Tak jsem se konečně dokopal k nějakým testům mého nového disku.
Mám-li to říct stručně, tak 7k250 s aam zapnutým je stále ještě rychlejší, než 180gxp s aam vypnutým, což je celkem vysoký posun ve výkoně
nějaký test v praxi - zkoušel jsem, jak dlouho budou nabíhat moje nedefragmentované win2k sp4 s velkým množstvím programů na pozadí...tady jsou výsledky:
no aam 180gxp 31s 15s
aam 180gxp 36s 18s
aam 7k250 31s 13s
no aam 7k250 28s 10s
první číslo je doba od bootu do naběhnutí obrazovky na přihlášení usera, druhé číslo je doba od stisknutí enter při zadání hesla až po dobu, kdy se může reálně pracovat.
samozřejmě aby testy byly srovnatelné, byla udělána bitové kopie oddílu, takže oba oddíly (ten na 180gxp i ten na 7k250) byly stejně fragmentované.
možná někdo řekne, že jemu wokna nabíhají za mnohem míň času, ale mně šlo pouze o reálný porovnávací test, žádné optimalizace startu woken...
a tady jsou již HDtach obrázky:

Toto je180gxp 180gb 8mb cache, zaplněný až po okraj - je zde jen pro srovnání.



Toto je 7k250 160gb 8mb cache s aam na quiet (to vysvětluje těch 16.4ms access time) uplně prázdný.



Toto je asi nejdůležitější graf - takhle tento disk totiž asi bude používat nejvíc lidí - toto je totiž 7k250 už jako systémový disk s aam na performance (skvělá přístupová doba !!!). Disk byl zaplněn až po okraj, přesto má v porovnání s 180gxp o 0.5ms lepší přístupovou dobu ! Průměrné čtení je o cca 5mb/s rychlejší, což rozhodně taky není k zahození...



Na závěr jeden pro většinu lidí čistě hypotetický test rychlosti...toto je totiž 7k250 uplně prázdný (pochybuju, že si někdo koupí disk a bude ho mít prázdný ). Sorry, že se opakuju, ale ta přístupovka je fakt rulézní 12.4ms...

Shrnutí: vzhledem k tomu, že už řada 180gxp šlapala WD JB hodně na paty a vzhledem k tomu, že 7k250 je podle mých měření o dost rychlejší než 180gxp (jak v seeku a STR, tak v reálu), troufám si tvrdit, že 7k250 je v současné době nejvýkonější PATA 7200ot disk.