Výsledky 1 až 19 z 19

Téma: inštalácia .tar.gz

  1. #1

    Standardní inštalácia .tar.gz

    Je to trochu od veci príspevok, ale vážne neviem ako nainštalovať program v tomto formáte. Program v RPM formáte sa vždy nainštaluje úspešne, ale neviem kam mám rozbaliť programy vo formáte .tar.gz. Skúšal som to do /usr/meno_programu, ale musel som to rozbaľovať ako root, ako root som musel vytvárať adresár a potom keď som spustil program bez práv roota, tak mi nedovolil zapisovať konfiguračné súbory do adresára programu.
    Ide predovšetkým o program MPrime a tiež by som chcel nainštalovať Mozzila Firebird, a je iba vo formáte .tar.gz, aspoň ja som nenašiel RPM.
    Teclast F6 Pro, HP Probook 470 G0

  2. #2
    Senior Member
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Ostrava / Straznice
    Příspěvky
    1 133
    Vliv
    275

    Standardní

    Precti si FAQ

    BTW cpat neRPM programy do RPM based distra po case zpusobi totalni chaos v zavislostech, enjoy, gentoo rulez

    Sorry to tam neni napsane podrobne takze ti to sem postnu

    Soft ve formatu tar.gz jsou zpakovane zdrojaky do archivu. Rozbalis to a vzdy si precti prilozeny README, INSTALL apod. Muze to mit sva kompilacni specifika. Jo jelikoz to je zdrojak tak to musis zkompilovat. A ted je ta horsi cast. Pokud to napr. vyzaduje QT tak pred kompilaci musis nainstalovat QT-devel balicek, toto je viz Kompilovani v RMP.... tak si to precti.
    A pak jedes svatou trojici
    Kód:
    ./configure
    pak
    Kód:
    make
    a nakonec jako root
    Kód:
    make install
    behem ./configure faze si to overuje co to potrebuje a jestli to mas, takze viz Kompilace... to co chybi musis doinstalovat.

    Spusteni prvni kompilace byva nejdelsi, bude ti totiz chybet skoro vse. U dalsich je to uz podstatne rychlejsi. Ale priprav se ze FireBird se bude kompilovat nekolik hodin, me se Mozilla na Gentoo kompiluje 3 hodiny, na RPM distru je to delsi doba a jeste s tim tvym procak, nooo na ten Firebird si nech cele odpoledne.....
    Intel C2D 4300, 1GB DDR2, 120GB Seagate, nVidia7600GT pasiv.

  3. #3

    Standardní

    tar.gz je obecne jakykoliv archiv s jakymikoliv soubory - nejedna se v zadnem pripade jenom o balicek s programem. Tento format je univerzalni, rpm, deb a jine jsou balicky zavisle na distribuci, ja napriklad rpm v systemu vubec nemam, protoze to nepotrebuju a spis by mne to delalo jeste vetsi bordel.

    Predpokladam, ze to co ty tady popisujes, jsou balicky s programem - binary snapshot - treba te Mozilly. Zalezi jak v tom balicku je udelana struktura, jestli je tam primo treba /usr nebo /etc, pak staci balicek rozbalit do rootu (/) - tohle se podoba napr. balickum Slackwaru (ty pouzivaji tar.gz).

    Jinak pokud v archivu neni zadna struktura adresaru, doporucuju si v homediru vytvorit adresar treba pro mozillu, tam to rozbalit a spoustet primo.

    V kazdem pripade se ale snaz sehnat balicek pro nejaky balickovaci system tve distribuce - je to lepsi (ale takove veci jako je prime treba tam nenajdes)
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  4. #4
    Senior Member
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Ostrava / Straznice
    Příspěvky
    1 133
    Vliv
    275

    Standardní

    Nojo na binarky jsem zapomel, ted je to kompletni
    Intel C2D 4300, 1GB DDR2, 120GB Seagate, nVidia7600GT pasiv.

  5. #5

    Standardní Re: inštalácia .tar.gz

    Citace Původně odeslal Wizzard
    Je to trochu od veci príspevok, ale vážne neviem ako nainštalovať program v tomto formáte. Program v RPM formáte sa vždy nainštaluje úspešne, ale neviem kam mám rozbaliť programy vo formáte .tar.gz. Skúšal som to do /usr/meno_programu, ale musel som to rozbaľovať ako root, ako root som musel vytvárať adresár a potom keď som spustil program bez práv roota, tak mi nedovolil zapisovať konfiguračné súbory do adresára programu.
    Ide predovšetkým o program MPrime a tiež by som chcel nainštalovať Mozzila Firebird, a je iba vo formáte .tar.gz, aspoň ja som nenašiel RPM.
    Uz se tady nekdo ptal...
    http://www.overclocking.cz/4um/viewtopic.php?t=38973

  6. #6

    Standardní

    Chtěl bych se zeptat jak to odinstalovat, takhle když provedu 3příkazy tak jak na unistall? Dík. dofám že to není nějaká blbá otázka, ale já to nikde nenašel.

  7. #7

    Standardní

    Bez do adresare s rozbalenyma zdrojakama programu a dej make uninstall.

  8. #8

    Standardní

    Moc dík a kam se to instaluje, tuším, že to bude /bin /usr/bin ... Ale radši se ptám abych potom nad tím netrávil hodiny.

  9. #9
    Senior Member
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Ostrava / Straznice
    Příspěvky
    1 133
    Vliv
    275

    Standardní

    To zalezi na prefixu, program se nachazi ve vice adresarich, knihovny napr v /usr/lib, cast programu zase v /usr/share/blabla atd.
    Pokud si to chces nahravat do vlastnich adresaru tak si dej
    ./configure --help a tam bude nekde jak nastavit prefixy pro jednotlive adresare.
    Intel C2D 4300, 1GB DDR2, 120GB Seagate, nVidia7600GT pasiv.

  10. #10

    Standardní

    Mam take skusenosti, ze make uninstall mi este nikdy nefungovalo...
    1: Asus P2B 1.10 • Celeron 1100@1364/1.8V • 512MB SDRAM • Samsung SP1213N+WD AC28400 • Toshiba XM-6402B+SD-M1212 • PowerColor AR2L Radeon 9100 64MB • 3C900-Combo • Bt848A • ASB-3940UA • AWE-64 • DTK PTP-3007 • VisionMaster 405 • Umax UC630 • Star LC24-200 Colour 2: PCPartner TXB820DS • Cyrix MII PR300/1.8V • 256MB SDRAM • 2xSamsung HD400LD+IT8212F • Accesstek CW4001 • LS-120 • Mystique 4MB • Millennium II 4MB • 3C509 • CMI8329A+Dream MIDI • ADI ProVista E44 • SyncMaster 203B Notebook: DTK FortisPro TOP-5A • P166MMX/1.8V • 80MB EDO • Hitachi 5K80 40GB • 12,1" TFT Router: A-Trend ATC-1425B • i486DX 50@33/5V • 48MB FPM • WD AC14300 • UMC UM9003F • HP PC LAN 16/TP+ Car: Mazda 323P BA • Z5 1489ccm, 65kW@5500rpm, 134Nm@4000rpm

  11. #11
    Moderátor Avatar uživatele wong
    Založen
    08.11.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 452
    Vliv
    296

    Standardní

    Citace Původně odeslal Rainbow
    Mam take skusenosti, ze make uninstall mi este nikdy nefungovalo...
    kdyz das make clean po instalaci tak to potom nefunguje... ale jinak jo

    std.prefix v MDK je /usr/local pro aplikace, ktery se zkompiluji

  12. #12

    Standardní

    Citace Původně odeslal wong
    Citace Původně odeslal Rainbow
    Mam take skusenosti, ze make uninstall mi este nikdy nefungovalo...
    kdyz das make clean po instalaci tak to potom nefunguje... ale jinak jo

    std.prefix v MDK je /usr/local pro aplikace, ktery se zkompiluji
    /usr/local je pri kompilacich snad vsude standartni prefix
    Imagine there's no heaven and at once the sky is the limit
    Photoblog | Kapela

  13. #13

    Standardní

    Takže stačí make clean a potom ještě make uninstall? Nebo jenom make clean?

  14. #14
    Moderátor Avatar uživatele wong
    Založen
    08.11.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 452
    Vliv
    296

    Standardní

    Citace Původně odeslal Dominator
    Takže stačí make clean a potom ještě make uninstall? Nebo jenom make clean?
    co si o tom mam myslet
    chtel sem to smazat, ale necham to tady at to kazdej vidi....

  15. #15

    Standardní

    Citace Původně odeslal Dominator
    Takže stačí make clean a potom ještě make uninstall? Nebo jenom make clean?
    Ne, musis dat make dep, make uninstall a nakonec nezapomen
    Kód:
    cd / && rm -Rf .
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  16. #16

    Standardní

    Čau, lidi, no asi sem fakt natvrdleja a s dlouhým vedení (nepopírám, že někdy nejsem), ale teď jste museli zmást plno začátečníku, který čtou tuhle diskuzi. Takhle jsem si to vyložil já.
    Rainbow: make unistall mi nefunguje
    wong: kdyz das make clean, tak to funguje. -myslím že, myslí že bude fungovat ten unistall
    Dominator: Takže stačí make clean a potom ještě make uninstall? Nebo jenom make clean?
    wong: co si o tom mam myslet , chtel sem to smazat, ale necham to tady at to kazdej vidi.... -nevím vůbec na co narážíš, jenom mi to z toho nebylo moc jasný
    Gargamel: Ne, musis dat make dep, make uninstall a nakonec nezapomen kód:
    cd / && rm -Rf . - a tady to další zase popírá, když říká že mám udělat tohle.

    = každej říká něco jinýho a pomalu nevím jestli to není prde.l? JEDINE SLUSNE VYSVETLENI JE ZE JSOU 2 ZPUSOBY? Prosil bych tedy o vysvětlení. (a taky wonga o vysvětlení co tím myslel, vím že se mnou nemá moc dobré vztahy, kvůli mým blbým dotazům asi před 1 měsícem, A ZA TO SE MOC OMLOUVÁM! Tehdá jsem si myslel, že si Lin osahám jako Win a jen na pár věcí se zeptám, ale dnes už vím, že tudy cesta nevede. Takže děkuji všem co se ještě udrželi a nemají nervy na dranc, jako wong (promiň, to neber jako urážku, nikoho nechci napadat, ani vyvolávat konflikty. MOc děkuji. D Škoda

  17. #17

    Standardní

    Specialni prispevek pro dominatora:

    rekapitulace z predchoziho rozhovoru:
    Citace Původně odeslal wong
    Citace Původně odeslal Rainbow
    Mam take skusenosti, ze make uninstall mi este nikdy nefungovalo...
    kdyz das make clean po instalaci tak to potom nefunguje... ale jinak jo

    std.prefix v MDK je /usr/local pro aplikace, ktery se zkompiluji
    ach jo, logika

    to znamena, ze kdyz program nainstalujes "make install" a v zapeti zadas "make clean", tak nebude fungovat "make uninstall".
    Protoze "make clean" vymaze vysledky kompilace. (viz "man make", "make help")

    naopak, kdyz mezitim "make clean" nezadas, tak existuji pripady (alespon jeden), kdy "make uninstall" funguje (= program se odinstaluje).

    Z toho vyplyva, ze pro uspesne odinstalovani programu je nutne neprovadet "make clean"

    Comprende??
    Slackware...because it works

  18. #18

    Standardní

    Dík, jasně kdybch se kouknul do man asi bych na to přišel, možná taky ne . Ale tady jde o to jak to hezky popíšete a nakonec tomu nikdo kromě vás nerozumí. Jinak dík za vysvětlení.

  19. #19

    Standardní

    Citace Původně odeslal lempour
    Specialni prispevek pro dominatora:

    rekapitulace z predchoziho rozhovoru:
    Citace Původně odeslal wong
    Citace Původně odeslal Rainbow
    Mam take skusenosti, ze make uninstall mi este nikdy nefungovalo...
    kdyz das make clean po instalaci tak to potom nefunguje... ale jinak jo

    std.prefix v MDK je /usr/local pro aplikace, ktery se zkompiluji
    ach jo, logika

    to znamena, ze kdyz program nainstalujes "make install" a v zapeti zadas "make clean", tak nebude fungovat "make uninstall".
    Protoze "make clean" vymaze vysledky kompilace. (viz "man make", "make help")

    naopak, kdyz mezitim "make clean" nezadas, tak existuji pripady (alespon jeden), kdy "make uninstall" funguje (= program se odinstaluje).

    Z toho vyplyva, ze pro uspesne odinstalovani programu je nutne neprovadet "make clean"

    Comprende??
    No, teda make uninstall jsem pouzil asi jenom jednou, ale myslim si, ze neni potreba mit ani zkompilovane zdrojaky toho SW. Dulezite je spustit configure se spravnym prefixem kde je ten SW nainstalovanej, vytvori se makefily uz primo s cestama kde se co ma smazat, pak das make uninstall a je to. Takze zadna kompilace, make clean je neco jinyho, to ti smaze docasne zkompilovane soubory v te strukture odkud kompilujes.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •