Výsledky 1 až 15 z 15

Téma: nákup lcd - pár dotazů

  1. #1

    Standardní nákup lcd - pár dotazů

    Uvažuju o lcd 17" ve spodní cenové hladině a mám k tomu pár dotazů (poměrně debilních), které bych raději slyšel od vás než od prodavače, kterýmu jde o kšeft.

    1) 17"lcd mají nativní rozlišení něco kolem 1280x1024, jak jsem pochopil, veškerá další rozlišení jsou na něm trochu "zkreslená" (obraz se musí do patřičného rozlišení poskládat z jednotlivých bodů - je to tak?

    2) jak je to s obnovovací frekvencí? Jednou jen v 60hz, což prý očím nevadí kvůli jejich (lcd monitorů) setrvačnosti? Dají se nastavit i jiné refresh rates, má to význam?

    3) životnost? levné versus drahé

    4) doba odezvy (tr+tf) - jaká by měla být pro hry typu NFS HP2, wolfenstein, GTA3?

    5) pokud má monitor nativní rozlišení uvedené v bodě 1) budu ho muset provozovat v tomto rozlišení (abych měl nejlepší kvalitu obrazu), tzn., že dnes hry hraju v 1024x768 a potom bych je musel hrát v 1280x1024=nákup lepší grafiky, abych měl stejnou "kvalitu hraní" jako s dnešní R9100 - je to tak?

    6) pokud by jste doporučili typ se kterým máte zkušenosti bylo by to OK

    sorry za dýlku a díky za rady

  2. #2

    Standardní Re: nákup lcd - pár dotazů

    Citace Původně odeslal DAN2
    Uvažuju o lcd 17" ve spodní cenové hladině a mám k tomu pár dotazů (poměrně debilních), které bych raději slyšel od vás než od prodavače, kterýmu jde o kšeft.

    1) 17"lcd mají nativní rozlišení něco kolem 1280x1024, jak jsem pochopil, veškerá další rozlišení jsou na něm trochu "zkreslená" (obraz se musí do patřičného rozlišení poskládat z jednotlivých bodů - je to tak?

    2) jak je to s obnovovací frekvencí? Jednou jen v 60hz, což prý očím nevadí kvůli jejich (lcd monitorů) setrvačnosti? Dají se nastavit i jiné refresh rates, má to význam?

    3) životnost? levné versus drahé

    4) doba odezvy (tr+tf) - jaká by měla být pro hry typu NFS HP2, wolfenstein, GTA3?

    5) pokud má monitor nativní rozlišení uvedené v bodě 1) budu ho muset provozovat v tomto rozlišení (abych měl nejlepší kvalitu obrazu), tzn., že dnes hry hraju v 1024x768 a potom bych je musel hrát v 1280x1024=nákup lepší grafiky, abych měl stejnou "kvalitu hraní" jako s dnešní R9100 - je to tak?

    6) pokud by jste doporučili typ se kterým máte zkušenosti bylo by to OK

    sorry za dýlku a díky za rady
    1) maji nejcasteji (asi 95% vsech typu) presne 1280x1024
    nizsi rozliseni se interpoluji, vyssi nelze zobrazit, interpolace vyvolava rozmazani ostrych prechodu, interpolovane pismo vypada spatne, interpolovane hry a filmy vypadaji dobre

    2) ocim je to diky principu LCD objektivne jedno, u monitoru bez DVI ma nastaveni frekvence vliv na eventuelni externi ruseni na kabelu a pak take na moznost doladeni ostrosti v nekterych rezimech, protoze v zavislosti s frekvenci se musi nastavit "clock" synchronizace zobrazeni bodu, vetsina monitoru ma automatiku a funguje to v podstate bezproblemove, obvykly rozsah horizontalni frekvence je od 60 -75 Hz, jde o to nastavit to co ti subjektivne vyhovuje

    3) Jde hlavne o zivotnost podsvetlovacich vybojek, treba u meho levneho AOC LM721A je deklarovano, ze pokud e behem tri let svitivost zarivek snizi na 50% budou zarukou vymeneny, jinak zaruka je bezne tri roky.
    Pak jde o zaruku na dead pixely, na tom je asi nejlip CTX u nekterych svych drazsich modelu kde deklaruje moznost do 101 dni reklamovat jeden spatny pixel. Dead pixely se muzou objevovat a mizet klidne i za provozu.
    AOC ma jako jedna z mala firem jasne definovany podminky zaruky na deadpixely (nebudu to sem psat je to docela dlouhy a lze to najit jinde)
    V praxi pak jako u vseho zalezi na solidnosti ceske firmy ktera to prodala.
    Moznost prohlidnuti kusu pred koupi je znakem takovy solidnosti.

    Jinak podle myho nazoru neplati ze dobra znacka monitoru CRT je automaticky dobrou znackou pro LCD, technika a technologie je naprosto odlisna.

    4) Co nejmensi, velmi dobre pouzitelny je 20 ms. 16 ms AU Optronics je take dobry, neni pravda jak obcas nekdo tady na foru tvrdi ze 16 ms funguje jen pri urcitych 268 000 barvach (funguje to jinak, viz clanek). Chce to videt dany typ a rici si jestli to subjektivne vyhovuje nebo ne.
    doporucuju tenhle clanek:
    http://www.xbitlabs.com/articles/oth...esponse-2.html

    5) U vetsiny her je to v podstate jedno a dojem z interpolovaneho mensiho rozliseni muze byt subjektivne lepsi nez u ostreho rozliseni. Funguje to trochu jako jakesi hloupejsi FSAA bez ztraty vykonu, coz u akcnich her vubec nevadi.
    Horsi to je u her ktere nepodporuji format 5:4, moc jich neni ale prece existuji, pak je obraz jakoby natazeny na vysku, jde o zvyk. Treba Colin3 nebo Il2.

    6) neco doporucit je tezky, situace na trhu se meni kazdym okamzikem, ted asi plati ze Acer vyrabi dobre vybavene monitory za dobrou cenu, hlavnim rozdilem v tyhle tride je pritomnost nebo absence DVI, neni to absolutni nutnost ale dnes uz neni cenovy rozdil tak markantni jako driv
    Asus P5B Deluxe/WiFi, Intel Q8300@7.5x440=3300MHz VCc1.15V, Speedstep enabled, CM HyperTX, 58oC IntelBurnTest pri 24oC okoli, 2x2048 DDR2 800 Geil(@866 5-6-6-15, 1.80V), HDD 3xSamsung F1 1TB, Gigabyte NX88T zalman, LCD FSC S20-1W, CM Centurion 532, PSU Seasonic 400W, UPS CyberFort 350

  3. #3
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    269

    Standardní Re: nákup lcd - pár dotazů

    Citace Původně odeslal Sasa
    4) Co nejmensi, velmi dobre pouzitelny je 20 ms. 16 ms AU Optronics je take dobry...
    Pro srovnani - kolik maj CRT?

  4. #4

    Standardní

    OK, díky za odpovědi.

  5. #5

    Standardní

    zkoušel jsem NFS a QIII Unreal atd i na LCD co melo psany nejakych 30ms a niceho jsem si nevsiml. 25 je uz uplne OK, mezi 20 a 16 uz rozdil ani nepoznas, navic kazdej vyrobce to uvadi tak trochu podle sebe... jinak nejaky LCD maji ted v proce ve vyprodeji, EIZO 15" za 12 k KC s dani...
    ICE

  6. #6

    Standardní

    2ICE: Vec nazoru, pro me je 25ms nepouzitelne. Zkousel jsem to taky a za ty penize, co tyhle LCD stoji, se nehodlam divat na rozmazle objekty. Jestli sis na 30ms LCD niceho nevsiml, tak mas bud reflexy zizaly nebo jsi to zkousel na nejake grafice co vytlaci tak 20FPS...
    Počítače šetří práci, čas a peníze... Vážně tomu někdo věří?
    Intel C2D @3.6GHz, GTX280, RAM: 2GB, HDD: 2TB

  7. #7

    Standardní Re: nákup lcd - pár dotazů

    Citace Původně odeslal mikus
    Citace Původně odeslal Sasa
    4) Co nejmensi, velmi dobre pouzitelny je 20 ms. 16 ms AU Optronics je take dobry...
    Pro srovnani - kolik maj CRT?
    Hmm CRT respone time nemaju ! CRT maju herce (Hz).
    ATHLON XP TB-B0 DLT3C 1700+ @ 2420MHz [3*00+] (242x10) (1.8V) JIUHB 0308 SPMW | ABIT NF7-S r2.0 + L12MOD & d10_BIOS ZALMAN NB32J(SB) | wATerCooLed sYsTEm (cPu & GpU & NB) | 2x256 MB TwinMos DDR400 CL2 [4.3ns MEMORY] (11-3-2-CL2.5) | 120 GB Seagate Barracuda 7200.7 (8MB Cache)| 17\" TFT LCD Prestigio P171 |Shappire ATI RADEON 9600PRO (400/600@510/716) | DVD Toshiba SD-M1612 (48/16/2) | CD RW TEAC W540E (48/40/12) | BIG Tower (modifi) + 300W Frontier (modifi)| CREATIVE SB LIVE! 5.1 ....

  8. #8

    Standardní Re: nákup lcd - pár dotazů

    Citace Původně odeslal mikus
    Citace Původně odeslal Sasa
    4) Co nejmensi, velmi dobre pouzitelny je 20 ms. 16 ms AU Optronics je take dobry...
    Pro srovnani - kolik maj CRT?
    To je trochu jako hrusky s jabkama.


    Teoreticky se da se rict ze u LCD 1000ms / 20ms = 50 Hz. Ale diky rozdilny technologii to nejde srovnavat.

    Na LCD se ty body nerozsvicujou postupne ale sviti stabilne, vysledek je pak lepsi nez treba CRT na 100 Hz.
    Asus P5B Deluxe/WiFi, Intel Q8300@7.5x440=3300MHz VCc1.15V, Speedstep enabled, CM HyperTX, 58oC IntelBurnTest pri 24oC okoli, 2x2048 DDR2 800 Geil(@866 5-6-6-15, 1.80V), HDD 3xSamsung F1 1TB, Gigabyte NX88T zalman, LCD FSC S20-1W, CM Centurion 532, PSU Seasonic 400W, UPS CyberFort 350

  9. #9
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    269

    Standardní Re: nákup lcd - pár dotazů

    Citace Původně odeslal Sasa
    Teoreticky se da se rict ze u LCD 1000ms / 20ms = 50 Hz.
    Kdyz se nad tim zamyslim, tak to je presne to, co jsem chtel vedet a je to taky presne to, co response time u LCD - doba, ktera maximalne muze uplynout od momentu, kdy monitor dostane signal na zobrazeni obrazu a jeho skutecnym zobrazenim; nebo vyjadreno v Hz, kolik muzu maximalne poslat za vterinu obrazku, aby se zadny neztratil. I kdyz je to uplne jina technologie zviditelneni, az do urcityho bodu je zpracovani signalu u obou systemu stejny - oboje jsou to malvice, co padaj ze stromu, padnou dobre do ruky, chutnaj, osvezej a jsou zdravy

  10. #10
    Senior Member
    Založen
    09.10.2002
    Bydliště
    billiardový stôl
    Příspěvky
    2 339
    Vliv
    289

    Standardní

    Citace Původně odeslal PePo
    2ICE: Vec nazoru, pro me je 25ms nepouzitelne. Zkousel jsem to taky a za ty penize, co tyhle LCD stoji, se nehodlam divat na rozmazle objekty. Jestli sis na 30ms LCD niceho nevsiml, tak mas bud reflexy zizaly nebo jsi to zkousel na nejake grafice co vytlaci tak 20FPS...
    Nehodlas sa pozerat na rozmazane objekty? ...ale ta jama co mas ty... tak hnusny obraz som na CRT uz davno nevidel. Rozmazany, nerovnomerny... proste najhorsia jama aku som kedy videl a na aku mam tu "cest" denne 9 hodin pozerat. uz ta stara, co mam na Black Dragonovi ma 2x lepsi obraz.

    Takze s tym rozmazanim to bude njak podobne.

  11. #11

    Standardní

    Ale no tak Wuuduu, klidek. Rozmazanymi objekty jsem myslel stav monitoru pri pohyby sceny, ne pri statickem obrazu. Tam samozrejme nemaji LCD v nativnim rozliseni v ostrosti konkurenci. Ale jestli me chces presvedcit o tom, ze na LCD s 25 ani 30ms nejsou videt stopy za pohybem a nemaze to pri tom textury na objektech, tak to si radsi setri sily , hral jsem si s tim tady osobne dost dlouho na to abych vedel o cem pisu. Sice na monitoru prevazne makam do prace, ale po nocich si obcas jeste neco zahraju nebo upravuju fotky, takze me zajimaji i jine parametry nez super-cool-sharp-image...

    Jinak co se tyce te jamy, uz dost lidi psalo ze to ma rozmazany, nevim - asi mam stesti na kus. Provozuju to v 1152x864 @100Hz, hned po zakoupeni jsem si focus vlastnorucne dosteloval sroubovakem, konvergence je slusna a s geometrii nemam problem (nedostatky lze doladit pres servisni menu). Nevim kolik jsi ty videl monitoru, ale ja jsem uz videl teda i mnohem hnusnejsi obrazy, to ta moje jama je naopak jeste velice slusny monitor...
    Počítače šetří práci, čas a peníze... Vážně tomu někdo věří?
    Intel C2D @3.6GHz, GTX280, RAM: 2GB, HDD: 2TB

  12. #12
    Senior Member
    Založen
    09.10.2002
    Bydliště
    billiardový stôl
    Příspěvky
    2 339
    Vliv
    289

    Standardní

    klidny som ale tato 454Pro ma STRASNE "HNEVA"...

    ten obraz na fungl novom monitore je uplne v ***

  13. #13

    Standardní

    V tom pripade bych to omlatil prodejci o hlavu a vzal bud jiny kus (ktery by mi ukazali v chodu) nebo bych zkusil v ramci vymeny nejaky lepsi model od SONY, ty maji udajne jeste dost slusne parametry. Ja uz mam ten svuj celkem dlouho, tehda na to mozna jeste nekaslali, ale posledni dobou podle ohlasu lidi se mi zda, ze iiyama (a ne jenom ona) chce proste vyrobu CRT pohrbit. Pritom LCD co jsou dneska "IN" jeste zdaleka nejsou vhodne na vsechno a lepsi modely s prijatelnou uhloprickou, odezvou a barevnym podanim jsou k.urevsky drahe...
    Počítače šetří práci, čas a peníze... Vážně tomu někdo věří?
    Intel C2D @3.6GHz, GTX280, RAM: 2GB, HDD: 2TB

  14. #14

    Standardní

    Citace Původně odeslal PePo
    2ICE: Vec nazoru, pro me je 25ms nepouzitelne. Zkousel jsem to taky a za ty penize, co tyhle LCD stoji, se nehodlam divat na rozmazle objekty. Jestli sis na 30ms LCD niceho nevsiml, tak mas bud reflexy zizaly nebo jsi to zkousel na nejake grafice co vytlaci tak 20FPS...
    no... 30 ms jsem pozoroval na nejakym starsim EIZU a zdalo se mi to dobry... dost dobry. 25ms pozoruju kazdy den na nasich hansolech (H711 a H530) a rozmazly neni nic... vubec nic.. a to jsem detailista... treba mas jen mazaci grafiku 16 ms je casto jen marketingovy tah... zvlaste u lebnejsich znacek... chce si to zkusit.. kazdej vyrobce to uvadi podle sebe a kazdej trosku jinak...

    ICE

  15. #15

    Standardní Re: nákup lcd - pár dotazů

    Citace Původně odeslal DAN2
    2) jak je to s obnovovací frekvencí? Jednou jen v 60hz, což prý očím nevadí kvůli jejich (lcd monitorů) setrvačnosti? Dají se nastavit i jiné refresh rates, má to význam?
    Pokud máš LCD monitor připojenej analogově, tak je refresh rate hodně znát. S 75 Hz je to míň rozmazaný při pohybu.
    Audiotrak Prodigy HD2 (2xOPA2134PA + LT1364) => Little Dot I+ (WE408A + AD8022) => Sennheiser HD555@595
    Asus Xonar D1 => Technics SU-A800 => Tesla 2xARN6608 + ARV-104

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Reklamácia LCD SONY HS74P X-Black
    Založil GABO v sekci fóra Reklamace a §
    Odpovědí: 10
    Poslední příspěvek: 16.11.2006, 13:14
  2. Gigabyte 7vax, pár vážných dotazů
    Založil Millisx v sekci fóra VIA čipové sady
    Odpovědí: 63
    Poslední příspěvek: 03.03.2003, 13:01
  3. Triplex xabre 200 a par dotazu
    Založil MR.AK v sekci fóra Ostatní grafické karty
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 19.01.2003, 15:32
  4. Par dotazu
    Založil D_a_v_i_d v sekci fóra AMD procesory
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 27.12.2002, 00:41
  5. par dotazu ohleně xp1600+
    Založil joXerus v sekci fóra AMD procesory
    Odpovědí: 22
    Poslední příspěvek: 26.11.2002, 15:48

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •