Zdravíčko, nejdřív si dovolím upozornit že jsem absolutní OC nula, páč jsem to nikdy nedělal (i když bych rád, ale až na vlastním písečku, komp využívám hlavně pro 3D Grafiku, takže se obrňte trpělivostí.

Vždy jsem měl Intel, naposledy PIII 600 MHz. Někdy v dubnu (cirka) jsem si pořídil nový počítač (Athlon XP 2400+, sestava v podpisu). Jsem s ním spokojený, ale už od počátku mi vrtalo hlavou pár věcí.

Hned po koupi jsem si začal tahat všechny ovladače na komp z netu a postupně instalovat. Všechno bylo v pohodě, akorát občas kleknul komp. Říkal jsem si ... je to ok, to se stává ... holt AMD (noflame). No pak mi to přišlo divný. Ze by se to přehřívalo? ... kouknul jsem na teploty ve Fuzzy Logic od MSI a koukám ... CPU 62-65 stupňu. No nevěděl jsem co je normální u AMD, ale i tak mi to přišlo strašně moc. A občas to padalo. No .... updatnu bios řekl jsem si. No ale jelikož právě začla blbnout zvukovka (vadná, hrozně ráda se nechala rušit) upgrade jsem nestihnul a šel reklamovat.

Po navrácení PC jsem vše zapojil a nespokojeně jsem začal tahat bios z MSI (počítač totiž pořád občas padal). Úspěšně jsem updatnul a koukám jako puk .... bios i XP píšou Athlon XP 1800+ a počítač běžel ostošest bez padnutí! No jsou dvě možný vysvětlení jak se mi to stalo.

a) buď se procesor při upgradování biosu defaultně podtaktovává (nevím jak ... snad fsb ... mám ho na 100)
b) nebo mi ho dali už podtaktovanej z firmy kde jsem to kupoval a všiml jsem si toho až teď (přece jen si nepamatujui co to psalo před upgradem biosu)
c) a nebo (sviňárna) mi dali 1800+ a nataktovali to na 2400+ a s tím i prodali a při upgradu se to přepsalo na default na 1800+.

No ale co ... zavolal jsem jim tam, přijel technik, něco zamumlal a nastavil něco v biosu (co, to nevím, páč jsem byl v práci), ale bratr říkal něco snad o FSB .... že prý 133 místo 100. Že prý je to jiný než u Intelů a musí se to nastavit, bios to neudělá sám. No ... budiž ... řekl jsem si.

Čas běžel, bios mi pár měsíců ukazoval co měl a já spokojeně pracoval v Maya. Ale to až do soboty.

Porouchal se mi větrák ve zdroji (300W) a jelikož jsem nebyl u kompu nic jsem nepoznal a systém kleknul a vzbudil se až po vychladnutí. No nic jsem nechtěl riskovat tak jsem to nezapínal dokud to nereklamuju, jen jsem to rozebral a potvrdil chcíplej větráček ve zdroji (naštěstí se nic nespálilo).

Po reklamaci jsem vše přinesl domů a zapojil a první co udělám je že zkouknu jak nabíhá BIOS. OUHA ... Athlon 1800XP! Po delším přemýšlení jsem tedy zkusil to co udělal ten týpek z firmy co mi předtím upravoval keplík zpátky na 2400+ (nechtělo se mi zas do firmy vozit kepl). Zvýšil jsem FSB na 133 Mhz a vše ostatní nechal na Auto.

Samozřejmě se stalo to co jsem čekal z devadesáti procent, počítač už nenaběhnul. No tak jsem to zas celý rozebral a vynuloval CMOSku aby se mi tam nahrál bios default. Počítač zas spokjeně běží, teplota se při zaplých XP ustálila na 54 celsia ale pořád to ukazuje 1800+. Když dělám v Maya je ta změna rychlosti dost poznat. Zítra tedy zas pojedu do firmy nechat si to spravit/vysvětlit, ale jelikož o taktování a nastavení BIOSU u AMD (fsb, multiplikátory, voltáž) skorem nic nev neumlátím a klidněím, argumentama je tam neumlátím a je možno že mi to zas jen nataktujou.

Takže bych rád věděl jestli mám opravdu 2400+ a jen špatně nastavený bios (pak je to tedy lajdáctví od technika tý firmy, že to zapomněl nastavit, nebo to dokonce udělal schválně aby snížil teplotu s tím že to normální uživatel nepozná) a nebo jestli mi při první koupi podstrčili 1800+ a přetaktovali to na 2400+, a teď při poslední reklamaci to zapoměli zas nataktovat.

Prosím poraďte co nejdřív, zítra tam jedu ) díky moc