Výsledky 1 až 5 z 5

Téma: Diskovy oddil jen pro cteni,...

  1. #1

    Standardní Diskovy oddil jen pro cteni,...

    cus, potreboval bych jestli nejde nejakym programkem udelat diskovy oddil ze kteryho by slo jen cist, a kdybych vedel na 100% ze v pc nemam zadne viry treba po cerstvym nainstalovani winu tak ze bych si nastavil i pro zapis a mohl tak pridavat, kdyby mozno tak aby to bylo nejak este chranene heslem, je neco takovyho?

  2. #2

    Standardní Re: Diskovy oddil jen pro cteni,...

    ve Win2000/XP Prof to jde jednoduše: (v XP HOME to NEJDE!)
    1) vytvoř si složku/celou partition, to je jedno. důležity je, aby to bylo naformátovany na NTFS
    2) okno "Možnosti složky", záložka Zobrazit, tam si najdi a odškrtni "použít zjednodušené sdílení a zabezpečení souborů"
    3) jdi do Vlastností oné složky/oddílu - karta Zabezpečení
    4) všechno, co tam je, odstraň. dej Přidat uživatele/group - napiš "EVERYONE"
    5) vyber správny oprávnění - povolit: číst a spustit, odepřít zápis. dej upřesnit a dej rozšířit dědičná oprávnění na podřízené objekty

    já mám na mašině účet pro administratora (pod ten nechodim vůbec, instalátory a podobny systémovy věci spouštim přes RUNAS) a svůj účet (skupina POWR USERS - omezeny oprávnění) a právě výše uvedenym způsobem (s jinak nastavenými oprávněními pro skupiny/usery) mám zabezpečen celý disk. čili i kdyby NÁHODOU se mi něco do komplu dostalo, nijak moc škody to neudělá - minimálně v systému. ztroskotá to na odepřeném přístupu

  3. #3

    Standardní Re: Diskovy oddil jen pro cteni,...

    tohle me vubec nenapadlo diky

  4. #4
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: Diskovy oddil jen pro cteni,...

    Nicméně rozhodně není rozumný nápad to nastavovat pro celý disk, na kterém jsou windows ! Windows potřebují zapisovat - registry, swap, temp, profily, ...

    Pro disk, na kterém jsou data bez problému i tímto způsobem.
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  5. #5

    Standardní Re: Diskovy oddil jen pro cteni,...

    jo, mohl jsem trošku rozvést to "že to mám nastaveny trochu jinak" - samozřejmě účty SYSTEM, SERVICE atd. k disku přístup mají, ono bez toho by to ani nenaběhlo korektně (vlastní zkušenost z doby, kdy jsem byl ještě naprostá lama a paprika, teď už jsem jenom lama ) - je potřeba se podívat do services.msc, pod jakým účtem se která služba spouští. na XP jsem to totiž udělal tak, jak na Win2000 - zvyk z toho, že systémovej účet je jenom SYSTEM a na účty LOCAL/NETWORK SERVICE jsem zapomněl a dělalo to paseku, nespouštěly se služby, "přístup odepřen"... ale nakonec jsem na to přišel

    naopak na disk, kde jsou data zase zápis je potřeba, protože s daty pracuješ. je to složitá problematika a měnit oprávnění pokaždé, když kopíruješ/upravuješ novy fotky, prostě něco s tím děláš, je to strašná pakárna.

    já vycházím z předpokladu (možná poněkud zvláštního ), že nějaký virus by šel v první řadě po systému (ošetřeno oprávněními) a takových těch "obecně používaných složkách", jako třeba Dokumenty uloženy v profilu, kdežto dat uložených v nějaké "obyčejné" složce nebo na jiném oddíle si ani nevšimne.

    takže ošetřit složku s winama, program files, nedělat pod admin účtem (už z názvu vyplývá že se má používat na správu systému, ne na běžnou práci) a nepoužívat přednastaveny windowsácky složky.

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Diskovy oddil na SD karte
    Založil HollyG v sekci fóra Paměti
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 31.05.2006, 14:58
  2. [solved] jak primountit win oddil s korektni diakritikou?
    Založil KtK v sekci fóra Operační systémy na bázi Unixu
    Odpovědí: 8
    Poslední příspěvek: 01.03.2005, 12:41
  3. Neumerna zatez CPU pri cteni z disku
    Založil KocuR v sekci fóra Pevné disky a řadiče
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 15.05.2004, 13:42
  4. Oddíl zmizel ve Win, ale je v Lin?
    Založil Skodik v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 8
    Poslední příspěvek: 08.10.2003, 07:22
  5. Partition Magic mi totálně zdrbal oddíl, co teď ??
    Založil Apokeus v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 8
    Poslední příspěvek: 23.09.2003, 23:23

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •