.12.2002
    Bydliště
    Hodonín
    Věk
    44
    Příspěvky
    97
    Vliv
    264

    Standardní RAID 0

    Takže tu se musím zastat mISHA, páč má pravdu, RAID 0 využiješ pouze při určitých operacích operacích a navíc, ten člověk neřekl na co to chce, protože jestli si myslí, že mu najedou rychleji Windows, nebo se mu načtou rychleji hry, tak to je sice částečná pravda, o moc rychlejší to není, ale jestli si kvůli tomu koupil Raptory, tak je blázen. Použitelné je to pro střih videa a úpravu zvuku, ale na to potřebuješ dva RAID 0, jinak to ztrácí smysl, sám video střihám, mám 5 disků a zkoušel jsem s tím hodně věcí, ale jak psal mISHA, pokud je to připojeno přes PCI do čipsetu, tak je to dost o ničem, přenosová kapacita je malá, stačí zvukovka, síťovka, USB, popř. Firewire.
    C2Q 9550@3,6 GHz 1,18v, 8GB, GTX295, HDD 9 TB, DVD-RW, Genius HT 5.1, 24" HP LP2465
    A64 x2 4000+, M2A-VM, 2 GB, HDD 250 GB, DVD-RW, 24" Acer
    E6400@3200, P965-DS4, 2GB, 8800GTS 720/1800/1000, HDD 160 GB, DVD-RW, 22" Acer

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •