Výsledky 1 až 14 z 14

Téma: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

  1. #1

    Standardní 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Zdravim vas..
    mam dotaz, ktery bych rad umistil do samostatneho threadu ackoliv se tyka nekolikrat promilaneho tematu ohledne vyuzit 4GB pameti pro WIN XP.

    To ze system diky 32bitovemu adresovani neumi adresovat vice jak 3.6GB je obecne znamo.

    Moje otazka je ale jina. Pokud zapnu v BIOSu funkci podpora 4GB ram tak pri bootovani mi system hlasi 4GB pameti, ale ve winXP mam k dispozici pouze 2,6GB pro pouziti. Nevim, kde skoncil zbytek.

    Pokud podporu v Biosu vypnu, v post screenu vidim jen 3,6GB (nekdy dokonce jen 2,6GB) a v systemu mam k dispozici ale 3,6GB. To bych chapal kvuli sdileni adresovaciho prostoru graficke karty a systemovych prostredku.

    Co se ale vas chci zeptat, jestli jste se s tim nekdo nesetkal, pripadne co z toho je pro mne vyhodnejsi?

    V tuto chvili mam radeji podporu 4GB v Biosu vypnutou, ale nejsem si jist, jestli ta "podpora" ktera sezere ve WIN XP o 1GB pameti vice nebude nakonec v necem pro mne vyhodnejsi v tom slova smyslu, ze ono giga se pouzije pro neco jineho uzitecnejsiiho.

    Dik moc

  2. #2

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Citace Původně odeslal Pocket Zobrazit příspěvek
    To ze system diky 32bitovemu adresovani neumi adresovat vice jak 3.6GB je obecne znamo.
    to je zavadzajuce tvrdenie, obecne s pouzitim DEP je mozne vyuzivat aj viac ako 4GB pamati aj v 32 bit systeme

    Citace Původně odeslal Pocket Zobrazit příspěvek
    Co se ale vas chci zeptat, jestli jste se s tim nekdo nesetkal, pripadne co z toho je pro mne vyhodnejsi?
    vyhodnejsie pre teba je to, kde mas viac dostupnej pamati, co presne ta funkcia znamena sa pozri do manualu k doske, pravdepodobne to suvisi s premapovanim pamati

  3. #3

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Adresovací limit 32 bitového procesoru je 2^32 což je 4 GiB (4.294.967.296 B) a ne 3,6 či jiné číslo.

    mkmt sice zmínil techniku, jak zpřístupnit více paměti, ale k tomu se používá podobný "hack" jako s EXPanded pamětí u 286 - stránkování přes část paměti, kterou umí procesor přímo adresovat. Procesor ale stejně není schopen adresovat víc jak ty 4GiB.

    U běžných PC se alokují prostředky pro přímý přístup (paměť) od hranice 4GiB směrem dolů, proto, pokud máš v AGP/PCI/PCIexpress kartu, která potřebuje adresovat 512MiB, tak o to bude zkrácena dostupná paměť v systému.

    Pokud máš 4096MiB RAMky, a v BIOSu je volba podpora takto veliké paměti, tak ji nech zapnutou. Windows ti stejně celou paměť nezpřístupní právě kvůli grafice a dalším zařízením.


    PS: GiB je Giga binary Byte, MiB nejsou muži v černém, ale Mega binary Byte. Tato konvence byla zavedena kvůli tomu, že násobky k, M, G, T jsou x1000 kdežto v IT se používá 2^10 = 1024
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím hodnocení/reputaci/karmu - prostě ikonku s vahami pod avatarem.

    Kdo vás kdy a za co ohodnotil uvidíte ve svém Uživatelském panelu.

  4. #4

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Citace Původně odeslal Paolo Zobrazit příspěvek
    mkmt sice zmínil techniku, jak zpřístupnit více paměti, ale k tomu se používá podobný "hack" jako s EXPanded pamětí u 286 - stránkování přes část paměti, kterou umí procesor přímo adresovat. Procesor ale stejně není schopen adresovat víc jak ty 4GiB.
    to nie je ziadny hack, PAE je zalezitostou podpory ako zo strany OS tak aj zo strany procesora, zvlada to aj windows, bohuzial pri XP je limitacia zo starny MS na max. 4GB fyzickej RAM

  5. #5

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    je vidět, že asi neumíš číst...

    slovo hack je v uvozovkách, proto ho ber "v uvozovkách"

    a pokud mě tady chceš něco naučit o PAE, tak si to, prosím, nejdřív nastuduj...
    hned první odkaz na PAE vede z Googlu sem: http://cs.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

    PS: Omezení na 4GiB přímo adresovatelné paměti je záležitost 32bit procesoru a to nemůže ovlivnit žádný OS. PAE je nepřímý přístup přes stránky (jak jsem již psal výše, podobný princip ("hack") jako u 286 a přístup k expanded paměti). Hláška k Windows se pak vztahuje k názvu tohoto threadu - tedy k Windows XP, které podporují PAE "jen k testování ovladačů".
    Naposledy upravil Paolo; 19.11.2008 v 12:04. Důvod: Doplnění PS:
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím hodnocení/reputaci/karmu - prostě ikonku s vahami pod avatarem.

    Kdo vás kdy a za co ohodnotil uvidíte ve svém Uživatelském panelu.

  6. #6

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Citace Původně odeslal Paolo Zobrazit příspěvek
    je vidět, že asi neumíš číst...

    slovo hack je v uvozovkách, proto ho ber "v uvozovkách"

    a pokud mě tady chceš něco naučit o PAE, tak si to, prosím, nejdřív nastuduj...
    ja to studovat nepotrebujem, mne na rozdiel od teba funguje vdaka PAE na XP 32 bit aj viac ako 4GB RAM, a je mi jedno ci davas hack do uvodzoviek alebo nie, pretoze to je blbost a vobec tomu nerozumies


  7. #7

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Nemá smysl se s tebou o tom dále bavit, když bereš slovo pojem stejně jako průjem.
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím hodnocení/reputaci/karmu - prostě ikonku s vahami pod avatarem.

    Kdo vás kdy a za co ohodnotil uvidíte ve svém Uživatelském panelu.

  8. #8

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Citace Původně odeslal Paolo Zobrazit příspěvek
    Nemá smysl se s tebou o tom dále bavit, když bereš slovo pojem stejně jako průjem.
    ja viem, dosli argumenty...

  9. #9

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Ach jo, primitivním připomínkováním nic nevyřešíš....


    Vrátíme se tedy k faktům:
    * Fyzická adresace a adresace přes stránkování NENÍ to samé.
    * NIKDY jsem netvrdil, že nelze na 32 bitovém systému mít více jak 4GiB paměti, ale STÁLE budu tvrdit, že přímo přístupné mohou být právě ty 4GiB. Tady to projistotu ocituji:
    mkmt sice zmínil techniku, jak zpřístupnit více paměti, ale k tomu se používá podobný "hack" jako s EXPanded pamětí u 286 - stránkování přes část paměti, kterou umí procesor přímo adresovat.
    * Řešilo se tu, proč daný člověk (ne)vidí 4GiB a ne to, zda může mít víc jak tuto hranici a proto také má první reakce na něj byla:
    Adresovací limit 32 bitového procesoru je 2^32 což je 4 GiB (4.294.967.296 B) a ne 3,6 či jiné číslo.

    Co si o tom myslím já:
    * Podle toho co píšeš, víš o PAE jen to že existuje a že díky němu ti tvé wokenice zobrazují dostupnou paměť nad hranici 4GiB, tak sis na tom "založil živnost". O tom, jak to doopravdy funguje asi moc nevíš, jinak by si nepsal to, co si psal. Abych ukojil tvé vemínko, tak sem se před chvílí odpojil od 32bit Windows stroje 32GiB RAMky, ale rozhodně to nejsou WinXP ani Visty.


    Tak až budeš reagovat, tak si pořádně přečti na co reaguješ a hlavně si sám sobě neprotiřeč:
    Citace Původně odeslal mkmt Zobrazit příspěvek
    to nie je ziadny hack, PAE je zalezitostou podpory ako zo strany OS tak aj zo strany procesora, zvlada to aj windows, bohuzial pri XP je limitacia zo starny MS na max. 4GB fyzickej RAM
    Citace Původně odeslal mkmt Zobrazit příspěvek
    ja to studovat nepotrebujem, mne na rozdiel od teba funguje vdaka PAE na XP 32 bit aj viac ako 4GB RAM, a je mi jedno ci davas hack do uvodzoviek alebo nie, pretoze to je blbost a vobec tomu nerozumies
    No a když už jsme u toho obrázku, kterým se tu prsíš, tak se NEJEDNÁ o Windows XP, ale Windows Server 2003 Datacenter Edition, který je "převlečený" různými zásahy do kabátu Windows XP.
    Je všeobecně známo, že WinXP a Win2003srv mají stejný základ (tak jako Win2000Prof s Win2000Srv a Visty a Win2008srv)

    Tak konečně už zklidni hormon a zbytečně neosočuj...
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím hodnocení/reputaci/karmu - prostě ikonku s vahami pod avatarem.

    Kdo vás kdy a za co ohodnotil uvidíte ve svém Uživatelském panelu.

  10. #10

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Citace Původně odeslal Paolo Zobrazit příspěvek

    Tak konečně už zklidni hormon a zbytečně neosočuj...
    pokial som si vsimol, tak prvy si sa navazal ty a posielal ma z fleku studovat, bez ohladu na to, ze ja som hovoril o vyuziti, ty o priamej adresacii co je samozrejme nieco ine, ak si si vsimol, vzdy som hovoril o 32 bit systeme s podporou PAE a moznosti vyuzitia pamate a procesor som nikde nespomenul

    pokial ide o obrazok, skoro si sa trafil ale je to naopak a len na ukazku

  11. #11

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Diky moc panove.. sice jsem nedostal odpoved na to co jsem potreboval ale zkusim ten PAE nastavit a povolit v BIOSu REMAP....pak dam vedet.. dik

  12. #12

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    PAE nemusis osobitne zapinat, pretoze bezi defaultne kvoli DEP, bohuzial v tvojom pripade ti to nepomoze z dovodu licencneho obmedzenia podporovanej fyzickej RAM na 4GB zo strany Microsoftu

  13. #13

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Citace Původně odeslal mkmt Zobrazit příspěvek
    pokial som si vsimol, tak prvy si sa navazal ty a posielal ma z fleku studovat, bez ohladu na to, ze ja som hovoril o vyuziti, ty o priamej adresacii co je samozrejme nieco ine, ak si si vsimol, vzdy som hovoril o 32 bit systeme s podporou PAE a moznosti vyuzitia pamate a procesor som nikde nespomenul

    pokial ide o obrazok, skoro si sa trafil ale je to naopak a len na ukazku
    Jen si svojí odpovědí potvrdil, co jsem si o tvých znalostech, o principu fungování PAE, myslel...

    Citace Původně odeslal Pocket Zobrazit příspěvek
    Diky moc panove.. sice jsem nedostal odpoved na to co jsem potreboval ale zkusim ten PAE nastavit a povolit v BIOSu REMAP....pak dam vedet.. dik
    Viz můj podpis...
    Jinak jsem ti už napsal přímo SZ, protože tady se to opravdu zvrtlo.
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím hodnocení/reputaci/karmu - prostě ikonku s vahami pod avatarem.

    Kdo vás kdy a za co ohodnotil uvidíte ve svém Uživatelském panelu.

  14. #14

    Standardní Re: 4GB Win XP .. 3.6 nebo 2.6GB?

    Citace Původně odeslal Paolo Zobrazit příspěvek
    Jen si svojí odpovědí potvrdil, co jsem si o tvých znalostech, o principu fungování PAE, myslel...
    ja o tvojich tak isto, lebo ked pojdeme do detailov procesor v PAE mode pouziva 36 bitove adresovanie fyzickej pamate

    strankovanie sa deje na urovni mapovania virtualneho adresneho priestoru do fyzickeho adresneho priestoru a pouziva sa vzdy len, v PAE rezime sa pouzivaju 3 urovne namiesto 2

    to ze je virtualny adresny priestor obmedzeny 32 bitmi je snad jasne ale to nema vobec nic spolocne s povodnym problemom, lebo problem s vyuzitim/zobrazenim mnozstva RAM suvisi s fyzickym adresnym priestorom, pretoze memory manager vo Windows XP limituje fyzicky adresny priestor na 4GB co nijak priamo nesuvisi s 32bit

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Export MS outloox express (win XP) -> Thunderbird (win vista)
    Založil Hnoj v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 7
    Poslední příspěvek: 03.12.2009, 19:07
  2. Predinstalovane Win XP Home
    Založil Waliz v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 9
    Poslední příspěvek: 02.02.2007, 16:30
  3. Zahadne nabihani Win XP
    Založil carrot v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 07.08.2006, 17:09
  4. Problém z inštaláciou Win XP
    Založil Astarti v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 24.04.2004, 20:15
  5. Jak nastavit sdílení souborů pod heslem v síti ve Win XP ??
    Založil Unz v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 24.11.2003, 13:44

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •