Výsledky 1 až 9 z 9

Téma: Java(Script) - aktualizace

Threaded View

Předcházející příspěvek Předcházející příspěvek   Další příspěvek Další příspěvek
  1. #1
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Java(Script) - aktualizace

    Množící se weby, kde se mi projevuje nectnost JavaScriptu, že jeho schopnost čistě fungovat je značně zívislá na platformě, kde běží a plno jeho programátorů se spokojuje s otestováním svých výtvorů na jejich nějakém aktuálním mainstreamovém zařízení a ostatní je nezajímá, mě přiměly k úvahám, jestli - když už s tou svou platformou nemúžu nic udělat - bych nemohl nějak u sebe aktualizovat JavaScript. Přitom mi přišel na mysl i vzdáleně příbuzný, taky "nepostradatelný" programovací jazyk, o kterém se mluvívalo z hlediska bezpečnosti podobně jako o JavaScriptu a kde jsem už dlouho na žádné takové debaty nenarazil - stará špatná Java (nebo žádne zprávy = dobré zprávy?) Takže nejdřív jsem se zastavil u ní.

    Nemůže ona být Java jedním ze zdrojů mých problémů? Tak jsem se na ni mrk, trochu poguglil, zjistil, že mezi nainstalovanými programy ji nemám; i java.com mi hlásí, že Java není nainstalovaná nebo je deaktivivaná (v prohlížeči deaktivovaná není), v systému toho ovšem nemálo, co se Java jmenuje:

    - java.exe, javaw.exe, javaws.exe (z 9.1.2009)
    - DLLy (z 28.2.2003): javacypt, -prxy, -art, -aee, msjava
    - 2x help (z 8.3.2010): javaperm, -sec
    - javasup.vxd (z 28.2.2003)
    - C:\WINDOWS\Local Settings\UživatelskáData\Sun\Java\jre1.5.0_22\jr e1.5.0_22.msi - pokud vím, instalační soubor poslední verze oficiálně podporované pro w98/ME
    - C:\WINDOWS\Java (z 8.11.2016) - domnívám se, že rozbalený jre1.5.0_22.msi ( ?? )
    --CLASSES - OSP.CER (z 28.2.2003)
    --Packages - 9 ZIP-archivů (z 28.2.2003 a 8.3.2010), jména zdánlivě náhodné řady 8 alfanumerických znaků, od 11 KB po 5,7 MB
    ----Data - 11 .dat-souborů (z 8.3.2010), jména zdánlivě náhodné řady 8 alfanumerických znaků? 1 .. 3 KB
    --TRUSTLIB - nic
    - C:\WINDOWS\INF\JAVA.INF (z 28.2.2003), ..MSJAVA16.INF (z 5.5.2009)
    - C:\Programy\Společné Soubory\SYSTEM\ADO\ADOJAVAS.INC (z 5.5.2009)
    - C:\Programy\Společné Soubory\SYSTEM\MSADC\ADCJAVAS.INC (z 5.5.2009)

    Tady mi vzniká první otázka, kde se tohle všechno bere, když Javu nainstalovanou nemám? Je to snad (něco z toho) od Microsoft Java Virtual Machine, co tenkrát Microsoft jako vlastní vylepšenou modifikaci Javy k Windowsům dodával?

    Tady mě mate další věc: Vzpomínám si, když jsem před dávnými lety instaloval 98čky z CD, byla tam otázka, jestli chci aktivovat Javu a to jsem zaškrtl (muselo se jednat tedy o tu Microsoft Java Virtual Machine). Dnes to ovšem pod Ovládání systému - Vlastnosti Softwaru - Windows Setup nenacházim. Je možné, ze by to M$ v důsledku prohraného právního sporu se Sun Microsystems stáhnul v rámci běžných updatú i z běžících instalací?

    K datumům souborů a složek: Je možné, že jsem tuhle instalaci z CD dělal v r. 2009 a pak v r. 2010 aktualizoval Javu. Když ale dnes není nainstalovaná, tak jsem ji musel někdy později řádně odinstalovat (konkrétně si už nevzpomínám), co tu pak ale to všechno v C:\WINDOWS\Java, java.exe atd. ještě hledá? (Datum 8.11.2016 pochází z toho, že jsem tehdy dělal kompletní backup/zrcadlo systémového disku, kopíroval to ve WE a on při kopírování u složek jak vidno přebírá datum nadsložky, já ty základní prázdné zakládal ručně a kopíroval to po částech do nich).

    A hlavní otázka: Co dál do budoucna s tím?

    Smazat to všechno? (A pak ještě vyčistit registrace)

    Co Java vůbec? Při hledání jsem se opakovaně setkal se stanovisky lidí, co dávaj informace lexikálního typu o Javě (a i jiných lidí), že oni ji maj deaktivovanou, že se dnes skoro nikde nepotřebuje. Já sice - jak vidět - žiju už taky léta bez ní, ale jak poznám spolehlivě, že aspoň některé z problémů, jak se stále a znova difúzně vyskytují, nekoření právě v tom?

    A jestli Javu ano, pak: Leckteré zdroje se vyjadřují ve smyslu, že všechny updaty Javy až do dnes nepřináší funkčně nic nového, že to jsou jen záplaty stále a nově objevovaných bezpečnostních děr. Dnes běží Java 8, poslední oficiálně podporovaná pro w98/ME je 5.0.22. S "oficiálním" KernelExem (vývoj před tuším asi 3 roky zastaven) lze bez problémů nainstalovat 6.31. Narazil jsem na náznaky, že snad s pozdějšími doplňky ke KernelExu by měla jít i aktuální Java, zatím jsem se ale nedostal k tomu, abych to důkladně prostudoval (všechny tyhle doplňky jsou na msfn.org, ale podle 1. náhledu mi to tam připadá, aby se v tom prase vyznalo.) Pokud tedy snad tu verzi 6.31, jak velká jsou rizika z bezpečnostních děr?

    Jak to vůbec vy tady kdo vedete s Javou?
    Naposledy upravil Mikus; 21.08.2017 v 06:27.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. [Java Script] Jak přistupovat v Mozille k objektu event?
    Založil Smitka v sekci fóra Programování
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 07.08.2005, 20:25
  2. [JAVA] java.lang.NoSuchMethodError: main
    Založil Magus v sekci fóra Programování
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 02.11.2004, 16:41
  3. [Java, Win]Herout, Ucebnice jazyka Java - Riesene cvicenia
    Založil stanley v sekci fóra Programování
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 29.03.2004, 12:15
  4. [java-linux] java.lang.NoClassDefFoundError - VYRESENO
    Založil KtK v sekci fóra Programování
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 03.02.2004, 00:03
  5. [asi Java Script] vysunovací menu
    Založil sebad v sekci fóra Programování
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 20.08.2003, 13:36

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •