Výsledky 1 až 10 z 10

Téma: Premium vs Professional, OEM, multilicence

  1. #1

    Question Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Ahoj, mám celkem 3 nejasnosti

    uměl by mi někdo říct jaký je reálný rozdíl mezi verzemi Premium a Prof. ? Tím myslím systémově, ne ty pindy na stránkách MS. K doméně se připojovat nehodlám a speciálně se mi jedná o správu (lokálních) uživatelů. Potřebuju vytvořit usera s omezeným oprávněním a dalšího jako správce. Vím, že u XP tohle bych problém, proto mě zajímá jak je to na W7.

    A druhá otázka, na kterou mi není schopná odpovědět ani ta pipka na hotline. Na co přesně je vázána licence OEM? Konkrétně mi jde o paměti, protože Visty jsem musel po výměně DDR všechny znovu telefonicky aktivovat.
    Jestli je to vázáno jen např. na MB+CPU (LAN je integrovaná), tak by mě stačila OEM verze.

    A do třetice - existuje možnost koupit si např. 20 licencí (klidně krabicových) pod JEDNÍM číslem, tj. jedno instalační médium, jeden key? (jako to je třeba u Office)
    PC: GA-EP45-DS3R | E8400 + Ninja | 8GB | 80GB SSD X25-M | Zotac 9500GT | Asus Xonar DX | 2x Hauppauge WinTV HVR-1300 | Enermax MODU82+ 525W | Lancool K1
    Foto: Canon 20D | Tokina 12-24/4 | Canon 24-105/4 L IS USM | Canon 50/1,8 | Giottos MTL3361 + 1301-621C | Nodal Ninja NN5

  2. #2
    Senior Member mince Avatar uživatele meteor
    Založen
    27.02.2006
    Bydliště
    Baťatown
    Příspěvky
    1 457
    Vliv
    259

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Rozdíly mezi jednotlivými verzemi máš třeba tady.

    OEM licence je popsána tady s tím, že když se jukneš na stránky CZC nebo Alfy, tak u Windows 7 OEM mají napsáno:

    "Tato OEM licence je určena pro „Sestavovatele systémů“ a po instalaci se stává součástí počítače, přičemž nemůže být převeden na jiný počítač. V případě nákupu musíte splňovat podmínky programu Microsoft OEM System Builder, která je vytištěna na obalu produktu. Tyto podmínky přijímáte otevřením balení. Produkt dále můžete zakoupit společně s novým počítačem nebo s následujícími komponentami, které tvoří funkční počítač (základní deska, procesor, operační paměť, pevný disk a skříň počítače včetně zdroje napájení). OEM produkt a počítač nebo komponenty musí být uvedeny na společném nákupním dokladu."

    Jinak se podobné téma řešilo tady a tady
    "Nejhorší není to, čeho jsme se dopustili na ostatních, ale to, co jsme spáchali sami na sobě."

    Intel i5-8400 (CF) | GB Z370 Aorus Gaming K3 | Kingston 2x8GB HyperX Predator 3000MHz | GeForce GTX 560Ti | Samsung 860 Pro 512GB | SB X-Fi Gamer | Asus 2014L1T | Seasonic Focus Plus 550W | SilentiumPC Armis AR7 TG | EIZO EV 2455 | Marantz PM6006 plus Wharfedale Diamond 230 + Audio-Technica ATH-T500 | Windows 10 Pro

  3. #3

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Citace Původně odeslal meteor Zobrazit příspěvek
    Rozdíly mezi jednotlivými verzemi máš třeba tady
    Tady se ale nedozvím to nejdůležitější co mě zajímá, de-facto je to přepis těch několika PR bleptů od MS...

    Citace Původně odeslal meteor Zobrazit příspěvek
    OEM licence je popsána tady
    Sice si tam IMHO protiřečí, ale chápu to tak, že jediná fixní komponenta je MB a i tu lze (po opravě) vyměnit a produkt reaktivovat. Sice mi to přijde na hlavu, ale tím líp pro mě

    Citace Původně odeslal meteor Zobrazit příspěvek
    s tím, že když se jukneš na stránky CZC nebo Alfy, tak u Windows 7 OEM mají napsáno:
    To jsou obecně podmínky pořízení, ty jsou mi jasné.

    Citace Původně odeslal meteor Zobrazit příspěvek
    Jinak se podobné téma řešilo tady a tady
    jj, ale tam se dohaduje hlavně jak očůrat OEM, to není to co mě zajímá.

    Řeším nákup HW+SW pro cca 20 stanic a nechci řešit podobný problémy jako před půlrokem s Vistama.
    PC: GA-EP45-DS3R | E8400 + Ninja | 8GB | 80GB SSD X25-M | Zotac 9500GT | Asus Xonar DX | 2x Hauppauge WinTV HVR-1300 | Enermax MODU82+ 525W | Lancool K1
    Foto: Canon 20D | Tokina 12-24/4 | Canon 24-105/4 L IS USM | Canon 50/1,8 | Giottos MTL3361 + 1301-621C | Nodal Ninja NN5

  4. #4
    Senior Member Avatar uživatele DOC_ZENITH
    Založen
    24.05.2005
    Bydliště
    Praha 14 hloubětín.
    Příspěvky
    1 296
    Vliv
    254

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Jelikož v tom dělám tak se to pokusim sepsat. Neni naprosto na místě sepisovat konkrétní komponenty, protože to není vždy žádoucí ala jsou mb s integrovanou ram, cpu, gpu.. atd.

    Musí to prostě bejt SAMOSTATNĚ FUNKČNÍ SYSTÉM.

    Tzn z běžného úhlu pohledu to musí mít základní desku, zdroj, grafiku, cpu, ram, hdd. To jest vše.

    Dále pak velice důležitá věc, aby OEM licence platila, musí tyto komponenty bejt s tou OEM licencí společně na jedné faktuře. Jinak to neplatí.

    Co se výměň komponent týče, můžeš je upgradovat s vyjímkou boardu jak už bylo psáno. Pokud board chcípne a je to v záruce, je to ok. Stačí reaktivace která v případě mb po netu nepůjde a musí se volat do MS a vysvětlit jim to. Jakmile board umře a je mimo záruku, zaniká i licence na oem windows.

    Co se aktivace týče a i té telefonické, obvykle nikdo nejzišťuje zdali je to výměna nebo opravdu reklamace, maj toho logicky nad hlavu a setkal jsem se i s případy kdy lidi při downgradu dostali rovnou více aktivačních kódů aby neotravovali. Samotná aktivace stejně nic neřeší, kdyby byla kontrola je třeba mít v pořádku papíry + na bočnici nalepenej COA štítek, pak je vše ok.

    Ad co se multilicence pro 20 kompů týče, tak ta se "dle slov člověka z MS co jsem se jej na to ptal" vyplácí až pro 100 a více strojů. Jednak ji nelze vystavit na nišší než enterpise verzi a druhak pod těch 100 by se ani finančně nevyplácela.
    The best Unreal Tournament maniac.

  5. #5

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Citace Původně odeslal DOC_ZENITH Zobrazit příspěvek
    Jakmile board umře a je mimo záruku, zaniká i licence na oem windows
    Díky, tahle info o záruce je pro mě dost podstatná a zatím jsem ji nikde nenašel!

    Ad multilicence - je mi jasný, že nějaký akční ceny nemá smysl s tak směšným rozpočtem řešit, ale co osobně nepochopím je, proč si nesmím koupit (aaano, za plnou cenu - nechci slevu!) jednu krabičku s médiem a smím ji instalovat 10x. Na nějakém jejich lic. serveru jim bude svítit 10x stejný lic. klíč z různých stanic a všichni budou spokojení.
    MS, protože dostane zaplaceno a ví, že používám SW legálně.
    Zákazník, protože se nemusí otravovat s tolika krabicemi a skladovat někde X kódů.
    Správce, protože může stanice reinstalovat jednoduše přelitím image.
    A nakonec ekolog i obchodník, protože místo XY krabic se koupí/převeze/pošle jenom jedna. Ale asi tomu jenom nerozumím

    Ohledně podmínek pořízení OEM mám celkem jasno. Úplně konkrétní situace je taková, že se vybavuje PC učebna na rekvalifikace. Jednu anabázi sem si už absolvoval před půl rokem, kdy jsme pořídili full krabicové verze. O HW ani tak nejde, ten se měnit nebude, ovšem zrovna u nás přišla nějaká blbá várka RAM a během 2 měsíců se musely postupně reklamovat paměti skoro na všech stanicích. Samozřejmě windows se nám zablokovaly a řvaly, že nemáme platné licenční klíče. Firma která SW dodala dělala mrtvýho brouka a slečna na hotline MS poradila, ať "zkusíme reinstalaci, třeba to pomůže"... Asi nemusím vysvětlovat, jaká byla slast v průběhu kurzů (2 směny za den) reinstalovat stanice i se zálohováním nastavení studentů. Nakonec jsme museli všechny PC reaktivovat telefonicky.

    Teď se bude kupovat druhá učebna a navíc mám omezený rozpočet na SW, takže zvažuju OEM a z výše uvedených důvodů se bojím, že z nějakého důvodů se nám licence deaktivují a mě pak šéfová asi pověsí na nejbližší strom...
    (nepřestane mě fascinovat, jak se firmy snaží komplikovat užívání SW těm nešťastníkům, co jim za tyhle služby platí).

    Ale dost flame,
    mohl by mi ještě někdo potvrdit, jak je to s 32/64bit verzemi u OEM? Někde se prodávají obě verze, někde musím platformu specifikovat při objednání. Je možné používat OEM 32bit a třeba za rok po upgradu RAM přejít na 64bit, nebo ne? (IMHO ne, ale raději se ptám)
    PC: GA-EP45-DS3R | E8400 + Ninja | 8GB | 80GB SSD X25-M | Zotac 9500GT | Asus Xonar DX | 2x Hauppauge WinTV HVR-1300 | Enermax MODU82+ 525W | Lancool K1
    Foto: Canon 20D | Tokina 12-24/4 | Canon 24-105/4 L IS USM | Canon 50/1,8 | Giottos MTL3361 + 1301-621C | Nodal Ninja NN5

  6. #6
    Senior Member mince Avatar uživatele Vykuk
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    43
    Příspěvky
    1 278
    Vliv
    282

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Citace Původně odeslal Aigor Zobrazit příspěvek
    mohl by mi ještě někdo potvrdit, jak je to s 32/64bit verzemi u OEM? Někde se prodávají obě verze, někde musím platformu specifikovat při objednání. Je možné používat OEM 32bit a třeba za rok po upgradu RAM přejít na 64bit, nebo ne? (IMHO ne, ale raději se ptám)
    Je to jednoduché:

    Pokud kupuješ OEM verzi, tak si už při nákupu vybíráš jestli chceš 32bit nebo 64bit systém - přechod (bezplatný) IMHO není možný, protože i na daňovém dokladu by mělo být specifikováno, jestli je zakoupený OEM systém 32bit nebo 64bit.

    Pokud kupuješ Retail verzi, tak v balení najdeš jak 32bit, tak i 64bit systém a používat můžeš kterýkoliv z nich (samozřejmě ale jen jeden v daném čase).
    Intel Core i5-8600K 3.6GHz@4.6GHz (46x100, 1.25V) | CoolerMaster MasterLiquid Pro 120 | MSI Z370 Gaming M5 | Patriot Viper 16GB DDR4-3200 | Gigabyte RTX 3060Ti EAGLE OC 8GB | NVMe Samsung SSD 970 EVO 500GB | WD Blue 3D NAND SSD 1TB | MSI Vigor GK50LP + Logitech MX Master 3 + Xbox ONE Controler | Thermaltake Kandalf & Corsair RM650x | 27" HP 27xq | Windows 10 Pro 64bit | Synology NAS DS110j 2TB | connected by Vodafone 500M/30M | Mobile -> Xiaomi Redmi Note 8 Pro | Foto: Nikon D60 + 18-55VR + 55-200VR

  7. #7

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Citace Původně odeslal Vykuk Zobrazit příspěvek
    Pokud kupuješ OEM verzi, tak si už při nákupu vybíráš jestli chceš 32bit nebo 64bit systém - přechod (bezplatný) IMHO není možný, protože i na daňovém dokladu by mělo být specifikováno, jestli je zakoupený OEM systém 32bit nebo 64bit.
    Schválně se teď dívám do dodáku a je tam napsáno "W7HP32/64", což chápu jako obě verze. Podmínky jsem přečetl tam i pozpátku 3x a nikde se pozdější změna 32/64 nezmiňuje, takže je otázka jestli nebudou W7 řvát, když je po půlroce přehodím na jinou edici.

    Citace Původně odeslal Vykuk Zobrazit příspěvek
    Pokud kupuješ Retail verzi, tak v balení najdeš jak 32bit, tak i 64bit systém a používat můžeš kterýkoliv z nich (samozřejmě ale jen jeden v daném čase).
    Logika by tomu napovídala, ale podle popisů v jednotlivých obchodech mám pocit, že se prodávají i single 32|64bit verze. Minimálně u Vist tomu tak bylo a u W7 možná záleží ještě na edici...

    Stručně řečeno myslím, že v těch licencích je (slušně řečeno) dost bordel a nevím jak se v tom ne-právník má vyznat
    PC: GA-EP45-DS3R | E8400 + Ninja | 8GB | 80GB SSD X25-M | Zotac 9500GT | Asus Xonar DX | 2x Hauppauge WinTV HVR-1300 | Enermax MODU82+ 525W | Lancool K1
    Foto: Canon 20D | Tokina 12-24/4 | Canon 24-105/4 L IS USM | Canon 50/1,8 | Giottos MTL3361 + 1301-621C | Nodal Ninja NN5

  8. #8
    Senior Member mince Avatar uživatele Vykuk
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    43
    Příspěvky
    1 278
    Vliv
    282

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Pokud jsi nakupoval klasický OEM software (a ne nějaký multilicenční) a máš na dodáku to co uvádíš, tak je to krapet divné. Stačí se podívat po netu, jakým způsobem se OEM software prodává - vždy 32bit a 64bit verze zvlášť, například u nás:
    http://www.cybex.cz/Software/Softwar...nta=860261056/

    Takto se prodávaly i Visty.

    Taky bych se nedivil, kdyby prodávající ani pořádně nevěděl, co prodává - v případě MS není těžké dojít k nějakému omylu...

    U krabic to bylo v případě Visty jednoduché - koupil jsi BOX s 32 bitovou instalací, ale měl jsi právo používat i 64 bitovou - ale musel sis za nějaký manipulační poplatek doobjednat médium. Do krabicových Win7 už díky bohu dávají obě verze najednou.
    Intel Core i5-8600K 3.6GHz@4.6GHz (46x100, 1.25V) | CoolerMaster MasterLiquid Pro 120 | MSI Z370 Gaming M5 | Patriot Viper 16GB DDR4-3200 | Gigabyte RTX 3060Ti EAGLE OC 8GB | NVMe Samsung SSD 970 EVO 500GB | WD Blue 3D NAND SSD 1TB | MSI Vigor GK50LP + Logitech MX Master 3 + Xbox ONE Controler | Thermaltake Kandalf & Corsair RM650x | 27" HP 27xq | Windows 10 Pro 64bit | Synology NAS DS110j 2TB | connected by Vodafone 500M/30M | Mobile -> Xiaomi Redmi Note 8 Pro | Foto: Nikon D60 + 18-55VR + 55-200VR

  9. #9

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Je to k NB Toshiba, jedná se OEM, ale taky to mají zajímavě pořešené. Je předinstalovaná 64bit verze, k NB je přiloženo restore CD na 32bit verzi a papír, kde píšou, že restore médium na 64bit (zdarma) neposkytují, takže když si něco podrbu s diskem, smolík.
    PC: GA-EP45-DS3R | E8400 + Ninja | 8GB | 80GB SSD X25-M | Zotac 9500GT | Asus Xonar DX | 2x Hauppauge WinTV HVR-1300 | Enermax MODU82+ 525W | Lancool K1
    Foto: Canon 20D | Tokina 12-24/4 | Canon 24-105/4 L IS USM | Canon 50/1,8 | Giottos MTL3361 + 1301-621C | Nodal Ninja NN5

  10. #10
    Senior Member mince Avatar uživatele Vykuk
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    43
    Příspěvky
    1 278
    Vliv
    282

    Standardní Re: Premium vs Professional, OEM, multilicence

    Pokud je to tam přímo od výrobce, tak to není klasická OEM licence, ale zřejmě DOEM, tam to funguje asi jinak, než u běžně prodávaných OEM licencí k počítačům bez OS...
    Intel Core i5-8600K 3.6GHz@4.6GHz (46x100, 1.25V) | CoolerMaster MasterLiquid Pro 120 | MSI Z370 Gaming M5 | Patriot Viper 16GB DDR4-3200 | Gigabyte RTX 3060Ti EAGLE OC 8GB | NVMe Samsung SSD 970 EVO 500GB | WD Blue 3D NAND SSD 1TB | MSI Vigor GK50LP + Logitech MX Master 3 + Xbox ONE Controler | Thermaltake Kandalf & Corsair RM650x | 27" HP 27xq | Windows 10 Pro 64bit | Synology NAS DS110j 2TB | connected by Vodafone 500M/30M | Mobile -> Xiaomi Redmi Note 8 Pro | Foto: Nikon D60 + 18-55VR + 55-200VR

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Windows Vista OEM
    Založil vixl v sekci fóra Nákupní poradna
    Odpovědí: 8
    Poslední příspěvek: 06.02.2009, 16:43
  2. Windows OEM vs.retail
    Založil Premo v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 27
    Poslední příspěvek: 27.12.2008, 18:29
  3. Win. Home edition VS. Win Professional
    Založil Jirime v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 34
    Poslední příspěvek: 05.05.2006, 11:57

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •