to Doc Zenith:
Vykon s Intel plaformou nemam ako porovnavat. Je ale fakt ze mam cipset Via Apollo Pro 133T v naprosto poslednej revizii dosky VH6.

Divne je ale to s grafikami. O tom ze ovladac na AGP zlyhava na Win98 a XP ak dam AGP aperture na 256 viem uz par rokov. Nikto nevie o pricine vedia len to ze velka Gart tabulka byva casto privelka pre system. Vista toto ale zvlada co som bol celkom prekvapeny.

X850xt ktoru mam teraz je prave grafika ktora ma premostenie pokial viem. V clankoch ktore som o nej cital sa pisalo casto nieco v zmysle "PCI-e varianta je pekna ale na AGP variantu netrpezlivo cakame, len v ATI sa stale babru s premostovacim cipom". Funguje naprosto bezvadne a to mi vzhladom na to co pises pride poriadne zvlastne

Co sa tyka priepustnosti tak viem tolko ze vsetky Intel GTL chipsety priamo od intelu mali defaultne funkciu "In order queve" zapnutu na hodnote 4 az 12. Tato funkcia uklada instrukcie a az potom ich naraz pusti k procesoru, celkovo to rapidne dviha vykon procesoru a hlavne pamati.

U dosiek s Via chipsetmi Apollo pro sa tato funkcia hardwarovo vzdy nachadzala, ale mnoho vyrobcov ju defaultne vyplo a moznost zapnut v Biose lockli, skryli, alebo dokonca uplne vymazali. Videl som aj niekolko modov v hexa editoroch kde sa tato funkcia manualne zapinala.

Pri mojej doske som tento problem nikdy nemal, funkcia bola vzdy viditelna, lenze ked ku mne doska dorazila bol v nej miesto tualatinu len Celeron 900 a IOQ bolo nastavene na 1 (vypnute).

Z tualatinu dostavam v pohode 430 megaflops (podla testcpu 096) a to je hodnota ktora je ekvivalentna s Pentium 4 3ghz na cipsete intel 945 (porovnavane na novom zeleze ale zo starsej generacie).

Ramky po par upravach davaju 1200mb/s read a trochu menej write (cca 900), ak beriem v uvahu Everest Ultimate. everesty home vykazovali write 250mb ale nebola to pravda, lebo ine testy vykazovali vyrazne vyssie hodnoty zapisu.

Je ale fakt aj to ze som si presne musel povedat do ktoreho PCI slotu dam zvukovku tak aby mala implicitne IRQ5 ktore nebude musiet s nicim inym zdielat . Nejak velky problem som v tom nikdy nevidel. pri zdielanych IRQ sa mi aj na inych strojoch casto stavali problemy - so zvukovkami obzvlast.

to rayer:
o tom nahodnom korupteni dat som pocul. tykat sa to ma southbridge. Nikdy som to ale nezazil, hoci som cital sposob ako to navodit. Vyriesil som to prozaicky. SCSI radic.

inak ako skvely detektor problemov na PCI zbernici pouzivam analogovy TV tuner. ak su niektore hodnoty v biose nastavene nespravne tak pri kopirovani dat vidno na obraze posuny a vady v dosledku toho. Podarilo sa mi celkom slusne odladit fungovanie PCI zbernice i vsetkych zariadeni takou formou aby si neliezli do kapusty. bolo to sice na par hodin diagnostiky a nastavovania biosu ale stalo to za to.

Posledna vaznejsia uprava ktoru som urobil bola kupa sietovky intel. Myslim ze najviac problemov systemu robila skor ta stara strasna Realtek sietovka.