Výsledky 1 až 6 z 6

Téma: Ultratenký klient a Virtual OS

  1. #1

    Question Ultratenký klient a Virtual OS

    Uvažuju jestli neexistuje možnost "nějak" použít ultratenkého klienta (diskless PC, příp. něco hodně malého a pasivního) v kombinaci s přihlašováním na virtuální OS.

    Moje představa je mít jeden server s instalací virtuálního OS (WinXP/2k) na kterých budou pracovat klienti bez vlivu na primární OS.

    Je to realizovatelné, nebo je to jen moje fantazie ?
    PC: GA-EP45-DS3R | E8400 + Ninja | 8GB | 80GB SSD X25-M | Zotac 9500GT | Asus Xonar DX | 2x Hauppauge WinTV HVR-1300 | Enermax MODU82+ 525W | Lancool K1
    Foto: Canon 20D | Tokina 12-24/4 | Canon 24-105/4 L IS USM | Canon 50/1,8 | Giottos MTL3361 + 1301-621C | Nodal Ninja NN5

  2. #2

    Standardní Re: Ultratenký klient a Virtual OS

    Co tak Citrix XenDesktop ci ine z produktov tejto firmicky?
    http://www.citrix.com/English/ps2/pr...tref=hp_nav_US
    Neviem ale, ci to bude nejak kompatibilne s takymi DIY rieseniami
    edit: znackovy hw http://h41320.www4.hp.com/cda/mwec/d...4663_4088_23__ nejak to zlacnelo
    Naposledy upravil MadCap; 05.05.2008 v 23:00.
    Sound (Sennheiser HD 580 + Meier Corda Move) just great
    Workstation (Intel i5 4590 + Noctua DH14×Asus Z97-A×24GB DDR3×480GB Sanmsung 850 Pro + 1TB WD + 1TB WD + 1TB Samsung+×MSI N760 TF 2GD5/OC ×Enermax Pro82+ 425W×Antec Solo Modded×Dell UltraSharp U2713HM 27"×Logitech MX3200×Inspire T3030) not so silent anymore
    Photo (Sony A6000×32GB SD×stuff×Crumpler Long Schlong+Tenba D-15c×Velbon V2000×Lomo LC-A) creative
    Notebook (IBM ThinkPad T420s×nejaká i5×240GB Samsung 850Pro×8GB RAM×dve baterky×blabla) mobile
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci (tj. ikonka s vahami pod avatarem), už můžete i "anonymně".

  3. #3

    Standardní Re: Ultratenký klient a Virtual OS

    Zajímavé - tohle jsem neznal. Ale myslel jsem spíš trochu skromnější řešení - domácí DIY

    Prakticky - potřebuju testovací server s nonstop provozem, NAS, DB server, intranet server,.. k tomu občas pouštět dávkové úlohy v grafice, nebo kompresi videa. Zároveň potřebuju developer stanici pro ladění SW,.. to by zatím nebyl takový problém. Většina věcí se dá udělat přes virtuální PC, na jednom železe, ale to se zase nemá moc rádo s např. Linuxem, navíc taková sestava není zrovna tichá. Takže "server" někam uklidit a pracovat na dálku na něčem slabším. Ale to znamená další investice a protože u nás se o PC přetahují 3 lidé, nebyla by to zrovna levná sranda, nemluvě o spotřebě.
    Protože se v 90% jedná o browsení a stahování pošty, asi je jasné kam mířím. Proto se snažím vymyslet něco jako domácí klient-server..
    PC: GA-EP45-DS3R | E8400 + Ninja | 8GB | 80GB SSD X25-M | Zotac 9500GT | Asus Xonar DX | 2x Hauppauge WinTV HVR-1300 | Enermax MODU82+ 525W | Lancool K1
    Foto: Canon 20D | Tokina 12-24/4 | Canon 24-105/4 L IS USM | Canon 50/1,8 | Giottos MTL3361 + 1301-621C | Nodal Ninja NN5

  4. #4

    Standardní Re: Ultratenký klient a Virtual OS

    Citrix se tímhle (úspěšně) živí už pěkných pár let, od dob NTček má v nabídce všechny komponenty, které bys mohl potřebovat. Změna názvu produktových řad na "Xen" je čerstvá věc, pokud budeš hledat, najdeš nepřeberně věcí pod keywords jako "Metaframe" nebo "ICA protocol".

    Blahé paměti jsem se tímhle nějakou dobu živil, tak jen pár důležitých věcí, které v tom hrají roli, co se týče vlastního thin clienta:
    - licence bývají dost nákladné
    - princip přenesení z koncové stanice (kde je "správně" skutečně pouze BootROM) na server s sebou ovšem nese odpovídající nároky na železo serveru, především na CPU a RAM (typické nasazení čítá mnoho uživatelů a proto to není zanedbatelná věc)
    - u většího počtu uživatelů není tohle samotné řešení samospasitelné, proto bývá potřeba nasadit síťový i aplikační load-ballancing
    - z principu věci (jeden šikovný uživatel dokáže zahltit, případně sundat, server) je nutností mít co nejkvalitnější a nejlíp nastavené ostatní komponenty infrastruktury (typicky firewally, web filtering, policies)

    Co se týče toho asi hlavního, o čem (jako další kombinaci) uvažuješ, tj. virtuální instance "serveru na serveru", tak to jsem nikdy neviděl a nejsem si jistý, že by to bylo ve finále to pravé. To, co tě pálí, se řešilo kombinací kvalitního zálohování se snapshoty a samozřejmě společně v kombinaci se server fail-over farmou (obvykle 3 a více nodů), která tohle má pobrat. Nejsem si úplně jistý, jak je to výkonnostně dneska (min. praxe mi už dávno chybí), ale virtuální stroj jako server znamená sám o sobě zvýšené nároky na hardware v řešení, které je právě na výkon citlivé. Samotná idea mi špatná nepřipadá (má svoje výhody i nevýhody), ale jak je to v reálu těžko od stolu říct - samozřejmě taky záleží, jaké je to cílové prostředí, tj. co a jak má být provozováno a kolika lidem v jaké kvalitě poskytováno.

    No, snad jsem to dobře pochopil ...

    EDIT: aha ... Myslím, že si můžeš doma (pokud si s tím chceš hrát) udělat tak možná jedno, dvě pracoviště a počítat s tím, že pokud budeš potřebovat dělat něco "výživnějšího", přeběhneš si ke stanici ... Jinak ta idea realizovatelná je - 1x server (NAS, DB, atd. + virtual server), 1x plnotučná stanice a thin-clienti. Osobně bych to ale vzhledem k požadavkům řešil jinak, asi co nejlevnější prefabrikovanou MoDT platformou nebo tak něčím - thin client je pro domácí použití skutečně limitující (což je v korporátním prostředí právě jedna z hlavních výhod).
    Naposledy upravil jan555; 06.05.2008 v 00:01.
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  5. #5
    Senior Member Avatar uživatele NeMeM9aA
    Založen
    15.03.2005
    Bydliště
    Golčův Jeníkov
    Věk
    43
    Příspěvky
    1 460
    Vliv
    257

    Standardní Re: Ultratenký klient a Virtual OS

    Pokud bys potreboval jen neco na browseni, stahnuti posty --> bohate staci linux. Takze na serveru zvirtualizovat par stroju pomoci XEN (ktery na am2 athlonech X2, phenomech a nekterych c2d umi i windows) a na klientech bootovat pres pxe a pak se pripojit na vzdaleny X server bezici pod XEN. Popravde receno jeste to nemam vyzkousene, ale premyslim o necem podobnem a tohle by melo fungovat.

  6. #6

    Standardní Re: Ultratenký klient a Virtual OS

    Ten Citrix je zajimavej, ale pro moje uvahy imo kanon na vrabce (je zajimave videt, jak se to da resit v profi - mozna to zkusim navrhnout do prace).

    Ohledne HW mam celkem presnou predstavu, EP35-DS3R, 2/4jadro, 8GB RAM (na ceste). Pojede na tom Win2008 Srv, Oracle 10, Apache, MySQL, PHP,... Puvodni idea byla mit lehci stanici a narocnejsi veci delat pres remote desktop. Po baraku mam natahany Gbit v metalice. Jenze napr. manzelka casto potrebuje na net, neco v Office, nebo zaparit hry a na tohle server neni stavenej (myslim tim hry, navic se mi nelibi predstava mit porad zapraseny system). Moje pokusy s VirtualPC dopadly vyborne a nez se starat neustale o problemy a udrzbu HW 3 PC, napadl me prave tenky klient.

    V Linuxu to je asi vyreseno dobre (pred lety jsem s tim trochu delal), ale zase bych to musel komplikovat Wine, nebo nejak...

    XEN mi zatim nic nerika - pohledam...

    Myslenka jednoho serveru se mi libi cim dal vic, jedna UPS, jedno diskove pole, jedna masina na starost, kdyz se podela virtualni Win98, spustim novou instanci... A hlavne zadny zdroj hluku v pokoji.
    Naposledy upravil Aigor; 06.05.2008 v 08:19.
    PC: GA-EP45-DS3R | E8400 + Ninja | 8GB | 80GB SSD X25-M | Zotac 9500GT | Asus Xonar DX | 2x Hauppauge WinTV HVR-1300 | Enermax MODU82+ 525W | Lancool K1
    Foto: Canon 20D | Tokina 12-24/4 | Canon 24-105/4 L IS USM | Canon 50/1,8 | Giottos MTL3361 + 1301-621C | Nodal Ninja NN5

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Velký disk pro "starý" počítač - DOPLNĚNÍ
    Založil Tom v sekci fóra Pevné disky a řadiče
    Odpovědí: 1
    Poslední příspěvek: 17.08.2007, 19:38
  2. MS Virtual PC 2007 a Kubuntu
    Založil SonnY v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 19
    Poslední příspěvek: 14.08.2007, 18:20
  3. Mandrake 10
    Založil jama v sekci fóra Operační systémy na bázi Unixu
    Odpovědí: 57
    Poslední příspěvek: 06.01.2005, 16:36
  4. MS Virtual PC-edit:soft router/firewall?
    Založil jaro.jaro v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 15
    Poslední příspěvek: 02.11.2004, 13:26

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •