Výsledky 1 až 6 z 6

Téma: Hlasité ventilátory na notebooku Asus M6Va > řešení!

  1. #1
    Junior Member
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Uherské Hradiště
    Příspěvky
    79
    Vliv
    263

    Standardní Hlasité ventilátory na notebooku Asus M6Va > řešení!

    Tak sem si nedávno koupit tenhle notebook a byl jsem celkem nsranej, když sem zjistil, že ani při práci vevordu nezůstanou ventilátory vypnuty a že ten lomoz musim poslouchat u notebooku za taokovou cenu ... mno tak sem začal zjišťovat možnosti, ale zjistil sem, že nikdo si neví rady a vývojáři od Asus taky drží basu. Takže sem to vzal do vlastních rukou a teď tady napíšu návod, který sem už dal na pár anglických fórech...

    Je mi jasné,m že hodně lidí tady na fóru by to odhalili sami, tohle je pro takové hlupce jako jsem byl já ...

    Předem upozorňuji, že toto není žádná úplrava na úrovni BIOSu nebo snad na hardwarové úrovni. Funguje jenom a pouze pod Windows, takže pokud jste uživatelem Linuxu, tak budete muset počkat na opravený BIOS od Asusu.

    Takže pro opeca, která vám tady popíši, budete potřebovat následující software:
    Everest , diagnostický prográmek, který můžete zdarma pro osobní účely stáhnotu zde: http://www.lavalys.com/
    SpeedFAN, program pro monitorování teplotních čidel a ventilátorů, je to freeware a je k dostání na adrese: http://www.almico.com/sfdownload.php
    Centrino Hardware Control, vynikající program, který dokáže vešechno co původní Asus Ppower Gear a to stokrát lépe a hlavně plně automaticky, je ke stažení na: http://www.pbus-167.com/chc.htm#anchor_download
    Nejnovější grafické ovladače, já doporučuju Omega ovladače, k dostání zde: http://www.omegadrivers.net/ati/win2k_xp.php

    Postup je následující. Vypněte Asus Power4 Gear nebo ho v tom lepším případě úplně odinstalujte. Nainstalujte Centrino Hardware Control (CHC), díky tomuto programu se zbavíte vynuceného režimu maximálního výkonu při nabíjení notebooku za chodu. Nastavení CHC je snadné. V záložce CPU speed nastavte jak v módu nabíjení tak při použití baterie "dynamic switching" (toto nastavení zaručí, že procesor pojede na max. výkon jenom když to bude doopravdy zapotřebí). Dále zakrtněte "Enable custom dynamic switching", druhé zatržítko nechte prázdné. V záložce CPU voltage zaškrtněte všechny možnosti Multiplieru. Nastavení voltáží u jednotlivých hodnot multiplieru je následující:
    multiplier - voltage
    6 - 0,700V
    8 - 0.908V
    9 - 0.956V
    10 - 1.004V
    11 - 1.036V
    12 - 1.068V
    14 - 1.116V
    15 - 1.180V
    Zároveň ale upozorňuji, že tyto hodnoty jsou stabilní na mém notebooku, vzhledem k možným malým odlišnostem v materiálech ze kterých je hardware postaven je možné, že bude třeba některé z nich navíšit, aby byl počítač vždy stabilní. Ale naopak je také možné, že váš notebook bude stabilnější při nišších hodnotách napětí než ten můj, takže to stojí za test. Efektem těchto nastavení je to, že procesor bude spotřebovávat menší napětí než je implicitně nastaveno v BIOSu, takže se bude jednak méně hřát, ale také se mírni navýší výdrž na baterie. Políčko "Use only Mlutiplier 1 and voltage 1" nechce prázdné.
    Další záložky setýkají víceméně monitorování a je na vás jak si je nastavíte a co chcete zobrazovat v trayi a monitorovat programem. Další důležitá záložka je až Graphic. Zde jsem bohužel nepřišel na žádnou funkční automatickou možnost. Sám mám zatrhnuto Enable ATI autoclock a hodnot nastavenou na 1 minutu. Toto nastavení ovšem funguje pouze pokud v ovladačích grafické karty deaktivujete funkci Powerplay. Ale vzhledem k tomu, že tato automatická funkce u mě nefunguje, tak doporučuji v ovladačích grafické karty Powerplay povolit a nastavit všechny tři posuvníky na nejnišší hodnoty. To jednak snižuje spotřebu, a druhak a to hlavně, snižuje teplotu jádra GPU. Když chci hrát, tak musím vždy před zapnutím hry hodnotu taktu grafického jádra a paměti nastavit v powerplay na nejvyšší. Ale doufám, že někoho od ATI brzo napadne, že by to mohlo být automatické a implementují to do driverů . Taky počítám s tím, že když hraji nějakou tu graficky a celkově výpočetně náročnou hru, nebo komprimuji video, hudbu nebo provádím podobné náročné operace, tak se CPU i GPU zařejí a to už se ventiátory na uzdě držet nemůžou, to ovšem zatím předesílám. Ještě poslední informace. Pokud chcete, aby se CHC zapínalo při každém spuštění počítače, tak vložte odkaz do složky "po spuštění" ve strat>programy nebo zaškrtněte v záložce Settings "Enable windows autostart".

    Tak to by jsme měli nastavení procesoru a grafické karty, teď to důležité, ovládání ventilátorů. Tak teď přišel čas nainstalovat SpeedFAN, doporučuji nejnovější verzi (4.27), která by už měla fungovat s teplotním chipem v notebooku M6Va bez problémů. Pro případ, že SpeedFAN nenalezne hned po spuštění 5 teplotních čidel (CPU, Local, Remote 2, HD0, Temp1), můžete upravenou verzi stahovat z http://www.karel-blbne.wz.cz/speedfan.zip (přepiště původní EXE soubor), kterou mám přímo od autora a doufám, že tuto změnu implementoval i do již oficiální verze, ale protože mi vše funguje tak jak to mám nyní, tak jsem žádnou novou verzi netestoval. No a jestli to ani tak nenajde ony čidal, tak zkuste speedFAN vypnout a zase zapnout, případně před jeho zapnutím spustit Everest, který tyto čidla dokáže pro SpeedFAN odkrýt.

    Tak nyní nastavení SpeedFANu. Otevřte si hlavní okno programu a v záložce Readings musíte vidět ony výše popsané teplotní hodnoty a 4 otáčkoměry pro 4 ventilátory (můžou i ukazovat nulovou hodnotu, dva z nich jsou totiž nezapojené a další dva ventilátory se nemusí točit, pokud jste počítač ještě nestihli zahřát). Tak teď klikněte na tlačítko Configure, zde jděte do záložky Advanced a tam si v nabídce "chip" zvolte "ADT7463.." , nyní by se mělo dole vypsat několik hodnot. Vy musíte změnit pouze hodnoty pro PWM 1 mode a PWM 2 mode na "Maually controlled" , hodnotu PWM 3 mode změňte na "always on full", zřejmě jde o další nezapojený senzor, ale také je možné, že jde o nějaký velmi pomalý systémový ventilátor, nevím jistě. Ostatní hodnoty není třeba měnit. Takže dále v záložce Temperatures nechte zaškrtlé všechny možnosti kromě "local". Stromově si otevřede nastavení všech zašrtlích hodnot a povipínejte ve všech všechny Speedy (Speed1, Speed2, Speed3). Jenom u Remote2 nechce zaškrtnutou Speed02 a u CPU nechte Speed01. Senzor nazvaný Remote02 je teplotní senzor grafické karty a je to právě on, kdo dělá všechny problém s hlukem.Tím nejdůležitějším nastavením v této záložce je ale nastavení požadované teploty podle které bůde SpeedFAN řidit spínání a nastavování rychlostí ventilátoru. Tak tedy označte možnost CPU a Desired nastavte na 70 stupňů C a Warning na 85 stupňů celsia. Nyní označtě Remote 2 a nastavte Desired na 85 stupňů celsia a Warning na 95 stupňů celsia. Zde si také zaškrtněte "show in tray", pokud chcete mít neustále přehled o tom jakou teplotu má jádro grafické karty. (Teplotu CPU vám ukazuje CHC). Hlavně se nebojte takto vysokých teplot. SpeedFAN totiž zatím umí pouze nastavit jeden body, kdy začne velmi prudce zvyšovat otáčky a je třeba ho nastavit patřičně vysoko, aby se ventilátory pořádně roztočili opravdu pouze pokud je to třeba. V záložce Fans nechte zaškrtlé pouze FAN01 a FAN02, dva další jsou zbytečné, protože nikdy žádné hodnoty neukazují, tudíž je jejich informační hodnota nulová. V záložce Speeds nechte zaškrtlé jenom Speed01 a Speed02. U SPeed01 nastavte minimal value na 35% a maximum value na 60%, nezapomeňte zaškrtnout možnost "Automatically variated". U Speed02 nastavte minimal value na 30% a maximum value na 80% a taktéž nezapomeňte zaškrtnout možnost "Automatically variated". Tak to je konec nastavování configu, teď můžete kliknout OK. Nezalekněte se náhlého sepnutí všechventilátorů a vysokého hluku, ještě jsem neskončil . Nyní zbývá jenom v hlavním okně v záložce Readings zaškrtnout volbu "Automatic fan speed". Po chvíli by se měli ventilátory postupně utišit a snížit otáčky. FAN1, což je ventilátor pojede neustále někde kolem 1000 otáček za minutu a FAN2, což je ventilátor na GPU by měl jet taky nějak tak, ale protože zřejmě není čidlo pro tento ventilátor konstruováno na tak nízké ryhclosti, tak vám bude speedFAn ukazopvat příliš vysoké hodnoty a podobné hlouposti, ale nenchte se zmást. V kolonkách Speed01 a Speed02 v hlavním okně by se měli procentuelní hodnoty snížit na vámi nastavné minimální procenta. Doporučuji si i v případě SpeedFAN udělat ve složce Po spuštění zástupce tohto programu, aby se spouštěl zároveň s windows a také v samotném program v configu, v záložce Options zaškrtnout "start minimized" a "minimize on close" a samozřejmě zvolit jako zobrazované jednotky stupně Celsia.

    Tak to je v celé své popisnosti moje metoda. Pokud všechno klapne, měly by se ventilátory řídit plně automaticky, SpeedFAN i CHC by se měl spouště ihned po startu windows. Program Everest jsem uváděl pouze jako takovou berličku pro případ, že by speedFAN nemohl najít teplotní čidla. Takže výhody už asi znáte, teď nevýhody. Musíte mít aktivovány 2 další prográmky, které vám zaberou nějaké tom alé místo v RAM paměti (koho to ale trápí, když má 1GB RAM a SpeedFAN při spuštění automaticky nastavuje otáčky obou ventilátorů na max a postupně je snižuje až podle toho jaké teploty našte bezprostředně po spuštění, to se děje pokud počítač uspíte a probudíte, pokud počítač úplně vypnete a poté zapnete, budou oba ventilátory na maximálních otáčkách, dokud se nepřihlásíte a nezapnete tam SpeedFAN, který je následně snižuje.

    PS: Ještě poznámka pro hráče opravdu náročných počítačových her:

    V Centrino Hardware Control, v záložce Graphic nezačkrtávejte žádnou volbu, jedině pokud chcete experimentovat s přetaktování grafické karty, ta Enable Ati Overclock. Pokud by jste začkrtli Enable ATI autoclock, tak se může stát, že po nastvené době se přímo uprostřed hry grafika podtaktuje a z nádherně plynulé gamesy máte hnusné slideshow. Dále pak také pro hráče doporučuji začkrtnou v CHC v záložce také volbu CPU Speed možnost "switch only between min. and max. Multiplyer" ...

    Takže děkuji za trpělivé čtení a přeji hodně štěstí ... Bůh a inženýři od Asusu s náma ...[/url]
    KT600, AthlonXP 2800+ , 1GB DDR333, R9800pro, HDD Seagate baracuda 120GB SATA, Baracuda 60GB ATA100, 30GB ATA66, SB Live! 1024 & EIZO FlexScan L557

  2. #2

    Standardní

    ty wole, to je hodne DLHEEE ale vycerpavajuce ... ja by som chcel len doporucit, ze RM Clock dokaze s procesorom robit to iste ako NHC a je to lepsi soft. Taktovat/netaktovat grafiku sice nevie, ale to vacsinou zvladne powerplay.
    Sound (Sennheiser HD 580 + Meier Corda Move) just great
    Workstation (Intel i5 4590 + Noctua DH14×Asus Z97-A×24GB DDR3×480GB Sanmsung 850 Pro + 1TB WD + 1TB WD + 1TB Samsung+×MSI N760 TF 2GD5/OC ×Enermax Pro82+ 425W×Antec Solo Modded×Dell UltraSharp U2713HM 27"×Logitech MX3200×Inspire T3030) not so silent anymore
    Photo (Sony A6000×32GB SD×stuff×Crumpler Long Schlong+Tenba D-15c×Velbon V2000×Lomo LC-A) creative
    Notebook (IBM ThinkPad T420s×nejaká i5×240GB Samsung 850Pro×8GB RAM×dve baterky×blabla) mobile
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci (tj. ikonka s vahami pod avatarem), už můžete i "anonymně".

  3. #3

    Standardní

    Citace Původně odeslal MadCap
    ty wole, to je hodne DLHEEE ale vycerpavajuce ... ja by som chcel len doporucit, ze RM Clock dokaze s procesorom robit to iste ako NHC a je to lepsi soft. Taktovat/netaktovat grafiku sice nevie, ale to vacsinou zvladne powerplay.
    tak si rikam jesli by to nestalo za to upravit do nejaky rozumny podoby a strcit na mainpage ...
    jinak hezky... ale pro vidle ...
    Hrrrr, will you stop using people as human driven search engines? Google.com has all the answers you need.

  4. #4

    Standardní

    pekne, jenom skoda ze muj Maxim MAX1617 neumi menit otacky
    Gigabyte GA-965P-S3, 3GB DDR2 transcend 667@925Mhz, E2160@3330MHz, Powercolor HD4830@700/1850, LG L226WTQ-PF , Seasonic SS-500ET-T3 500W 80PLUS, ~2TB HDD, DVB SkyStar2 ,Leadtek TV 2000XP, Logitech Z-640, Logitech MX510, Logitech DFP, Dolby's keyboard, NEC 3550A, Pixma iP4500, W7 x64, 3dmark
    30/1,5Mbit UPC - Buffalo WHR-HP-G54 OpenWRT, Dlink G664T OpenWRT, La Fonera OpenWRT, Linksys PAP2T VoIP
    Samsung I5700 Galaxy Spica - Android 2.2

  5. #5
    Junior Member
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Uherské Hradiště
    Příspěvky
    79
    Vliv
    263

    Standardní

    Citace Původně odeslal MadCap
    ty wole, to je hodne DLHEEE ale vycerpavajuce ... ja by som chcel len doporucit, ze RM Clock dokaze s procesorom robit to iste ako NHC a je to lepsi soft. Taktovat/netaktovat grafiku sice nevie, ale to vacsinou zvladne powerplay.
    S RM clockem jsem taky experimentoval, ale nakonec jsem zjistil, že pro mě prakticky využitelné funkce má uživatelský příjemnější CHC, tak ho používám ...
    KT600, AthlonXP 2800+ , 1GB DDR333, R9800pro, HDD Seagate baracuda 120GB SATA, Baracuda 60GB ATA100, 30GB ATA66, SB Live! 1024 & EIZO FlexScan L557

  6. #6

    Standardní

    Citace Původně odeslal bird birdovicz
    Citace Původně odeslal MadCap
    ty wole, to je hodne DLHEEE ale vycerpavajuce ... ja by som chcel len doporucit, ze RM Clock dokaze s procesorom robit to iste ako NHC a je to lepsi soft. Taktovat/netaktovat grafiku sice nevie, ale to vacsinou zvladne powerplay.
    S RM clockem jsem taky experimentoval, ale nakonec jsem zjistil, že pro mě prakticky využitelné funkce má uživatelský příjemnější CHC, tak ho používám ...
    ja zase pouzivam RM clock + mobilemeter (ked chcem vediet kolko mi to zere), pretoze NHC je v blbom .NET, zere hrozne moc ram a je pomaly jak howno , aj tak to len raz nastavis a potom na to vobec nesahas
    Sound (Sennheiser HD 580 + Meier Corda Move) just great
    Workstation (Intel i5 4590 + Noctua DH14×Asus Z97-A×24GB DDR3×480GB Sanmsung 850 Pro + 1TB WD + 1TB WD + 1TB Samsung+×MSI N760 TF 2GD5/OC ×Enermax Pro82+ 425W×Antec Solo Modded×Dell UltraSharp U2713HM 27"×Logitech MX3200×Inspire T3030) not so silent anymore
    Photo (Sony A6000×32GB SD×stuff×Crumpler Long Schlong+Tenba D-15c×Velbon V2000×Lomo LC-A) creative
    Notebook (IBM ThinkPad T420s×nejaká i5×240GB Samsung 850Pro×8GB RAM×dve baterky×blabla) mobile
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci (tj. ikonka s vahami pod avatarem), už můžete i "anonymně".

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •