Výsledky 1 až 25 z 25

Téma: Občanský zákoník? -prodejci na to neslyší !!!!!!!!!!!!!!!!

  1. #1
    Senior Member
    Založen
    30.09.2003
    Bydliště
    okr. J. Hradec
    Příspěvky
    590
    Vliv
    259

    Standardní Občanský zákoník? -prodejci na to neslyší !!!!!!!!!!!!!!!!

    Ahoj, chci reklamovat paměť u CC a monitor u Alzasoftu. Tady na fóru jsem vyčetl, že pokud má věc vadu do 6 měsíců můžu chtít novou věc a ne opravu. Když pošlu do těhto firem mejla, že podle OZ mám nárok na zapujčení nebo na náhradu nákladů za zapujčení jiné paměti nebo toho monitoru, tak mi napíšou něco jako odkud jsem spadl. Jako by toho nikdo předemnou nevyužil. A to nemluvím o nákladech na dopravu atd. Jak to teda udělat? Prostě mě nebaví, když si něco koupím bejt bez toho měsíc.
    IBM ThinkPad T40

  2. #2
    Senior Member mince Avatar uživatele Vykuk
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    44
    Příspěvky
    1 278
    Vliv
    284

    Standardní

    Žádný zákon prodejci nestanovuje, že ti má poskytnout po dobu reklamace náhradní výrobek... i když... pokud ti vzniknou prokazatelné škody, tak se s nimi můžeš soudit o jejich náhradu... je to tedy čistě "dobrá vůle" prodejce, pokud ti něco zapujčí...

    Náklady na reklamaci nese prodejce... z praxe, kdy se třeba reklamuje nějaké zboží na dobírku, nese náklady prodejce + případně servis (poštovné), kromě cesty zboží od zákazníka k prodejci (pokud jde poštou) - ale i to by měl hradit prodejce (akorát jsem to v praxi ještě neviděl)...

    Pokud se vada projevila do 6ti měsíců, pošli prodejci výrobek na reklamaci a vysloveně (písemně) uveď, že nechceš opravu, ale že chceš právě třeba odstoupit od smlouvy... z mé branže (mobily), můžu říci, že to tak funguje... nám když přijde takový zákazník, tak pošleme mobil do servisu s tím, že chceme pouze vyjádření, zda se jedná o výrobní vadu (většinou ano - pak máme zase my, jako prodejci nárok na dobropis od našeho dodavatele) a pak klidně vracíme peníze...

    rozhodně ale nemůžeš čekat, že přijdeš na prodejnu s výrobkem, řekneš že je vadnej a že to není ani 6 měsíců od koupě a že ti hned vrátí prachy (někde možná jo), ale ve většině případů to bude pár dní trvat.
    Intel Core i5-8600K 3.6GHz@4.6GHz (46x100, 1.25V) | CoolerMaster MasterLiquid Pro 120 | MSI Z370 Gaming M5 | Patriot Viper 16GB DDR4-3200 | Gigabyte RTX 3060Ti EAGLE OC 8GB | NVMe Samsung SSD 970 EVO 500GB | WD Blue 3D NAND SSD 1TB | MSI Vigor GK50LP + Logitech MX Master 3 + Xbox ONE Controler | Thermaltake Kandalf & Corsair RM650x | 27" HP 27xq | Windows 10 Pro 64bit | Synology NAS DS110j 2TB | connected by Vodafone 500M/30M | Mobile -> Xiaomi Redmi Note 8 Pro | Foto: Nikon D60 + 18-55VR + 55-200VR

  3. #3
    Senior Member
    Založen
    30.09.2003
    Bydliště
    okr. J. Hradec
    Příspěvky
    590
    Vliv
    259

    Standardní

    Jde mi o to, aby reklamace proběhla dle zákona. Ale z mejlů vidím, že to asi nepude. Pokud reklamaci uznaj, tak mi musí zaplatit náhradu za zapujčení náhradní věci. To je dobrý, ale raději bych náhradní monitor. Ale proč se kvůly všemu hned soudit dopr.... Chci jen na co mám nárok. Ale v praxi to málo kdo ví a prodejci se s tím asi ještě nesetkaly. Nemaj prodávat šmejdy!! Nevím co dělat, asi někomu brzo rozbiju hubu.
    IBM ThinkPad T40

  4. #4
    Administrátor mince Avatar uživatele Jezevec
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Teplice
    Příspěvky
    6 736
    Vliv
    300

    Standardní

    To je jednoduchy, klido si najmi pravnika, prodejce to plati . Podivej, za radu od pravnika das tak 500, za to ti rekne, jestli mas pravdu. Pokud jo, tak snima klidne zacni komunikovat pres nej. Pocitam, ze pri hladkym prubehu te to bude stat tak 2 - 5k Kc za pravnika, ale ve vysledku to uhradi prodejce.
    IMPROBE AMOR, QUID NON MORTALIA PECTORA COGIS - krutá jsi, lásko, kam až ty doženeš smrtelná srdce -- Vergilius
    Mnoho je prostředků, které léčí lásku, ale žádný není spolehlivý.
    S tím, čeho se na nás dopustili druzí se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
    -- Francois La Rochefoucauld
    Nabídnout přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dát chleba tomu, kdo umírá žízní.

  5. #5
    Senior Member mince Avatar uživatele Vykuk
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    44
    Příspěvky
    1 278
    Vliv
    284

    Standardní

    2 Ištván:

    hoď sem e-mailovou komunikaci mezi tebou a prodejcem... pak se uvidí...
    Intel Core i5-8600K 3.6GHz@4.6GHz (46x100, 1.25V) | CoolerMaster MasterLiquid Pro 120 | MSI Z370 Gaming M5 | Patriot Viper 16GB DDR4-3200 | Gigabyte RTX 3060Ti EAGLE OC 8GB | NVMe Samsung SSD 970 EVO 500GB | WD Blue 3D NAND SSD 1TB | MSI Vigor GK50LP + Logitech MX Master 3 + Xbox ONE Controler | Thermaltake Kandalf & Corsair RM650x | 27" HP 27xq | Windows 10 Pro 64bit | Synology NAS DS110j 2TB | connected by Vodafone 500M/30M | Mobile -> Xiaomi Redmi Note 8 Pro | Foto: Nikon D60 + 18-55VR + 55-200VR

  6. #6
    Senior Member minceVIP Avatar uživatele riksa
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Tam, kde je puding (Praha)
    Věk
    43
    Příspěvky
    2 975
    Vliv
    313

    Standardní Re: Občanský zákoník? -prodejci na to neslyší !!!!!!!!!!!!!

    Citace Původně odeslal Ištván
    Ahoj, chci reklamovat paměť u CC a monitor u Alzasoftu. Tady na fóru jsem vyčetl, že pokud má věc vadu do 6 měsíců můžu chtít novou věc a ne opravu. Když pošlu do těhto firem mejla, že podle OZ mám nárok na zapujčení nebo na náhradu nákladů za zapujčení jiné paměti nebo toho monitoru, tak mi napíšou něco jako odkud jsem spadl. Jako by toho nikdo předemnou nevyužil. A to nemluvím o nákladech na dopravu atd. Jak to teda udělat? Prostě mě nebaví, když si něco koupím bejt bez toho měsíc.
    1) muzes pozadovat opravu/vymenu, a teprve kdyz to nejde, pak slevu nebo odstoupeni
    2) narok na zapujceni neceho jinyho nemas - mas jen narok na nahradu vznikle ujmy
    3) naklady na dopravu jsou naklady na reklamaci a jdou k tizi prodejce

    jestli na to v alzaci neslysi, tak se domluv s pravnikem, at jim neco napise - meli by vymeknout
    i3 3240@default || Gigabyte Z77-D3H || 2x4GB Kingston DDR3 1600 || Sapphire 7750@default|| Default cooling || WD 500AAKS + Samsung F2 1.5TB || Lite-on 1673 || Corsair HX520 || Chieftec DX-01BL-D-U || MS Natural Keyboard 4000 || Logitech MX1000 || HP LP2065
    "Der Kaiser Franz Straka", 3/11/05 in lidovky.cz: "Pokud vím, svět byl stvořen Adamem a Evou a u toho bychom měli zůstat."

  7. #7
    Senior Member
    Založen
    30.09.2003
    Bydliště
    okr. J. Hradec
    Příspěvky
    590
    Vliv
    259

    Standardní

    Citace Původně odeslal Vykuk
    2 Ištván:

    hoď sem e-mailovou komunikaci mezi tebou a prodejcem... pak se uvidí...
    Tak tady jsou ty mejly. Nejdřív s CC:
    Chci se zeptat,
    dne 2.4 2004 jsem si u vás koupil přes E-schop operační paměť RAM DIMM 256MB DDR 333 (PC2700) CL2,5 číslo faktury 10418841. Paměť nejede v nastavení které je ve specifikaci, tj. FSB333 a cl2,5. Podtaktovaná jede, ale stejně nějak pomalu. Vím, že můžu paměť vrátit do 14ti dnů bez udání důvodu, ale paměť potřebuji. Proto ji chci reklamovat. Vím, že podle Občanského zákoníku mám nárok na zapůjčení jiného zboží po dobu reklamace. Jak to uděláme? K vám do provozovny se nedostanu.

    odpověď:
    poslete ji, pokud se zavada prokaze, posleme vymenenou

    já na to:
    To je mi jasné, ale proplatíte také naklady za poštu+pojištění a náklady na zapůjčení jiné paměti? Samozřejmě pokud bude paměť opravdu vadná. Vše jsou to nároky vyplývající z občanského zákoníku. Musím se takle ptát, abych věděl kde mám příště nakupovat.

    odpověď:
    bohuzel vam mohu nabidnout pouze standartni podminky, vraceni penez nebo vymenu

    No, to je sice od nich dobrý, ale pořád ne podle OZ.

    Teť Altzasoft:


    dne 5.1 2004 jsem si u vás koupil monitor IIyama visionmaster 1451. Monitor má nějaké vady. Jsou to: pumpování obrazu (asi slabé trafo), pak křivá geometrie (na hraně tolerancí uvedené výrobcem) a hlavně, monitor se občas po zapnutí, tj asi 1x z 10ti zapnutí ůplně rozhodí. Jsou kulaté rohy, obraz je celkově menší tak asi na okrajích o 1 cm. Pomůže jen vypnutí a zapnutí monitoru. Pak je obraz zase OK. Chci se domluvit jak reklamaci vyřešíme. Tento monitor mě zklamal, jedná se vlastně o AOC v obalu od IIyamy Jelikož je 13.4 2004 jedná se tedy o "Rozpor s kupní smlouvou, toto ustanovení se řídí podle § 616 odst.4 občanského zákoníku a dalších předpisů. Chci proto od kupní smlouvy odstopit. Napište mi vaše stanovisko

    odpověď:
    O rozpor s kupní smlouvou se v žádném případě nejedná.

    Je věcí výrobce jaké používá komponenty.

    Zakoupil jste monitor značky IIyama a nevidím rozpor s nákupním dokladem.

    Pokud má monitor závadu máte samozřejmě možnost uplatnit reklamaci v našem servisním oddělení.

    Ovšem doporučuji jednodušší řešení.Monitory IIyama mají na našem území autorizovaný servis, kam bychom stejně váš monitor zaslali,

    takže pokud ho dopravíte přímo tam, s doklady o zakoupení u nás vyřídí vaší reklamaci mnohem rychleji (vypustíte mezičlánek prodejního řetězce – což je naše firma)


    Já na to:
    o rozpor s kupní smlouvou se jedná tehdy, je-li zjištěna závada na koupené věci do 6ti měsíců od data prodeje! Viz Občanský zákoník. Vy to můžete udělat tak, že mi dáte nový monitor a nebo peníze. S opravou monitoru nesouhlasím, na to mám také nárok viz OZ a vada do 6ti měsíců. Jinak se reklamace vyřizuje mezi kupujícím (já) a prodávajícím (vy). Ale IIyma mi monitor opraví a to já v tomto případě nechci. Prosím, než mi zase něco napíšete, nastudujte si občanský zákoník. Nemyslím to ve zlém

    odpověď:
    Dobry den

    Můžete odstoupit od smlouvy pouze v případe, že se jedná o vadu neodstranitelnou.

    Důkazní povinnost zdali tomu tak je, nebo ne je na straně spotřebitele.

    Takže pokud toto neprokážete, můžete tento monitor pouze reklamovat


    No s tím Alzasoftem jsem to napsal dost blbě, no ale aspoň vidím že to podle OZ taky nebude.
    IBM ThinkPad T40

  8. #8

    Standardní

    Jenze Alzasoft má pravdu. Pokud se nejedná o opravu neodstranitelnou, nemas narok na vymenu nebo vraceni penez. Jina vec je, pokud obchodnik chce vyjit vstric a vymeni vadnou vec za jinou
    ASUS P5Q-SE, CD 5200@3,3Ghz 1,28V, 4GB DDR2, 1x Samsung F1 1TB, 2x640GB WDC AAKS, ASUS HD4850 1GB, Corsair HX520

  9. #9
    Senior Member Avatar uživatele PetrT
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Brno/Ždánice
    Příspěvky
    3 133
    Vliv
    322

    Standardní

    2Istvan: pises, ze podle OZ mas narok na pujceni nahradni veci po dobu reklamace. Na todle (reklamace boardu) jsem se tu taky ptal a bylo mi receno, ze todle z OZ nevyplyva. Neco jineho je prej nahrada skody/nakladu.
    Ad k te pameti: vadna pameti se snad vsude vymenuje okamzite za novou, proc chces pujcovat jinou ?

    web: Apple MacMini 2018 | Intel i5 3.0GHz | 16GB RAM | 512GB SSD | Dell U2412M
    games: Intel i5-2500K@4GHz | GB Z68MA-D2H | Kingston HyperX 8GB DDR3 | MSI GTX770 Lightning | Samsung 840 EVO 120GB + Crucial MX300 525GB | Seasonic M12II 620W
    data: Intel G2020 | GB B75M-D3V | Transcend 4GB DDR3 | 4x WD RED 3TB | Ubuntu Server

  10. #10

    Standardní

    Petrt a Radim maju pravdu, Istvan mi pripada ako naivka

    nikde zo zakona nevyplyva nic o zapozicani nahradnej veci, na vybavenie reklamacie ma predajca 30 kalendarnych dni (coz je niekedy vtipne pri kratkom mesiaci ako je februar)

    ad pamat: naklady na postu a poistenie - to snad nemyslis vazne, dotahovat sa o par desiatok korun, detto zapoziciavanie, pokial pamat posielas na reklamaciu, neviem co cakas, snad nie ze Ti poslu len tak nejaku pamat pokym nebude vybavena reklamacia... ad prevadzkove vlastnosti, oni to vyskusaju na svojej dosky, zistia ze ide a odkazu ta aby si si pozrel zoznam kompatibilnych RAM s tvojou doskou, je tvoj problem ze si si vybral blbu RAM, event. by si mohol protiargumentovat ze ta mali upozornit s akymi doskami nebezi, ale to sa beztak nerobi a navyse ked si to nekupoval osobne

    zaverecna odpoved CC je absolutne spravna a korektna - vratenie penazi alebo vymena, viac nemozes cakat a na viac nemas ani narok nikde v zakone

    Alzasoft detto - inak odporucam v komunikacii pri reklamacii nepouzivat vykricniky a jednoznacne veci, slusny clovek povie "myslim si ze..." a slusny predajca mu hned skor vyhovie ako niekomu kto vytahuje OZ a vykricniky a este k tomu si ich zle vyklada

    oboje spomenute veci sa riesia normalnou reklamaciou, neviem co sa tu riesi, zapozicanie veci je obvykle sluzba za poplatok ktory zaplatis uz pri kupe vyrobku kde mas napr. 24hod. servis doma so zapozicanim veci (keby to bolo zo zakona nikto by za to neplatil)...

    preplacat naklady na poslatie by vsak mali (u odovodnenej reklamacie, inak samozrejme treba nechat zacalovat zakaznika aspon 500,- za zbytocne otravovanie)

  11. #11
    Senior Member minceVIP Avatar uživatele riksa
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Tam, kde je puding (Praha)
    Věk
    43
    Příspěvky
    2 975
    Vliv
    313

    Standardní

    asi se budu muset opakovat

    v pripade rozporu s kupni smlouvou podle § 616/3 muzes pozadovat opravu/vymenu, a teprve kdyz to nejde, pak slevu z ceny nebo odstoupeni
    i3 3240@default || Gigabyte Z77-D3H || 2x4GB Kingston DDR3 1600 || Sapphire 7750@default|| Default cooling || WD 500AAKS + Samsung F2 1.5TB || Lite-on 1673 || Corsair HX520 || Chieftec DX-01BL-D-U || MS Natural Keyboard 4000 || Logitech MX1000 || HP LP2065
    "Der Kaiser Franz Straka", 3/11/05 in lidovky.cz: "Pokud vím, svět byl stvořen Adamem a Evou a u toho bychom měli zůstat."

  12. #12

    Standardní

    1.) co se týká shody s kupní smlouvou - má prodávající "bez zbytečného odkladu" uvést výrobe do souladu s kupn smlouvou a to buď ČISTĚ DLE VOLBY kupujícího, výměnou nebo opravou pokud to není možné (např. již se nevyrábí) může SI KUPUJÍCÍ zvolit slevu nebo odstoupení. Dohoda o slevě a jejím rozsahu samozřejmě vyžaduje projev vůle prodejce.

    2.) prodávající samozřejmě odpovídá za škodu kterou kupujcíímu způsobí tím, že výrobek není ve shodě s kupní smlouvou. Škoda je jednak o co se majetek upujícího snížil a to co mu ušlo (ušlý zisk). Podle mne odpovídá i za ztrátu dat apod. . Protože ve smyslu ust. §420/1 OZ, každý odpovídá za škodu, tkerou způsobil porušenm právní povinnosti. Takže i prodávající...

    3.) Za náklady reklamce samozřejmě odpovídá cele prodávající podle ust §509 a 598 OZ (cestovné, ztráta času,poštovné, telefon, internet poplatky, sms, obálka, papír čas strávený psanm reklamace apod...) Vždy samozřejmě za cesty oběma směry... prostě vše co vzniklo vinou prodejce.. Cesta automobilem je přiměřená. Není nutné používat MHD. Cesta taxíkem přiměřené není.

    4.) btw. Reklamce se vždy uplatňuje u prodejce § 625 OZ, pokud je v záručním listě uvedena jiná adresa, třeba autorizovaný servist, tak to tam musíte uplatnit pouze tehdy pokud je to pro vás blíž nebo nastejno jako je provozovna prodejce.. jinak POUZE u rodejce bez ohledu na ZL... Náklady s tím spojené nese VŽDY prodeje ne servis. Samozřejmě cesty oběma směry atd... jak výš uvedeno.

    5.) Co se týá náhradního výrobku. To že není v OZtku ani jinde výslovně stanoveno, neznamená, že když to prodejce poskytne je to jakýsi "akt dobré vůle" - ooo nikoliv... být prodejce, tak poskytuji, poskytuji, poskytuji... TO je totiž spíše rozumné jednání od prodejce. Jelikož kupující může udělat jednu věc... po dobu reklamce si výrobek za tržní cenu někde pronajme, a to i třeba od fyzické osoby... no a škoda je tady. U soudu to na 100% vyhraju, když to nájemné bude přiměřené... Přiměřené je samozřejmě tržní.. A nebude hrát roli to jestli kupujícím bylo 10-ti leté dítě a PC používal na hraní her... ani omylem.. škoda bude to nájemné.. Problém je, že asi bude nutné toto předem zaplatit. Samozřejmě nelze vyloučit nájmem od fyzické osoby - kamráda, nepodnikatele... Pronajmout si to ad hoc.. napsat písemnou nájemní smlouvu na 1/2 stránky a určit nájemnév tržní ceně. Prodejce bude nahranej... prohraje to.. pokud nájem bude přiměřený - tržní... nevím jestli je možné si někde pronajmout PC.. ale možná že ano.. pokud ne... tak bych asi zkusil nějakou nižší částku třeba pár tisíc měsíčně...

    6.) No co se týká ceny právníka resp. advokáta... na 500,- kč bych nesázel... práce s tám může být hodně a určitě to bude chctít zalepit předem.. takže bylo by potřeba se domluvit s nějakým "z menší obce" nebo začínajícím co nemá do čeho píchnout... na úhradu právního zastoupení by byl nárok teprve s vyhraným soudem a jen az úkony před soudem, samopzřejmě, že přes škodu by na to šo jít i na předsoudní úkony. Ale vždy tu bude otázka přiměřenosti atd. . To bude vlastně jediná otázka.

    7.) rozhodně bych nepsal prodejci jestli mi něco uhradí nebo ne, třeba tak náklady reklamace. Nemá smysl se ptát na to na co máš nárok. Prostě to vyčísli a pošli jim to doporučeným dopisem na adresu sídla k rukám statutárního orgánu na 99,9% to dostaneš. Samozřejmě započítej i ten dopis jao náklady včetně obálky, tisku, papíru času, poštovného, cestu na poštu a zpět apod... Neptej se na věci které jsou jasné např kde máš reklamovat..? Proč se ptát.. zlaté vždy u prodejce... nebo u vservisu uvedeném v záručním listě (pokud něco takového máš), ale jen je-li to geografixcky blíž nebo nastejno.. pokud dál.. tak povinnost nemáš i když je v ZL uveden servis.

    § 625
    Práva z odpovědnosti za vady se uplatňují u prodávajícího,
    u kterého věc byla koupena. Je-li však v záručním listě uveden
    jiný podnikatel určený k opravě, který je v místě prodávajícího
    nebo v místě pro kupujícího bližším, uplatní kupující právo na
    opravu u podnikatele určeného k provedení záruční opravy.
    Podnikatel určený k opravě je povinen opravu provést ve lhůtě
    dohodnuté při prodeji věci mezi prodávajícím a kupujícím.


    8.) Asdi bych neodstupoval do 14 dnů podle toho § 5x, to je příliš riskantní. ASi bych šel na §616 shoda s KS resp. neshoda.. a žádal okamžuitou výměnu + škodi spočívajcí v cestovném pšotovném apod... Zároveň bych je vyzval aby mi do 24 hod od obdržení zajistitli adekvátní náhradu po do doby než dostaneš nový kus v opačném případě bych je upozornil že si stejnou věc pronajmu koemrčně do nájmu a tento pak jao šodu budu na nic vymáhat. Poslal bych to mailem a doporučeně... 24 hod od obdržení mailu.. samo že bych vybavil doručenkou apřečtenkou a jeěště bych jim to faxnul.. Pak si s liednm pronajmi ramku od kohokolvi psíemnou smlouvou za nájemné ve výši ta 1/10 kupní ceny ramky měsíčně a pak to po nicchctěj.. maslm že budeš ússpěšný.

    9.) Z žaob bych žádnou hrůzu neměl, ale chce to najít optimálního advokáta který bude king, pojede za paušál a bez zálohy... hodně štěstí při hledání.. samozřejmě když to projedeš, tak to zalepíš ty.. aj svého advokáta, tka protistranu...

    Pro informaci, když vyhraješ nebo prohraješ u soudu tak se výše paušální odměny pro advokáta, kterou vysoudíš nebo prosoudíš bude řídit vyhl 484/2000, + tzv. paušál ke každému úonu vyhl 177/1996. Prostě laicky řečeno když vyhraješ u soudu.. tak na právního zástupce dostaneš prachy dle níže uvedené tabulky + 75 kc za každý úkon k tomu. Ovšem stejné prachy budeš platit protistraně když to projedeš...
    Ovšem advokát si bude chtít s tebou dohodnout smluvní odměnu která nemá žádné meze (resp. jedinou hranicí jsou dobré mravy).. takže např. vysoudíš 4500+dph+3x75, ale advokátovi zalepšš dle dohody 10.000 Záleží na čem se domluvíš.

    Vztah mezi tebou a tvým advokátem se ovšem neřídí 484/2000, ale aby to bylo složitější, tak pouze a výhradně 177/1996... kde je zase jiná tabulka.. tatzo platí ale jen, když si nedohodneš něco jiného.. nebos i dohodneš tzv "za adv. tarif".

    Pokud ti připadá divné, že podle jiné vyhl 484/2000 se vypočte přísudek a podle jiné vyhlášky 177/1996 mimosmluvní odměna ve vztahu ty-tvuj advokát.. tak je to řesně tak...

    takže co můžes vyhrá/prohrát na NPZ "náklady práv zast) podle 484/2000


    § 3
    484/2000

    (1) Není-li stanoveno jinak, ve věcech, v nichž je předmětem
    řízení zaplacení peněžité částky, činí sazba odměny
    1. do 500 Kč 1 500 Kč,
    2. přes 500 do 1 000 Kč 3 000 Kč,
    3. přes 1 000 do 5 000 Kč 4 500 Kč,
    4. přes 5 000 do 10 000 Kč 6 000 Kč,
    5. přes 10 000 do 200 000 Kč 6 000 Kč a
    15 % z částky přesahující
    10 000 Kč,
    6. přes 200 000 Kč 34 500 Kč a
    1,5 % z částky přesahující
    200 000 Kč,
    7. přes 10 000 000 Kč 181 500 Kč a
    0,015 % z částky přesahující
    10 000 000 Kč.


    a co zaplatíš za každý JEDEN ÚKON právní služby podle 177/1996 svému advokátovi za jeho služby bez ohledu na výsledek sporu -POKUD SI NEDOHODNEŠ NĚCO JINÉHO (což je pravidlem za tarif nikdo nedělá - většinou).

    § 7
    177/1996

    Sazba mimosmluvní odměny

    Sazba mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby činí
    z tarifní hodnoty:
    do 500 Kč ................................... 250 Kč
    přes 500 Kč do 1000 Kč ...................... 500 Kč
    přes 1000 Kč do 5000 Kč ..................... 750 Kč
    přes 5000 Kč do 10 000 Kč .................. 1000 Kč
    přes 10 000 Kč do 200 000 Kč ............... 1000 Kč a 25 Kč
    za každých započatých
    1000 Kč, o které
    hodnota převyšuje
    10 000 Kč
    přes 200 000 Kč .............................5750 Kč a 25 Kč
    za každých započatých
    10 000 Kč, o které
    hodnota převyšuje
    200 000 Kč

    přes 10 000 000 Kč ........................30 250 Kč a 25 Kč
    za každých započatých
    100 000 Kč, o které
    hodnota převyšuje
    10 000 000 Kč.

  13. #13
    Senior Member Avatar uživatele PetrT
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Brno/Ždánice
    Příspěvky
    3 133
    Vliv
    322

    Standardní

    2ZB: pekne jsi se rozepsal, ale ten roman asi nepujde pouzit treba na tu pamet. On jim ji tam posle a pokud bude vadna, tak mu okamzite poslou novou. Jak by jsi chtel vic toto urychlit ? CC mi nabizel, at jim poslu zpet jeden HW, ze tech 130,- co zaplatim za poslani mi vrati pri mem dalsim nakupu. Neni to takova pakarna jako si nechat posilat na ucet 130,-
    Jen uznavamm ze s tim monitorem by to bylo horsi.

    web: Apple MacMini 2018 | Intel i5 3.0GHz | 16GB RAM | 512GB SSD | Dell U2412M
    games: Intel i5-2500K@4GHz | GB Z68MA-D2H | Kingston HyperX 8GB DDR3 | MSI GTX770 Lightning | Samsung 840 EVO 120GB + Crucial MX300 525GB | Seasonic M12II 620W
    data: Intel G2020 | GB B75M-D3V | Transcend 4GB DDR3 | 4x WD RED 3TB | Ubuntu Server

  14. #14
    Senior Member
    Založen
    30.09.2003
    Bydliště
    okr. J. Hradec
    Příspěvky
    590
    Vliv
    259

    Standardní

    Asi to nechápeš, i když mi paměť pošlou novou, tak to bude trvat tejden minimálně a to je problém, kterej leží na prodejci!!! Přečti si příslušné § v OZ. Prostě sem si chtěl ušetřit tahanice s tím, že si paměť někde půjčím a pak z nich budu tahat prachy za pučení. Chtěl jsem jim dát šanci. Chápeš??

    Vidím že se vtom ZB vyzná, třeba mi v tom někdy píchne jako právník, vyděláme na tom oba )))
    IBM ThinkPad T40

  15. #15
    Junior Member
    Založen
    26.12.2003
    Bydliště
    Kosmonosy&Liberec
    Příspěvky
    96
    Vliv
    250

    Standardní

    Citace Původně odeslal Ištván
    Asi to nechápeš, i když mi paměť pošlou novou, tak to bude trvat tejden minimálně a to je problém, kterej leží na prodejci!!! Přečti si příslušné § v OZ. Prostě sem si chtěl ušetřit tahanice s tím, že si paměť někde půjčím a pak z nich budu tahat prachy za pučení. Chtěl jsem jim dát šanci. Chápeš??

    Vidím že se vtom ZB vyzná, třeba mi v tom někdy píchne jako právník, vyděláme na tom oba )))
    Celkem tě nechápu:
    Za prvé-ohánět se hned v prvním mailu OZ a paragrafamama je sebevražda. Představ si, že bys na druhé straně seděl ty a někdo by tě takhle začal peskovat. Asi by tě přešla chuť mu nějak vyjít vstříc a ROZHODNĚ TO TÍM NEURYCHLÍŠ. Už jsem toho něco nareklamoval, tak mi věř! Btw. kdybys chtěl náhradní, tak bys jim stejně nejdřív musel poslat ty co máš doma, nebo myslíš, že ti je pošlou jen tak? A zase tejden v háji. Nejlepší řešení je zajet si tam!

    Za druhé-myslím, že v CC ze zachovali max korektně. To poštovné bys stejně musel zaplatit. Tak raději dej to kilo za bus a dohodni se s p. Mastným přes ICQ a sjeď do Phy. Vsadím se, že to tam s tebou do 15min vyřeší. Strčí do kompu a pokud nekecáš....daj ti nový. Pokud to máš ve 14ti denní lhůtě, tak vůbec není co řešit.

    ZBYTEČNĚ SI KOMPLIKUJEŠ ŽIVOT!!!!

  16. #16
    Senior Member
    Založen
    30.09.2003
    Bydliště
    okr. J. Hradec
    Příspěvky
    590
    Vliv
    259

    Standardní

    Jen jsem chtěl vědět, jestli se používá ten OZ i v praxi Bez právníků a soudů to asi nejde no. Ale právě proto, že se tímhle většina lidí nezabejvá, tak si pak prodejci zvyknou a dělaj si co chtěj.
    IBM ThinkPad T40

  17. #17
    Senior Member Avatar uživatele Hynchenzo
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Karlovy Vary, Plzen
    Věk
    42
    Příspěvky
    1 188
    Vliv
    281

    Standardní

    Citace Původně odeslal Ištván
    Jen jsem chtěl vědět, jestli se používá ten OZ i v praxi Bez právníků a soudů to asi nejde no. Ale právě proto, že se tímhle většina lidí nezabejvá, tak si pak prodejci zvyknou a dělaj si co chtěj.
    Ale ano, jde to bez pravniku a soudu. Pokud vis, na co mas podle zakona narok tak to s jistou davkou slusnosti jde. Na druhou stranu prodejcum, kt. maji male marze (napr. CC) je kazda reklamace ztrata proto se ji snazi resit v ramci zakona pro ne co nejprijatelnejsim zpusobem.
    KVFREE.net - Freediving Karlovy Vary
    Olympus E-410 + Zuiko ED 14-42mm + Zuiko ED 40-150mm

  18. #18
    Senior Member Avatar uživatele PetrT
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Brno/Ždánice
    Příspěvky
    3 133
    Vliv
    322

    Standardní

    Citace Původně odeslal Ištván
    Asi to nechápeš, i když mi paměť pošlou novou, tak to bude trvat tejden minimálně a to je problém, kterej leží na prodejci!!! Přečti si příslušné § v OZ. Prostě sem si chtěl ušetřit tahanice s tím, že si paměť někde půjčím a pak z nich budu tahat prachy za pučení. Chtěl jsem jim dát šanci. Chápeš??
    Vidim, ze jsem te vazne nepochopil, ale jak pise Jochynator...
    Jinak ja "resil" stejny problem s deskou-taky bechci bez pocitace byt (a nebude to urcite tyden) ale radeji dam 300,- za to mit chvilku desku novou (a pak jim ji vratit), nez se tahat kvuli drobnym nekde po pravnicich a nebo soudnich stanich (nebo kde by se to resilo)-a jeste abych si pak hledal novej obchod, pac muj zaludek by mi to nedal jim tam chodit dal nakupovat.

    web: Apple MacMini 2018 | Intel i5 3.0GHz | 16GB RAM | 512GB SSD | Dell U2412M
    games: Intel i5-2500K@4GHz | GB Z68MA-D2H | Kingston HyperX 8GB DDR3 | MSI GTX770 Lightning | Samsung 840 EVO 120GB + Crucial MX300 525GB | Seasonic M12II 620W
    data: Intel G2020 | GB B75M-D3V | Transcend 4GB DDR3 | 4x WD RED 3TB | Ubuntu Server

  19. #19

    Standardní

    Proč se domnváš, že by měl ištván platit poštovný ? To by snad měl platit CC + omluva + reparace za obtíže čas apod. . Když chce někdo podnikat, jao třeba CC, tak nevm proč by jeho podnikatelské riziko mělo být v jakékoliv míře přenášeno na spotřešbitele? Je to problém CC, že porušil zákon a porušením právní povinnosti způsobil spotřebiteli škodu. Já bych nad tím rozhodně rukou nemávnul. S tím právě CC počítá a na tom taky vydělává. Pokud totiž na jedné ram paměti vydělá tak 50-30% tak takových několikset kč vynuluje jeho zisk do mínusu a to ho samozřejmě štve.. Když ho zažaluju... zaplatí třeba 10x svého plnovaného zisku na této paměti. Už jsem to psal.. já osobně požauji všechno na co mám právo a co mohu prokázat... viz úsměvná příhoda s reklmac tenisáků v ceně 15 Kč a náklady reklmace kolem 500 kc, ktere mi byly vypalceny + omluva prodejce. Resp. ředitele jednoho velkého obchodního domu. Beru to jako samozřejmost. Vždyť jsem to já, kdo má se šmejd výrobkem problémy, tak mi za to musí zaplatit. Čas není zadarmo. To ví snad každý podniaktel nejlépe. A klidně se mu může stát že jakmile prodá šejd advokátovi z Národní třídy, který běžně bere 400 USD/hod (a prokáže to např. daň přiznáním), tak potom nezaplatí jen cenu výrobku (popř. výměnu), ale třeba taky +3x400 USD za ušý zisk. To je hold riziko podnikání. Je na prodejci, aby taovým situacím předešel. On ej ten kdo se má omlouvat a omlouva a nabízet extra služby a zapůjčen ještě lepších výrobků na čas, kdy to bude v opravě, slevy z cen a pod. Pak možná i takového pracháče obměkčí a vykašle se na to, aby po něm těch 1200 USD vymáhal. Pokud ovšem prodejci nepochopí, že zákon a zvlště komunitárn EU právo chrání výhradně spotřebitele, tak na to jednou doplatí. Protože jednou takový případ přijde a milý odniaktel bude muset zatlačit slzu v oku, když bude za svoji hloupost lepit třeba 45.000 na ušlém zisku za pár hodin¨, které spotřebvitel strávil cesou k němu apod. Kdyby byl podnikatel chytrý spočítá si že je pro něho levnější vyjít vstříct nad obvylé poměry (získá více klientů), nabídnout okamžitě nhradu (v lepších parametrech než reklamovaná věc), aktivitně zaplatit poštu nebo kurýrní službu (všemi směry), 10x se hluboce omluvit a být maximálně vstřícný. I když to vše zaplatí, tak by měl dát kupujícímu nějaký malý dárek na usmířenou, třeba v podobě slevy na další nákup, firemní kalkulačku, myš apod. . Hloupý prodejce bude nároky odmítat... bude arogantní, chrlit oheň apod..Jenže oni se to spotřebitelé jednou dozví.. přijdou advokáti, kteří zjistí, že v mase případů se to vypaltí.. a reklamující zákaznci takto položí třeba i velkou firmu... Kdo je hloupý a nevidí do budoucna... ať je hloupý... Já jsem průkopník, vím jak se to dělá.. jsem právník.. mohu žalovat u soudu a není to pro mě žádné riziko. Prozatím jsem k tomu nebyl donucen a každý nakonec náklady reklamace zaplatil. V rámci města kde žiju se průměrné doložitelné nálady pohybují zhruba kolem 300-500 Kč na reklmaci, poud nedojde k soudu. Reklamuji tak asi 3-4x ročně. Vždy když jsem uplatnil §§509 a 598 OZ (písemně u statutárního orgánu - vždy jsem to dostatl a vždy se mi ještě hluboce omluvili jednak za šmejd a jednak za to, že neznají zákon apostupují v rozporu s ním.) Je mi jedno jak dlouhoto bude trvat, kolikrát budu muset jít na provozovnua kolik doporučených dopisů budu muset napsat, protože nakonec, VŠECHNO ZAPLATÍ prodejce, do poslední koruny, čas, papír, obálky inkoust, poštovné, cestovné, telefony, e-maily... čím víc mého usilí - tím víc prodejce zaplatí... Od všeho mámd oklady, svědky apod.. Dělám to od začátku s tím, ež počítám s žaobou a s prvnm úkonem reklamace si opatřuji důkazy o všem co by se dalo u soudu uplatnit (svědci, listiny, apod). Všechno fotím digiťákem (vadné chování výrobku, závady apod., vyfotím to i se svědky v pozadí apod... rojevy protistran nahrávám na diktafon... od všeho si schovávám účtenky... počítám čas i kilometry... Jsem naprosto spravedlivý - jako Judge Dredd. Každému co mu podle zákona patří! Domáhat se svých práv není neslušné.. naopak neslušný je postup prodejce, který na práva spotřebitelů kašle, arogantně se natřásá a vyvyšuje, protože si naivně myslí, že je v nějaké nadřazené pozici jenže ve skutečnosti je to naopak... Což se ukáže záhy. Samozřejmě dovedl bych poradit prodejci - jak být chytrý, ale základem je prevence a vstřícnost, tím se ušetří fůra peněz. Na součsné jednání mnoho prodejců dojede... než to pochopí... přístup prodejců v zahraničí je většinou naprosto jiný od našich..., protože oni už ví...

  20. #20
    Senior Member minceVIP Avatar uživatele riksa
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Tam, kde je puding (Praha)
    Věk
    43
    Příspěvky
    2 975
    Vliv
    313

    Standardní

    2ZB: to, co jsi napsal, je 100% pravda a naprosto s tim souhlasim. ma to ale nekolik uskali. za prve - oba jsme urcete u soudu x-krat byli a vime, jak to chodi. takze mi das za pravdu, ze takova reklamace, ktera konci u soudu, se potahne minimalne 4-6mesicu, a to jen za predpokladu, ze to skonci u prvni instance a nebudou zadne prutahy pri ustnich jednanich, budou-li. za druhe - zabere to spoustu casu, o ktery prijdes jinde a ktery leckdy nebudes schopen prokazat jako penezi ocenitelnou ujmu (treba ze ti uniklo dulezite jednani, na kterem jsi mohl ziskat budouci kseft). proste a jednoduse, stoji to cas (resp. penize) a usili a vysledek, i kdyz budes mit nakrasne pravdu, je nejisty. ja osobne davam prednost dohode, i kdyz na ni budu lehce tratit - cas, ktery bych stravil na soudnim sporu, bych proste nemohl stavit praci pro klienta v praci - a jelikoz to jsou prescasy, ktery jdou vyrazne nad ramec ZPr, tak je nemuzu ani vymahat jako naklad rizeni - cena toho rizeni tak pro me prevysuje ztratu ty reklamace.
    tot vse a pravu a spravedlnosti zdar
    i3 3240@default || Gigabyte Z77-D3H || 2x4GB Kingston DDR3 1600 || Sapphire 7750@default|| Default cooling || WD 500AAKS + Samsung F2 1.5TB || Lite-on 1673 || Corsair HX520 || Chieftec DX-01BL-D-U || MS Natural Keyboard 4000 || Logitech MX1000 || HP LP2065
    "Der Kaiser Franz Straka", 3/11/05 in lidovky.cz: "Pokud vím, svět byl stvořen Adamem a Evou a u toho bychom měli zůstat."

  21. #21
    Administrátor mince Avatar uživatele Jezevec
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Teplice
    Příspěvky
    6 736
    Vliv
    300

    Standardní

    2ZB:

    Nemuzu si to odpustit, tohle by se melo tesat do kamene.

    Presne na tohle dojela Monima. Protoze vim, ze kdyz se neco hodne reklamovalo, byl tlak na majitele ze strany zamestnancu aby se to neprodavalo (smejdsky HDD z Madarska treba). Ten si nenechal rict = prodalo se 100x HDD a 90x se do 14ti dnu reklamovalo = spousta prace kterou nikdo nezaplati + nas.rani zakaznici.
    IMPROBE AMOR, QUID NON MORTALIA PECTORA COGIS - krutá jsi, lásko, kam až ty doženeš smrtelná srdce -- Vergilius
    Mnoho je prostředků, které léčí lásku, ale žádný není spolehlivý.
    S tím, čeho se na nás dopustili druzí se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
    -- Francois La Rochefoucauld
    Nabídnout přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dát chleba tomu, kdo umírá žízní.

  22. #22
    Senior Member mince Avatar uživatele Vykuk
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Brno
    Věk
    44
    Příspěvky
    1 278
    Vliv
    284

    Standardní

    2ZB:

    mno všechno to vypadá moc pěkně... ale jen tolik bych chtěl poznamenat:

    - jestli si myslíš, že obchody typu CC vydělávají na nějakých komponentech 30-50%, tak jsi mírně řečeno naivní... za takové ceny by u nich nikdo nic nekoupil... marže velkoobchodů jsou nižší... pak pro ně může být skutečně každá reklamace ztrátová... nicméně to je jejich riziko a neměli by jej jakkoliv přenášet na zákazníka
    - proč by měl prodejce dávat zápujční věc "ještě lepší" a riskovat tak, že toho zákazníka v životě neuvidí? já bych mu maximálně poskytnul něco, co věc nahradí funkčně... když reklamuješ třeba Fabii, tak ti snad taky nikdo nebude jen tak cpát Superblba na dobu opravy, ne? (maximálně ti dají Fábii, možná spíš nějakou starší felcku)
    - na západě takové problémy jako u nás fakt nemají... díky jejich "kupní síle" a cenám totiž hromadu zákazníků ani nenapadne jít něco reklamovat (zde narážím především na reklamace typu: mám věc rok a půl, tak zkusíme reklamovat, třeba mi dají novou... a neříkej že tyhlety reklamace se nevyskytují), raději to hodí do koše a jdou kopit nový výrobek... je to jejich chyba... ale proto tam nemají tolik problémů, kdyby jim šlo o každou kačku, tak jako většině lidí u nás, tak věřím, že by byly úplně stejné problémy i na slavném západě

    jinak s tebou ale souhlasím, mělo by to tak fungovat, bohužel si ale myslím, že tomu tak ještě opravdu hodně dlouho nebude, primárně kvůli tomu, že národ český je národem vyčuránků, kteří častokrát přemejšlí, jak se obohatit na úkor jiného (viz. thready na tomto fóru ve smyslu - jak odpálit desku, aby šla reklamovat...)
    Intel Core i5-8600K 3.6GHz@4.6GHz (46x100, 1.25V) | CoolerMaster MasterLiquid Pro 120 | MSI Z370 Gaming M5 | Patriot Viper 16GB DDR4-3200 | Gigabyte RTX 3060Ti EAGLE OC 8GB | NVMe Samsung SSD 970 EVO 500GB | WD Blue 3D NAND SSD 1TB | MSI Vigor GK50LP + Logitech MX Master 3 + Xbox ONE Controler | Thermaltake Kandalf & Corsair RM650x | 27" HP 27xq | Windows 10 Pro 64bit | Synology NAS DS110j 2TB | connected by Vodafone 500M/30M | Mobile -> Xiaomi Redmi Note 8 Pro | Foto: Nikon D60 + 18-55VR + 55-200VR

  23. #23

    Standardní POZOR NA RELAMCNI PROTOKOLY - DALSI UJEDNANI V NICH

    TO mas pravdu, pro pravnika neni klient - raklamovač žádný terno (nav taky to nemusí dopadnout ale to zase neni problem opravnika ), osobně jsem ještě nikho takto nezastupoval.. beru to jako čistě soukromý sport pro chvíle oddechu... ještě si to můžu dovolit, časem záleží na situaci.. času bude čím dál míň a asi možná přestanu "sportovat" s takovou chut, i když... zase ty 3-4 relmace rocne to se dá ustát.. pokud tam jde clovek treba zrovna nakupovat... jeste ze je ta 2 leta zaruka... V obchodnich domech to uz vetsinou bezproblemu hradi (naklady relamce), ale ne na prepazce reklamace... vzdy pisemne na statutar.. nq prepazce to je jen pro hodne asertivni lidi a stejne nic nedostanes ). Vono je dost tezy uz tam protlacit ten zgarb, protoze tam jsou schopni tvrdit, že zaruka je jen tolik kolik napsali na zarucak.. zakon nezakon . NEJHROSI PASTI, PRED KTEROU BYCH VAROVAL!!! JSOU NEKTERE PC OBCHODY, KDE PRI REKLMACI POZADUJI PODEPSAT netitulovanou dohodu o tom, že jestliže reklmaci vyrobce neuzna tak kupujici zalepi treba pausalne 500 bez ohledu na naklady.. je to vetsinou chytre schovano na protokolu.. vzadu nebot ak.. urcite se to deje i jinde... reknou tady jeden podpisek... a je to... svine... Takovy vychcávky teda nepodepisuju.. nebro zaškrtán důkladně originál i kopii. Nekteří prodejci jsou ale pěkně drzí. Nekdy vážou reklamaci na na podpis prave takoveho svinstva... podle me bez zaonneho podkladu.. radsi si nosim svuj vlastni popis vad atd.. nez abych podepisoval ty jejich zkazky...

    Citace Původně odeslal riksa
    2ZB: to, co jsi napsal, je 100% pravda a naprosto s tim souhlasim. ma to ale nekolik uskali. za prve - oba jsme urcete u soudu x-krat byli a vime, jak to chodi. takze mi das za pravdu, ze takova reklamace, ktera konci u soudu, se potahne minimalne 4-6mesicu, a to jen za predpokladu, ze to skonci u prvni instance a nebudou zadne prutahy pri ustnich jednanich, budou-li. za druhe - zabere to spoustu casu, o ktery prijdes jinde a ktery leckdy nebudes schopen prokazat jako penezi ocenitelnou ujmu (treba ze ti uniklo dulezite jednani, na kterem jsi mohl ziskat budouci kseft). proste a jednoduse, stoji to cas (resp. penize) a usili a vysledek, i kdyz budes mit nakrasne pravdu, je nejisty. ja osobne davam prednost dohode, i kdyz na ni budu lehce tratit - cas, ktery bych stravil na soudnim sporu, bych proste nemohl stavit praci pro klienta v praci - a jelikoz to jsou prescasy, ktery jdou vyrazne nad ramec ZPr, tak je nemuzu ani vymahat jako naklad rizeni - cena toho rizeni tak pro me prevysuje ztratu ty reklamace.
    tot vse a pravu a spravedlnosti zdar

  24. #24
    Senior Member
    Založen
    30.09.2003
    Bydliště
    okr. J. Hradec
    Příspěvky
    590
    Vliv
    259

    Standardní

    2 ZB:

    mohl bys sem nahodit nějakej dopis, kterej posíláš na ty reklamace? Nejlíp nějakej do kterýho se doplní nějakej datum a další věci. Bylo by to super, hned bych jim ho poslal.
    IBM ThinkPad T40

  25. #25

    Standardní Re: Občanský zákoník? -prodejci na to neslyší !!!!!!!!!!!!!!!!

    Citace Původně odeslal ZB Zobrazit příspěvek
    Proč se domnváš, že by měl ištván platit poštovný ? To by snad měl platit CC + omluva + reparace za obtíže čas apod. . Když chce někdo podnikat, jao třeba CC, tak nevm proč by jeho podnikatelské riziko mělo být v jakékoliv míře přenášeno na spotřešbitele? Je to problém CC, že porušil zákon a porušením právní povinnosti způsobil spotřebiteli škodu. Já bych nad tím rozhodně rukou nemávnul. S tím právě CC počítá a na tom taky vydělává. Pokud totiž na jedné ram paměti vydělá tak 50-30% tak takových několikset kč vynuluje jeho zisk do mínusu a to ho samozřejmě štve.. Když ho zažaluju... zaplatí třeba 10x svého plnovaného zisku na této paměti. Už jsem to psal.. já osobně požauji všechno na co mám právo a co mohu prokázat... viz úsměvná příhoda s reklmac tenisáků v ceně 15 Kč a náklady reklmace kolem 500 kc, ktere mi byly vypalceny + omluva prodejce. Resp. ředitele jednoho velkého obchodního domu. Beru to jako samozřejmost. Vždyť jsem to já, kdo má se šmejd výrobkem problémy, tak mi za to musí zaplatit. Čas není zadarmo. To ví snad každý podniaktel nejlépe. A klidně se mu může stát že jakmile prodá šejd advokátovi z Národní třídy, který běžně bere 400 USD/hod (a prokáže to např. daň přiznáním), tak potom nezaplatí jen cenu výrobku (popř. výměnu), ale třeba taky +3x400 USD za ušý zisk. To je hold riziko podnikání. Je na prodejci, aby taovým situacím předešel. On ej ten kdo se má omlouvat a omlouva a nabízet extra služby a zapůjčen ještě lepších výrobků na čas, kdy to bude v opravě, slevy z cen a pod. Pak možná i takového pracháče obměkčí a vykašle se na to, aby po něm těch 1200 USD vymáhal. Pokud ovšem prodejci nepochopí, že zákon a zvlště komunitárn EU právo chrání výhradně spotřebitele, tak na to jednou doplatí. Protože jednou takový případ přijde a milý odniaktel bude muset zatlačit slzu v oku, když bude za svoji hloupost lepit třeba 45.000 na ušlém zisku za pár hodin¨, které spotřebvitel strávil cesou k němu apod. Kdyby byl podnikatel chytrý spočítá si že je pro něho levnější vyjít vstříct nad obvylé poměry (získá více klientů), nabídnout okamžitě nhradu (v lepších parametrech než reklamovaná věc), aktivitně zaplatit poštu nebo kurýrní službu (všemi směry), 10x se hluboce omluvit a být maximálně vstřícný. I když to vše zaplatí, tak by měl dát kupujícímu nějaký malý dárek na usmířenou, třeba v podobě slevy na další nákup, firemní kalkulačku, myš apod. . Hloupý prodejce bude nároky odmítat... bude arogantní, chrlit oheň apod..Jenže oni se to spotřebitelé jednou dozví.. přijdou advokáti, kteří zjistí, že v mase případů se to vypaltí.. a reklamující zákaznci takto položí třeba i velkou firmu... Kdo je hloupý a nevidí do budoucna... ať je hloupý... Já jsem průkopník, vím jak se to dělá.. jsem právník.. mohu žalovat u soudu a není to pro mě žádné riziko. Prozatím jsem k tomu nebyl donucen a každý nakonec náklady reklamace zaplatil. V rámci města kde žiju se průměrné doložitelné nálady pohybují zhruba kolem 300-500 Kč na reklmaci, poud nedojde k soudu. Reklamuji tak asi 3-4x ročně. Vždy když jsem uplatnil §§509 a 598 OZ (písemně u statutárního orgánu - vždy jsem to dostatl a vždy se mi ještě hluboce omluvili jednak za šmejd a jednak za to, že neznají zákon apostupují v rozporu s ním.) Je mi jedno jak dlouhoto bude trvat, kolikrát budu muset jít na provozovnua kolik doporučených dopisů budu muset napsat, protože nakonec, VŠECHNO ZAPLATÍ prodejce, do poslední koruny, čas, papír, obálky inkoust, poštovné, cestovné, telefony, e-maily... čím víc mého usilí - tím víc prodejce zaplatí... Od všeho mámd oklady, svědky apod.. Dělám to od začátku s tím, ež počítám s žaobou a s prvnm úkonem reklamace si opatřuji důkazy o všem co by se dalo u soudu uplatnit (svědci, listiny, apod). Všechno fotím digiťákem (vadné chování výrobku, závady apod., vyfotím to i se svědky v pozadí apod... rojevy protistran nahrávám na diktafon... od všeho si schovávám účtenky... počítám čas i kilometry... Jsem naprosto spravedlivý - jako Judge Dredd. Každému co mu podle zákona patří! Domáhat se svých práv není neslušné.. naopak neslušný je postup prodejce, který na práva spotřebitelů kašle, arogantně se natřásá a vyvyšuje, protože si naivně myslí, že je v nějaké nadřazené pozici jenže ve skutečnosti je to naopak... Což se ukáže záhy. Samozřejmě dovedl bych poradit prodejci - jak být chytrý, ale základem je prevence a vstřícnost, tím se ušetří fůra peněz. Na součsné jednání mnoho prodejců dojede... než to pochopí... přístup prodejců v zahraničí je většinou naprosto jiný od našich..., protože oni už ví...
    Nic proti Tobě, ale mít takových zákazníků 1/2, tak přestanu podnikat. Jednak z finančních důvodů a asi by mě to přestalo bavit.
    Navíc se to v konečném důsledku obrátí proti zákazníkům, protože to donutí prodejce zvednout ceny, aby utáhli takový reklamace
    nebo zvedne cenu výrobce za zvýšení kvality ( ale takových bude jen pár ).

    edit: teď jsem si všiml, jak starý příspěvek jsem vytáhl

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •