Přemýšlím, jak skloubit DSLR + M42 objektivy (řádově 5Xmm) a makro. Nějak mi dochází rozum. Teoreticky by možností bylo dost, ale...

  • mezikroužky mezi DSLR a M42 redukci - pro Sigmu se nedělají (resp. nenašel jsem)
  • mezikroužky mezi M42 redukci a objektiv - dají se sehnat od dvou stovek, takže jedno řešení by bylo
  • mezikroužky se "zoomem" - to by bylo optimální řešení, ale pouze jsem o nich četl, nikdy jsem je neviděl (ani na obrázku)
  • M42 měch - není to zrovna nejmobilnější zařízení
  • M42 makro-konvertor - zatím se mi nepodařilo žádný najít, zřejmě se začaly vyrábět až za éry bajonetů (třeba pro Pentax jich existuje několik)
  • DSLR makro konvertor - vyrábí se vůbec něco takového?
  • makro předsádka - u pevného krátkého skla nesmysl


Jak je to při použití telekonvertoru? Předpokládám správně, že vzdálenost, na kterou je možné ostřit, nezkracuje?

Jediná možnost asi budou mezikroužky. Netušíte někdo, jestli se nedají sehnat ty s proměnlivou délkou (zoomem), nebo jestli je někdo nevyrábí? Bylo by to celkově nejpohodlnější a nejefektivnější řešení... A ještě jedna věc - jaký je řádově rosah pracovní vzdálenosti při použití mezikroužků? Milimetry? Centintimetry? Nebo i víc? Protože pokud byla větší a byla by tedy možnost výrazněji hýbat s foťákem, nebyla by ta proměnlivá délka třeba...

Předem díky za každou odpověď