Výsledky 1 až 25 z 70

Téma: Zapojení svítivých LED

Hybrid View

Předcházející příspěvek Předcházející příspěvek   Další příspěvek Další příspěvek
  1. #1
    Member Avatar uživatele Johny_g
    Založen
    07.11.2003
    Bydliště
    Brno, Mohelnice (SU)
    Příspěvky
    269
    Vliv
    253

    Standardní Zapojení svítivých LED

    Zdravím, mohl by mě někdo poradit jak zapojit cca 4 LEDky na počitáčový zdroj, konkrétně uvažuju asi na 5V větev napájení HDD? LEDka by měla být asi některá z těchto:

    511-444 L-EP2036-150BW1 vysoce svítivá LED, bílá, 3,4V/150mA, 7000°K, vyzařovací úhel 30°, svítivost 5cd, (světelný tok 4lm)
    511-445 L-EP2012-150BW1 vysoce svítivá LED, bílá, 3,4V/150mA, 7000°K, vyzařovací úhel 10°, svítivost 20cd, (světelný tok 4lm)
    511-446 L-EP204K-150BW1 vysoce svítivá LED, bílá, 3,4V/150mA, 7000°K, vyzařovací úhel 100°, svítivost 1,5cd, (světelný tok 4lm)

    Jde mě o schéma zapojení a součástky co budu potřebovat. Je mi jasný že ten zdroj (AT) budu muset ještě něčím zatížit aby jel, to není problém. POkud by šlo udělat zapojení s regulací svítivosti (jde to vůbec u LED?) bylo by to ještě lepší. Asi je to dost primitivní věc ale co se týče elektriky tak su úplná LAMA, tak mě nekamenujte. Dík
    Gigabyte P35-DS3, E2160@3 GHz, 2x2048 MB A-Data, WD6400AAKS, Soundblaster Live!, MSi GTX 275 TwinFrozr OC, Corsair VX450, Toshiba 1612 DVDROM, Samsung DVDRW, Samsung 214T

  2. #2
    Senior Member
    Založen
    19.04.2004
    Bydliště
    Prešov
    Příspěvky
    1 738
    Vliv
    262
    SILENT PC ▌Athlon TB 2100+ @ 200x11, PrimeStable ▌Zalman CNPS7000A-Cu & Tt Copper Shim & AS Céramique ▌Abit NF7-S 1.2, NB Zalman ZM-NB47J, SB passive ▌512MB TwinMOS 333 @ 400, 11-2-2-2 ▌Sapphire R9600PRO VIVO @ 477 core, 716 RAM, cooled by Athlon box cooler & Papst ▌WDC800JB ▌Maxtor 30GB ▌NEC ND-3500A ▌Yamaha CRW2200E ▌400W Maxpower - add fan control&monitor & Papst ▌NeonLight case & Papst ▌LCD 4x20, LCD 2x8 ▌4xFan & 8xTemp. controller ▌21\" CRT monitor ▌A4tech infra mouse ▌Microsoft Multimedia Keyboard ▌Samsung ML1520 laser printer ▌

  3. #3
    Member Avatar uživatele Johny_g
    Založen
    07.11.2003
    Bydliště
    Brno, Mohelnice (SU)
    Příspěvky
    269
    Vliv
    253

    Standardní

    Díky moc, myslím že z těch odkazů sem to pochopil i já.
    Gigabyte P35-DS3, E2160@3 GHz, 2x2048 MB A-Data, WD6400AAKS, Soundblaster Live!, MSi GTX 275 TwinFrozr OC, Corsair VX450, Toshiba 1612 DVDROM, Samsung DVDRW, Samsung 214T

  4. #4

    Standardní

    Mohu dotaz , pokud mám dostatečný napětí , je lepší je zapojit seriově nebo paralelně ? nebo je to jedno - co se týče použití v pc (12V větev utáhne 3 nebo 4 dioty , to mi stačí)

    edit
    Tak asi seriově co , páč pak ten rezistor míň topí, že ?
    Pašák erda.

  5. #5
    Senior Member
    Založen
    19.04.2004
    Bydliště
    Prešov
    Příspěvky
    1 738
    Vliv
    262

    Standardní

    Citace Původně odeslal Erda
    Mohu dotaz , pokud mám dostatečný napětí , je lepší je zapojit seriově nebo paralelně ? nebo je to jedno - co se týče použití v pc (12V větev utáhne 3 nebo 4 dioty , to mi stačí)

    edit
    Tak asi seriově co , páč pak ten rezistor míň topí, že ?
    Asi tak. (tvoja úvaha je správna)
    SILENT PC ▌Athlon TB 2100+ @ 200x11, PrimeStable ▌Zalman CNPS7000A-Cu & Tt Copper Shim & AS Céramique ▌Abit NF7-S 1.2, NB Zalman ZM-NB47J, SB passive ▌512MB TwinMOS 333 @ 400, 11-2-2-2 ▌Sapphire R9600PRO VIVO @ 477 core, 716 RAM, cooled by Athlon box cooler & Papst ▌WDC800JB ▌Maxtor 30GB ▌NEC ND-3500A ▌Yamaha CRW2200E ▌400W Maxpower - add fan control&monitor & Papst ▌NeonLight case & Papst ▌LCD 4x20, LCD 2x8 ▌4xFan & 8xTemp. controller ▌21\" CRT monitor ▌A4tech infra mouse ▌Microsoft Multimedia Keyboard ▌Samsung ML1520 laser printer ▌

  6. #6

    Standardní

    Citace Původně odeslal Erda
    Mohu dotaz , pokud mám dostatečný napětí , je lepší je zapojit seriově nebo paralelně ? nebo je to jedno - co se týče použití v pc (12V větev utáhne 3 nebo 4 dioty , to mi stačí)

    edit
    Tak asi seriově co , páč pak ten rezistor míň topí, že ?
    to taky a navíc se vyhneš problému v případě, že tvoje LED nebudou mít zcela stejné parametry, což by se u paralelního řazení projevilo v nerovnoměrném rozdělení proudu mezi jednotlivé LED a tedy i v nestejné svítivosti.
    Tento problém odpadá při sériovém žazení, protože tam je nutně proud všemi diodami stejný.

  7. #7

    Standardní

    No záleží jesli mají diody stejný pracovní bod, tedy optimální svítivost/proud, jesli ne, tak by bylo lepší paralelní zapojení, ovšem s podmínkou, že každá dioda bude mít vlastní resistor.

  8. #8

    Standardní

    no, já jsem reagoval na možnost, když diody spojené paralelně budou mít společný rezistor, jak to bylo v jednom z linků výše.
    Samostatný rezistor pro každou diodu je o něčem jiném, to je košer

    I kdyby byly diody se shodnou charakteristikou (jako že asi nebudou zcela shodné), pak kromě napájení malým napětím je výhodnější spojení do serie.

    Diody stejného typu z téže výrobní serie by neměly dělat problem ani při spojení paralelně.

  9. #9

    Standardní

    Citace Původně odeslal Miuvek
    Diody stejného typu z téže výrobní serie by neměly dělat problem ani při spojení paralelně.
    Rekneme ze ne, ale vsichni je davaji do serie, i za cenu ze musi stepup menic. A proc?
    • Svitivivost primo zavisi na proudu (stabilizace pracovniho bodu, se lepe dela ze zdroje proudu nez ze zdroje napeti)
      energeticky je vyhodnejsi je radit do serie
    ITF FreeNet Liberec

  10. #10

    Standardní

    nj, dyť jsem psal, že zapojení do serie je více košer...

  11. #11
    Junior Member
    Založen
    11.12.2005
    Bydliště
    Olomoucko
    Příspěvky
    19
    Vliv
    0

    Standardní

    ještě jeden dotaz stran zapojení LED:
    je nutné při zapojení LED LUXEON na 12 V dodržet výkon 1,2W nebo stačí dodržet 350 mA?
    Očekávej nevděk, nebudeš zklamán.

  12. #12

    Standardní Re: Zapojení svítivých LED

    350 mA je maximum!
    Nastav radši menší proud.
    min. odpor tedy bude 12 - 4 = 8 , 8 : 0,350 = 22,8 Ohmů , ale dal bych tam
    větší tak 27 Ohmů na na 3 Waty
    (platí pro jednu diodu v sérii s odporem)
    Naposledy upravil jopein; 19.12.2005 v 12:16.

  13. #13
    Junior Member
    Založen
    11.12.2005
    Bydliště
    Olomoucko
    Příspěvky
    19
    Vliv
    0

    Standardní Re: Zapojení svítivých LED

    Jen mám obavu, abych to neupekl, protože na 12 V to dá při povoleným proudu 350 mA výkon 4 W a tabulkově to má jen 1,2 W
    chci si vyrobit- vlasně už leží na stole SNAKE dvojče,mám na to specielní použití.Mělo by to vydržet několik hodin.
    Očekávej nevděk, nebudeš zklamán.

  14. #14

    Standardní Re: Zapojení svítivých LED

    Citace Původně odeslal Kall
    Jen mám obavu, abych to neupekl, protože na 12 V to dá při povoleným proudu 350 mA výkon 4 W a tabulkově to má jen 1,2 W
    chci si vyrobit- vlasně už leží na stole SNAKE dvojče,mám na to specielní použití.Mělo by to vydržet několik hodin.
    Já to počítám asi jinak , úbytek na diodě je 4V a proud 350 mA to je 1,4W.
    Odpor dej dál od diody, tomu to nevadí měl by být min.na 3W

  15. #15

    Thumbs up Re: Zapojení svítivých LED

    Jde o to ze u LED je stanoven jake je jeji napajeci napeti pri kterem si odebere uvedeny proud, tzn i uvedeny vykon. Takze ma-li byt LED na 4V pri kterych odebira uvedenych 350mA a chci to pripojit na 12V, tak jak jiz bylo uvedeno spocitam si odpor, na kterem zustane napeti 12V-4V=8V pri protekajicim proudu 350mA, coz je jiz uvedenych 22,8 ohmu a v tabulkach je bezne k sehnani bud 22 ohmu nebo spise 27 ohmu aby se dodrzely povolene hodnoty. A vykon odporu spocitam jako P=R*I^2, coz je pri odporu 22,8 ohmu nejakych 2,7W no a k sehnani je bud treba dat dva 2W nebo jeden 5W.
    IBM T20, PIII 700MHz, 256M, 12G

  16. #16

    Standardní Re: Zapojení svítivých LED

    Citace Původně odeslal Kall Zobrazit příspěvek
    ještě jeden dotaz stran zapojení LED:
    je nutné při zapojení LED LUXEON na 12 V dodržet výkon 1,2W nebo stačí dodržet 350 mA?
    Přesně tohle mě také zajímá,ale předchozímu tazateli se na tuto otázku nedostalo odpovědi.Pouze že 350mA je max. Taktedy znovu ale jinak:je možné napájet LED LUXEON z 12V zdroje s regulací na 300mA?Mám dvě diody a přemýšlím jak je napájet v autě.Klidně i v sérii,tak mi prosím poraďte.Díky moc předem.

  17. #17

    Standardní Re: Zapojení svítivých LED

    Luxeony co se ještě pořád prodávají třeba v GESu jsou již dnes totálně zastaralá záležitost. LEDky se v posledních letech rychle zlepšují a v současnosti jsou nejlepší Cree LED, mají účinnost 3-5 vyšší než starý luxeon. Takže při stejné spotřebě svítí 3-5x víc...

    K tomu napájení. Bílá LED má při napájení proudem 350mA napětí někde kolem 3V. Takže dvě v sérii budou mít 6V. Rychlé řešení je použít vhodný rezistor (cca 17 ohmu), ale to by bylo hodně neefektivní. To samé co by ti spotřebovaly ledky by se ti na rezistoru protopilo na teplo... Ideální tedy je použít měnič s konstantním proudem na výstupu. Třeba tenhle.
    Athlon 64 Venice 3500+@2700Mhz (11*246) 1,55V <|> CoolerMaster Hyper TX <|> Epox EP-9HEAI <|> 512 + 256MB PQI DDR 400 Cl 2.5 <|> Gainward 7600GS Golden Sample 256MB 450/1000@520/1440 <|> 250GB Western digital WDC2500YS sata
    <|> Fortron FSP400-60GLN <|> case 3R System Neonlight

    Thoroughbred 1,47Ghz@1,9GHz (11,5*166) 1,75V <|> Spire Falconrock II <|> Epox 8k3a+ <|> Micron 256MB ddr266 + Samsung 256MB ddr333@ddr333 Cl 2,5 2.8V <|> 2x Maxtor D740X 40GB <|> Gigabyte R9200-DH 64MB 250/200@279/227

  18. #18
    Administrátor mince Avatar uživatele Jezevec
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Teplice
    Příspěvky
    6 736
    Vliv
    300

    Standardní Re: Zapojení svítivých LED

    Kazda ledka ma danej maximalni proud a to je jediny, co je podstatny, samo bezne se pouziva tak 1/2. Napeti zdroje je nezajimava informace, pokud nepreleze prurazny napeti (vetsinou nekolik kV). Ledku lze klidne primo pripojit do zasuvky, staci k ni dat kondenzator (samo spravne dimenzovanej).
    IMPROBE AMOR, QUID NON MORTALIA PECTORA COGIS - krutá jsi, lásko, kam až ty doženeš smrtelná srdce -- Vergilius
    Mnoho je prostředků, které léčí lásku, ale žádný není spolehlivý.
    S tím, čeho se na nás dopustili druzí se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
    -- Francois La Rochefoucauld
    Nabídnout přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dát chleba tomu, kdo umírá žízní.

  19. #19
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Re: Zapojení svítivých LED

    Citace Původně odeslal Jezevec Zobrazit příspěvek
    Ledku lze klidne primo pripojit do zasuvky, staci k ni dat kondenzator (samo spravne dimenzovanej).
    Ne tak docela. Rek bych, ze tu ten problém uz nekdo nastínil, ted to ale nemúzu znova najít.

    Náhodou jsem tu na tohle narazil, i kdyz jsou to uz léta, prece jen to tu sedí jako "dúlezité". Já sám jsem s touhle jednoduchostí sít - kond - dioda uz 2x narazil. Jednou jsem chtel kontrolku na termostatem spínanou plotýnku u sporáku a po druhé slo o usmernovací diody normálne koupené nabíjecky v lampe na kolo, co se strkala rovnou do zásuvky a kde bylo sítové napetí také srázené jen sériovým kondem - zhruba pri 5. zasunutí do zdi to ty diody odprazilo.

    Jde o to, ze ten kond je pri pripojení v neurcitém stavu nabití. Takze v nejnepríznivejsí situaci je v prvním momente na té diode az 700 V na tvrdo - spicka 230V eff. = 325 V + tolerance napetí síte, to celé x2, kdyz byl kond nabitý práve na tuhle hodnotu v opacnémm smeru. Az 10 ms púlperiody 50 Hz, nez se to celé vystríbrí, dostatecne dlouho na odtavení i robustní usmernovací (malovýkonné) diody, natoz jemnocitné LEDky.

    Takze z toho dúvodu to potrebuje jeste sériový odpor, který zarucí, ze ani pri tomhle napetí proud neprekrocí maximální prípustnou krátkodobou spickovou hodnotu. Samozrejme, ze ten pak za provozu topí a zhorsuje úcinnost toho celého, ale to je bohuzel zivot, alternativa by byla jedine slozitejsí elektronika.

    Potom, jak známo, kondenzátorem tece jenom strídavý proud, zatímco LEDkou jen stejnosmerný. Takze 2 moznosti:

    1. Napetí pro LEDku usmernit 2-cestne mústkem - pri dimenzování sériového odporu je treba vzít v potaz i tyhle diody. Ty sice zpravidla vydrzí mnohem víc nez taková útlocitná LED-ka, nicméne prekontrolování podle katalogových hodnot doporucuju. Nemám to tak presne v hlave, abych za to dal ruku do ohne, jde i o to, jakými diodami se usmernuje, jestli se treba nevynucuje z prostorových dúvodú jejich titernost.

    2. 2 LEDky antiparalelne: Tady je ovsem urcité riziko, ze jimi nebude protékat úplne presne stejný proud, kondenzátor se bude pomalu nabíjet jedním smerem a obzvlást pri trvalém provozu by tím mohlo svetlo pomalu slábnout az by zhaslo docela a rozsvítilo se zas teprv az po vybití kondu.


    A k otázce pretízení proudem nebo výkonem:
    Jediné, co takhle diodu znicí, je teplo, tedy watty. Protoze se ale u diody pracuje predevsím s proudem a ten vetsinou s dostatecnou presností definuje i ty watty, tak se jako orientacní hodnota pouzívá proud. Uz jen proto, ze to cele je dost nepresné i díky tomu, ze podmínky chalzení lze jen málokdy úplne precizne definovat. Proto je vzdycky dobré nechat urcitou rezervu, pokud lze. Kdyz to ale nekdo chce opravdu presne, musí vycházet VA-charakteristiky (volty na diode, ne na zdroji, samozrejme), z wattú a jeste k tomu pribrat i zpúsob odvodu tepla. Kdyz se chce, múze to být i dost slozitá veda. Co je s konecnou platností rozhodující, je teplota prechodu. Na tu prímo se clovek ale za normálních okolností nedostane.
    Naposledy upravil Mikus; 05.09.2014 v 03:15.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •