Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Výsledky 1 až 25 z 30

Téma: RAW workflow - resizing + sharpening

  1. #1

    Standardní RAW workflow - resizing + sharpening

    FYI, thread od ace Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...) je o doostřování při upsamplingu, tento thread je o downsamplingu.

    Nešťasten z toho, co provedli s doostřováním v Bibble5 (hlavně v porovnání s Bibble4) jsem se jal hledat jiný, lepší způsob. Proces doostřování je pro mě velice důležitý, protože ovlivňuje výsledné vnímání fotky. Efektivním doostřením se dají zakrýt nedostatky při vyvolávání (z RAWu) nebo malé rozlišení, naopak špatným doostřením se ztrácí detaily, fotka je jakoby z hrubého rastru. (Ano, máte pravdu, zase řeším ptákoviny, ale dobrá technická kvalita a skvělý rámeček přece dokážou skrýt neschopnost autora a chybějící cit pro umění, ne? )

    Mám rád čisté fotky bez šumu, pěkně prokreslené, jemné a bez artefaktů (duchy kolem kontrastních hran). Ze zkušenosti vím, že ve fullsize fotkách se někdy objeví monochromatický šum už při ISO200, když si člověk trochu pohraje s křivkami. Pak je to jen na algoritmech, co předvedou při zmenšování a doostřování. A jak všichni víme, doostřením se šum zvýrazňuje.

    Takže jsem se jal trochu si pohrát s ImageMagickem, jakožto první a asi nejrozumnější a nejrozšířenější volbou. Návod je zde spolu s detailním popisem algoritmů a názornými příklady: http://www.imagemagick.org/Usage/resize/. Zaujaly mě především filtry aplikované při resize - analogií by mohlo být filtrování obrazu ve 3D aplikacích, nejběžněji používané jsou bilineární, trilineární a anizotropní (v modifikacích každého výrobce GPU). Hry ale nehraju, tak v této oblasti moc nepovím. Zkrátka u tohoto přístupu se mi líbí, že algoritmus "doostřování" (ponechme současnou změnu rozměrů bokem) zde má k dispozici několikanásobně více dat, než pozdější doostřování už zmenšeného obrázku, nemusí tedy "kouzlit" či "vařit z vody".

    Spousta prohlížečů obrázků aplikuje nějaký filtr při zobrazení 'fit to screen', čili resize směrem dolů. Platí to alespoň pro mnou používané Eye of Gnome, GThumb a GQview/Geeqie. Moderní web prohlížeče se chovají stejně, viz. test na http://www.zive.cz/clanky/vyhlazovan...7/default.aspx

    Syntaxe je uvedena v manuálu, já pro test použil následující filtry:
    • Box (zde jsem očekával zubatost)
    • Triangle neboli bilineární filtr (s předtuchou malého efektu doostření)
    • Scale (parametr -scale, výsledek nejistý)
    • Cubic + unsharp 0x1 (jednoduchý resize a pak aplikovaný USM)
    • Catrom (zdál se mi kontrastní a bez ringingu)
    • Hanning (ostrý Windowed Sinc filtr, můj předchozí favorit)
    • Lagrange (doporučený Windowed Sinc filtr)
    • Gaussian (testoval jsem blur hodnoty 0.5 a 0.75)


    Výsledky jsou zde, spolu s fullsize zdrojovýma fotkama: http://tomas.bzatek.cz/tmp/imgmagick_resize_filters/
    (fotky jsou z nedávného výletu, vybíral jsem jen ty, na kterých je to opravdu vidět)

    Pár poznámek:
    - původní fullsize fotka má 8MPix, tzn. 3504x2336 px
    - z Bibble jsem exportoval fullsize s doostřením 200, aby vůbec bylo z čeho brát ostrost. Je to empiricky zjištěná vcelku rozumná hodnota
    - použitý foťák má velice silný low-pass filtr, výsledky mohou být jiné na jiných modelech
    - resizuju nejčastěji na 1200x800, příp. menší 900x600, na použití filtrů a výsledků tento rozdíl nebude mít vliv
    - všimněte si, jak se u JU4Y0627 mění kvalita bokehu

    Musím uznat, že tento test není univerzální, ale protože fotím nejvíc landscape, prováděl jsem test na tomto. Nejlépe mi tady vychází Gaussian filtr, jen to chce najít vyváženou míru ostrosti vs. aliasingu. Na mnou nedávno focenou firemní párty jsem použil natvrdo Hamming filtr a výsledky jsou víc než slušné, nějaké artefakty jsou nevýrazné a fotky jsou krásně prokreslené a ostré (možná až hraničící s přeostřením, ale u takových brakových výcvaků je to fuk).

    Bylo by dobré také otestovat jiný SW než jen imgmagick, třeba plný Noise Ninja má nějaké vlastní doostřování, ale nemám licenci. Pak existují další komerční specializované SW, které jsou zpravidla ale jen pro Windows, což je pro mě nepoužitelné. Jestli má někdo Capture One nebo LightRoom, bylo by zajímavé porovnat. Hrál jsem si i s GIMPem, který má implementováno několik filtrů pro resize, ale výsledky nic extra a variabilita nastavení slabá. Stejně to bude u Photoshopu, předpokládám.

    Docela se mi líbila prezentace Nik Sharpener Pro, viz. http://nikonclub.digiarena.zive.cz/v...ani-fotografii

    Nutno ještě dodat, že výsledky jsem subjektivně porovnával na svém 19" LCD monitoru, který má docela hrubý rastr, ale zato je vidět každý detail. Na 24" monitorech s jemnějším rastrem nemusí být jednotlivé rozdíly tak znatelné. A na noteboocích se na to ani nepokoušejte dívat

    Otázky pro posluchače:
    - Čím resizujete/doostřujete vy? Jaké je vaše workflow?
    - Z uvedených testů, který filtr nejlépe lahodí vašemu oku?
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  2. #2

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    já doostřuju v raw therapee do jisté míry, která se mi jeví pro danou fotku dobrá. pokud si pak ještě hraju s výsledkem v gimpu, tak obvykle sáhnu po pluginu wavelet sharpen, který se mi subjektivně líbí (rychlostí i výstupem lepší než usharp masking přímo v gimpu), pak občas na výrazně horší věci plugin high pass sharpening, ale to jen výjimečně, nedá se v něm nic nastavovat a je hodně agresivní.

  3. #3
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Osobně pod Win postupuji takto:

    1. konverze z RAWu pomocí Canon Digital Photo Professional, při tom upravení WB, odšumění, doostření jeho interními nástroji + export do JPG v 100% kvalitě - rozměry jsou pak 3072x2048 (6MP). Výjimečně hrabu na barvy - převod do BW obvykle desaturací + poladění kanálů.

    2. pro archivaci a prohlížení zmenšuji podle kvality metodou supersampling nebo lanczos v Zoner Photo Studio 10 na 50% (což odpovídá 1536x1024). Supersampling používám u ostrých fotek (výsledný obrázek pak není přeostřený), naopak u méně povedených a měkčí kresby lanczos metodu, která naopak zvýrazní hrany.

    Moc se s PP nepářu, ale je to tím, že chci udělat fotku foťákem, ne se s tím pak hodiny babrat v kompu. A výsledky odšumění, doostření a změny rozměrů mnou zvolené aplikace podávají pro mě uspokojivé, takže s tím nemám problém. Ve výsledku tisknu max. 20x30 a s výstupy jsem spokojený.
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  4. #4

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal Marty Zobrazit příspěvek
    Moc se s PP nepářu, ale je to tím, že chci udělat fotku foťákem, ne se s tím pak hodiny babrat v kompu.
    O tom zadna, ja se tady timto snazim optimalizovat svuj workflow, abych ve vysledku usetril cas. Imagemagick proto, ze nad nim mam napsanou galerku a finalni resize + sharpen muzu delat automaticky pri behu skriptu.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  5. #5
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal Gargamel Zobrazit příspěvek
    O tom zadna, ja se tady timto snazim optimalizovat svuj workflow, abych ve vysledku usetril cas. Imagemagick proto, ze nad nim mam napsanou galerku a finalni resize + sharpen muzu delat automaticky pri behu skriptu.
    Jj, souhlas. V době, kdy jsem výstup z foťáku zpracovával na tuxovi, jsem měl skriptík, který mi to automatizoval. DCRAWem konverze a imagemagickem resize. Tam jsem ale musel 100% sázet na to, že z foťáku fotka vylezla pěkně. Nehledě na to, že výstup DCRAWu se mi v porovnání s DPP nějak nelíbil - tuším, že tam byl patrnej takovej divnej rastr při 100% zobrazení. Ale nevrtal jsem se do toho, takže možná to bylo jen nastavením parametrů.
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  6. #6

