Výsledky 1 až 10 z 10

Téma: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

  1. #1

    Wink Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    Takže - Windows 2000 a Windows XP používají sice stejné jádro (XPčka jsou Windows NT 5.1, 2000 jsou Windows NT 5.0) a kromě pár detailů vše co jede na XPčkách jede i na Windows 2000, ale Windows XP bootují výrazně rychleji. Alespoň tedy dokud je nezaprasíte všemožnými pofiderními aplikacemi Proč tomu tak je? Inu proto, že to bylo cílem při jejich vývoji. A jak toho "rychlého" bootu bylo dosaženo? Kešováním. Vše, co se při startu inicializuje si XPčka uchovávají v diskové keši, aby startovaly opravdu rychle. Do keše se ukládají i updaty při změně HW/nastavení a tady je první problém. Přetaktujete-li mašinu a spadne-li vám při bootu do XPček, můžete se s nimi také rozloučit a často ani záchranná konzola nepomůže. To je daň za kešování. Overclocking je třeba dělat mnohem opatrněji, zatímco pád při bootu Windows 2000 nikdy nerozchodí.
    Druhá věc je paralelní načítání více driverů najednou u XPček, proti sériovému u Windows 2000. Opět je zde vyšší rychlost vykoupena potencionální katastrofou při selhání driveru, třeba dík overclockingu či skoro vysunutému konektoru...
    Třetí věc je prioritizace služeb. A odložení jejich spuštění. Proč? Aby se plocha RYCHLE objevila a služby které nejsou k tomu nutné se stále ještě spouští, takže XPčka jsou vlastně jako klamavá reklama - už máte desktop, ale pracovat ještě nemůžete. U Windows 2000 tomu tak není, ale je to vykoupeno "opticky" delším bootem. Navíc některé služby (třeba automatické aktualizace, vyhledávání počítačů v síti a pod) se opravdu nemusí spustit hned, a tady z toho XPčka těží.

    Mno a zůstává nám správa paměti pro a při inicializaci driverů. A tady se dá dosáhnout u Windows 2000 poměrně snadno nápravy. Stačí použít soubory ntldr a NTDETECT.COM z jiných Windows (třeba z XPček) a rázem Windows 2000 bootují rychleji. Nejrychlejší nejsou, kupodivu, tyto boot soubory z Windows XP, ale z Windows 2003 server.

    Přiznám se, že když jsem si o tom četl tak jsem začal být silně skeptický. Bylo hezké, že dokonce i Windows XP useři hlásili rychlejší boot, ale zas né o moc. Tak jsem si udělal čerstvou zálohu a zkusil jsem to také. Opatřil jsem si ty boot soubory z Windows 2003 server SP2 Enterprise a ze standardních non-SP 2003 server Corporate edition, které jsem nakonec použil. Výsledky jsem změřil na svých Windows 2000 SP4 s neoptimalizovaným FAT32 2G C partitionem na Win. Běželo (a stále běží ) to na stařičké JetWay V266B desce s 1G 2-2-2-5 ram, FSB 150 x 12.5 = 1875MHz AXP Barton procík a FX 5600XT grafika. Windows 2000 SP4 jsem si dost zoptimalizoval už předtím, takže jakou změnu můžou dva soubory způsobit?

    Originál Windows 2000 SP4 boot fajly - boot time 38,62 sec
    Windows 2003 server Corporate fajly - boot time 28,29 sec

    Časy jsou od zmizení post screenu do bliknutí screenu po startu Win při overclocku grafiky - staré nVidie blikají při overclocku
    Musím říci, že deset sekund zlepšení mě velmi příjemně překvapilo, až šokovalo. Zkoušet ty větší soubory z SP2 Enterprise ani nemělo pro mě cenu, já počítač ráno zapnu a večer vypnu... ale tohle zrychlení nic nestojí a 10 sec je pěkných. Boot soubory z Windows 2003 server SP2 Enterprise a ze standardních non-SP 2003 server Corporate edition najdete zde:
    https://rapidshare.com/files/3792634...tupW2Kfiles.7z
    http://depositfiles.org/files/x12h0ezr8
    pass: smrtrapidu

    Jaké jsou vaše časy?
    Naposledy upravil caps_buster; 02.09.2012 v 13:22. Důvod: smazané soubory na rapidshare, re-up
    Disclaimer: Any errors in spelling, tact, or fact are transmission errors.

  2. #2
    Senior Member Avatar uživatele NeMeM9aA
    Založen
    15.03.2005
    Bydliště
    Golčův Jeníkov
    Věk
    43
    Příspěvky
    1 460
    Vliv
    256

    Standardní Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    Cerstve widle bootuji celkem rychle. Problem je, ze se ten boot (a obecne vsechno ostatni) v prubehu let prodluzuje, prodluzuje, prodluzuje a prodluzuje.
    Mam tu asi tak 4lete w2k se vsemi zaplatami. Ani nejak moc programu na nich neni instalovanych ci meneny hw. a bootuji asi tak 5 minut (rano, kdyz je zapinam, tak si mezitim stihnu uvarit caj a dojit na zachod a jeste mi zbyde nejaky cas). Taky vypinani je strasne dlouhe.

  3. #3

    Wink Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    No to je samozrejme jiny problem. Pokud bys je udrzoval, cistil a tak tak bys ho nemel. Kamosovi co mu XPcka odchazeli do tydne jsem dal Win2k pred 3,5 roky a dodneska bezi jako cerstve nainstalovene - protoze se tam neinstaluji zadne srajdy. Program ktery nejde rozbalit a spustit se neinstaluje ale maze.

    Ale to je uplne neco jineho nez o cem je tenhle thread
    Disclaimer: Any errors in spelling, tact, or fact are transmission errors.

  4. #4

    Standardní Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    Mno, zkusil jsem to (sice zpocatku s velkou neduverou a zatim jen ve virtualu) a zdá se, ze to funguje. U W2K SP4 pri pouzití souboru z W2003 Enterprise se zrychlil start o cca 12 vterin. Experimentoval jsi nejak i s jinými kombinacemi (XP a W2K nebo W2003 a XP)?

  5. #5

    Smile Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    Ano, soubory z XP jdou na W2k ale zrychleni neni tak velke, jako s soubory z Win2003 server. Na druhou stranu soubory z Win2003 serveru lze pouzit k zrychleni bootu XPcek. Zrychleni ale neni tak velke, jako u Win2k, nicmene jsem nepozoroval zadne negativni jevy, cize - proc pomaleji?
    (nezkousel jsem ty Win20003 server SP2 fajly, ale jestli budou "rychlejsi" jako kazdy dalsi USB driver od M$ tak to snad ani nema cenu...)

    PS. take jsem k tomu mel ZNACNOU neduveru, priznam se. Zazalohoval jsem si cely SYS boot partition pres DriveImage nez jsem to vubec zkusil Zbytecne. Jede to naprosto v pohode, ntldr a NTDETECT.COM nejsou zrejme soubory ktere musi byt na PRESNE zadanem miste. Nejslabsi pocal na kterem jsem to zkusil byl Asus P3B-F, coz je staricky Slot 1 mainboard s 64MB SDRAM (sakra, chtelo by to nejake dalsi SDRAMy...) a Celeronem 433 pretocenym na 487MHz Funguje a bootuje to rychleji. Na druhou stranu kdyz zmenim boot screen win (jak jsem popsal tady: http://4um.overclocking.cz/showthread.php?p=857416 ) tak to na TOMTO a jen na TOMTO stroji nefunguje a VZDY se zastavi pri bootu asi na 80% toho progress indikatoru (!), coz nechapu... Zmena souboru NTOSKRNL.EXE za original problém vyřešila.
    Je ovsem fakt, ze tento pocal je dost stary a dost nestandardne jsem v nem na test pouzil jakysi 820MB WD disk a tento je tak stary, ze DMA nezna (!) a jede mi na PIO2 - ale proc by kvuli neslo modifikovat NTOSKRNL.EXE - to je mi opravdovou zahadou ktere se pokusim prijit jeste na kloub.

    PS2. odzkouseno i na par noteboocich - zase se zadny problem nevyskytl.
    Disclaimer: Any errors in spelling, tact, or fact are transmission errors.

  6. #6
    Senior Member
    Založen
    09.10.2002
    Bydliště
    Praha
    Příspěvky
    1 403
    Vliv
    284

    Standardní Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    Jen tak zkusebne jsem ty soubory nahodil(Windows XP Proffesional SP3), pouzil jsem ty novejsi(Windows 2003 Server SP2). A viditelne zrychleni se dostavilo, odhaduji o cca 5-10 sekund, problemy nenastaly zadne. Pokud se k tomu dostanu, tak porovnam a presneji zmerim. Ale jinak to prilis nevyuziju, restartuju tak jednou za 3-5dni - stanice, nikoliv server.

  7. #7

    Wink Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    No to je prave to - ja take rano pocal zapnu a jdu se nasnidat a tak... takze je mi fuk, za jak dlouho naskoci. Takze to take vlastne moc nevyuziji, ale tak... proc startovat pomaleji, kdyz muzu startovat rychleji, ze
    Disclaimer: Any errors in spelling, tact, or fact are transmission errors.

  8. #8
    Moderátor mince Avatar uživatele peta303
    Založen
    21.09.2003
    Bydliště
    PHA 4
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 414
    Vliv
    293

    Standardní Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    Jen malá poznámka na okraj, XP SP2 a SP3 to o 20-30 s zpomalí (podle BootVis zůstane na těch 20s na obrazovce "vítejte" viset fltmgr.sys a síť).

  9. #9
    Senior Member
    Založen
    09.10.2002
    Bydliště
    Praha
    Příspěvky
    1 403
    Vliv
    284

    Standardní Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    Citace Původně odeslal peta303 Zobrazit příspěvek
    Jen malá poznámka na okraj, XP SP2 a SP3 to o 20-30 s zpomalí (podle BootVis zůstane na těch 20s na obrazovce "vítejte" viset fltmgr.sys a síť).
    mně to xp sp3 znatelně zrychlilo. nicméně nelíbí se mi, že dialog "spustit systém v nouzovém režimu, nebo běžným způsobem" mi to změnilo na anglický. ale vzhledem k tomu, že restartuji 1x za dva až tři dny, tak to neřeším a vrátil jsem nazpět původní soubory

  10. #10
    Moderátor mince Avatar uživatele peta303
    Založen
    21.09.2003
    Bydliště
    PHA 4
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 414
    Vliv
    293

    Standardní Re: Zrychlení bootu Windows 2000/XP

    No, mně to na NB (DELL D600, OEM XP Home s integrovaným SP3) zpomalilo start z 27 s na 53.

    Na stolním PC (XP Home SP3 OEM) z 19 na 40. U přítelkyně (XP Profi SP2) z 34 na 1:15.

    Po navrácení původních souborů i návrat k původní době startu.

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. ATI Catalyst 8.3 WHQL
    Založil Spajdr v sekci fóra Grafické karty
    Odpovědí: 17
    Poslední příspěvek: 11.03.2008, 13:57
  2. ATI Catalyst™ 8.2
    Založil Spajdr v sekci fóra Grafické karty
    Odpovědí: 22
    Poslední příspěvek: 01.03.2008, 15:28
  3. ATI Catalyst 7.2
    Založil flash v sekci fóra Grafické karty
    Odpovědí: 12
    Poslední příspěvek: 18.03.2007, 03:15
  4. DirectX 9.0c Redistributable (December 2006)
    Založil Masster v sekci fóra SW nástroje a ostatní utility
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 14.12.2006, 17:32

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •