Výsledky 1 až 8 z 8

Téma: Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

  1. #1

    Standardní Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

    Nazdar, rad by som sa poradil ohladne zvacsovania fotky/rozlisenia fotky. Tlacil som nejake lacne pokusy na format A1 a mal som dilemu ako to (ne)pripravit. Fotka je z fotoaparatu Nikon D50, objektiv pevny 50 mm, jedna sa o portret (hlava dietata). Povodne rozlisenie je 6 Mpix a laicky vypocitane potrebujem priblizne 70 Mpix pre format A1 pri 300 DPI.

    1. moznost bola dat do labu 6 Mpix ale mal som obavy co s tym spravia (neskor sa ukazalo, ze opravnene).

    2. moznost bola zvacsit fotku cez najlepsiu mne dostupnu metodu a to bicubic. Ohladne metod zvacsovania som nahliadol do clankov a zistil som, ze bezne dostupne su 3 a to nearest neighbor, bilinear a bicubic, kde prave bicubic mal byt vhodny na bezstarostne zvacsenie pre bezneho cloveka. Dalej som nasiel informacie o rozsirenych metodach bicubic a to bicubic smoother a bicubic sharper (pouzitie podla toho ci ide o zvacsenie alebo zmensenie), ktore su od istej verzie photoshopu ale photoshop nemam. Este som zahliadol informacie o metodach Lancsoz3 (napr. v GIMP-e) a Genuine Fractals, ktory som ale nasiel iba ako plateny (napr. ako plugin do photoshopu). Este som narazil na rozne exoticke metody ale ich pouzitie bolo prilis specificke.

    Chcem sa opytat na vase skusenosti so zvacsovanim fotiek. Berte na vedomie, ze islo iba o velmi amaterske pokusy vytlacit fotku v jednom labe, ktory otvarali a A1 tam bola za 7 EUR (neskor za 9 EUR). Po prvej tlaci som zistil, ze kvalita nie je nic moc (jedna sa o plotter a odtiene farieb boli na plochach skokovite). Ked som sa s nimi radil o metodach zvacsovania tak nemali paru o com hovorim. Podobne ked som to chcel vytlacit na nizsom DPI (kvoli tomu, ze som chcel skusit nizsie DPI kedze na takuto fotku sa pozera z dialky) tak som z nich nemal dobry pocit. Skratka nejde o profi zalezitost ale potom ma metody zvacsovania zaujali a tak by som sa rad poradil.


  2. #2

    Standardní Re: Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

    6Mpix fotku na A1 v rozumné kvalitě nedostaneš. Na to prostě potřebuješ více zdrojových pixelů. Můžeš zkusit různé věci jako "unsharp masking", ale vždy to bude vypadat jako shit (nezapomeň, že D50 = bayer, tedy efektivně má ta fotografie vlastně jen 1/3 barevné informace na těch 6 miliónech bodů, zbytek dopočítává).

  3. #3

    Standardní Re: Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

    Citace Původně odeslal Bob van Sikorski Zobrazit příspěvek
    6Mpix fotku na A1 v rozumné kvalitě nedostaneš. Na to prostě potřebuješ více zdrojových pixelů. Můžeš zkusit různé věci jako "unsharp masking", ale vždy to bude vypadat jako shit (nezapomeň, že D50 = bayer, tedy efektivně má ta fotografie vlastně jen 1/3 barevné informace na těch 6 miliónech bodů, zbytek dopočítává).
    Ten uvod je mi od zaciatku jasny, ako som pisal, islo o lacne pokusy a svokrovci su s fotkami nadmieru spokojni (boli by s hocicim).
    Dakujem za vseobecny komentar + ak budes mat komentar aj k tym metodam zvacsovania tak ich uvitam.


  4. #4

    Standardní Re: Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

    zkus spline32 ci spline64 nebo lanczos nebo lanczos4, ale zazraky necekej. vse by mel umet gimp
    desktop: i5-2500K@3700MHz, MSI P67A-C43-B3, 2x4GB Kingston Value, Sapphire 5850 Xtreme 1GB 850/1100, 2xWD10EALX fake RAID-1, LG W2600HP-BF S-IPS,Razer DiamonBack, Seasonic SS-400ET-F3, Windows 7 x64 SP1 + ubuntu x64
    notebook: IBM T41p, 1.7 Pentium M, 14" 1400x1050, 1.5GB RAM, 40GB 4200r, Ubuntu 9.04
    ultraportable: IBM X41, 12" XGA 1.5GHz Dothan, 2GB RAM, 32GB CF Pretec 233x SSD, Ubuntu 9.10
    repro: Teufel Concept E Magnum PE 5.1

  5. #5

    Standardní Re: Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

    Citace Původně odeslal Petrik Zobrazit příspěvek
    zkus spline32 ci spline64 nebo lanczos nebo lanczos4, ale zazraky necekej. vse by mel umet gimp
    V GIMP-e nerobim (iba som ho parkrat skusil) ale zatial som tam nasiel iba Lanczos3. Rozdiel medzi Lanczos3 a Bicubic z Photoshop Elements 2 nie je takmer ziadny (porovnanie citliveho detailu pri 100%). Tie ostatne maju byt v standardnom GIMP-e pre Windows alebo to musim doplnit vo forme pluginov? Mozno len blbo hladam, uz je aj dost hodin...


  6. #6

    Standardní Re: Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

    Genuine Fractals je hodně dobrý plugin. Asi ještě důležitější je co nejlepší sharpener (Nik Sharpener, FocalBlade, apod.) a poznání potřebné míry a způsobu doostření pro tisk určité velikosti a následně výsledného efektu na papíře. A nebát se přitlačit při zpracování pro tisk, protože papír unese o hodně víc než monitor .

    Obecně pro tohle imho stačí Bicubic smoother v PS + kvalitní doostření a samozřejmě u zdroje záleží na víc než jen počtu MPx - pokud máš perfektní expozici a zaostření na základní ISO, tak bys měl být schopný dostat na A1 slušnou kvalitu, záleží na zpracování a na tisku, za 7 eur komerčně to ale imho půjde hodně těžko.
    Citace Původně odeslal Bob van Sikorski Zobrazit příspěvek
    6Mpix fotku na A1 v rozumné kvalitě nedostaneš. Na to prostě potřebuješ více zdrojových pixelů. Můžeš zkusit různé věci jako "unsharp masking", ale vždy to bude vypadat jako shit (nezapomeň, že D50 = bayer, tedy efektivně má ta fotografie vlastně jen 1/3 barevné informace na těch 6 miliónech bodů, zbytek dopočítává).
    Asi záleží, podle jakých kritérií a po jakém zpracování. Pokud posuzuješ fotky ze tří centimetrů, tak jistě ne, ale není sporu o tom (sám jsem takových viděl dost), že lze vyprodukovat výbornou kvalitu na klasickou pohledovou vzdálenost z 5 MPx na A0.
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  7. #7

    Standardní Re: Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

    Este raz zvyraznim, ze islo o amatarske pokusy, ze ako to bude vyzerat. Ide len o to, ze ma pocas pokusov zaujimali metody resamplingu a o tom som chcel diskutovat.

    Pri prvom pokuse som pouzil bicubic a nasledne som to doostril. Vysledok bol taky, ze z dialky je fotka pre tento ucel super ale z blizka to bolo stvorcekovane. Mal som pocit, ze som to tym doostrenim pokazil.
    Druhy pokus som len zvacsil (bicubic), ostrenie som nerobil. Vysledok je podla mna lepsi. Hrany su jemnejsie.

    Znamy, ktory je profesionalny forograf si niekedy dava tlacit vacsie formaty, kde niekedy nema dostatocne rozlisenie. Vzdy ich viac zaujima kvalita fotky a az nakoniec rozlisenie.


  8. #8

    Standardní Re: Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...)

    V inom vlakne som dostal odporucanie na program rawtherapee:
    http://4um.overclocking.cz/showpost....01&postcount=8
    Su tam rozsirene moznosti bicubic-u ale zial mi to krachuje s chybou popisanou napr. tu:
    http://rawtherapee.com/forum/viewtop...ht=glibmmerror


Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •