Výsledky 1 až 2 z 2

Téma: snížená rychlost VDSL u O2 (aktuální 40/5 Mbit vs Realita 24/5) - modem HUAWEI HG622u

  1. #1

    Standardní snížená rychlost VDSL u O2 (aktuální 40/5 Mbit vs Realita 24/5) - modem HUAWEI HG622u

    Ahoj,

    využívám pevný internet od O2. Prvotně jsme měli download 20 Mbit a upload 2 Mbit. Zhruba před měsícem mi ale přišla SMS, že něco budou dělat s linko a že nepůjde chvíli internet. Od té doby jsem zjistil, že download je cca 24 Mbit a upload cca 5 Mbit. Když se však dívám do nastavení modemu (HUAWEI HG622u), možná by měl však být upload až na 40 Mbit - je to tam zobrazeno jako Downstream actual net data rate (kbit/s). Nevyznám se v těch parametrech linky, které jsou uvedeny níže. Je možné, se dostat na těch 40 MBit? například koupí nového modemu (není tento již zastaralý a nezvládá takové rychlosti), nebo jsem moc vzdálen od ústředny (jsou tam velké útlumy), nebo holt musím více připlatit například za 50/5? Ale půjde to vůbec, jaké je maximum pro tuto linku? Může mi někdo pomoci popsat ty jednotlivé parametry? Moc děkuji.

    Parametry jsou následující:

    Line standard VDSL2
    VDSL standard Profile 17a
    Channel type None

    Downstream actual net data rate (kbit/s) 40191
    Upstream actual net data rate (kbit/s) 5504

    Downstream attainable data rate(kbit/s) 44268
    Upstream attainable data rate(kbit/s) 13470

    Downstream SNR (dB) 7.1
    Upstream SNR (dB) 13.4

    Downstream line attenuation (dB) 45.8
    Upstream line attenuation (dB) 35.1

    Downstream DS1 loop attenuation(dB) 20.0
    Downstream DS2 loop attenuation(dB) 46.1
    Downstream DS3 loop attenuation(dB) 71.4

    Upstream US0 loop attenuation(dB) 11.9
    Upstream US1 loop attenuation(dB) 37.1
    Upstream US2 loop attenuation(dB) 56.3
    Upstream US3 loop attenuation(dB) N/A

    Downstream DS1 signal attenuation(dB) 20.0
    Downstream DS2 signal attenuation(dB) 46.1
    Downstream DS3 signal attenuation(dB) 71.4

    Upstream US0 signal attenuation(dB) 11.9
    Upstream US1 signal attenuation(dB) 37.1
    Upstream US2 signal attenuation(dB) 56.3
    Upstream US3 signal attenuation(dB) N/A

    Kl0(1MHz attenuation)(dB) 17.8

    Downstream output power (dBm) 14.4
    Upstream output power (dBm) 7.8

    Downstream delay(ms) 0
    Upstream delay(ms) 0

    Downstream INP(symbols) 143.0
    Upstream INP(symbols) 41.0

    Downstream CRC 6856
    Upstream CRC 0

    Downstream FEC 64692974
    Upstream FEC 5209

    Downstream Error seconds 424
    Upstream Error seconds 0
    notebook MSI GX701, Core2Duo T9500 2,6GHz, 6MB cache, 4GB RAM, SSD OCZ Vertex 4 128GB a 500GB HDD (v rámečku místo dvd-rw), nVidia 9600M GT, 3xUSB 2.0, 1xFireWare, 1xVGA out, 1xHDMI, 17" LCD 1680*1050

  2. #2
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    266

    Standardní Re: snížená rychlost VDSL u O2 (aktuální 40/5 Mbit vs Realita 24/5) - modem HUAWEI HG

    Detailně ti ty data nepopíšu, jen zhruba některé věci:

    **--> Downstream actual net data rate (kbit/s) 40191 - tolik by mělo být teoreticky na tvém připojení od poskytovatele možné, když si to koupíš; nejspíš brutto, tj. včetně pomocných dat, která jsou technicky třeba, tebe osobně ale v podstatě nezajímaj, dělaj většinou ca. 15-20%.
    **--> Upstream actual net data rate (kbit/s) 5504 - Totéž, akorát jelikož VDSL je asymetrické (vylepšená verze ADSL), tak je to podstatně míň. ADSL pochází z dob, kdy byla slabá vedení, při běžném konzumním provozu se stahování považuje za dúležitější než posílání dat, tak se kapacity koncentrujou na stahování na úkor posílání. Bohužel je to pevná definice, takže to nejde otočit, což by se někdy hodilo. Ale pořád je tahle hodnota skoro 400x lepší, než jsem já měl na svém prvním ADSL (tam je teoreticky možné max. 8 Mbit brutto stahování, 1 Mbit posílání - jsou normy, kde se to múže trochu lišit - ale poskytovatelé zpočátku dávali mnohem míň, já měl tehdy 128/16 kbit brutto).

    **--> Downstream attainable data rate(kbit/s) 44268 - Maximum, kolik lze technicky dosáhnout bez ohledu na to, kolik ti dává poskytovatel, za kolik platíš. Není mi z toho jasné, jestli to je limit vedení nebo tvého modemu. Máš-li k němu manuál (jestli ne na papíře, měl by být nalezitelný v Netu nejspíš jako PDF nebo možná HTML ke stažení), měla by tam být uvedená hodnota, kolik maximálně umí. Já ten tvuj modem neznám, ale vidím jako možné, že umí jak ADSL, tak i SDSL (symetrické, stahování i posílání stejnou rychlostí), pak by moh udávat tu hodnotu upload až na 40 Mbit, ale nedostaneš to od poskytovatele. Jak dalece by bylo možné si připlatit ap., to by ses musel zeptat u poslkytovatele, případně u firmy (technika), co v tvém okolí dělá tyhle instalace, jaké jsou praktické možnosti a zkušenosti. (Nevím, jak dalece je O2 seriózní, aby se nesnažili prodat produkty, které nemají moc šanci spolehlivě fungovat na slíbený výkon).
    **--> Upstream attainable data rate(kbit/s) 13470 - Totéž pro kanál posílání dat.

    **--> Downstream SNR (dB) 7.1 - odstup signálu a šumu. Prakticky do každáho užitečného signálu se míchají všemožné rušivé signály - šumy - kterých když není moc, tak nevadí. Podle mě by tahle hodnota měla být dostačující, ale co nemám ADSL, jsem se o tohle přestal starat, takže už nevím moje tehdejší hodnoty (které jsem měl ověřené jako dobré) pro porovnání. Koukej na to nějakou dobu častějc, jestli je tahodnota stabilní. Čím větší, tím lepší.
    **--> Upstream SNR (dB) 13.4 - Totéž pro kanál posílání dat.

    **--> Downstream line attenuation (dB) 45.8 - útlum signálu na vedení. Mě se ta hodnota zdá na 1. pohled dost vysoká, ale taky už nemám v hlavě to měřítko, abych moh s jistotou tvrdit, že to je moc. Příčinou múže být velká vzdálenost od ústředny nebo nějaké závada někde mezi ústřednou a tvym modemem. Víš jak daleko jsi asi od ústředny, resp. jak dlouhé je měděné vedení, co k tobě vede? Dnes ta měď často nejde od ústředny, od tamtud jde skleněný kabel do kastliku někde vprostřed sídliště a měděné dráty jsou připojené tam.
    **--> Upstream line attenuation (dB) 35.1 - Totéž pro kanál posílání dat.

    Tohle další bude něco podobného jako předchozí, ale přesný rozdíl ti bude muset vysvětlit někdo jiný:
    Downstream DS1 loop attenuation(dB) 20.0
    Downstream DS2 loop attenuation(dB) 46.1
    Downstream DS3 loop attenuation(dB) 71.4

    Upstream US0 loop attenuation(dB) 11.9
    Upstream US1 loop attenuation(dB) 37.1
    Upstream US2 loop attenuation(dB) 56.3
    Upstream US3 loop attenuation(dB) N/A

    Downstream DS1 signal attenuation(dB) 20.0
    Downstream DS2 signal attenuation(dB) 46.1
    Downstream DS3 signal attenuation(dB) 71.4

    Upstream US0 signal attenuation(dB) 11.9
    Upstream US1 signal attenuation(dB) 37.1
    Upstream US2 signal attenuation(dB) 56.3
    Upstream US3 signal attenuation(dB) N/A

    Downstream delay(ms) 0 - Jak tomu rozumím, signál se nikde po cestě měřitelně v čase nezdržuje.
    Upstream delay(ms) 0

    **--> Downstream CRC 6856 - CRC je určitá metoda kontroly správnosti dat, že pří přenosu nedošlo k chybě. Nějakým zpúsobem se z nich vypočítá součet a když je po přenosu stejný, jako byl na začátku, znamená to, že se data přenesla bez chyby, jinak se data pošlou znova a tady se to zaregistruje jako chyba. Tzn., že u tebe se tady vyskytlo 6856 chyb. Jelikož to je nejspíš od začátku, kdy máš tohle připojení resp. tenhle modem, tak to tak moc asi nebude. Kontroluj to taky občas, jak se to mění. Jestli to pomalu roste, tak se nic neděje, jestli to občas i klesne, znamená to, že se to číslo pravidelně vynuluje. Pak by se muselo zas posoudit, jestli to číslo je OK nebo moc vysoké. Ztrátu dat to neznamená, ty se - jak řečeno - pošlou znova, tak dlouho, až dojdou bez chyby, ale zpomaluje to provoz, když toho je moc.
    **--> Upstream CRC 0 - Protože se fakticky obvykle posílá do sítě mnohem míň dat, než se stahuje, je i pravděpodobnost chyby mnohem menší.

    Downstream FEC 64692974 - vypadá to taky na nějaké počítání chyb, ale nevím.
    Upstream FEC 5209

    Downstream Error seconds 424 - taky nevim, snad kolik času celkem spotřebovalo opakované posílání dat kvúli chybám
    Upstream Error seconds 0


    Jinak, já měl nakonec poslední ADSL od poskytovatele 5000/500 kbit/s netto, modem mi to ukazoval jako 6400/640 kbit, což bylo tedy nejspíš brutto, vč. pomocných dat. Dnes mám od jiného poskytovatele symetrických 10 Mbit (nejspíš brutto). Rychlost vysílání nikde číselně nevidím, tam mi jen bliká kontrolka, když data - jakoukoliv rychlostí či pomalostí - jedou, bez rozlišování směru; jenom odhaduju, když někdy zřídka posílám něco většího, že to jde podstatně rychlejc než dřív na tom ADSL. Při stahování ale, když se dostanu na 3 Mbit/s, je to už poměrně dobrá hodnota. Jelikož jsou přesto určité weby - je jich hodně málo - kde se až k těm 10 M přiblížím, usuzuju z toho, že naprostá většina servrú, odkud stahuju, prostě větší rychlost nedá; z těch vyjímek vidím ale jako zřejmé, že když provozovatel servru chce, tak to jde, že chyba není u mě. (Na TV, kde každopádně jedou vysoké rychlosti, nekoukám, velké věci, kde by mi mohlo záležet, aby to netrvalo moc dlouho, stahuju jen vzácně.)

    Je třeba si také být vědom, že při stahování ze servru, který má např. stejné asymetrické připojení jako já, múžu mít seberychlejší stahování, nikdy nebudu stahovat od něj rychlejc, než je rychlost vysílání.

    Podle de.wiki VDSL 1 (to asi máš) stahuje až 52 Mbit/s, vysílá do 11 Mbit/s. Ovšem už při délce měděného vedení 900 m to klesá na 26/5,5 Mbit/s a při 2 km je výkonnost stejná jako u ADSL (tam se v jeho začátcích v prvních letech století mluvilo o maximální délce 4 km). VDSL 2 je asi 10x rychlejší při hodně krátkém vedení, s jeho prodlužováním přestává být brzy podstatný rozdíl oproti VDSL 1.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 2 uživatelů. (0 registrovaných a 2 anonymních)

Podobná témata

  1. PC a 3G modem Huawei E220
    Založil janik v sekci fóra Optické, přenosné a jiné disk(et)y
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 15.02.2007, 08:38
  2. rychlost 100 mbit
    Založil AkaKarma v sekci fóra Sítě
    Odpovědí: 19
    Poslední příspěvek: 27.01.2005, 17:43
  3. Kabel. modem 32KBps a stahovani rychlost 9KB/S!!!!
    Založil Spajky v sekci fóra Sítě
    Odpovědí: 63
    Poslední příspěvek: 20.02.2003, 17:46

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •