Zde jsem napsal několik důležitých postupů pro optimalizaci Windows XP.

1. Odinstalujte nepotřebné systémové programy z Windows /Movie Maker,Outlook,Messenger,Netmeeting/ Tyto programy určitě mnoho uživatelů nepoužívá nebo má za ně mnohem lepší náhradu.

2. Odstraněním složek pro odinstalování záplat Windows. Každá bezpečnostní aktualizace má i svoji složku pro odinstalování. Tyto složky jsou ve Windows skryté a je velmi pravděpodobné,že je nebudete nikdy potřebovat. Odinstalátory záplat se používají především při špatně provedené aktualizaci ,nestabilitě systému,kterou způsobuje nějaká záplata Windows.

3.Vypnutí nepotřebných služeb je dalším krokem,jak zrychlit Windows. Zde si dovolím citovat web PCTuning: "Vypnutím nepotřebných služeb můžete získat překvapivě mnoho volné paměti a procesorového času. Vedlejším efektem je zvýšení stability Windows. Zakázání tohoto balastu je prvním krokem k dobře vyladěnému systému." http://www.pctuning.cz/index.php?opt...4589&Itemid=41

4.Odstranění systémových komponent programem XPLite.Tímto programem odinstalujete z Windows další nepotřebné systémové programy,které nepoužíváte : hry,centrum nápovědy,microsoft agent,obrázky uživatelů,průvodce hledáním,možnosti usnadnění apod. Tento postup velmi doporučuji,protože samotná Windows v sobě skrývají mnoho "programového balastu",který jen málo využijete. Příkladem za všechny jsou položky jako "hry,možnosti usnadnění či komponenty pro asijské jazyky".

5.Vypnutí funkce POSIX : tato funkce stále běží na pozadí Windows a zbytečně spotřebovává systémové prostředky.

6.Defragmentace je další velmi důležitou činností,jak podstatně zrychlit Windows. Zapomeňte ovšem na defragmentační nástroj dodávaný s Windows,protože tento program je ubohou a dosti neefektivní náhražkou.
Vyzkoušejte například program O&O Defrag,který Vám otevře nové a velmi efektivní možnosti defragmentace,na které se integrovaný program ve Windows vůbec nezmůže. Druhů defragmentace je několik a já jen stručně popíši ty nejdůležitější.

Defragmentace HDD: program O&O Defrag
Defragmentace stránkovacího souboru, registru, Master File Table (MFT) na NTFS a libovolných dalších souborů, které jsou uzamčeny za běhu systému: program O&O Defrag
Defragmentace registru: System Mechanic 5,TuneUp 2004/2006/2007

7. Čištění Windows je dalším důležitým krokem,jak zrychlit a hlavně stabilizovat Windows. Výbornými programy na čištění Windows jsou CCleaner,EasyCleaner,TuneUp či System Mechanic 5. Program TuneUp 2004 vyšel zadarmo v časopise CHIP 7/06 a program System Mechanic 5 vyšel zadarmo v časopise PCWORLD 2/06. CCleaner a EasyCleaner jsou zadarmo.

Zrychlení Windows dosáhnete i vyřazením bootovacího loga v programu"msconfig" nebo vypnutím efektů vzhledu /barevná plocha,zvuky/. To vše za cenu ztráty aktraktivního vzhledu a výsledné zrychlení není moc efektivní.

Co se týká problému pomalého načítání ikon,tak často pomůže zvýšení cache ikon.
http://zacinej.cz/urychlit-nacitani-ikon

Když budete míti nějaké další otázky ohledně zrychlení Windows,tak mi napište na email. Všechny uvedené změny,které jsem výše popsal jsem úspěšně provedl na svém operačním systému.
Na internetu najdete i jiné zajímavé programy než jen výše zmiňované. Dokonce je zde i několik free programů,které si svou kvalitou nezadají s komerčními produkty. Já ale doporučuji právě TuneUp,O&O Defrag, System Mechanic 5 či CCleaner,protože mám s těmito programy velmi dobré zkušenosti. Konečná volba je vždy na Vás.

Postupů jak zrychlit Windows XP je mnohem více. Některé jsou už náročnější na znalosti uživatelů /vytvoření vlastního "osekaného" operačního systému" programem nLite - jiné zase nabízejí optimalizaci Windows jedním talčítkem "Intelli HyperSpeed". Ať už budete ale provádět jakoukoliv optimalizaci svého operačního systému,tak Vám vždy doporučuji svůj systém zazálohovat.