Výsledky 1 až 10 z 10

Téma: Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

  1. #1

    Standardní Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

    Takže o co de? o problémy s náhlým zamrznutím kompu, popř. restartem při připojování USB zařízení (čehokoli) a oddělávání/zakrývání bočnice za běhu.

    V zásadě bude problém asi statická elektřina a uzemnění. Prostě přijdu ke kompu s usb datovým kabelem na telefon, nebo flashdiskem a chci ho připojit. Stačí jen dotyk kovových částí/stínění a ( WTF!?) kompl vytuhne zvláštním způsobem, prostě takový HW stop v jednom bodě bych to nazval. Většinou mám puštěnou i muziku, takže první jsem zaregistroval to, že z repro se line pouze konstantní pískání, docela nepříjemný na uši...následuje zjištění že ukazatel myši ani žádný pohyblivý části na obrazovce už se nepohnou, klávesnice nereaguje na mačkání NumLocku apod. prostě pomůže jen tlačítko na bedně.
    Takhle vypadal poslední nasimulovaný pokus, předposledně (neplánovaně) zase z geniusek vyjel pekelnej zvuk jakoby startoval motor, ohraničený dvěma silnými lupnutími, plus ono obligátní zamrznutí. Plánuju ten zvuk nahrát, protože to je fakt děs.
    Nestává se to extrémně často, ale je to potřeba řešit. Nikdo by si nepřál aby mu vytuhl komp když chce strčit do USB flashdisk aby třeba zazálohoval rozdělanou práci třeba.

    Zajímavý je, že s připojováním do zadních USB portů, popř na káblík vyvedenej zezadu, se mi to nejspíš ještě nestalo. Tohle už bilo do očí naváděním na (ne)uzemnění těch kovových rámečků USB samice vpředu na kejsu. Někde na netu jsem se o tom dočetl asi dvě věty odpovědi na nějakým fóru, kde týpek psal že jak se dotkne těch částí tak se mu komp (!) resetuje. Odpověď zněla že je to neuzemněním předních usb a že stačí propojit to vodivě s kostrou kejsu.
    Tak jsem to včera provedl, ale dnešním testem (viz výše) jsem dokázal neúčinnost (ale! správnost zapojení toho uzemnění nezaručuji, chyba není vyloučena ).
    Navíc je ještě jiná událost kdy se to samé stane. Podobně to dopadne když oddělám a nebo nějak manipuluji s bočnicí, abych se podíval do kejsu nebo pohl s regulací větráku...ale pozor, ani se nemusím dotýkat ničeho jinýho než bočnice. No a jak se zvednu ke kompu (se zaplým zvukem se mi to ještě nestalo, takže jsem to nepoznal při manipulaci) a pohnu myší tak už ani Ň

    Malá detektivní indicie z dnešního pokusu: po pištění zvuku (opět viz výše) jsem komp resetoval a čekal jak naběhne systém. nevím jestli jsem se znova zkoušel (tentokrát flashdiskem) dotknout předních USB, každopádně: MYŠ zamrzlá, ale klávesnice reagovala a kurzor blikal (pozn.: USB myš mám zapojenou přes redukci do PS2) .
    Vypadá to skoro, že ESD (electro-static-discharge) podle síly shodí a zastaví různý počet komponent.
    Napadá mě, jestli to, že jsem to zkoušel uzemnit a neprojevilo se to, nesouvisí s provedením toho uzemnění, jestli nezávisí na rozdílné vodivosti, potažmo délce uzemňovacího spoje... dal jsem tam tenkej káblík asi 50 cm dlouhej (abych mohl manipulovat s předním panelem, když ho odmontuju), tak nevím. Každopádně pořád do toho jaksi nesedí to s bočnicí.

    Jinak občas (1-2x za měsíc) se mi taky stane, že se komp zničehonic restartuje , na vytížení CPU nezáleží, ale myslím že to může být overclockingem Durona Applebreda 1.6@2 GHz a současně malou Vcore (asi 1.55 V), popř. časováním pamětí...

    Předem díky za rady, pokud někdo tušíte co s tím (nevím co všechno a co dřív mám pro vyřešení udělat)...
    still breath-holding: MSI KT600 LSR | Duron Applebred 1,6@2 GHz (200x10) | 512M DDR400 | JW Radeon8500LE | Samsung H321KJ | LG-GSA4163B | Teac W540E | SBLive5.1 | Fortron 300W FSP300-60PN(PF) | AOC 7A+

  2. #2

    Standardní

    A nemas uplne ciste nahodou jeden z tech minus pinu USB vybehlej z desky?
    Delalo mi to do nedavna uplne to samy, pokud jsem zasunul kabel k telefonu BT adapter nebo USB disk do celniho USBcka, tak mi na 50% proskocila jiskerka a comp ztuhnul...
    Tak jsem se ted dostal konecne k tomu (pred tim jsem USBcka celne daval radsi pri vypnutym PC) abych se juknul do PC a mel jsem vybehlej prave jen ten jeden cernej uzemnovaci Pin z USB na desce. Pin jsem zastrcil a od ty doby zase OK.
    Dell E6400 (P8400, 4GB RAM, 500GB 7.2k, NVidia Quadro NVS 160M, Wifi, BT, DVDRW, LED WXGA+)
    Dell XPS 1330 Red (T7300, 2GB RAM, 160 GB 7.2k, NVidia GeForce 8400M GS, Wifi, BT, LED WXGA, DVDRW)
    IBM T42 (Dothan M745, 1.5GB RAM, 160GB 5.4k, R9600, Wifi, BT, SXGA+, DVDRW)
    Nikon D90 + MB-D80, Nikon18-200VR, Nikon 80-200/f2.8, Nikon SB-900, Lowepro, Tenba, Kata, ...
    http://www.atty.cz/ - Pražský e-shop a prodejní kancelář e-cigaret

  3. #3

    Standardní Re: Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

    Citace Původně odeslal Arthur Dent
    Jinak občas (1-2x za měsíc) se mi taky stane, že se komp zničehonic restartuje , na vytížení CPU nezáleží, ale myslím že to může být overclockingem Durona Applebreda 1.6@2 GHz a současně malou Vcore (asi 1.55 V), popř. časováním pamětí...
    To muze byt zpusobene pameti, nebo nakym studenym spojem, mne se to stavalo taky a bylo to v tom, ze se mi spatne dotykaly piny na ATX konektoru.
    IMHO Trance will never die...

  4. #4
    Member
    Založen
    29.12.2002
    Bydliště
    Praha až Děčín
    Příspěvky
    356
    Vliv
    265

    Standardní

    A samotny case mas uzemeny dobre ukazovala by na to ta bocnice. Jinak samozrejme nejaky spatny kontakt kdekoliv -> vse rozebrat a znovu sestavit dohromady.
    AMD XP 2700+@3100+ (2,2G=11*200 1,65V, odemceny) - watercooled, Eheim 1046, ASRock K7S8XE+ (Sis 748 + 964), A-DATA 512MB+1024MB (DDR400), Gigabyte 7600GS , Samsung Spinpoint 2504C 250GB, Lite-on DVD-RW 1633S, ASUS DVD-RW 2014L1T, Fortron FSP400 12cm fan, Kouwell 2*LPT, AVerMedia A16D Analog+DVB-T

  5. #5

    Standardní Re: Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

    No a k te staticke elektrine... vis presne kde ti vznika_? napr. proudenim vzduchu kolem nejake plastove neuzemnene plochy_?
    Ty restarty mohou být také způsobené kolísáním napětí ze zdroje, chvilku bach na to koukal aby se dalo říct, jestli nepřekračuje mezní výchylky.

    Sám mám v case palstový windtunel, a jedním koncem se dotýká case.
    myslíte, že je ho třeba uzemnit i uprostřed, nebo stačí na kraji_?

    jinak ten windtunel se dotýká pasivu gr. karty a ten zas tlačí na čip.
    je fakt že se mi stává, že se mi občas PC samo resetue. je možné že za to může ta elektřina_? poradte prosim !
    Co bys ještě chtěl stihout v tomhle životě_?
    přemejšlej o tom aspoň 10 vteřin !

  6. #6
    mrtvej brouk mince Avatar uživatele mISHA
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    pardubice
    Příspěvky
    7 264
    Vliv
    343

    Standardní Re: Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

    ta ESD musi preci nejak vzniknout. setkal jsem se s podobnym problemem uz nekolikrat a vzdy to bylo spatne uzemnenym usb portem. zkus prosim nejdrive proverit to.
    zaklepal nozickama, ale nastesti predtim stihl uvalet svou kulicku

  7. #7
    Member Avatar uživatele ripptor
    Založen
    13.11.2002
    Bydliště
    Bratislava
    Věk
    43
    Příspěvky
    140
    Vliv
    263

    Standardní Re: Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

    Citace Původně odeslal tiktak
    A nemas uplne ciste nahodou jeden z tech minus pinu USB vybehlej z desky?
    Delalo mi to do nedavna uplne to samy, pokud jsem zasunul kabel k telefonu BT adapter nebo USB disk do celniho USBcka, tak mi na 50% proskocila jiskerka a comp ztuhnul...
    Tak jsem se ted dostal konecne k tomu (pred tim jsem USBcka celne daval radsi pri vypnutym PC) abych se juknul do PC a mel jsem vybehlej prave jen ten jeden cernej uzemnovaci Pin z USB na desce. Pin jsem zastrcil a od ty doby zase OK.
    U mna ma prepojenie USB skrine na dosku 4 piny (data, +, -, ground) a jeden volne plandajuci druhy ground. Ten nemam kam pichnut, dufam ze nebudem mat tie iste problemy.
    C2Duo 6550 │ Asus P5K-E │ 2x1024 800 Kingston │ Gigabyte GV-NX88T512HP │ X-Fi Fatal1ty │ WD CaviarSE16 250 │ WD CaviarSE16 320 │ LG 4120 │ LG 4167b │ Enermax Liberty 400 │ Aerocool BayDream Black │ Fujitsu Siemens P19-2 │ Creative Megaworks THX 250 │ Razer Copperhead │ Logitech G15

  8. #8

    Standardní Re: Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

    Prave protoze ja 99% I/O plechovych panelu takovy vystrceny kousek plisku. Bohuzel na prednich USB to neni nikdy. Osobne jsme jeste podobny problem nemel ale videl bych to tady. Nebo v celkovem uzemeni desky.

    OT: Ma se MB davat jenom na distancni sloupky nebo mezi davat ty "papirove" cervene 0,1 mm podlozky?
    MB:GIGABYTE UD3R, CPU:C2D E8400, RAM 2x 2048 MB A-DATA EE, GK: ASUS Matrix 4850, ZK: SB Audigy + CR Inspire 5300, HDD: Hitachi 250Gb + 500Gb + 640Gb, DVD Pioneer 106, CD-RW Teac 552E, Liteon 1693s, Monitor: Samsung 970p
    NTB: HP nc 6320

  9. #9

    Standardní Re: Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

    ahoj,
    poradí někdo, ať zapojím do usb cokoli, tak notebook pokazde zamrzne, kdyz zarizeni z usb vytahnu, tak se vetsinou opet rozjede, kdyz zarizeni necham zapojene pri startu systemu, tak kdyz windows xp sp2 nabihaji, tak se v jistem bode zamrznou a je tez konec, co s tim, kde je problem

  10. #10
    Moderátor mince Avatar uživatele peta303
    Založen
    21.09.2003
    Bydliště
    PHA 4
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 414
    Vliv
    293

    Standardní Re: Problém (nejen) se statickou elektřinou a (nejen) USB

    to může být HW (příliš velká odběrová zátěž) i SW chyba (chyba ovladačů). Začal bych odinstalací USB řadiče a pak by se možná vidělo.
    NB DELL E5480 (i5 7440HQ, 16 GB DDR4 Micron, 1 TB Micron M.2)
    PC Athlon X2 4600+, AC Alpine 64, ASUS M2A-VM, 4 GB DDR2 Transcend, HD2400 PRO, SB Live!, 3,5" TEAC, NEC ND-3520A, NEC AD-7203A, Transcend SSD 370 / 120, WD RED 2 TB, Fortron 400 PNF, EC ML-5410A, Chicony 2961, Genius NSO+, TESLA AZS 223 + TESLA ARS 1014, TESLA NC 470, TESLA SM 260, TESLA SM 261, TESLA B-101, HP 5820, 2x DELL 2009Wfp
    PC2 DELL Optiplex 3050 (i5 7500, 16 GB DDR4 Micron, HD5450, 500 GB Micron M.2, 2 TB 2,5" Seagate, DELL 2009Wt
    photo Nikon D90, Nikkor 18-70, Nikkor 24-120, Sigma 70-300, SB800

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •