Stránka 4 z 7 PrvníPrvní 1234567 PosledníPoslední
Výsledky 76 až 100 z 171

Téma: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

  1. #76

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    400D spolu s 350D ma snad nejmensi hledacek v cele produktove rade APS-C u Canonu - 95% pokryti, 0.80x zvetseni. Nejak se na tom ostrit da, ale na presne zaostreni s malou hloubkou ostrosti bych si na tom netroufl. SD14 ma zvetseni 0.90x, coz mi po prepoctu rozmeru cipu vychazi vetsi.

    K tomu ostreni - jsem zvykly, ze nekonecno neni na doraz, ale kousek od kraje. Jestli to M42 (s adapterem) maji takhle, povazuji to za plus.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  2. #77

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Pokud je objektiv i adaptér korektně konstruovaný, vychází to přesně na nekonečno, což je oproti AF sklům super. Problém je ale v sehnání přesného adaptéru. Nejdostupnější polské bývají moc silné, německé jsou lepší a nejlepší japonské bohužel k sehnání nejsou - člověk, který se jejich výrobou živil, už je nedělá. Tohle se teda vzahuje na Sigmu...
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  3. #78

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Svého času jsem koupil pár redukcí z HG (včetně několika M42) a byly za dobrou cenu a naprosto perfektní, se zcela přesným závitem i kvalitně vyrobené. Teď tu mám nějaké redukce od Roxsen (Contax a ještě něco) a ty jsou taky velmi dobré. A Poláci z http://www.foto-akcesoria.com.pl/ind...i=produkt&nr=1 mají velmi dobrou reputaci.

    Určitě ale platí, že zrovna M42 bude vždycky trošku loterie ...
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  4. #79

    Standardní Tomioka Revuenon 55/1.4

    Dneska tu mám Tomioka Revuenon 55/1.4.



    Půjde dál, ale nechce se mi ho zbavovat. Jedinou výraznější slabinou jsou glows a související absence kontrastu, což je imho vina absence MC vrstev. Po zaclonění má velmi vysoké rozlišení a ostrost od rohu do rohu, což se v kombinaci s velmi nízkou aberací hned tak na nějakém běžně dostupném M42 skle nevidí:

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  5. #80

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Ta testovací fotka (resp. její kvalita) je extrémně dobrá.
    [PC] i7-3770K @4.5 GHz w/Noctua NH-D14 SE2011 | 32 GB Patriot G2 | Asus P8Z77-V Deluxe | Crucial M4 256 GB | 2x WD20EZRX RAID1 | BD-RE LG GBW-H20L | Sapphire HD7750 Ultimate | Enermax Revolution87+ 550W | Antec Solo II | Asus Xonar Phoebus + AKG K271 MkII | NEC PA231W + SVII + Spyder3EE
    [Photo] Nikon D700 + MB-D10 | AF-S 16-35/4G VR | AF-S 24-120/4G VR | AF-S 50/1.4G | AF-S 60/2.8G | AF-S 85/1.8G | AF-S 70-200/2.8G VRII | TC-17E II | SB-900 | Transcend cards | Heliopan + Formatt filters | Gitzo support | Kata + Tamrac bags
    You're guaranteed to miss 100% of the shots you don't take. (Wayne Gretzky)

  6. #81

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Mně se tohle právě hrozně líbí. Žádná rušivá aberace, neostrosti, prostě nic... je to jako se koukat na realitu...
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  7. #82

    Standardní Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8

    Dorazil mi Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8 a je to prazvláštní sklo. Nemá multi-coating, což asi vysvětluje mnohé. Nastavení clony je jen v základních krocích f/2.8 - f/4 - f/5.6 - f/8 - f11 - f16 - f22. Na plnou díru předvádí glows (výrazně směrem od středu, takže to vypadá na klasické reflexe v objektivu vinou chybějících MC vrstev), na f/4 je ještě o ničem, na f/5.6 je střed velmi slušný, ale kraje nemastné-neslané, na f/8 už je do dobré, ale kupodivu nejlepší výsledky podává na f/11:



    Silnou stránkou je minimální aberace (nižší, než u Zeiss Flektogonu 35/2.4, ale vyšší, než u Auto Takumaru 35/2.3). Ačkoli je po zaclonění docela slušný, překvapuje mě tím, že cokoli se s ním vyfotí, působí (alespoň subjektivně na mě) zvláštně neutrálně. Nevím, čím je to způsobené...

    To, co se o něm píše (tedy že neaberuje a je velmi ostrý) je pravda jen zčásti - aberuje málo a docela ostrý je, ale je třeba brutálně clonit.
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  8. #83

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Trpělivost se mi docela vyplatila, právě jsem vyzkoušel Asahi SMC Takumar 35/3.5. Jak je malý, tak je dobrý. Zatím nejmenší a nejlevnější pětatřicítka ze všech, které jsem zkusil. Aberuje minimálně (podobně, jako Curtagon), je docela ostrý a ostrost je rovnoměrná (takže není třeba tak brutálně clonit, jako u Curtagonu, od f/5.6 už se nelepší).

    jedna na f/7.1 (ve světle zapadajícího slunce to oproti fotce z Curtagonu vypadá trochu zvláštně, ale je to opravdu jen světlem)



    Pokud vše dopadne dobře, budu mít možnost ty dosavadní porovnat ještě s Super Takumarem 35/2 (stará profi verze) a Schneider-Kreuznach Baby-C 35/2.8 a Cosinonem 35/2.8. Prodal jsem bohužel Auto-Takumar 35/2.3, takže ten asi ze srovnání vypadne (zpětně toho lituju, takové rozlišení v centru neměl žádný jiný z těhle objektivů)
    Naposledy upravil no-X; 10.07.2008 v 21:38.
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  9. #84

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Další zajímavý: Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8.



    Je to zřejmě nejmenší existující 35mm M42 objektiv. Na fotkách to tak nevypadá, ale je skutečně malinký.

    Tady je jedno srovnání velikosti z netu, ale pořád z té fotky nepůsobí, jako ve skutečnosti:




    Jde o novější design, ale nemá nic moc antireflex, takže trpí na glows, které definitivně mizí až na f/5.6. Nejlepší je na f/8. Aberuje poměrně málo, v centru má vynikající rozlišení a ostrost, které ale v rozích slábne (SMC Takumar 35/3.5 je oproti němu konstantnější). Celkově ve mně zanechal velice dobrý dojem, ten střed je opravdu famózní.



    //ed: srovnání s dalšími 35mm:
    Naposledy upravil no-X; 13.07.2008 v 18:05.
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  10. #85

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Ještě pár 1:1 z SMC Takumaru 35/3.5. Je opravdu dobrý a jsem zvědavý, jak si povede za lepších jasových podmínek (bylo pod mrakem)

    rozmezí f/5.6-f/8



    plná díra (bohužel nezaostřeno přesně na včelu)



    //ed: všechny tři jsou jako tradičně bez jakéhokoli doostření a do předchozího postu jsem doplnil srovnání velikosti Baby-C oproti dalším "35"
    Naposledy upravil no-X; 13.07.2008 v 18:06.
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  11. #86

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Jedna specialitka - Helios 77M 50/1.8



    Řada 77 byla v podstatě luxusnější a světelnější alternativnou ke klasické 44. Přišla ale později - nešlo už o kopii Biotaru, ale nový návrh (možná kopii něčeho jiného?), který využíval modernějších materiálů, což umožnilo zkrátit ohniskovou vzdálenost na klasických 50mm (Heliosy 44 byly 58mm - údajně z důvodu povahy tehdejších materiálů, které vedly k opticky kvalitnějším výsledkům při 58mm).

    Helios 77 existuje ve dvou verzích: 77M a 77M-4. Výsledky jsou ze 77M. Zajímavý na ní je MC, který je červeno-fialovo-zelený, takže zřejmě kvalitnější, než na klasické 44 řadě. Další zajímavostí je absence jakéhokoli loga (77M-4 nese logo Jupiter Optics Valdaj, tato nic).



    f/7.1



    další zajímavé informace a portréty s 77M a 77M-4 jsou tady:
    http://forum.mflenses.com/helios-77-...img-t5337.html
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  12. #87

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Podařilo se mi narazit na pár zajímavý stránek, kde jsou k dispozici informace o ruských sklech:

    identifikace výrobce pomocí symbolů (něco takového jsem hledal už dlouho):
    http://cameras.alfredklomp.com/logos/

    informace o výrobcích:
    http://www.jasonchao.com/sovietcameras.htm

    parametry a designy objektivů:
    http://www.baierfoto.de/russobj/objektive.html
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  13. #88

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Dlouho jsem sliboval nějaký komplexnější test M42 skel, tak tady jeden (zaměřený na 35mm) máte.

    Sám jsem byl velmi překvapený některými výsledky. Testoval jsem za přímého slunce a některé objektivy dopadly výrazně hůř, než v menších předchozích testech (za rozptýleného světla), které jsem dělal dřív.

    Například Super Takumar 35/2 (PRO veze), který byl na plnou díru minimálně stejně dobrý, jako novější SMC Takumar 35/2, se v jasných paprscích při odclonění ukázal jako horší (abscene SMC). Podobně i Flektogon, který se odcloněný zdál být nejlepší, na tom tak jednoznačně není, ale nebudu předbíhat.

    seznam:

    • Asahi Super Takumar 35/2 PRO verze
    • Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    • Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5
    • Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    • Cosina Cosinon 35/2.8
    • Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    • Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    • Sigma SA 17-70 macro ("35/4")


    Testoval jsem ostrost a barevnou abereaci (CA), nikoli bokeh, protože krom Flektogonu tato skla neumožňují ostřit na blízko, takže jsou pro makro nevhodná.


    Asahi Auto Takumar 35/2.3

    V testu bohužel bude zastoupen jen jednou fotkou, protože už ho nemám. Je to trochu škoda - ačkoli byl na plnou díru nepoužitelný, tak po zaclonění bylo jeho středové rozlišení, celková ostrost a hlavně nulová CA bezkonkurenční. Je to nejstarší ze všech skel, jeden ze dvou profesionálních skel v testu a v současné době mu je 50 let. Zároveň byl jedním z prvních retrofokálních 35mm objektivů a nejsvětlejší M42 pětatřicítkou své doby (průměr přední čočky: 56mm viditelně).




    Asahi Super Takumar 35/2.0 PRO

    Nástupce starého Auto Takumaru. Přední čočka je nepatrně menší, ale světelnost vyšší. Je výrazně lepší na plnou díru (použitelný až na extrémní situace), jde o nejtěžší objektiv v testu (cca 400g)




    Asahi SMC Takumar 35/2.0

    Pozdější zmenšená verze předchozího modelu, zřejmě nejmenší 35/2.0, jaká kdy byla vyrobena. Zmenšení bylo realizovatelné použitím vysokoindexového thoriového skla, přibyly i SMC vrstvy. Jedinou slabinou tohoto objektivu je viditelná CA, nepočítáme-li vyšší cenu (= SMC + f/2.0 + Takumar).




    Asahi SMC Takumar 35/3.5

    Opomíjený, ale levný a velice dobrý objektiv. Jeden z těch, kterým na plnou díru nedělá dobře přímé slunce - jinak je použitelný i na f/3.5.




    Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4

    Trochu dražší, ale nejuniverzálnější sklo z testu (cena odpovídá kvalitě). Mimo přímé slunce je použitelný na plnou díru, umožňuje makro ostření a má slušný bokeh. Nevýhodou je CA, která se ale výrazně projevuje pouze za určitých podmínek. Jako univerzální objektiv je výborný, ale na krajinky bych volil něco jiného.




    Cosina Cosinon 35/2.8

    Nejlevnější sklo v testu, k sehnání za pár stovek, je překvapivě dobrý ve středu na plnou díru, ale aberuje jako kráva.

    (tento obrázek jsem převzal)



    Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8

    Tohle sklo zabíjí absence MC vrstev. Po zaclonění je vynikající, ale na plnou díru trpí na glows. Rovnoměrné ostrosti dosahuje až na f/9. Výhodou je velmi nízká CA. Přesto, že vypadá starodávně ("kožený" proužek, otvor pro drátovou spoušť, absence MC a retro design, není zase tak starý a věkově se řadí do průměru). Společně s Baby-C a SMC 35/3.5 patří k velmi kompaktním kouskům. Jeho cena je ale vysoká, protože je považován za sběratelskou raritu.




    Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8

    Baby Curtagon nebyl původně určen na fotografování, ale do zvětšováků. Závit M42 ale umožňuje namontování na foťák a fotit se s ním opravdu dá. Platí totéž, jako pro klasický Curtagon, jen glows jsou ještě horší. Je nejmenším a nejlehčím objektivem v testu - cena je bohužel vyšší, je považovaný za raritu.

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  14. #89

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    výsledky na f/2.8

    Test na f/2.8 je tak trochu nevypovídající, protože v dnenšním prudkém slunci dopadla většina objektivů výrazně hůř, než jak je znám z běžného použití. Slunce vyloženě vadilo Takumarům (krom SMC 35/2.0) a Flektogonu. Ostatní se chovají podobně i v rozptýleném světle. Nepovažoval bych to za velký problém - na plnou díru na ISO100 se časy blížily i 1/4000s, což je vůbec limit SD14, na které jsem testoval.

    Do testu jsem zahrnul i Sigmu 17-70. Dopadá velice dobře, ale je třeba brát v potaz, že jednak na 35mm začíná na f/4 (Flektogon a některé Takumary by na f/4 byly minimálně stejně dobré) a také je výrazně dražší, než vykopávky.

    vysvětlivka:


    výsledky:



    zip archive s jednotlivými výřezy pro slide-show:

    http://photoweb.xf.cz/lenses/f2.8.zip

    závěr:

    (čárky dělí výborné / použitelné / špatné)

    ostrost u krajů na f/2.8:

    1. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5 (f/3.5!)
    ---
    2. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    3. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    4. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    ---
    5. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    6. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    7. Cosina Cosinon 35/2


    ostrost ve středu na f/2.8:

    1. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    ---
    2. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5 (f/3.5!)
    3. Cosina Cosinon 35/2
    4. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    ---
    5. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    6. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    7. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8


    CA na f/2.8:

    1. - 2. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    1. - 2. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5 (f/3.5!)
    ---
    3. - 5. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    3. - 5. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    3. - 5. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    ---
    6. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    7. Cosina Cosinon 35/2.8


    výsledky na f/5.6:



    bonus: Auto Takumar 35/2.3 na f/7.1:




    zazipované výřezy:

    http://photoweb.xf.cz/lenses/f5.6.zip

    závěr:

    ostrost u krajů na f/5.6:

    1. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5
    2. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    3. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    ---
    4. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    5. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    6. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    ---
    7. Cosina Cosinon 35/2.8


    ostrost ve středu na f/5.6:

    1. - 4. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5
    1. - 4. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    1. - 4. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    1. - 4. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    ---
    5. - 7. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    5. - 7. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    5. - 7. Cosina Cosinon 35/2.8


    CA na f/5.6

    1. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    2. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    3. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5
    ---
    4. - 5. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    4. - 5. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    6. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    ---
    7. Cosina Cosinon 35/2.8


    výsledky na f/11

    Většina Takumarů (nejen těch 35mm) je nejlepší na f/5.6-f/8. Flektogon dává vyrovnané výsledky od f/5.0 do f/11. 35mm objektivy od Schneider Kreuznach jsou nejlepší na f/9-f11, protože až při tomto zaclonění dosahuje ostrost u krajů maxima.



    zip archiv:

    http://photoweb.xf.cz/lenses/f11.zip

    závěr:


    ostrost u krajů na f/11:

    1. - 3. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    1. - 3. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5
    1. - 3. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    4. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    5. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    ---
    6. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    ---
    7. Cosina Cosinon 35/2.8


    ostrost ve středu na f/11:

    1. - 5. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5
    1. - 5. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    1. - 5. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    1. - 5. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    1. - 5. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    ---
    6. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    7. Cosina Cosinon 35/2.8


    CA na f/11:

    1. - 2. Schneider-Kreuznach Curtagon 35/2.8
    1. - 2. Schneider-Kreuznach Baby-C (C-Curtagon) 35/2.8
    3. - 5. Carl Zeiss Jena eMC Flektogon 35/2.4
    3. - 5. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/3.5
    3. - 5. Asahi Super Takumar 35/2 PRO version
    ---
    6. Asahi Super-Multi-Coated Takumar 35/2
    ---
    7. Cosina Cosinon 35/2.8


    Závěrem bych chtěl připomenout, že tyhle výsledky platí pro APS-C senzor. Pro větší senzory by bylo třeba klást důraz na ostrost u krajů a pro menší (4/3") pak pouze na střed.

    Nejlepšími z testovaných podle mě jsou:

    SMC Takumar 35/3.5 - nízká cena, velmi dobré výsledky
    eMC Flektogon 35/2.4 - univerzální, makro ostření, bokeh, ale náhodná CA

    za zmínku stojí:
    Auto Takumar 35/2.3 - za zcela nulovou CA, kterou jsem na jiném skle neviděl (na krajinky asi ideální, ale shání se blbě a odcloněný je nepoužitelný)
    SMC Takumar 35/2.0 - malý, velmi světlý, ale aberuje
    Super Takumar 35/2.0 PRO - velmi světlý, aberuje minimálně, ale vadí mu přímé slunce (absence SMC) a těžko se shání

    Celkově jsou na tom ale 35mm M42 skla hůř, než ta 50mm, která dokážou většinu současných levnějších zoomů bezproblému překonat.
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  15. #90

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Dneska tu mám jednu obzvlášť zajímavou plechovku:

    Vivitar Series 1 VMC 28/1.9



    Tohle sklo mě oproti dosavadním zkušenostem s širokými M42 objektivy nadchlo natolik, že se moc rád podělím o detailnější info

    Tento objektiv pro Vivitar navrhl Ellis Betensky z Opconu a vyráběla jej Tokina. Objektiv využívá floating elements a VMC (multi-coating Vivitaru). V roce 1978 stál $305. Tolik k zajímavostem.

    +++
    • skvěle ostrý
    • velmi světlý
    • odcloněný nevytváří prakticky žádné glows
    • close-focusing (méně než 30 cm)
    • velmi příjemné ostření s odporem "tak akorát" (typické pro většinu lepších japonských skel)
    • kvalitní konstrukce, přesné nekonečno s dorazem
    • slušně ostrý i na plnou díru, jen ztrácí na kontrastu
    • velmi ostrý (ještě jednou )


    ---
    • barevná aberace, podle světla různě intenzivní
    • nepěkná OOF lights na plnou díru, ruší v bokehu
    • při ostření se otáčí celý přední člen (může vadit uživatelům PL filtrů)


    ostatní
    • specifickou vlastností je nižší kontrastnost, která se ale v naprosté většině případů dá využít ku prospěchu (podobně, jako u Heliosu 44-2) - je prakticky nemožné dosáhnout přepalů, díky čemuž je možné nacpat obrovský dynamický rozsah do jediné fotky a v RAWu si pak vybrat, jaká část se využije, případně rovnou produkovat HDR fotky


    nějaké ukázky - všechny zblízka jsou na plnou díru, ostatní na f/5.6-f/8. Využil jsem specifického počasí (máme teď nad republikou čistý oceánský vzduch), takže obloha byla docela super


    close-up:




    další:

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  16. #91

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    (pokračování předešlého postu)

    pokus o HDR fotku z jediného snímku:



    mírné protisvětlo:




    silné protisvětlo:




    flare:



    další:




    a na závěr pár v plném rozlišení (samozřejmě bez doostření):

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  17. #92

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Včera jsem vyzkoušel další 28mm Vivitar a končím se sháněním osmadvacítek. Tyhle dva si nechám. Konkrétně je to

    Vivitar close-focus MC 28/2.8 (Komine)





    Komine je poměrně neznámý výrobce, který vyráběl pro Vivitar (sériová čísla začínající na 28....). Na netu o něm moc informací není, je jen pár lidí, kteří mají víc skel od Komine, ale tvrdí, že co model, to unikát. Komine vyráběl i onen 35/1.9 Vivitar, který tu před časem doporučoval jan555


    v krátkosti:

    • ještě trochu ostřejší než Vivitar 28/1.9 Series 1 od Tokiny
    • méně aberuje než 28/1.9
    • ostří od 23 cm
    • kontrastní
    • hezčí bokeh, než 28/1.9
    • méně agresivní OOF lights než 28/1.9 (i když někdy taky vypadají docela legračně)
    • velmi lehký a malý (vysoký jen 35mm!)
    • ...a byl za 7 stovek


    Takže pokud sháníte M42 28mm, můžu vám ho s čistým svědomím doporučit. Do čtyřnásobku jeho ceny podle mě neseženete nic lepšího.

    Pro zajímavost jsem ještě zkusil v rychlosti otestovat s A4 papíru, jaké bude mít zkreslení a pokud opomineme to, že jsem držel křivě foťák, tak mi to také připadá dost slušné:

    http://www.abload.de/img/vke282dayt8.jpg
    http://www.abload.de/img/vke282dbzum.jpg


    "makro" (vše na plnou díru):




    bokeh (plná díra / f:5 / f:8 ):

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  18. #93

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    (pokračování předešlého postu)

    na f/8:




    a na závěr pár v plném rozlišení:

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  19. #94

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Zenitar M2s MC 50/2



    Zenitar vznikl jako nástupce známé řady Heliosů 44. Rok před vydáním posledního z Heliosů (44M-7 MC v roce 1993) bylo uspořádáno výběrové řízení o nejlepší optický design pro nový 50/2. Vyhrál ho S.B. Byshkin se svým vlastním návrhem (Heliosy 44 byly kopie Zeiss Biotaru z počátku třicátých let). O tři roky později byla rozjeta sériová výroba. První várka Zenitaru K2 (verze pro pentax bajonet) měla rozlišení 70/45, což byl dvojnásobek oproti nejznámějšímu Heliosu 44-2. Další várky ale již měly rozlišení snížené, protože kinofilm původní 70/45 moc dobře nezvládal a na fotografy nepůsobily výsledky na kinofilmu dobře. U dalších várek se rozlišení pohybovalo mezi 60/30 a 68/44.

    Za design objektivu je zodpovědná E.Y.Rybnikova (tvarově i materiálově odpovídá oblému plastovému tělu - Zenit 412)

    Pokud opomineme, že jedinou vnější kovovou částí objektivu je závit a že objektiv svým vzhledem připomíná dětskou bábovičku, zůstanou už jen samé klady:

    • vysoká ostrost, především ve středu
    • nízká CA
    • ostření od 35cm (makro 1:5) - oproti 50cm Heliosu 44
    • nízká hmotnost
    • kapesní rozměry (výška méně než 35mm)
    • imho lepší bokeh (oproti Heliosu 44)


    Myslím, že je to nejlepší padesátka ve své cenové hladině - občas se objevují na ebai nové za v přepočtu 500-600Kč; použité jsou ještě levnější.

    pár cvaků z okna pro představu...

    f/8




    f/7.1




    na plnou díru:

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  20. #95

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Carl Zeiss Jena - Biotar 58/2 T




    12 lamel clony, Zeiss T coating, M42, stáří 55-56 let

    plná díra:




    f/8 (1:1, RAW, sharpness = 0)

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  21. #96

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    A ještě jeden Zeiss...

    Carl Zeiss Jena - Pancolar eMC 80/1.8




    Vše z RAWu v plném rozlišení a bez doostření.

    plná díra (f/1.8 )




    f/5.6




    f/8

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  22. #97

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Dneska jsem fotil s Helios 44M-4 2/58 -na 450D. Je dobre pouzitelny na kyticky, portret.

    Fotky jsou na rajceti. Nijak jsem to neupravoval, takze sem tam dal vsechno co sem cvaknul.

    http://braver.rajce.idnes.cz/Prehrad...os_44M-4_2_58/
    Naposledy upravil Jester; 31.08.2008 v 22:44.

  23. #98

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Nedávno jsem zjistil, že existují i MC objektivy postavené na stejném optickém návrhu, jaký využívá Revuenon 55/1.4. Přestože všechna tahle skla vyráběl jeden výrobce (Tomioka), jsou antireflexy každého z nich jiné:






    pár zkušebních z Cosinonu (ten si z nich asi nechám...)

    f/7.1:




    f/1.4:

    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  24. #99

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Vivitar 35/1.9 (made by Komine)




    Rozměrově je srovnatelný s osmdesátkami, ostření má velice hladké, nemá MC, jen základní antireflex, což mu na plné díře ubírá (klasické reflexe od čipu), pokud ale nejde o kontrastní situaci, tak se těch f/1.9 dá. Aberuje na 35mm docela průměrně, po stránce ostrosti je na tom ale trochu specificky - ostrost je rovnoměrnější, než u většiny pětatřicítek, které jsou uprostřed dokonalé, ale od středu už výrazně ztrácejí. Ve středu není nijak excelentní, ale ke krajům už moc neztrácí, takže celkově vychází docela slušně. Distorze je minimální. Jde o jeden z prvních objektivů naprojektovaných počítačově.

    plná díra bez doostření:



    plná díra bez doostření 100% výřez:




    f/8:



    Naposledy upravil no-X; 13.09.2008 v 23:14.
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  25. #100

    Standardní Re: M42 objektivy - zkušenosti a praxe

    Helios 40-2 85/1.5



    Mám ho už dýl, ale protože měl ťuklej závit, nepoužíval jsem ho. Teď je po opravě (Škoda, za 300Kč ), takže jsem ho konečně mohl vyzkoušet...

    Pokud někdo nezná, tak jde o staré ruské portrétní sklo. Není mi jasné, zda jde o prodlouženou kopii Zeiss Biotaru 75/1.5, nebo je převzatý jen základní double-gauss koncept... Původně ho Rusové vyráběli pro účely fyzikálních měření (k osciloskopům) a až následně pro fotografování a špionážní kamery. 40-2 je měkce kreslící portrétní objektiv. Silnou stránkou je světelnost, nulová aberace a nulová distorze. Slabou stránkou je mizerný antireflex (sebemenší odlesk dělá bordel). Specifikem je bokeh, který někteří fotografové milují, jiní nesnášejí (OOF lights jsou výrazná a ovoidně deformovaná směrem od středu, jak je typické pro double-gauss design, který tuto vlastnost nemá korigovanou).

    Na plnou díru je opravdu dost měkký a náchylný na všemožné odlesky. Do hloubky ostrosti se nevejde téměř nic. Po zaclonění objektiv podivuhodně nabírá na ostrosti - víc, než jsem čekal. Na f/8 se opravdu dá mluvit o ostrosti, i když k Pancolaru 80/1.8 má hodně daleko...


    f/1.5


    f/4 (±)
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 3 uživatelů. (0 registrovaných a 3 anonymních)

Podobná témata

  1. Olympus E-3 - zkušenosti a praxe
    Založil jan555 v sekci fóra Digitální foto a video
    Odpovědí: 334
    Poslední příspěvek: 03.12.2009, 19:42
  2. Rockbox - tipy, zkušenosti, praxe
    Založil Marty v sekci fóra Zvuk
    Odpovědí: 7
    Poslední příspěvek: 13.07.2009, 13:13
  3. Makro + pevná M42 skla?
    Založil no-X v sekci fóra Digitální foto a video
    Odpovědí: 17
    Poslední příspěvek: 05.06.2008, 23:13
  4. DIAGNOSTIKA VODNÍKA Snímač průtoku a teploty (vaše zkušenosti, rady)
    Založil uib v sekci fóra Chladiče a všechny druhy chlazení
    Odpovědí: 24
    Poslední příspěvek: 25.08.2006, 16:34
  5. Wifi karta D-link DWL-510 + zkušenosti
    Založil Dejv v sekci fóra Sítě
    Odpovědí: 16
    Poslední příspěvek: 12.10.2004, 23:42

Klíčová slova k tématu

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •