Canon-acku 50mm/1.4 som mam a na fotenie malych veci to zrovna nieje. Spravil som test na 30D (1.6crop) a pri najblizsom moznom zaostreni sa do hladaciku vojde 5,5-6x 10CZK minca horizontalne a 3,75-4x vertikalne (tj s miernou rezervou na trasenie ruk ). To ziadne terno nieje. Kedysi som skusal 50mm/1.8 s 2x convertorom a to bolo o dost lepsie, ale kovertor nebol moj a nemam ho k dispozicii.
Pre porovnanie 'mydelnicka' S110 zabere pri minimalnom zaostreni cca 2x 10CZK mince na sirku. Akurat je o dost blizsie (~10cm), tj vacsie naroky na kvalitu osvetlenia.

Este ma napada, ci naozaj potrebujes investovat do novej zrkadlovky, teda hlavne do objektivov za nasobok ceny tela. Ak naozaj chces ten fotak mat napevno a len na tu jednu cinnost, nejaky bazarovy manualny objektiv s dobrou kvalitou.
Druha moznost by bol niektory z lepsich kompaktov bud so zabudovanou WiFi alebo dokupenou SD Eye-Fi kartou. Napr RX100, S110, X10/X20, LX7 atd. Vyhoda je, ze zariadenie by sa dalo spravit spratnejsie (cesty, vystavy,...) a zaroven sa ziska maly kompakt na bezne fotenie.

A k macru ma este napadaju rozne adaptery vid Raynox DCR250 za relativne slusnu cenu

Co sa tyka odstranenia pozadia, pokial budes fotit na s otvorenou clonou a nizkou hlbkou ostrosti, tak mincu zdvihni par mm nad cisto biely jemny papier, pozadie sa zleje do jednoliatej farby (tj nebudu vidiet vlakna papiera).