Výsledky 1 až 11 z 11

Téma: Zvukovky a zvuk na PC 2016

  1. #1

    Cool Zvukovky a zvuk na PC 2016

    Ahoj chlapci,pánové a chlapi. Zavítal jsem sem po x letech (uplně jsem zapomněl že to dříve bylo moje oblíbené forum). Maličko jsme zestárli a já se navrátil i přes současný už pokročilejší věk od Hi_Fi (zde mám po letech už hotovo a jen hraju jak jinak než z PC přes špičkový DAC) zpět k počítačům.předem se moc omlouvám všem za to že jsem tu nebyl a tudíž ani neodpovídal na případné SZ.

    Toto vlákno je pouze o kvalitním zdroji signálu z PC pro poslech hudby Stereo včetně Hi-resolution formátů pod OS Windows 2000-XP-Vista-W7-W8-W10 (Ostatní OS nemohu sloužit)

    Takže k věci: Od cca roku 2005 se situace se zvukovkama prakticky nezměnila,ba naopak příjde mi že je tu velký úpadek a proto díky asi malé poptávce x let už žádný zajímavý či něčím převratný model nevyšel. Většině lidí stačí na hry,youtube a MP3 bohužel integrovaný kodek a nebo si koupí "shit" jménem Creative,i když to asi už taky není pravda, kde se platí rádoby za zvukový HW EAX DSP procesor,což v dnešní době a při výkonu současného HW je prakticky už o ničem. jedinné co stojí za zmínku je že přibylo propustnější rozhraní PCI-E a z Externích modelů ZK fakticky vymizely Firewire zvukovky což je škoda,protože FW byly stabilitou a kvalitou vždy na hony před USB (až na pár vyjímek) USB je takový paskvil co se chová v každé desce trošku jinak a je to občas sázka do loterie zda to poběží jak má nebo budou nějaké problémy ... proto je asi to nejhorší co na zvuk lze použít. Další ranou je neš´tastný zvukový engine který tu s námi je už od Windows Vista,oproti původnímu šel Microsoft opět cestou přehrávání licencovaného obsahu na úkor kvality a výrazného zhoršení latence a dalších vlastností (signál po sběrnici běhá tam a zpět) protože se neustále ověřuje zda nejde o chráněný obsah (DRM,Blueray apod). Sice se to částečně povedlo vyřešit WASAPI rozhraním a nebo důsledným používáním ASIO driverů,které tyto věci obcházejí,nicméně ne všechen zejména ne starší HW a SW přes tyto API dokáže mapovat a jejich výhod využívat.



    Pro začátek vypíšu pár současných zvukovek které mají slušný zvuk a parametry. časem pokud by byl zájem mohu přidat screenshoty měření a to jak na DA tak i na AD straně a klasicky v Loopbacku.

    Současnost výrobci zvukovek:
    Asus Xonar STX a ST.......drahé leč velmi slušné,ale bohužel neumí korektně 88,2 a 176,4kHz samplovačky, což u to mě diskvalifikuje na úroveň slušného consumer řešení.
    Asus nižší modely nejsou už tak moc zajímavé,ale stále lepší než jakýkoli integrovaný kodek na desce.Asus je snad jedinným současným výrobcem který inovuje a podporuje všechny tři platformy PCI,PCI-E,USB.

    ESI Juli@ a ESI Juli@ XTE.... Již letité ale stále nepřekonatelné... naprosto špičkově navržené PCB umožňující zapojit kartu jak na symetrické IO tak i nesymetrické Profi/Consumer... reálné parametry na kvalitní nezarušené PCB jsou THD pod 0,0003% a Odstup S/N kolem -108-110dB,což na kartu za ty peníze je opravdu paráda. nevýhodou téhle zvukovky je nemožnost modifikace,jakékoli jiné operáky než původní JRC NJM4580 tam kmitají a nebo se jinak nechovají dobře.Kartu lze použít na kvalitní záznam,přehrávání a s vhodným SW i na měřící účely.

    Audiotrak je dceřinka ESI a v nabídce má speciál Hi-Fi Prodigy HD2 Advance DE kartu na přehrávání,cenově je velice přijatelná škoda že je k dispozici jen v PCI verzi,naopak výhodou je Low profile provedení. Daní za nižší cenu je průměrný AD převodník a jeho frontend. Jednak umí jen 24/96 a parametry nejsou nic moc. pro přehrávání je to ale jedno z nej řešení na trhu... lze naflashovat i Bios z předchozí verze a pak umí ASIO a přehrávání ve všech samplovačkách jako Juli@... tzn 32-44,1-48-88,2-96-176,4-192kHz.A ve všech reálně myslitelných bit hloubkách 8-16-20-24-32bit. THD je v původním osazení slušné 0,00045% a výměnou operáků v patici za vhodnější a lepší typ lze se dostat někam k 0,00030%.

    M-Audio škoda že tato značka ukončila výrobu klasických zvukovek jejich modely DELTA Audiophile 24/96 a 24/192 byly velmi slušné,parametry byly o něco horší než u ESI ale daly se slušně modifikovat a výrazně polepšit jejich zvukový projev. Např stařičká AP 24/96 se dala dostat na THD až 0,00035% a odstup od šumu kolem -103-104dB S/N

    E-Mu - dobré železo ale co je už kdysi sežral moloch Creative naprosto zabité ovladači a na klasické přehrávání v PC z důvodu filozofie ovládání a přítomnosti DSP resampleru ... HW akcelerace zvuku je v dnešní době při výkonu současných cpu a audio enginu nových WIN čirý nesmysl. S výhradou lze použít na měření či záznam s pevnou samplovačkou a bit hloubkou.přepnout lze ale je to krkolomné a zdržující.

    Creative - Co dodat... řady Live!,Audigy všechny série a X-FI asi největší hype a podvod na uživatele,zvukově a parametry naprosto tragické na úrovni slabších integrovaných kodeků navíc s různým HW nekompatabilní a jako bonus nepřehledné a zlobící drivery,papírové parametry jsou nahony vzdálené reálným naměřeným. zvuk tomu vcelku odpovídá... ač někomu to tak třeba i může vyhovovat... pokud bych něco z creative přecijen mohl doporučit tak jedině na prastaré mašiny s PCI a OS max WIN XP SP3 prastaré SB PCI 64 a PCI 128... to na svou dobu byly velice kvalitní karty a ani dnes svými parametry nezaostávají.Bohužel limitující je podpora jen 16 bit a 44,1/48kHz režimů.

    Čína a noname: Vyhněte se čemukoliv co má v sobě čip C-media (valná většina zvukovek na trhu za pár kaček) to už je lepší intergovaný Realtek,Analog Devices nebo VIA.


    To by tak na úvod bylo asi vše.... pokud vás něco zajímá nebo máte naopak svoje podněty či zkušenosti tak sem s tím ať je to na jednom fleku.

    zdravím a přeju všem ať vám to rychle maká a špičkově hraje
    starý známý Dawsoo
    Naposledy upravil dawsoo; 12.09.2016 v 03:54. Důvod: Překlep Sonar - Xonar
    Audio je komplet pryč - I7 6700 -16G DDR4- 3000 - nVme Samsung 960 EVO SSD 250GB + 750GB Crucial MX 300 SSD + Radeon RX580 4G

  2. #2

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    Asus myslíš asi Xonar taky jeden mám, na pci sběrnici.

    I7-4770T @ 3,1 ghz /ASRock B85M-GL/2x 8gb / RX570 Sapphire / wd blue 500 & 1TB, Crucial BX200 - 240GB/Evga 750w semimod/ samsung dvd-rw/Spartan 3 LT fan 90@120 /BenQ VW2245Z/ Asus xonar ds sound/Win 10 Pro x64 / Net UPC a par větrniku Zalman z3 x201

  3. #3

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    Ano máš recht ,díky za připomínku,opraveno Sonar - Xonar
    Audio je komplet pryč - I7 6700 -16G DDR4- 3000 - nVme Samsung 960 EVO SSD 250GB + 750GB Crucial MX 300 SSD + Radeon RX580 4G

  4. #4
    Senior Member Avatar uživatele sasha
    Založen
    26.10.2002
    Bydliště
    Kuttenberg
    Příspěvky
    1 113
    Vliv
    279

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    hmm no abych pravdu rekl, tak jsem nedavno vyhrabal Audigy co jsem asi pred dvema lety vyndal (prislo uplne zbytecne a doted pouzivam to co je na boardu...) a rikal si jestli je vubec jeste dnes neco takoveho k necemu potreba
    musim se priznat ze nemam absolutni sluch, ale dekada hry na housle a v souborech si myslim prece jen ten sluch ovlivnila (ci obracene)

    Dawsoo chces rici ze ted jsi vyhodil sve hi-fi a zacal poslouchat hudbu na kompiku? nebo mas nejake indicie, ze kvalita zvuku ve hrach sla nahoru ci dolu?

    BTW: welcome back
    Q9450.R4850.SM215tw.P5Q-Deluxe.x500.NZC130.Pix-501.xen

  5. #5

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    Takže abych také odpověděl, ano s kvalitou onboard moc spokojený nejsem a proto ten Asus, kdysi jsem byl spokojen s Live5.1, to už je také historie. Ale tak znalý, abych hodnotil, se nepovažuji.

    I7-4770T @ 3,1 ghz /ASRock B85M-GL/2x 8gb / RX570 Sapphire / wd blue 500 & 1TB, Crucial BX200 - 240GB/Evga 750w semimod/ samsung dvd-rw/Spartan 3 LT fan 90@120 /BenQ VW2245Z/ Asus xonar ds sound/Win 10 Pro x64 / Net UPC a par větrniku Zalman z3 x201

  6. #6

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    sasha: Ahoj Sasho.. Nene naopak Hi-Fi jsem nevyhodil jen jsem s ním došel do fáze kde už nemám kam dál pokračovat (Bedny ,Zesilovače atd... a PC jako zdroj signálu používám už od počátku počátků když jsem psal kdysi s glassmanem ty texty o úpravách a modifikacích zvukovek. Jedinné co od těch dob do tohoto řetězce přibylo je externí DA převodník s dejitter obvody,takže zvukovka mě slouží na výstupní straně už jen jako transport digitálního signálu ven z PC. Návrat k počítačům je myšlen obecně že se začínám opět hrabat v HW a stavět různý mašiny a hrát si s nima. U nových OS se snažím neduhy zvukového enginu různě eliminovat (ASIO,WASAPI,výběr vhodného SW a HW s podporou v driverech pro tyto API).

    Ohledně možností přehrávání muziky v PC se stalo z hlediska využití PC jako přehrávače hudby poměrně dost. Např přehrávání DVD-A a DSD (SACD) tracků v plné kvalitě přes foobar 2000 , podpora DIrect DSD přes SPDIF (DOP marker DSD stream over SPDIF/TOSILINK/USB) , zvukových doprovodů blueray v plné kvalitě atd atd... Ohledně různých her a pod tak od tý doby samože grafika pro člověka co pamatuje ještě hry jako pohybující se různé kosttičky či pixely po obrazovce dosáhly takřka realismu nebo filmového realismu ale zvuk jako takový se moc nezlepšil... jasně lokalizace zvuků na sluchátka odkud jde nepřítel apod to už bylo v hrách někdy v roce 1997-8. Snad jen že min standart je 16bit a 44,1/48kHz nikdo si už nedovolí hru vybavit osmi´bit zvuky a nízkými SR.
    Naposledy upravil dawsoo; 13.09.2016 v 18:24. Důvod: Doplnění
    Audio je komplet pryč - I7 6700 -16G DDR4- 3000 - nVme Samsung 960 EVO SSD 250GB + 750GB Crucial MX 300 SSD + Radeon RX580 4G

  7. #7

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    Co já bych si představoval a na trhu jako ideální zvukovka roku 2016 si myslím že chybí je např toto:

    1. čistě digitální zvukovka do PCI_E s rozhraními SPDIF/AES3/TOSLINK IO tzn dovnitř i ven 24/192 a alespoň jedním moderním rozhraním out (VEN) např I-LInk nebo HDMI-OUT (toto by ani nemuselo být nějak extra drahé neboť čipy na grafárnách na to jsou už dlouho) klidně by mohlo jít o onboard čip řešení zde by to kvalitou nijak neutrpělo,ale minimálně by to chtělo kvalitní obvody hodin pro obě samplovačky a jejich násobky a ne jen PLL řešení které trpí vysokým jitterem.

    2. Klasická Inovovaná zvukovka typu např ESI Juli@ ale s modernějšími převodníky a podporou alespoň až 24/384kHz.


    Pokud se na to podívám z praktického hlediska tak již x let nikdo nic nového na trh nepřinesl a vypadá to spíše hůř a hůř,bohužel spíše se vše osekává a spoléhá se na onboard řešení,což o to proč ne, ale chybí zde lepší kvalita (alespoň na úrovni AP 24/96 z hlediska parametrů a hlavně nativní podpora ASIO ovladačů pro nové OS.
    Audio je komplet pryč - I7 6700 -16G DDR4- 3000 - nVme Samsung 960 EVO SSD 250GB + 750GB Crucial MX 300 SSD + Radeon RX580 4G

  8. #8
    Senior Member Avatar uživatele sasha
    Založen
    26.10.2002
    Bydliště
    Kuttenberg
    Příspěvky
    1 113
    Vliv
    279

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    ted kdyz vididm to prvni slovni spojeni " ciste digitalni zvukovka" mozna by vas mohl zajimat tento clanek:
    https://www.eff.org/deeplinks/2016/0...se-against-drm
    Q9450.R4850.SM215tw.P5Q-Deluxe.x500.NZC130.Pix-501.xen

  9. #9
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    Nazdárek dawsoo, je krásné vidět, že se sem lidé rádi vrací. Jen už to tu není, co to bývalo - prostě jsme zestárli a priority se změnily. K tématu toho moc nemám, takže si tímto rezervuji notifikace na updaty tohoto threadu, který budu rád sledovat Jsa audiolama, poslouchám Spotify z iPhonu na applí EarPods. Ale ve wishlistu mám DAC a nějaká pěkná sluchátka (v práci ostatně jedu na Technics RP-F800, které jsem kdysi koupil od DeeKaye), ale na klidný poslech v křesle už to asi tak 2 a půl roku od narození prvního dítěte fakt není
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  10. #10

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    Marty:
    Ahoj Chlape,je super že si mě ještě pamatuješ,nojo léta běžej, ale věřím tomu že ještě není všechno uplně ztracený... Pamatuju si živě ještě thread s tehdy 13 letým gabem když se aktuálně taktovaly K6-2 a PII ... mě se povedlo vytáhnout můj kousek K6-2 500 nad 600MHz na naprosto příšerný kombinaci VIA MVP3 a Grafice S3 Savage 4 Vždy to tu bylo fajn a bez hádek a napadání ... Návrat ke kořenům,plno lidí si ještě fakt odsud pamatuju a je fajn se po letech vrátit... Já jsem se posunul asi docela hodně a moc rád pokud bude zájem sem budu přidávat novinky a poznatky a přípdně i nějaký ty měření.

    Dneska sjem se třeba dověděl že skončila výroba ESI Juli@ kvůli ukončení některých klíčových součástek,ale že snad na jaře 2017 by měla bejt nová náhrada jak PCI tak i PCI:_E verze,tak doufám že se to splní,neb opravdu už by zvuk na pc uplně umřel. Rok 2017 by pak byl zas hodně zajímavej ... viz ZEN,VEGA a další novinky.


    sasha:
    Díky moc za zajímavej odkaz,počtení to je zajímavé a klasika avšak mám na to svůj možná divný ale názor: ze zkušenosti vím že cokoliv od Apple (nehovořím o výrobcích třetích stran apple podporujících) s špičkovým domácím poslechem má společné asi tolik co integrovaná grafika s moderními náročnými hrami či modelingem a renderingem ve 3D a 4k. DRM je mrtvý a dnes se dá snadno legálně a snadno obejít čistě softwarově a používáním profi a poloprofi ne-consumer HW a aplikacemi a svobodným OS bez implementace podobných prasečin přimo do jádra (Win Vista a novější) .... V podstatě tyhle všechny umělé omezení trh s audio vždy spíše zabijí. Viz třeba veškeré nové audioformáty s implementovanými ochranami nebo WMA formát či různé realplayery a quicktime se nikdy pořádně nerozšířily a nakonec dnes skomírají zcela na okraji zájmu.
    Naposledy upravil dawsoo; 22.09.2016 v 03:52.
    Audio je komplet pryč - I7 6700 -16G DDR4- 3000 - nVme Samsung 960 EVO SSD 250GB + 750GB Crucial MX 300 SSD + Radeon RX580 4G

  11. #11

    Standardní Re: Zvukovky a zvuk na PC 2016

    A čo vravíš na zvukovku Creative Extigy? Ja ju používam ako AC-3 dekodér pripojenú optikou k telke a výstup na analógové repráky Creative DTT 2200 a myslím, že je to dobrá karta
    Teclast F6 Pro, HP Probook 470 G0

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Chrapciaci zvuk z USB zvukovky SB LIVE! 5.1 External
    Založil Hezo v sekci fóra Zvuk
    Odpovědí: 1
    Poslední příspěvek: 18.01.2007, 03:11
  2. Odpovědí: 8
    Poslední příspěvek: 28.02.2005, 14:09
  3. Zvuk na Bordech vs. PCI zvukovky
    Založil D3d4 L3b3d4 v sekci fóra Zvuk
    Odpovědí: 22
    Poslední příspěvek: 08.01.2004, 22:24
  4. ess zvukovky a zvukovky opti
    Založil wolf00 v sekci fóra Zvuk
    Odpovědí: 0
    Poslední příspěvek: 01.01.2004, 12:06

Klíčová slova k tématu

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •