Vezmu to k pokud mozno plnému objasnení mé bolístky trochu ze siroka, snad nebudu nudit (jestli snad prece, vemte si k tomu buráky, brambúrky, otevrete si pivo ap.).

Kdo se jeste vyzná ve starých grafikách? No tak starých zas ne, nemám na mysli ty, co jsou starsí nez já (co a jak maloval Leonardo da Vinci nebo prehistorické jeskynní malúvky, to me ted nezajímá). Ale proste z doby, kdy se centrálnímu cipu grafické karty jeste neríkalo GPU.

Múj problém: Kdyz pracuju s grafickými soubory, jakoby se nekde plnila nejaká pamet, která se zádným uzavrením úlohy, zádným vycistením pameti cistidlem á la Cachemen atd. neuvolní. Konkrétne se to projevuje tak, ze kdyz pracuji napr. s MS-Paintem, najednou mi zacne hlásit, ze pro danou operaci není dostatek pameti, ze mám zavrít jiné otevrené aplikace. Pozavírám, co se dá a podle toho, co to bylo, múzu mozná jeste chvíli dál pracovat. Kdyz to neudelám, s nejvetsí pravdepodobností múzu po 2 az 3 cvaknutích mysí celý ten bicykl rebútovat. Jedna z nejvýznamejsích prídavných zátezí je soubor amoumain.exe, ovládac na mys, jenz mi umoznuje s ní trochu neco málo navíc oproti tradicní MS-InteliMouse. Jenze to je tak lhúta z milosti pod sibenicí, ciním-li se nadále jako dosud, prijde drív nebo pozdeji ona hláska opet a pak uz není co zavírat; tak nejvýs se rozloucit s rozdelanými pracemi v oblasti grafik a az do dalsího nového startu se zabývat jiným, pricemz není 100%ní jistota, ze potom vec znovu nevyvolají grafické cinnosti, na nez nemám zádný prímý vliv. Cím vetsí soubory, s nimiz pracuji, tím drív, od zhruba 30 MB výse je to kritické, tady múzu udelat nejvýs! tak 1 az 2 operace (za predpokladu, ze je vse ostatní zavrené; jako jedna operace platí jak editace grafiky, tak i její ulození na disk).

Podobné se deje i v Irfanovi, i kdyz se nekdy zdá, ve ten má v urcitých ohledech delsí výdrz. Kdyz mi pak vyskocí hláska o nedovoleném príkazu, kvúli nemuz bude aplikace zavrena, kde se lze jeste podívat na detaily, vzdy za tím je soubor GDI.EXE. V minulosti jsem byl jiz víckrát poucen, ze tenhle soubor tesne souvisí s grafickou kartou a ze je resení treba hledat tam. Nejvíc se tedy nabízí aktualizace jejího ovladace, jenze ten nikde v Netu s presne stejným oznacením - MGA-1164SG 3D - nenacházím, ani zádný poukaz na to, ze by bylo lze pouzít nejaký jiný. Je to grafika Matrox integrovaná v základovce IBM. Kdyz jsem se pred casem obrátil prímo na Matroxe, rekli mi, ze tuhle grafiku delali výlucne pro IBM, po skoncení jejich cásti projektu jim to kompletne predali a tím se zbavují veskeré své príslusnosti pro daný problém. No a IBM se jak známo prodal na Lenovo a ti - ac znacku IBM i nadále pouzívají - vsechno, co jen trochu zavání stárím a pochází jeste od IBM prímo proste vyházeli, tam nemá vúbec smysl ztrácet cas a energii nejakýma dotazama.

Pritom ovsem nekdy tusím v r. 2003 jsem mel na pracovisti, jez nemelo ve zvyku na zarízeních pro své zamestnance setrit, tenkrát aktuální PC (byla to éra topných procesorú P4 a XP, nevím, ale mozná jeste pred SP3), pracoval jsem jako dnes hodne s grafickými soubory a padalo mi to podobne jako dnes. Akorát ze tenkrát jsem se vyznal mnohem mín nez dnes a cítil jsem nad svoje moznosti nejaké blizsí hledání príciny. Takze s jistotou to nemúzu ríct, ale domnívám se, ze tam taky byla karta od Matroxe a ten mel tady nejaký obecnejsí vleklý problém, jenz se netýkal jen té modifikace pro IBM z r. 1997. Proto si myslím, ze nekdo mozná neco takového v minulosti resil i u kompu, jenz se tomu mému podobá jen hodne málo a pamatuje si.

Takze konkrétne: Byl bych rád, kdybych - kdyz se mi tohle stane - nemusel pokazde rebútovat stroj. Nekdy to vede proste k "zamrznutí monitoru", musím na tvrdo vypnout a pred novým startem nejdrív do DOSu, tam ScanDiskem nechat uklidit v systémovém oddílu (Wokna mi od jisté doby odmítají ScanDisk systémového oddílu, mám víc nez 90%ní jistotu, ze to má na svedomí nejaká tenkrát obecne zavedená inovace v antivirových programech; pokud si vzpomínám, zaclo to jeste kdyz jsem mel AVG a s Avastem se to dnes chová porád stejne, zatímco na disku s novou instalací Woken, kde uz vsechno krome protivirového programu je, to jde). To samozrejme stojí cas a nervy, takze bych tomu rád umel nejak predejít, kdyz vidím hrozící nebezpecí tohodle konce, nekde neco uvolnit, nejaký proces znovu odstartovat atd.

V systému samotném urcité moznosti, kdyz komp zacne váznout, jsou: Je to jednak to cistení RAMu (nepomúze vzdy, ale nekdy jednoznacne), poprípade pres TaskManager ukoncit proces Explorer, címz se automaticky nahodí "s cistou hlavou" znova.

Tedy moje otázka:
Je nejaká moznost, kde bych mohl prípadne takhle nejak za chodu Windows nove odstartovat jen grafiku, aniz bych si moc z rozdelaných vecí ponicil? Nebo ví snad nekdo, jak v daném základním prostredí (tj. s daným HW i systémem) tohle jinak vyresit? (Jeste jednou podotýkám - ac mám W98SE, pro nekoho to cervený hadr - mám dúvod vycházet z toho, ze tohle není problém Windows prímo a paklize prece jenom je, tak se táhl minimálne az do XPcek.)