Prosím o radu zběhlé síťaře kudy se dát při řešení mého problému:
- mám ADSL wifi router ZyXeL 660HW, ten od O2, (bohužel nemá odnímatelnou anténu)
- k němu připojeny 2 PC dráty a 3 PC bezdrátově
- jedno z wifi připojení je soused přes ulici (cca 30m) - a zde nastal problém (!)
- připojení realizováno PCI wifi kartou + 12db klientskou anténou:
- doteď nebyl s příjmem přes ulici problém a i na ten trapný prut z routeru to přes ulici, zdi a strom, dělalo běžně 60% síly signálu a to se změnilo, poslední dobou je signál 0-20% a připojení ke mě je téměř nemožné, výpadky, někdy to jde, někdy ne
- jedinou změnu, kterou jsem zaregistroval je několik wifi sítí v okolí navíc z nichž jedna má velmi silný signál (80-100%) (fyzicky zatím neidentifikováno, ale je to někdo ze sousedů)

Nemáte někdo tipy jak to vyřešit??

Napadlo mě, že jsem zarušený, tak jsem zkoušel měnit v routeru kanály, ale zatím bez úspěchu a nevím co dál?

Pár nápadů mám, ale nevím jestli dávají smysl:
- koupit sousedovi směrovou yagi anténu s vyšším ziskem a tu na mě namířit přímo a doufat, že se to zlepší
- koupit wifi router + anténu, umístit lépe a nakonfigurovat to jako repeater co mi signál zesílí a pošle sousedovi
- zkusit zblastlit ten ZyXeL a neodnímatelnou anténu odejmout a nahradit nějaký o fous silnějším prutem (má 2db, větší jsou až 8db) - routery mám vlastně 2, tak když se nepovede nevadí

Případný přesun ADSL routeru výše nebo blíže směrem k sousedovi je trochu problém (tel.linka, drátové pc a a ovlivní to signál v nižším patře).

Napadá vás odkud začít? Je to tím zarušením, nebo mám hledat chybu někde v HW?

Děkuju za radu.