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal Marty Zobrazit příspěvek
    Jj, souhlas. V době, kdy jsem výstup z foťáku zpracovával na tuxovi, jsem měl skriptík, který mi to automatizoval. DCRAWem konverze a imagemagickem resize. Tam jsem ale musel 100% sázet na to, že z foťáku fotka vylezla pěkně. Nehledě na to, že výstup DCRAWu se mi v porovnání s DPP nějak nelíbil - tuším, že tam byl patrnej takovej divnej rastr při 100% zobrazení. Ale nevrtal jsem se do toho, takže možná to bylo jen nastavením parametrů.
    Tak to zas ne, porad pouzivam primarne Bibble, precejen kazda fotka je jina. Proces popsany v tomto threadu je jen finalizace.

    OT: zrovna DPP jsem pred par dny zkousel, vylezla z nej fialova obloha u poloviny fotek. A taky to nastavovani parametru po skocich je moc hrube (pet az deset moznych stupnu je fakt nepouzitelne na jemne doladeni). Docela jsem byl zklaman, ale dost mozna taky namlsan (ne-)kvalitami Bibble.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  7. #7
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal Gargamel Zobrazit příspěvek
    Tak to zas ne, porad pouzivam primarne Bibble, precejen kazda fotka je jina. Proces popsany v tomto threadu je jen finalizace.
    Teď jsem na čas bohužel (nebo bohudík?) bez woknous a pod Linuxem na to nic nemám. Doporučíš něco komfortního, co by mi nahradilo DPP, který mi vyhovuje? Tedy - browser s náhledy, doubleclickem otevřu, v tool paletě nastavím úpravy z RAWu a snadno (hromadně, po nastavení úprav) exportuji do zvoleného adresáře jako JPG? Vím, že ten blind batch s dcraw není ideální...

    Citace Původně odeslal Gargamel Zobrazit příspěvek
    OT: zrovna DPP jsem pred par dny zkousel, vylezla z nej fialova obloha u poloviny fotek. A taky to nastavovani parametru po skocich je moc hrube (pet az deset moznych stupnu je fakt nepouzitelne na jemne doladeni). Docela jsem byl zklaman, ale dost mozna taky namlsan (ne-)kvalitami Bibble.
    Tak to já obvykle těch 10 stupňů používám pro převod z RAWu a pak nástroje na záložce RGB (postkonverzní), které jsou už s jemnějšími kroky. Stejně tak saturace, kontrast, ostrost atd. Jsou tam na to vždy minimálně dva nástroje.
    Naposledy upravil Marty; 12.01.2010 v 13:41.
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  8. #8

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal Marty Zobrazit příspěvek
    Teď jsem na čas bohužel (nebo bohudík?) bez woknous a pod Linuxem na to nic nemám. Doporučíš něco komfortního, co by mi nahradilo DPP, který mi vyhovuje? Tedy - browser s náhledy, doubleclickem otevřu, v tool paletě nastavím úpravy z RAWu a snadno (hromadně, po nastavení úprav) exportuji do zvoleného adresáře jako JPG? Vím, že ten blind batch s dcraw není ideální...
    Doporucil bych ti prave Bibble Pro, bud starsi verzi 4.10 nebo novejsi 5.0, kazda dava vyrazne jine vysledky a jinak se ovlada. Je sice komercni, ale jednoduchym trikem se da obejit ochrana a stale je to legalni (kdyztak mi napis). Jinak vrele doporucuju RawTherapee, ale s davkama jsem v tom moc nedelal. Dalsi moznosti by mohlo byt LightZone nebo Digikam ci Krita (KDE kreslitko).

    Anebo pustit DPP ve wine, funguje to, ale je tam par much (treba ze nevidis fotku ).
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  9. #9
    Moderátor Avatar uživatele wong
    Založen
    08.11.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 452
    Vliv
    297

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Rawtherapee pouzivam aj ja a plne mne vyhovuje. Funguje to i na davky docela dobre (ikdyz tuhle moznost vyuzivam velmi malo)
    Jedine nevyhoda, kterou jsem zaznamel (ve Win i Lin), tak nektery verze programu padaji, takze je mozny, ze jich bude treba vyzkouset vic

  10. #10

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    FYI, jestli to jeste nevite, tak autor RawTherapee nedavno otevrel zdrojove kody a zmenil licenci, takze lze predpokladat rapidni vyvoj a opravy chyb. Jak tak koukam na svn (http://code.google.com/p/rawtherapee/source/list), par novych lidi to uz pritahlo.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  11. #11

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Pracuju jenom v Lightroomu od importu po zálohování. Do jpgu převádím jenom fotky pro web/kamarády a tam to nechávám na LR. Co se týče doostřování RAWů, hraju si s každou fotkou individuálně, hromadnou úpravu používám spíše výjimečně. Hlavně teď v zimě, když není moc světla, se snažím najít optimální poměr mezi snížením šumu a doostřením.

  12. #12

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    RAW zpracovávám už nějakou dobu výhradně v CaptureOne, který mi dává nejlepší výsledky a mimo možnosti lokálních úprav umí asi všechno, co bych kdy od konvertoru chtěl. Bibble jsem měl rád, ale 4.X je dávno překonaný a 5 je podle mého odzkoušení beta ve vývoji, která mi dává velmi špatné výsledky. V CaptureOne používám pro většinu fotek automatické presety, které odvádějí dobrou práci, zvlášť pro doostření, odšumu často ubírám, pokud je cílem tisk na A3 a větší, tak to beru manuálně. Z RawTherapee se dá v mnoha ohledech dostat velmi dobrý výsledek, ale celkově je to imho pro ty, kdo nejsou ochotní platit.

    Co se doostřování týče používám dva pluginy - Photowiz FocalBlade a Nik Sharpener. FocalBlade je celkově asi to vůbec nejlepší a navíc je laciný, ale práce s ním je zdlouhavá, používám ho, pokud chci vypumpovat z fotky nejvíc. Naopak Nik je jednoduchý a podává vynikající výsledky, bohužel je (jako všechno od Nik) velmi drahý a tak ho můžu vřele doporučit jen těm, kdo chtějí ostatní (vynikající) pluginy a koupí si balík Nik Complete Collection, který se finančně dá lépe unést (zvlášť při akci).

    Ty výše zmíněné pluginy jsou jen můj závěr, existuje jich spousta a mně třeba nevyhovuje dost rozšířený PixelGenius PhotoKit Sharpener, který uvítají lidé, kteří nechtějí štelovat nejlíp vůbec nic.
    Naposledy upravil jan555; 13.01.2010 v 21:07.
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  13. #13

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal jan555 Zobrazit příspěvek
    RAW zpracovávám už nějakou dobu výhradně v CaptureOne, který mi dává nejlepší výsledky a mimo možnosti lokálních úprav umí asi všechno, co bych kdy od konvertoru chtěl. Bibble jsem měl rád, ale 4.X je dávno překonaný a 5 je podle mého odzkoušení beta ve vývoji, která mi dává velmi špatné výsledky. V CaptureOne používám pro většinu fotek automatické presety, které odvádějí dobrou práci, zvlášť pro doostření, odšumu často ubírám, pokud je cílem tisk na A3 a větší, tak to beru manuálně.
    Jo finalni Bibble 5 je tak trochu betaverze porad, pro me ucely jen omezene pouzitelna, navic ted do nich ryju kvuli nekolika docela zasadnim bugum (a ikdyz jsem jim skoro napsal i kod, stejne o tom nechcou ani slyset). Viz. napr. moje hratky se vstupnima ICC profilama: http://tomas.bzatek.cz/tmp/B5_profiling_sucks/

    Na CaptureOne jsem slysel zatim jen samou chvalu, musim to nekdy vyzkouset (dokonce bych byl kvuli tomu ochoten koupit Maca, o kterem jsem beztak uz premyslel).

    Jinak diky za nazory, ale ke komercnim doostrovacim softum se ted jen tak asi nedostanu.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  14. #14
    Senior Member mince Avatar uživatele meteor
    Založen
    27.02.2006
    Bydliště
    Baťatown
    Příspěvky
    1 457
    Vliv
    259

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal Gargamel Zobrazit příspěvek
    Na CaptureOne jsem slysel zatim jen samou chvalu, musim to nekdy vyzkouset (dokonce bych byl kvuli tomu ochoten koupit Maca, o kterem jsem beztak uz premyslel).

    Jinak diky za nazory, ale ke komercnim doostrovacim softum se ted jen tak asi nedostanu.
    OT: jestli chceš koupit Maca, tak těch 1.500,- za CaptureOne NONPRO (4.8.3) už není taková pálka
    "Nejhorší není to, čeho jsme se dopustili na ostatních, ale to, co jsme spáchali sami na sobě."

    Intel i5-8400 (CF) | GB Z370 Aorus Gaming K3 | Kingston 2x8GB HyperX Predator 3000MHz | GeForce GTX 560Ti | Samsung 860 Pro 512GB | SB X-Fi Gamer | Asus 2014L1T | Seasonic Focus Plus 550W | SilentiumPC Armis AR7 TG | EIZO EV 2455 | Marantz PM6006 plus Wharfedale Diamond 230 + Audio-Technica ATH-T500 | Windows 10 Pro

  15. #15

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Pokud ne komerční, tak jsem si všiml, že dost chválený je Ultra-Sharpen: http://photoshop.pluginsworld.com/pl...scription.html . Jeho vývoj je ukončený, ale je zadarmo a dost lidí to zjevně používá, tak můžeš vyzkoušet.
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  16. #16

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal jan555 Zobrazit příspěvek
    Pokud ne komerční, tak jsem si všiml, že dost chválený je Ultra-Sharpen: http://photoshop.pluginsworld.com/pl...scription.html . Jeho vývoj je ukončený, ale je zadarmo a dost lidí to zjevně používá, tak můžeš vyzkoušet.
    Diky, ale Photoshop nevedu a ani pro nej nemam duvod. Ale mozna ostatnim se hodit bude.

    Citace Původně odeslal meteor Zobrazit příspěvek
    OT: jestli chceš koupit Maca, tak těch 1.500,- za CaptureOne NONPRO (4.8.3) už není taková pálka
    Jasne, tak nad tim taky premyslim. Ale je to jen varianta v krajnim pripade, precejen uz mam licenci na Bibble Pro, kterou nechci zahodit.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  17. #17

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal Gargamel Zobrazit příspěvek
    Diky, ale Photoshop nevedu a ani pro nej nemam duvod. Ale mozna ostatnim se hodit bude.
    Teď jsem si to seskládal - jestli tomu dobře rozumím, tak chceš říct, že tě zajímá workflow pro Linux, přičemž Windows a Photoshop naprosto vylučuješ? Ono to není nikde jasně uvedené ... Pokud je to tak, tak nemám zkušenost vůbec žádnou, byť automaticky předpokládám, že to bude limitující.
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  18. #18

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal jan555 Zobrazit příspěvek
    Teď jsem si to seskládal - jestli tomu dobře rozumím, tak chceš říct, že tě zajímá workflow pro Linux, přičemž Windows a Photoshop naprosto vylučuješ? Ono to není nikde jasně uvedené ... Pokud je to tak, tak nemám zkušenost vůbec žádnou, byť automaticky předpokládám, že to bude limitující.
    Ale ne, jen ta zavislost na Photoshopu je trochu limitujici, kvuli jednomu pluginu mit takovy obrovsky moloch. Ale jak rikam, treba se nekomu hodit bude.
    FYI: ve Photoshopu jsem si oddelal peknych par let v zamestnani, ale i presto bych radeji pouzil neco jineho.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  19. #19
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal Gargamel Zobrazit příspěvek
    Ale ne, jen ta zavislost na Photoshopu je trochu limitujici, kvuli jednomu pluginu mit takovy obrovsky moloch. Ale jak rikam, treba se nekomu hodit bude.
    FYI: ve Photoshopu jsem si oddelal peknych par let v zamestnani, ale i presto bych radeji pouzil neco jineho.
    Souhlas, Photoshop je fajn prográmek, ale kvůli vyvolávání a drobným úpravám fotek možná až zbytečný luxus. Já jsem třeba svého času testoval Camera RAW, se kterým jsem byl celkem spokojený, ale kupovat si kvůli tomu Photoshop si dovolit nemůžu. Za ty peníze radši nové sklo nebo druhý blesk atd
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  20. #20

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Já můžu doporučit Lightroom. IMHO pokud alespoň trochu více fotíte, tak je to velmi dobrá investice. Navíc už nepotřebujete žádný jiný program, zvládne všechno od importu a katalogizaci, přes úpravy až po tisk nebo upload na web. Vyzkoušejte demo a uvidíte .

  21. #21
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Katalogizaci mám řešenou slušným přístupem k tvorbě adresářové struktury a upload na web řeším přes picasu, které když se předhodí slušná adresářová struktura, tak taky poskytuje kvalitní prostředí pro správu.

    Ale lightroom bych mohl zkusit, jen čistě pro zajímavost.



    PS. pro úplnost - moje adresářová struktura:
    X:\foto-archiv\<yyyy>\<yyyy-mm-dd>_<popisek akce> je adresář, který zakládám pro každou "session". Tento adresář obsahuje zpracované hotové JPGy zmenšené obvykle na 50% a zároveň podadresář RAW, ve kterém jsou logicky RAWy a případně pomocné soubory (dcraw, gimp, ..).
    Když tohle předhodím Picase a nastavím ignorovat RAWy, tak to vygeneruje pěkný pohled na celou strukturu seřazenou podle názvů <yyyy-mm-dd>_<popisek akce> ve kterém se snadno najde co je třeba. Stejně tak se to pohodlně browsí na televizi atd., bez nutnosti mít nějaké databázovací a katalogovací prográmky.
    Ale to je na jinou diskuzi a tuším, že jsme to tu už řešili.
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  22. #22

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Mně všechny výše popsané postupy přijdou příšerně složité (bez urážky), včetně používání obrovského množství programů. Katalogizaci lze v LR provádět několika způsoby, já používám kombinaci katalogů a klíčových slov. Najít libovolnou fotku je potom dílem okamžiku. Další obrovskou výhodou je, že nemusím řešit zmenšování a převody do JPG, všechny fotky mám v RAWu a tak s nimi pracuji. Zkrátka mám jeden program na všechno a dneska si už nedovedu představit, postprodukci bez LR . Skutečně doporučuji alespoň vyzkoušet .

  23. #23

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Citace Původně odeslal quab Zobrazit příspěvek
    Mně všechny výše popsané postupy přijdou příšerně složité (bez urážky), včetně používání obrovského množství programů. Katalogizaci lze v LR provádět několika způsoby, já používám kombinaci katalogů a klíčových slov. Najít libovolnou fotku je potom dílem okamžiku.
    Byt zavisly na katalogizaci nejakeho programu je cesta do pekel, potencialni korupce databaze ci prosta nekompatibilita mezi verzemi a je problem. Z automatickeho importu fotek pomoci nejakeho nastroje uz jsem vyrostl, klasicka kopie souboru pres ctecku karet a letma kontrola nahledu z rawu udela tu samou praci a clovek ma naprostou volnost. Po ztrate dat clovek prozre.

    Citace Původně odeslal quab Zobrazit příspěvek
    Další obrovskou výhodou je, že nemusím řešit zmenšování a převody do JPG, všechny fotky mám v RAWu a tak s nimi pracuji. Zkrátka mám jeden program na všechno a dneska si už nedovedu představit, postprodukci bez LR .
    Tuhletu "obrovskou" vyhodu, jestli to spravne chapu, maji ale snad vsechny RAW editory. Vetsina z nich umi exportovat a resizovat (davkove), jenze v mem jednom urcitem pripade je prave potreba tento krok nahradit jinym nastrojem, pro dosazeni optimalnich vysledku.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  24. #24

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Souhlasím, že závislost na jednom programu není zrovna ideální věc, ale já sázím na jméno Adobe. Korupce knihovny jsem si už zažil, naštěstí má LR automatickou zálohu, tak jsem přišel o úpravy na cca 20 fotkách. To se dá přežít. Od té doby mám nastaveno zálohování na denní . "Nekompatibilita" knihovny už také proběhla, nová verze LR si ale starou knihovnu jednoduše překonvertovala.

    Co se týče importu, LR kopíruje fotky z foťáku do určené složky, na záložní disk do svého katalogu, přiděluje jim metadata, klíčová slova, případně provádí první úpravy a to všechno naráz . Fotky pak nechávám na kartě foťáku do dalšího focení. Myslím že víc paranoidní už být nemůžu .

  25. #25

    Standardní Re: RAW workflow - resizing + sharpening

    Jedna trochu kyselá, ale neodpustím si - až bude Lightroom umět i sám fotit, tak se možná začnou v Adobe konečně zabývat kvalitou konverze RAWu, tedy vlastní core funkčností, kolem které je tahle omáčka. To, že ani vzdáleně neumí trefit barvy výstupu žádného foťáku ze všech, které jsem zkoušel (najmě R kanálu) z něj pro spoustu lidí dělá nepoužitelnou hračku.
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Jsou vsechny disky KO nebo blbne diagnostika?
    Založil Krt3k v sekci fóra Pevné disky a řadiče
    Odpovědí: 5
    Poslední příspěvek: 03.01.2007, 19:15

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •