Výsledky 1 až 10 z 10

Téma: Linux & desktop

  1. #1
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Linux & desktop

    Citace Původně odeslal PetrT Zobrazit příspěvek
    ... Já aspoň přičichl k Linuxu a ověřil si, že na desktop fakt nepatří .
    Múzu se zeptat, co na nem na desktopu zapáchá?

    Pocítám porád výhledove s Linuxem, kdyby mi mely definitivne zdechnout 98icky, tak me zajímá i vsechno, pred cím bych mel být varován. Dosud jsem slysel difúznosti jak o výhodách, tak i o nevýhodách. Tohle ovsem nezní difúzne, ale celkem dost urcite
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  2. #2
    Senior Member Avatar uživatele NeMeM9aA
    Založen
    15.03.2005
    Bydliště
    Golčův Jeníkov
    Věk
    43
    Příspěvky
    1 460
    Vliv
    256

    Standardní Re: Linux & desktop

    Pouzivam linux na desktopu uz nejakych 7let. Pouzitelny je, ale ma to proste svoje omezeni. Win aplikace nefunguji. Sice mame wine, ale to realne spis nouzova zalezitost, kdyz potrebuju neco spustit. Pouzivat win aplikace pod wine neni moc realne (existuji samozrejme vyjimky - napr produkcne pouzivam putty pod wine zcela bez problemu).
    Nativni linuxove aplikace nemaji jednotne GUI.
    Nastaveni systemu pres GUI je pres znacne pokroky stale nedostatecne a tak pokud clovek chce o neco malo vic, nez zakladni funkcionalitu tak musi pochopit jak system funguje a jak se nastavuje srze CLI.

    Ale jak jsem psal - linux pouzivam na desktopu uz hodne dlouho a rozhodne se v nejblizsi dobe vracet nebudu.
    Sirsi moznosti nastaveni a ohnuti systemu. Svoboda volby a vedomi, ze pokud neco nefunguje tak je to moje vina, ze si to neumim spravit (narozdil od proprietarniho sw, kde maximalne muzu rozhodit rukama a nic s tim neudelam). To jsou veci, ktere pro me proste prevazuji.

  3. #3
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Re: Linux & desktop

    Citace Původně odeslal NeMeM9aA Zobrazit příspěvek
    Win aplikace nefunguji.
    Které to? Jestli Office a Outlook, to by me nebolelo, ty stejne nepouzívám a tím pádem bych ani nehledal náhradu v Linuxu. Hlavne jestli tam je moznost císt príslusné dokumenty nezkreslene, kdyz mi je nekdo vrazí, à la Wordview a Xlview. Pouzívám hodne Notepad ("Poznámkový blok"), obcas WordPad (jen kde u cistých textú s 98ckovým Notepadem narazím na jeho hranice), MS-Paint ("Malování"), kalkulacku, WindowsMediaPlayer - obzvlást 6ku mám pro její jednoduchost rád, obcas CD-player (moc toho neumí, ale hlavne nezene sound pres systém a tím ho nezatezuje), obcas i ten primitivní SoundRecorder co je k Windows. Ale myslím, ze na to vsechno by mely být ekvivalentní náhrady...?

    Co jsem obcas slýchal, ze bývají problémy s ovladaci k HW-príslusenství, pokud je pro LINUx výrobce nedodá. Je to porád tak?

    Ale jinak mi to pripadá, ze na rozdíl od toho, jak to formuluje Petr, to nejsou specifické problémy desktopu, notáky, kdyz neslouzí jen jako privesená hracka vedle, by tím musely být stizené stejne tak... si myslím...?

    Citace Původně odeslal NeMeM9aA Zobrazit příspěvek
    Sirsi moznosti nastaveni a ohnuti systemu. Svoboda volby a vedomi, ze pokud neco nefunguje tak je to moje vina, ze si to neumim spravit (narozdil od proprietarniho sw, kde maximalne muzu rozhodit rukama a nic s tim neudelam). To jsou veci, ktere pro me proste prevazuji.
    Asi takhle to mám ted se svým 2. oblíbením prohlízecem (vedle IE6) - K-Meleonem
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  4. #4
    Senior Member Avatar uživatele NeMeM9aA
    Založen
    15.03.2005
    Bydliště
    Golčův Jeníkov
    Věk
    43
    Příspěvky
    1 460
    Vliv
    256

    Standardní Re: Linux & desktop

    Tak obecne aplikace na linux samozrejme jsou. Pokud jsou aplikace open-source tak jsou casto i na linuxu. Libreoffice, firefox, chromium, vlc, mplayer atd.
    Wine potrebuje clovek na specializovane aplikace. Treba dneska jsem potreboval vytvorit hacknuty firmware pro Panasonic G3 a na to se pouziva win binarka. Nastesti s wine fungovala naprosto bezproblemu, ale pokud by nefungovala ..... Na druhou stranu na w98 musis resit stejne problemy ....

    ad HW: stary hw ma casto lepsi podporu nez na novych win. Jinak ja proste nakupuju hw, ktery je s linuxem kompatabilni - beru to jako samozrejmost, takze mi to neprijde. Nikdy jsem nemel pocit, ze by me to limitovalo (tedy jednou jsem si omylem koupil SAS radic, ktery byl podporovany na linuxu pomoci binarnich blobu jenom na urcitych disterch - ten jsem tedy nepouzil).

  5. #5
    Moderátor mince Avatar uživatele peta303
    Založen
    21.09.2003
    Bydliště
    PHA 4
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 414
    Vliv
    293

    Standardní Re: Linux & desktop

    Pro běžného uživatele je linux v pohodě, distribuce založené na Debianu se dobře spravují (ale spíše než ubuntu bych jednoznačně doporučil mint, už jen pro výrazně nižší nároky na paměť), se standardním hardwarem problémy nejsou,...

    Je prostě otázka, co od toho chceš a očekáváš a co používáš. Co se týče SW, tak u Opery, VLC, Firefoxu, Thunderbirdu prakticky nepoznáš, v jakém jsi OS, LibreOffice na popisované potřeby bude stačit, plnohodnotná náhrada MS Office to ale není, psí kusy se složitějšími dokumenty to občas dělá (dlužno ale dodat, že podobné žerty MSO umí provést taky). Když nehraješ (ne vše pod lin. uchodíš), není moc co řešit.

    Jinak u mě je to o tom, že na routerech mám debian, na netbooku drahé polovičky je mint, na obou NB máme sedmičky, na stolním PC XP (přístup M$ k ovladačům mě irituje, stejně jako nezvládli podporu SB Live - pro sedmičky a jehovisty jedině s KX, úplně stejně podělali osmičky a školáckou chybou v ovladači se připravili o trh, který představují lidé s dvoujádry současně vlastnící starší intelácké grafiky (takže stroje, které systém zvládnou s prstem v nose, ale systém nepovolí cokoli akcelerovaného).

    Mno a z SSD (transcend 370, 64 GB, nově v notebooku) mi nastartuje Mint 16 za 8 s od zmáčknutí tlačítka, sedmičky za 25 s (z 7200rpm disku to bylo 40).
    Naposledy upravil peta303; 12.07.2014 v 23:41.
    NB DELL E5480 (i5 7440HQ, 16 GB DDR4 Micron, 1 TB Micron M.2)
    PC Athlon X2 4600+, AC Alpine 64, ASUS M2A-VM, 4 GB DDR2 Transcend, HD2400 PRO, SB Live!, 3,5" TEAC, NEC ND-3520A, NEC AD-7203A, Transcend SSD 370 / 120, WD RED 2 TB, Fortron 400 PNF, EC ML-5410A, Chicony 2961, Genius NSO+, TESLA AZS 223 + TESLA ARS 1014, TESLA NC 470, TESLA SM 260, TESLA SM 261, TESLA B-101, HP 5820, 2x DELL 2009Wfp
    PC2 DELL Optiplex 3050 (i5 7500, 16 GB DDR4 Micron, HD5450, 500 GB Micron M.2, 2 TB 2,5" Seagate, DELL 2009Wt
    photo Nikon D90, Nikkor 18-70, Nikkor 24-120, Sigma 70-300, SB800

  6. #6

    Standardní Re: Linux & desktop

    Citace Původně odeslal NeMeM9aA Zobrazit příspěvek
    Win aplikace nefunguji.
    Proboha, kazdy, kdo premysli takto, by mel zustat u nativniho systemu. MacOS aplikace v linuxu taky nerozjedu.

    Citace Původně odeslal Mikus Zobrazit příspěvek
    Co jsem obcas slýchal, ze bývají problémy s ovladaci k HW-príslusenství, pokud je pro LINUx výrobce nedodá. Je to porád tak?
    Jen v pripade exotickych kusu HW. V dnesni dobe, kdy mas vsechno integrovane, prichazi konkretne u Intelu podpora HW jeste pred samotnym oficialnim uvedenim na trh. Otazka je, co vic potrebujes? Leda tak nektere specializovane zvukove karty, DVB tunery apod.
    Spousta problemu v linuxu s HW nastava, kdyz vyrobce doprasi konkretni implementaci zarizeni - typicky problemy s ACPI nebo EFI nebo internim firmware zarizeni. Viz. treba Thunderbolt porty u Apple HW, to je panecku pekny paskvil, ktery se naprosto vymyka puvodnim TB specifikacim Intelu.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  7. #7
    Administrátor mince Avatar uživatele Jezevec
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Teplice
    Příspěvky
    6 736
    Vliv
    300

    Standardní Re: Linux & desktop

    Co se tuxe tejce, tak naprosto idealni je to desktop pro BFU. Pouzivam v rodince, a od ty doby nemusim neustale reinstalovat widle. To ze na tom nefungujou widli appky je v tomhle ohledu naopak neskutecna vyhoda. Nespustej si nejaky "uzasny, zarucene se na to podivej" exe prilozeny v mailu. Trebas rodicove pouzivaj web, mail, cumej se na telku, poustej filmy a obcas si neco chteji nahrat. Defakto si naprosto s prehledem vystacej s browserem a xbmc. Na pozadi (ale to nepotrebujou tusit) jeste bezi vdr jako to video co zaznamena pripadny "nutne potrebuju videt 1247dil ..." Co se me tyce, na praci bych si vystacil s tuxem + nejakym widlim terminalem (neb M$ SQL si na tuxovi proste nepustim), na doma ... nefungujou na tom gamesy. Wine pak roznhodne reseni neni, nehodlam travit u kazdy pitomosti tejden hledanim jak zrovna u tohodle rozchodit mys nebo u tamtoho zvuk. Co se HW tejce, uz hodne dlouho sem se nesetkal s tim, ze by neco nefachalo na prvni pokus. Naopak, casto pod tuxem vpohode chodi HW, na kterej pro widle uz nejsou drivery.
    IMPROBE AMOR, QUID NON MORTALIA PECTORA COGIS - krutá jsi, lásko, kam až ty doženeš smrtelná srdce -- Vergilius
    Mnoho je prostředků, které léčí lásku, ale žádný není spolehlivý.
    S tím, čeho se na nás dopustili druzí se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
    -- Francois La Rochefoucauld
    Nabídnout přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dát chleba tomu, kdo umírá žízní.

  8. #8

    Standardní Re: Linux & desktop

    Co se her tyce, davam widlim rok, maximalne dva. Soucasny tazeni Valve smerem na Linux ma, myslim, velmi slusnou sanci uspet. (ale uznavam, ze kvuli hram jeste furt drzim doma widle, v praci uz hodne dlouho jen linux, popr. OSX)
    Hrrrr, will you stop using people as human driven search engines? Google.com has all the answers you need.

  9. #9
    Administrátor mince Avatar uživatele Jezevec
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Teplice
    Příspěvky
    6 736
    Vliv
    300

    Standardní Re: Linux & desktop

    Otazka ... jak vazne to myslej
    IMPROBE AMOR, QUID NON MORTALIA PECTORA COGIS - krutá jsi, lásko, kam až ty doženeš smrtelná srdce -- Vergilius
    Mnoho je prostředků, které léčí lásku, ale žádný není spolehlivý.
    S tím, čeho se na nás dopustili druzí se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
    -- Francois La Rochefoucauld
    Nabídnout přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dát chleba tomu, kdo umírá žízní.

  10. #10
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Re: Linux & desktop

    Citace Původně odeslal Fox!MURDER Zobrazit příspěvek
    kvuli hram jeste furt drzim doma widle
    Sám sice nehraju, ale jednu dobu jsem dost komunikoval s hrácema. Od nich vím - a nedávno jsem to zas nekde videl potvrzené - ze kvúli hrám si spousta lidí drzí dkonce i 98icky. Ze hry, co jsou pro ne psané, s zádnou 98ckovou simulací na novejsích Widlích nejedou tak dobre jako na originálu.

    Citace Původně odeslal Gargamel Zobrazit příspěvek
    Citace Původně odeslal Mikus
    Co jsem obcas slýchal, ze bývají problémy s ovladaci k HW-príslusenství, pokud je pro LINUX výrobce nedodá. Je to porád tak?
    Jen v pripade exotickych kusu HW. V dnesni dobe, kdy mas vsechno integrovane, prichazi konkretne u Intelu podpora HW jeste pred samotnym oficialnim uvedenim na trh. Otazka je, co vic potrebujes? Leda tak nektere specializovane zvukove karty, DVB tunery apod.
    Mhmm, práve o tyhle exoty jde, pricemz by se dalo diskutovat o tom, co vsechno je exot. Momentálne mi jde konkrétne o múj starý USB-modem, co mi tu slape jak svýcarské hodinky a kterého bych se nerad zrekl a na který nebyl linuxový ovladac, kdyz byl nový a ani ted mi k nemu gugl nic nenachází. Spousta lidí sice nad tímhle resením pripojení ohrnuje nos, kdyz jsem v minulosti míval potíze a hledal rady, tak to házeli na tohle; nikdy jsem temhle recem moc neveril a vzhledem k tomu, jak to tise a spokkojene bezí dnes, vidím své tehdejsí názory jen potvrzené. Na druhou stranu zas vidím ty problémy, se kterými se lidi hlásí na resení ve fórech s ethernetovými modemy. Obzvlást u tech novejsích, jak jsou taky jejich uzivatelé v nastaveních vydáni na pospas providerovi.

    Pocítám s tím, ze drív nebo pozdeji mi sem pride taky jiný komp, at uz jako náhrada toho dnesního nebo jako druhý resp. první k nemu, pricemz z nejnovejsí produkce to urcite nebude. Budou taky jiné prídavné karty (MaBo sama doufám s Linuxem pobezí, ale práve ty prídavné grafiky, co tu mám, o kterých v detailu nevím zatím prakticky nic, jen ze nevidím dúvod, aby nebezely s Woknama). A i na tomhle, mám integrovanou USB1, asi drív nebo pozdeji prijde karta s USB 2 a mozná i výkonnejsí grafika (i kdyz první tenhle pokus moc úspechem korunován nebyl).
    Naposledy upravil Mikus; 07.08.2014 v 12:54.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. linux na windows - remote desktop
    Založil bluesman v sekci fóra Sítě
    Odpovědí: 1
    Poslední příspěvek: 28.02.2006, 17:57
  2. 4 x desktop pre Win ako linux
    Založil KOVO v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 9
    Poslední příspěvek: 22.07.2005, 09:13
  3. Show desktop/Hide desktop ve winXP
    Založil Kooca v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 5
    Poslední příspěvek: 26.11.2004, 16:05
  4. Desktop...?
    Založil HonzaRez v sekci fóra Case modding
    Odpovědí: 34
    Poslední příspěvek: 06.10.2004, 13:48

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •