Výsledky 1 až 17 z 17

Téma: Red Hat vs. Mandrake

  1. #1

    Standardní Red Hat vs. Mandrake

    Ahoj ,
    potřeboval bych poradit. Ctěl bych vytvořit 1 SERVER a 1 NORMALNI PC(Xwindow?). MB bych použil nejspíš KT400,případně KT600 nebo KT880.
    Jsou již odstraněny problémy s čipy VIA? A co by jste mi doporučili za jádro pro Server a co pro PC? MANDRAKE nebo Red Hat?

  2. #2
    Moderátor Avatar uživatele wong
    Založen
    08.11.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 452
    Vliv
    296

    Standardní Re: Red Hat vs. Mandrake

    Citace Původně odeslal 1radar
    Ahoj ,
    potřeboval bych poradit. Ctěl bych vytvořit 1 SERVER a 1 NORMALNI PC(Xwindow?). MB bych použil nejspíš KT400,případně KT600 nebo KT880.
    Jsou již odstraněny problémy s čipy VIA? A co by jste mi doporučili za jádro pro Server a co pro PC? MANDRAKE nebo Red Hat?
    RH (Fedora) nebo Mandrake je oboji stejnej brak, ale eni to spatny pro zacatecnika.
    Co si predstavujes pod pojmem server?
    A jaky problemy s VIA cipsety mas na mysli

  3. #3
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    problémy s VIA

    Mno ale každopádně na server bych MDK v žádném případě nedoporučoval, to už je milejší i ten RH, ale....
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  4. #4

    Standardní

    no system je prece ale takovy jaky si ho admin udela To snad kazdy vi, ale to neznamena ze bych se chtel zastavat MDK, ale znam par lidi, kterejm na serveru bezi MDK a poohoda. Ale osobne bych tam dal radsi Debian ci Slackware.

  5. #5

    Standardní Re: Red Hat vs. Mandrake

    Citace Původně odeslal 1radar
    Ahoj ,
    potřeboval bych poradit. Ctěl bych vytvořit 1 SERVER a 1 NORMALNI PC(Xwindow?). MB bych použil nejspíš KT400,případně KT600 nebo KT880.
    Jsou již odstraněny problémy s čipy VIA? A co by jste mi doporučili za jádro pro Server a co pro PC? MANDRAKE nebo Red Hat?
    Co bude server poskytovat za sluzby a pro kolik pocitacu? Co to bude za HW? 1xDuron 600 nebo 8xOpteron 850?
    MB pouzij libovolne, pokud mozno bez integrovane grafiky a zvukovky. Problem s cipsety VIA (asi myslis slavne poskozovani dat na disku pri pouzivani SBLive) je vyreseny nekolik let (ctyri?, vice?).
    Jadro libovolne, at uz rady 2.4. nebo 2.6. Mne uz jadro nespadlo opravdu hodne dlouho (od rekneme 2.6.2 jedu vzdy na nejnovejsim 2.6 jadre), pricemz masina mi jede stale. Nekolik poslednich restartu bylo kvuli vypadku elektriky nebo upgradu jadra.
    Distribuce libovolna, pokud nemas zkusenosti s Linuxem, nech se ridit radou nejakeho zkuseneho znameho a pouzij jeho oblibenou distribuci. Budes moci pouzit jeho znalosti pri reseni svych problemu. Ja bych ti doporucil Debian, ve firme nam na nem jede pres 70 serveru, ja sam na nem jedu tri roky a jsem spokojeny jak zelva. Ale ja jsem vychovany konfiguraci linuxu v prikazove radce a KDE jsem prestal pouzivat ve chvili, kdy jsem zjistil (rok rekneme 1999), ze na K6-200 a 32MB RAM jsou KDE 1.4 pomale a ze vlastne vubec nepotrebuju ikony na plose (stejne jsou schovane pod nejakym oknem)....

  6. #6

    Standardní Re: Red Hat vs. Mandrake

    Citace Původně odeslal 1radar
    Jsou již odstraněny problémy s čipy VIA?
    No myslim, ze problemy se tykali akorat toho ze nejake jadro 2.4x (asi 2.4.21 ??) nedokazalo rozpoznat grafiky na via chpsetech, pro via chipsety vysel i nejaky patch do jadra.
    Pokud tam das tak 2.4.25 myslim, ze by to melo byt v pohode.
    Na desktop mi prijde lepsi MDK, na server, je lepsi dat distribuci kterou znas lip a dokazes ji lip zapezpecit.
    Epox 9NDA3+ (nForce 3 Ultra 250) | CPU AMD 64 3000+ | 512 MB RAM | HDD Seagate Baracuda 160 GB 7 200 ot/min | Ino3D GeForce 6600 GT | Samsung SyncMaster 793s | TOSHIBA ODD-DVD SD-M1802 | MIDI Tower |
    gentoo+AMD64+XFCE

  7. #7

    Standardní

    Desktop je asi jasnej. SW: MDK 10. HW: ca. XP2500+, SB Live5.1(proto ty VIA..), TV Tuner s Genius videowonder PRO III(s cipem Phillips 7134)(pod XP mam program Fly TV2000..), IEE1394 pro úpravu videa, R9000 Pro,256Mb Ram a nejaka wifi a net karta...
    Tento desktop bych chtel pripojit k vzdálenému serveru přes wifi..(INTRANET a INTERNET..)
    Server:
    -bude mit pripojeni k internetu a wifi, pres kterou bude poskytovat (intranet a internet..)
    Bude stacit tato HW konfigurace?: ca. Duron 700-XP2000+ ?, 256Mb RAM,muzu pouzit S-ATA disky s řadičem on board?
    SW: nejaky jadro 2.6x ? Jake jsou jeste moznosti distribuce a jejich hodnocení?

  8. #8

    Standardní

    Citace Původně odeslal 1radar
    Desktop je asi jasnej. SW: MDK 10. HW: ca. XP2500+, SB Live5.1(proto ty VIA..), TV Tuner s Genius videowonder PRO III(s cipem Phillips 7134)(pod XP mam program Fly TV2000..), IEE1394 pro úpravu videa, R9000 Pro,256Mb Ram a nejaka wifi a net karta...
    Tento desktop bych chtel pripojit k vzdálenému serveru přes wifi..(INTRANET a INTERNET..)
    Skoda toho Radeonu, ATI ma jeste hodne co dohanet, pokud se jedna o Linuxove ovladace....
    Mam stejnou zvukovku jako ty, VIA chipset na desce (KT266A) a nikdy jsem nemel problem...
    TV tuner mam taky stejny, je pro nej primo ovladac v jadre (modul saa7134). Radio funguje bezvadne (mam vyzkousene aplikace jako plugin do XMMS, grellmu, radio (z baliku xawtv)), televize taky (nejlepsi je tvtime).
    Ja osobne pouzivam OSS ovladace pro SBLive, protoze mi vyhovuji vice, nez ALSA.
    Citace Původně odeslal 1radar
    Server:
    -bude mit pripojeni k internetu a wifi, pres kterou bude poskytovat (intranet a internet..)
    Bude stacit tato HW konfigurace?: ca. Duron 700-XP2000+ ?, 256Mb RAM,muzu pouzit S-ATA disky s řadičem on board?
    SW: nejaky jadro 2.6x ? Jake jsou jeste moznosti distribuce a jejich hodnocení?
    Ten hardware je zbytecne prehnany. Pokud ten server bude jenom poskytovat internet a nepobezi na nem zadny slozity firewall, bude stacit i 486 (mam to tak v praci, bez problemu to zvlada nasi 2.5Mbit bezdratovou linku), takze maximalne P200 - pokud mozno na to prilep pasivni chladic, at to je potichu). Pameti ti bude taky asi stacit mnohem mene, rekneme 64, ale pokud budes mit k dispozici neco vetsiho, klidne tam dej i 256, ono se to neztrati. Byt tebou tam dam co nejslabsi stroj, at ma co nejmensi spotrebu.

    Distribuce - ja jsem pro Debian, ale samozrejme ti poslouzi i Mandrake. Ony sice ty RedHat-like distribuce podle mne strasne pomalu startuji, ale to by u toho serveru nemusel byt problem, protoze neni moc duvod ho vubec vypinat.

  9. #9

    Standardní

    Diky za super odpovedi. Jeste dodam par dotazu. Ten proc v serveru by se mozna vyuzil,kdyz bych chtel dosahnout realnych prenosovych rychlosti okolo 33Mb/s, nekdo tu totiz psal,ze nemuze u 350PII dosahnout prave vyse nez na 2.5M u obycejny sitovky..Treba ta wifi bude zrat syst. min. nevim... Jo a jeste. Nyni mam na jednom oddilu winme a na druhem winxp.
    Muzu vytvorit jeste zvlast oddil na linux a ponechat funkcni winme a winxp?
    Preci jen mi chvili bude trvat,nez si na linux zvyknu...
    Pripadne bych musel dat jiny disk na linux?...
    Jo a ze mas tu stejnou TV kartu, nevis, kde se u flyTV2000 nastavuje timeshifting? A ciste nahodou, nevis, zda s te radio karty lze nejakym sw vymacknout RDS?(ale to uz je jen takova ptakovina..)

  10. #10
    Senior Member
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Ostrava / Straznice
    Příspěvky
    1 133
    Vliv
    275

    Standardní

    Muzes si klidne vytvorit dalsi oddil pro linux a mit tam soubezne nekolik systemu. BTW pro ten linux si vytvor oddily dva, jeden pro system a druhy pro swap. Swapovat muzes i do souboru ala windows, ale neni to bezne. Jednu dobu jsem mel rozsekany disk na 6 oddilu (win, lin, freebsd, solaris ) a jelo me to v pohode.


    Pokud to bude jen pro par lidi a nepojede tam apache, my/posgresql, squid, bind nebo nejake jine monstrum tak si klidne vystacis s 486/P1.
    Jinak ten muj problem s PII350MHz bude asi nekde v HW, je to server od Compaqu a ma dost nestandardni vybaveni...
    Intel C2D 4300, 1GB DDR2, 120GB Seagate, nVidia7600GT pasiv.

  11. #11

    Standardní

    Dobra tedy, dalsi dva oddily jsem si dal za winme(c a winxp(d. Jak mam ale postupovat ted, aby mi po instalaci linuxu nenabihal treba jen linux nebo win.. Muzu ted zacit rovnou s instalaci napriklad Debian(Woody nebo Sarge?)nebo Mandrake? Kamarad si na dalsi disk totiz nainstaloval Mandrake a od ty doby,kdyz chce spustit win,tak musi ten druhy disk vypnout...

  12. #12
    Member
    Založen
    29.11.2002
    Bydliště
    Žitný Ostrov
    Příspěvky
    162
    Vliv
    263

    Standardní

    Citace Původně odeslal 1radar
    Dobra tedy, dalsi dva oddily jsem si dal za winme(c a winxp(d. Jak mam ale postupovat ted, aby mi po instalaci linuxu nenabihal treba jen linux nebo win.. Muzu ted zacit rovnou s instalaci napriklad Debian(Woody nebo Sarge?)nebo Mandrake? Kamarad si na dalsi disk totiz nainstaloval Mandrake a od ty doby,kdyz chce spustit win,tak musi ten druhy disk vypnout...
    Cau 1radar. To co sa pytas su veci, ktore kazdy kto linux pouziva vie ale su mu take samozrejme ze nepotrebuje to niekomu pisat a dookola omielat. Existuje obrovske mnozstvo literatury, ktory vsetky otazky na ktore sa pytas riesia.
    Ako uplne prve co urobis tak chod na stranku www.abclinuxu.cz a citaj. A potom chod sem http://qwert.cz/linux/slackware-book/slakbook/ A nekomplikuj si to a zacni instalovat rovno Slackware . Ale nezabudni na pravidlo c1 v linuxe: RTFM http://www.rtfm.sk/

    P.S. na rozdelenie diskov pouzi cfdisk
    Athlon XP(palomino) 2000+@2200+,MSI KT4V,MSI Geforce 4 MX 440VTD,512MB RAM, Seagate 80GB, Slackware Linux

  13. #13
    Senior Member
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Ostrava / Straznice
    Příspěvky
    1 133
    Vliv
    275

    Standardní

    Zaklad znalosti linuxu je naucit se cist manualy, coz ve windows neni bezna vec.

    Behem instalace by se ti mel nainstalovat i nejaky bootloader (lilo, grub) a pak si pri bootu budes moct vybrat ktery system chces nechat nabehnout.
    Intel C2D 4300, 1GB DDR2, 120GB Seagate, nVidia7600GT pasiv.

  14. #14

    Standardní

    Nejak nemuzu rozchodit v Mandrake10 TV Tuner s 713x.
    Musim neco nastavovat treba v hardrake?
    V TV time mi to pise,ze nema signal...

  15. #15
    Member
    Založen
    29.11.2002
    Bydliště
    Žitný Ostrov
    Příspěvky
    162
    Vliv
    263

    Standardní

    Citace Původně odeslal 1radar
    Nejak nemuzu rozchodit v Mandrake10 TV Tuner s 713x.
    Musim neco nastavovat treba v hardrake?
    V TV time mi to pise,ze nema signal...
    a vies na 100pro ze ten signal nema ?
    Athlon XP(palomino) 2000+@2200+,MSI KT4V,MSI Geforce 4 MX 440VTD,512MB RAM, Seagate 80GB, Slackware Linux

  16. #16

    Standardní

    Citace Původně odeslal Arteee
    Mno ale každopádně na server bych MDK v žádném případě nedoporučoval, to už je milejší i ten RH, ale....
    No kdyz uz si ten admin, muzes rict proc?? To si tak neschopnej

    Ja nasadil MDK u nas na siti, kde nahradil debiana, no zkratka s mene problemy ho dokaze obslouzit vetsi cast lidi, ktery proskolim. Lepsi uz je jen WISP, kde to naklika skoro kazde, co rozumi sitim.
    ITF FreeNet Liberec

  17. #17

    Standardní

    Pod XP ten signal je, ale pod Mandrake to ani nemuzu ladit. Jediny co jde je prepnout normu. Víc nic...

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •