Vazeni OverClockeri a OverClockerky,

vim, ze to co se s nasim forem deje posledni dobu je odstrasujici. Snazime se s tim vsak neco delat.

Nejprve uvedu nekolik faktu, ktere jsou pro nekoho zname a pro nekoho totalni neznamou:

1. tuto zpravu vystavuje PiT, protoze mam problemy se prihlasit na 4um.

2. domenu overclocking.cz nevlastni nikdo z nas a pocatek www a diskuzniho fora zalozil admin, k nemu se pozdeji pridali Spec, Carlos a GABO. Domena je vlastnictvim firmy Garpon&Rebel, ktera ma nejakou (presne se mi nepodarilo zjistit jakou) souvislost se spolecnosti Lintec a 1001.

3. stranky fora nejprve pod YaBB.pl (perl) bezeli az do zari minuleho roku a potom jsme presli na novejsi a vice veci umoznujici phpbb. Hosting probihal u spolecnosti 1001 a po nejake dobe se zacali projevovat bezpecnostni diry, ktere zacali zpusobovat chyby a pady fora (za velke miry prispeni xp.mastera). Nasledne na to (proc se mi taktez nepodarilo zjistit) se forum prestehovalo na superhosting.cz

4. problemy pokracovali, ale po PiTove upgradu fora na verzi 2.0.5 se zdalo, ze je vse v poradku (jenze opravdu zdalo)

5. obsluha serveru na superhostingu mela problemy s nasi prezentaci, protoze forum nechava neukoncene relace do SQL databaze a vytvari nesmyslne zaznamy, tim brutalne pretezuje SQL server a protoze ten neni vyhrazen jen nam, tak se zacali ozyvat firmy, ktere meli na tom samem SQL serveru nejaka data, ze maji problemy s pristupem. Nasledne na to byl upozornen emailem platce hostingu (nekdo z lintec.cz), ktery se vyjadril, ze ten provoz jen sponzoruji a neni pro ne dulezite, zda jsou stranky funkcni ci ne. Nasledne na to bylo forum "ustrizeno".

6. vcera sem se od admina dozvedel, ze nejaci dobraci z 1001, kazdych 14 dni rucne odmazavali nesmyslne zaznamy z SQL databaze, takze davam vice za pravdu p. Cendrovi ze superhostingu, ze phpbb ma problemy, nez PiTovi, ze je problem jen a pouze na strane superhostingu.

7. superhostingu byl zaplacen hosting www stranek, ale nebylo vubec v cene prihlednuto k zatezi, kterou forum vytvari. Protoze se pracovnikum superhostingu nelibilo, ze by to meli nechat jen tak, tak nam vyhradili stroj s Linuxem (Debian), na kterem bezi www daemon a sql daemon (vse v poslednich verzich). Tim, ze provadeli portaci na tento stroj, tak se "ztratili" zpravy, protoze pri presunu dat z SQL ze stareho stroje na novy stroj (overclocking.superhosting.cz) sme se pripojovali na stary stroj, a nasledne po prepojeni stranek (zaznam www.overclocking.cz v DNS) na novy stroj. Tim padem sou "ztracene" prispevky pouze na starem stroji a tudiz nedostupne. To by se nestalo, pokud bysme mohli komunikovat se spravci hostovaci spolecnosti a uzamkli forum pouze pro cteni.

8. Timto chci podekovat panum ze SUPERHOSTINGu.CZ, za spoustu prace, kterou jim nikdo nezaplatil a dedikovany stroj je daleko nad ramec platby, kterou za hostovani obdrzeli. A zaroven apelovat na ty, co delaji rychle zavery bez dostatecnych informaci. Me trvalo vice nez ctyri dny, nez sem se dozvedel dostatek informaci na to abych si mohl utvorit celkem objektivni obrazek.

Dalsi mozny vyvoj fora a veci (krom hromady nasich osobnich a pracovnich problemu), ktere v soucasne dobe resime:

- Zasilani informaci o problemech s forem a sql z dohledoveho centra primo nam (Spec, PiT, GABO a ja), coz neni uplne jednoduche, kdyz si uvedomite, ze pro hostingovou spolecnost nejsme partneri ale neznami lide! Ale diky vztricnosti a pochopeni na obou stranach by se to melo uskutecnit v nejblizsi dobe.
- Vycisteni databaze, ktera ma v SQL serveru pres 700MB (dle administrace fora ma mit 200MB) a obsahuje spoustu nesmyslnych dat a nektere tabulky obsahuji pres 20.000 zaznamu s nesmysly.
- Upgrade fora na verzi 2.0.6 a kontrolu dulezitych skriptu, ktere maji vliv na vznik neukoncenych spojeni.

Kvuli dvoum poslednim bodum bude nekolikrat (coz bude dopredu oznameno) forum uzamceno proti zmenam popripade uplne mimo
provoz na dobu nezbytne nutnou.


Dalsi veci ktere resime soucasne (a jsou taky o penezich, kterych se nikde nedostava) jsou:

1. Sestaveni vlastniho HW, na kterem by bezelo pouze "nase" forum a meli nad spravou 100% kontrolu. (cca 15kKc)
2a) Odkup domeny overclocking.cz od Garpon&Rebel (otazka je kdo bude vlastnikem potom) aby bylo pretaktovani opravdu nase (cca 10kKc+800Kc/rok)
2b) nebo zalozeni nove domeny (ten samy problem, kdo bude vlastnikem), ale vzhledem investicim, ktere do toho vlozili se mi to nezda korektni (800Kc+800Kc/rok)
3. Pripojeni k internetu velmi rychlou linkou (Kc/mesicne)


Doufam, ze timto referatem se osvetli spousta veci, o kterych se tu spekuluje a vytvari se o nich unahlene nazory a
zavery.



Paolo

PS: Uvedomte si, prosim, ze jsme tez jen normalni lide, kteri maji i sve vlastni starosti a povinnosti (zamestnani, rodinu atd.) a nemuzeme se 24 hodin denne venovat pouze strankam overclocking.cz