FYI, thread od ace Resampling (Bicubic, Lanczos3, Genuine Fractals, ...) je o doostřování při upsamplingu, tento thread je o downsamplingu.

Nešťasten z toho, co provedli s doostřováním v Bibble5 (hlavně v porovnání s Bibble4) jsem se jal hledat jiný, lepší způsob. Proces doostřování je pro mě velice důležitý, protože ovlivňuje výsledné vnímání fotky. Efektivním doostřením se dají zakrýt nedostatky při vyvolávání (z RAWu) nebo malé rozlišení, naopak špatným doostřením se ztrácí detaily, fotka je jakoby z hrubého rastru. (Ano, máte pravdu, zase řeším ptákoviny, ale dobrá technická kvalita a skvělý rámeček přece dokážou skrýt neschopnost autora a chybějící cit pro umění, ne? )

Mám rád čisté fotky bez šumu, pěkně prokreslené, jemné a bez artefaktů (duchy kolem kontrastních hran). Ze zkušenosti vím, že ve fullsize fotkách se někdy objeví monochromatický šum už při ISO200, když si člověk trochu pohraje s křivkami. Pak je to jen na algoritmech, co předvedou při zmenšování a doostřování. A jak všichni víme, doostřením se šum zvýrazňuje.

Takže jsem se jal trochu si pohrát s ImageMagickem, jakožto první a asi nejrozumnější a nejrozšířenější volbou. Návod je zde spolu s detailním popisem algoritmů a názornými příklady: http://www.imagemagick.org/Usage/resize/. Zaujaly mě především filtry aplikované při resize - analogií by mohlo být filtrování obrazu ve 3D aplikacích, nejběžněji používané jsou bilineární, trilineární a anizotropní (v modifikacích každého výrobce GPU). Hry ale nehraju, tak v této oblasti moc nepovím. Zkrátka u tohoto přístupu se mi líbí, že algoritmus "doostřování" (ponechme současnou změnu rozměrů bokem) zde má k dispozici několikanásobně více dat, než pozdější doostřování už zmenšeného obrázku, nemusí tedy "kouzlit" či "vařit z vody".

Spousta prohlížečů obrázků aplikuje nějaký filtr při zobrazení 'fit to screen', čili resize směrem dolů. Platí to alespoň pro mnou používané Eye of Gnome, GThumb a GQview/Geeqie. Moderní web prohlížeče se chovají stejně, viz. test na http://www.zive.cz/clanky/vyhlazovan...7/default.aspx

Syntaxe je uvedena v manuálu, já pro test použil následující filtry:
  • Box (zde jsem očekával zubatost)
  • Triangle neboli bilineární filtr (s předtuchou malého efektu doostření)
  • Scale (parametr -scale, výsledek nejistý)
  • Cubic + unsharp 0x1 (jednoduchý resize a pak aplikovaný USM)
  • Catrom (zdál se mi kontrastní a bez ringingu)
  • Hanning (ostrý Windowed Sinc filtr, můj předchozí favorit)
  • Lagrange (doporučený Windowed Sinc filtr)
  • Gaussian (testoval jsem blur hodnoty 0.5 a 0.75)


Výsledky jsou zde, spolu s fullsize zdrojovýma fotkama: http://tomas.bzatek.cz/tmp/imgmagick_resize_filters/
(fotky jsou z nedávného výletu, vybíral jsem jen ty, na kterých je to opravdu vidět)

Pár poznámek:
- původní fullsize fotka má 8MPix, tzn. 3504x2336 px
- z Bibble jsem exportoval fullsize s doostřením 200, aby vůbec bylo z čeho brát ostrost. Je to empiricky zjištěná vcelku rozumná hodnota
- použitý foťák má velice silný low-pass filtr, výsledky mohou být jiné na jiných modelech
- resizuju nejčastěji na 1200x800, příp. menší 900x600, na použití filtrů a výsledků tento rozdíl nebude mít vliv
- všimněte si, jak se u JU4Y0627 mění kvalita bokehu

Musím uznat, že tento test není univerzální, ale protože fotím nejvíc landscape, prováděl jsem test na tomto. Nejlépe mi tady vychází Gaussian filtr, jen to chce najít vyváženou míru ostrosti vs. aliasingu. Na mnou nedávno focenou firemní párty jsem použil natvrdo Hamming filtr a výsledky jsou víc než slušné, nějaké artefakty jsou nevýrazné a fotky jsou krásně prokreslené a ostré (možná až hraničící s přeostřením, ale u takových brakových výcvaků je to fuk).

Bylo by dobré také otestovat jiný SW než jen imgmagick, třeba plný Noise Ninja má nějaké vlastní doostřování, ale nemám licenci. Pak existují další komerční specializované SW, které jsou zpravidla ale jen pro Windows, což je pro mě nepoužitelné. Jestli má někdo Capture One nebo LightRoom, bylo by zajímavé porovnat. Hrál jsem si i s GIMPem, který má implementováno několik filtrů pro resize, ale výsledky nic extra a variabilita nastavení slabá. Stejně to bude u Photoshopu, předpokládám.

Docela se mi líbila prezentace Nik Sharpener Pro, viz. http://nikonclub.digiarena.zive.cz/v...ani-fotografii

Nutno ještě dodat, že výsledky jsem subjektivně porovnával na svém 19" LCD monitoru, který má docela hrubý rastr, ale zato je vidět každý detail. Na 24" monitorech s jemnějším rastrem nemusí být jednotlivé rozdíly tak znatelné. A na noteboocích se na to ani nepokoušejte dívat

Otázky pro posluchače:
- Čím resizujete/doostřujete vy? Jaké je vaše workflow?
- Z uvedených testů, který filtr nejlépe lahodí vašemu oku?