Marty, neni to zase takova palka, kdyz vis, kde hledat Ja jeste za vysokeho bezcelniho limitu a slusneho dolaru poridil nekolik B+W XS-PRO UV a kdyz jsem testoval polarizaky, zahrnul jsem do toho i to UV. Vsiml jsem si jen nepatrneho ubytku svetla (kdyz prezenu tak tretinu clony?), coz je teda divne, ale jinak ostrost a kontrast zustaly nezmeneny. Testovano na 17-40 a 1Ds mkII, ktery sam o sobe neni narocny na objektivy, s tvym 50D na tom muzes byt jinak.

A polarizaku uz jsem nekolik vymenil, nez jsem se dostal k rozumnemu reseni. Takze bude zalezet, jak jsi narocny a co se ti bude libit. Rozdily v barevnosti jsou videt uz v hledacku, jinak je to spis o mechanicke odolnosti - nektere objimky se zasekavaji v objektivu, jine drhnou pri otaceni predni casti, ruzne antireflexni vrstvy se ruzne cisti a jsou ruzne odolne proti mastnotam (typicky opalovaci krem), pak je tu rozdilna tloustka, vaha a ubytek svetla. Tak si vyber

A aby toho nebylo malo, rozhodl jsem se vymenit ND Hitech za Lee. Zakladni rada Hitech ND filtru je cokoliv jen ne barevne vyvazena. K tomu u silnejsich ND je problem odolnost na IR slozku svetla, takze vysledna fotka je ruzovo-fialova. Hodne spatne se to opravuje v RAW editoru, dost casto v takovych pripadech saham radeji ke konverzi do BW nebo fotku vyhodim uplne. A tim si treba zduvodnuji dalsi potrebnou investici.

Jo a k 17-40: slim filtry maji sklo blizko roviny spodku zavitu a predni cocka na 17mm narazi na sklo. S tim jsem se setkal uz u Tokiny 12-24, ktera ma velice podobnou konstrukci. V praxi to neni problem, pokud si pri zoomovani das pozor. 17-40 sama pri 17mm vinetuje, pridanim slim filtru se jeste zvysi ale diky soudkovitosti pri narovnani v RAW editoru rohy zmizi, aspon z velke casti. Na APS-C s tim ale nebudes mit problemy. A co se tyce vodotesnosti, 17-40 mi prezila nekolik destiku, castecne i diky uzavrenosti prednim filtrem, takze rozhodne doporucuju.