Ahoj, mate někdo zkušenosti s kalibrací LCD monitoru? Četl jsem na http://www.reprodukce-barev.org o kalibraci, profilech a barvách obecně a vyvstaly u mě některé otázky/pochybnosti.
Vpodstatě uvažuju jestli koupit nějaký pořádný LCD (>20k) nebo nějaký normál (>9k). Jestli má mít monitor měnitelnou hw LUT, jestli má mít wide gamut (adobe), jestli koupit sondu atp. Vpodstatě si chci některé věci ujasnit.

Kalibrace vpodstatě funguje tak, že se seřídí to co jde ven z monitoru (barvy, jas) s tím co jde do něj (RGB data). Když tedy pomocí kalibrační sondy vytvořím profil, mám zachycené změny, které je potřeba provést, aby monitor zobrazoval to co chci. Jenže, když takovy profil aplikuju ve windows, tak se jen změní hodnoty LUT tabulky v grafické kartě a tím pádem dochází ke ztrátě barev (např. hodnoty 0, 1, 2, 3 se namapují na hodnotu 4 takže jsem přišel o hodnoty 0-3). Paradoxně tak při seřízení barev příjdu o samotné barvy a místo 8 bitů/složku dostanu např. 7.5bitů/složku. Jiné by to bylo pokud má LUT v grafické kartě např. 10 bit/složku. Proto mě napadá:

1. Dá se nějakým zbůsobem určit kolika bitová je LUT v gr. kartě?
- nebo se do monitoru, vždy posílá jen RGB888 (předpokládám, že to tak je) a tím pádem při nastavení profilu se vždy ztratí barevná informace?

2. Existují nějaké programy, které ji dokáží zobrazit/změnit?

Některé monitory mají LUT přímo v sobě. Čili RGB hodnoty z grafické karty jsou transformovány pomocí profilu až v monitoru, a protože monitor má LUT > 8 bitů/složku nedochází (až tak hodně) ke ztrátě informace (nař. 10bit LUT).

3. Jak to funguje? To je pak nějaký program, který komunikuje s monitorem (např. přes USB) a pomocí něj se nahrává ICC profil do monitoru? Máte s tím nějakou zkušenost? Jaké jsou to např. programy?

4. Další věc je, že některé programy ve Windows (např. photoshop) automaticky nahrávají systémový profil. Znamená to, že program vykresluje už změněné RGB hodnoty podle profilu na obrazovku? Tím pádem se, ale transformace provede 2x (jednou program a podruhé změněná LUT tabulka gr. karty) nebo se musí celkový systémový profil vypnout (neměnit LUT tab. v gr. kartě?)

5. Adobe RGB vs sRGB
Dočítám se u různých recenzí , že když má monitor větší gamut = umí zobrazit fyzicky větší barevný rozsah, je to na škodu. Asi je to proto, že některé monitory při nastavení sRGB nepohnou gamutem a tím pádem zobrazují fyzicky jiné barvy než mají. Tzn. LUT v sRGB z grafické karty se zobrazí místo v sRGB rozsahu v Adobe RGB. Ale, to nejde pomoci sondy nastavit tuhle transformaci - aby seděl sRGB gamut v Adobe gamutu?

V podstatě se rozhoduju mezi těmito kousky:
HP LP2475w (12KKč), LG Flatron W2600HP (12KKč), NEC 2490WUXi (20KKč)