Stránka 9 z 10 PrvníPrvní ... 5678910 PosledníPoslední
Výsledky 201 až 225 z 228

Téma: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

  1. #201

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    to Doc Zenith:
    Vykon s Intel plaformou nemam ako porovnavat. Je ale fakt ze mam cipset Via Apollo Pro 133T v naprosto poslednej revizii dosky VH6.

    Divne je ale to s grafikami. O tom ze ovladac na AGP zlyhava na Win98 a XP ak dam AGP aperture na 256 viem uz par rokov. Nikto nevie o pricine vedia len to ze velka Gart tabulka byva casto privelka pre system. Vista toto ale zvlada co som bol celkom prekvapeny.

    X850xt ktoru mam teraz je prave grafika ktora ma premostenie pokial viem. V clankoch ktore som o nej cital sa pisalo casto nieco v zmysle "PCI-e varianta je pekna ale na AGP variantu netrpezlivo cakame, len v ATI sa stale babru s premostovacim cipom". Funguje naprosto bezvadne a to mi vzhladom na to co pises pride poriadne zvlastne

    Co sa tyka priepustnosti tak viem tolko ze vsetky Intel GTL chipsety priamo od intelu mali defaultne funkciu "In order queve" zapnutu na hodnote 4 az 12. Tato funkcia uklada instrukcie a az potom ich naraz pusti k procesoru, celkovo to rapidne dviha vykon procesoru a hlavne pamati.

    U dosiek s Via chipsetmi Apollo pro sa tato funkcia hardwarovo vzdy nachadzala, ale mnoho vyrobcov ju defaultne vyplo a moznost zapnut v Biose lockli, skryli, alebo dokonca uplne vymazali. Videl som aj niekolko modov v hexa editoroch kde sa tato funkcia manualne zapinala.

    Pri mojej doske som tento problem nikdy nemal, funkcia bola vzdy viditelna, lenze ked ku mne doska dorazila bol v nej miesto tualatinu len Celeron 900 a IOQ bolo nastavene na 1 (vypnute).

    Z tualatinu dostavam v pohode 430 megaflops (podla testcpu 096) a to je hodnota ktora je ekvivalentna s Pentium 4 3ghz na cipsete intel 945 (porovnavane na novom zeleze ale zo starsej generacie).

    Ramky po par upravach davaju 1200mb/s read a trochu menej write (cca 900), ak beriem v uvahu Everest Ultimate. everesty home vykazovali write 250mb ale nebola to pravda, lebo ine testy vykazovali vyrazne vyssie hodnoty zapisu.

    Je ale fakt aj to ze som si presne musel povedat do ktoreho PCI slotu dam zvukovku tak aby mala implicitne IRQ5 ktore nebude musiet s nicim inym zdielat . Nejak velky problem som v tom nikdy nevidel. pri zdielanych IRQ sa mi aj na inych strojoch casto stavali problemy - so zvukovkami obzvlast.

    to rayer:
    o tom nahodnom korupteni dat som pocul. tykat sa to ma southbridge. Nikdy som to ale nezazil, hoci som cital sposob ako to navodit. Vyriesil som to prozaicky. SCSI radic.

    inak ako skvely detektor problemov na PCI zbernici pouzivam analogovy TV tuner. ak su niektore hodnoty v biose nastavene nespravne tak pri kopirovani dat vidno na obraze posuny a vady v dosledku toho. Podarilo sa mi celkom slusne odladit fungovanie PCI zbernice i vsetkych zariadeni takou formou aby si neliezli do kapusty. bolo to sice na par hodin diagnostiky a nastavovania biosu ale stalo to za to.

    Posledna vaznejsia uprava ktoru som urobil bola kupa sietovky intel. Myslim ze najviac problemov systemu robila skor ta stara strasna Realtek sietovka.
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  2. #202
    Senior Member Avatar uživatele DOC_ZENITH
    Založen
    25.05.2005
    Bydliště
    Praha 14 hloubětín.
    Příspěvky
    1 296
    Vliv
    253

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Radeon X8xx řady byly jak s můstkem tak nativně AGP, záleželo na čipu. Ten můstek by jsi tam viděl zezadu a to dost výrazně kdyby tam byl. Ehj a taky by to s takovou kartou asi ani nepostlo.
    The best Unreal Tournament maniac.

  3. #203

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Citace Původně odeslal RayeR Zobrazit příspěvek
    Kurna tak uz sem na to prisel. Problem byl ve VID pinech. I pres to dratovani dyn_oe a vtt_pwrgood nak nestihne CPU po zapnuti rychle nastavit VID kombinaci a ma tam 1111, coz odpovida 1,3V (starsi CPU maj VIDy primo propojkama na GND takze tam to de hned po zapnuti, tulen ma open drain vystupy). No skutecne kdyz sem DMM zmeril Vcore tak jen 1.3V. Tomu 1,1G tuleni to stacilo na nabehnuti a jakmile nacet CMOS, tak si zvednul 1,5V nebo co sem nastavil. Ale tenhle 1,4G uz se proste na 1.3V nerozjel. Takze sem zatim propojil Vid2 a Vid25mV a tim nastavil 1,5V a uz to vali
    tak jsem si napeti pri nabehu pocitace taky promeril a taktez mi nabihal cpu na 1.3V
    po zadratovani nabiha tak jak ma, na 1.45V

    takze dratovat dratovat dratovat
    Rodíme se nazí, mokří a hladoví. A od té chvíle to s námi začne jít z kopce. | Fuck the system, here is the sound system! | eMO má mámu, eMO se má.
    || DFi LT X38-T2R | intel C2D E8400@9x400 1.15V (EIST & C1E)-on | Corsair 4x2048MB PC6400 C4DHX | LeadtekWinFast PX8800GTS TD@770/1780/2200 ||
    || ASUS DRW-1814BLT | WesternDigital WD1002FAEX | NEC MultiSyncLCD2470WNX ||
    :: ABiT BX133-RAiD :: iNTEL PIII-S 1400 :: iNFiNEON 3x256MB :: ASUS G4Ti4600 deluxe :: CREATiVE CT4810 ::

  4. #204

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Jo tak koukam, ze uz ses domeril, vyborne

    Gigabyte GA-P67-DS3-B3, Core i7-2600K@4,5GHz, 2xKingston 2GB/1866MHz/CL11, Leadtek 7900GT-256MB DDR3 + Accelero S1, SB-Audigy + YMF724 + DreamBlaster combo, tuner FlyDVB duo, SSD Samsung 840 Pro 128GB + WD1003FBYX RE4 1TB, Seasonic S12II-430, 21" NEC 2190UXp, DVD-RW NEC 4550A->4551A mod, CD-RW Teac 524E, ZIP100, FDD, Canon PowerShot A70, A95+hacked firmware, EOS 350D+CHDK, Pentax K-30, Galaxy S3+CM13, HP ipaq 214, HP 200LX.
    2nd PC: Gigabyte GA-P31-DS3L with custom BIOS, Core2 Duo E8600@4,0GHz, 2xKingston 2GB/1066MHz/CL5
    3rd PC: Abit BX133-Raid, Tualatin 1300@1733/133/1,65V, 2x256MB. WEB: http://rayer.g6.cz

  5. #205

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Inak ake mate skusenosti s pouzivanim nadrozmernych SDRam modulov v doskach z generacie okolo roku 2000? Vyrobcovia udavaju pevnu kapacitu 512mb na jeden slot (respektive 256mb na jeden bay - jedna strana slotu).

    Priemerna doska z tejto ery ma 3 dimm sloty (standardne jeden nenamontovali lebo napajanie by to pri plnom nalozeni pamatami nezvladalo, alebo proste nebolo miesto). Chipset ako taky mi teda utiahne 2 GB ram, doska ale fyzicky umoznuje len 1,5. Co by sa stalo ak by som tam dal 1gb ramku? Viem zohnat ale len kingstony a ich taktovatelnost je naprosto nulova.

    Dalsia vec - taktovanie mam dokoncene. Tzn pri chladeni ake som namontoval a pri vlastnostiach jak cipsetu tak procesoru som si nasiel bezpecnu a stabilnu frekvenciu.

    Uz dlhsiu dobu sa zaoberam aj ladenim OS - holt som len windowsak - ale aj vsetkeho ostatneho hardware. Cielom tohoto tuningu je co najviac odlahcit procesoru a zaroven ziskat maximalnu kompatibilitu s ovladacmi od roku 1990 MS-Dos pocinaje az do Win Vista 32bit. (3 OS, MSdos, Win98SE, Vista)

    Napriklad vyber diskoveho radica je podmieneny dvoma vecami - mam scanner na filmy Canon ktory pracuje cez SCSI rozhranie, tak som vybral SCSI radic ktory v sebe obsahuje jak nove LVD rozhranie (az 160mb/s) tak stare Ultrawide (40mb a ine konektory) na dvoch roznych kanaloch. Radic diskov pritom pracuje aj bez akychkolvek ovladacov na vsetkych mnou pouzivanych OS. Sietovka Intel funguje velmi podobne, TV tuner Pinnacle tiez, plus este som si zohnal USB2/firewire400 radic, pretoze onboard mam len usb 1.1.

    Najviac problemov mi sposobuje prave zvukova karta. Sice sa mi ju nasilne podarilo rozchodit na vsetkych platformach, avsak vo Viste ide len stereo. Najlepsie ide na win98 kde su dostupne vsetky jej funkcie, avsak po jej nainstalovani som si vsimol vcelku dost vyssie zatazenie na ram.

    Hladam nejaku alternativnu zvukovu kartu ktora by fungovala aj v Dose aj vo viste naplno, ale zatial bolo moje hladanie marne. Jednu lacnu s cipom CMI mam doma, ale niesom s jej fungovanim vobec spokojny - zlyhavala za hlasnych pazvukov, nicmenej som ju len namatkou skusal este za doby kym som mal vadnu realtek sietovku - to by vysvetlovalo cast problemov.

    Dalsia vec je ta ze hladam konfiguracie ktore by odlahcili CPU a preniesli co najviac zataze na ostatne komponenty. Preto napriklad chcem dokupit viac SCSi diskov aby som mohol vypnut aspon jeden PATA kanal.
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  6. #206
    Senior Member Avatar uživatele DOC_ZENITH
    Založen
    25.05.2005
    Bydliště
    Praha 14 hloubětín.
    Příspěvky
    1 296
    Vliv
    253

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    1gb sdram jsem v životě neviděl. Možná serverové ECC moduly, ale jinak ani náhodou. Z běžných chipsetů je to takto:

    Via chipsety: Max 2gb, obvykle 1,5 kvůli třem slotům. Max 512mb na slot, a když osadíš 3 sloty modli se aby to bylo stable byť jen na 100mhz. Pokud máš Intela 815 tak 512mb celkem. Klidně v jednom slotu. Pokud BX/ZX tak 1gb celkem max 256mb v jednom slotu a pouze oboustranný moduly. Pokud SIS (nepamatuji si přesně název, ale má 2x SDR a 2x DDR) tak 1gb, 2x512. Pak jsou tu ještě Intel 820/840 který daj 2gb ale to jsou RDram a o tom tu asi řeč není.

    Ke zvukovce - taková zvukovka není a jsi šťastný člověk že to to jde tak jak to jde.
    The best Unreal Tournament maniac.

  7. #207

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    zaplnene mam vsetky tri sloty maximalnou kapacitou a funguje to na 154mhz maximalne. o jeden MHz viac a pomocou kombinacie Oblivionu a dvoch prehravacov videa viem navodit chyby u ktorych vidno na ciernom Xvide farebne body - artefakty. Pricina je ohromna spotreba pamate, sprievodny jav je pokles voltaze. S podobnym problemom som sa stretol aj u grafik a oc ram.

    Problem je lokalizovany na strednom Dimm slote. s horeuvedenou diagnostikou a prazdnym strednym slotom (a nastavenim v biose ktore vyplo napajanie vsetkych prazdnych slotov - dimm i pci) sa problem nevyskytuje ani na vyssej frekvencii. Pokial je ten slot hociakym stylom napajany tak sa problem prejavy (ci je plny, alebo prazdny ale napajany vid bios). Vyssie teploty prostredia ten problem zvyraznuju.

    Ako opravu by som videl vymenu kondenzatorov na celej doske - netrufnem si na to, iba ak by som zohnal rovnaku dosku a nechal upravu urobit na nej niekym inym. Druha moznost je zohnat PQI SDRamky ktore maju osadene cipy s low spotrebou (pqi vyrabala dva varianty. ja mam pravdepodobne tie starsie cipy ktore maju vyssiu spotrebu).

    Jediny dovod preco vlastne doteraz ta doska neodisla je ten ze pri navrhu chladenia som automaticky dal chladenie na vsetky mosfety aj clock generatory a zariadil prudenie vzduchu nielen nad chladicom CPU ale aj okolo neho. Teploty nad 40-50 stupnov by tie kondiky nafukovali.

    SDRam 1gb som videl, dokonca na vlastne oci aj non-ecc. Kingston only, max frekvencia okolo 137mhz pri CL3 - len tolko co papierovo dovolil modul. Mozno ak by som niekde zohnal moduly Kingmax 512 ktore maju frekvenciu udavanu na 150 dokonca aj na 166mhz... tak by limit dany ramkou ustal. bohuzial uzky profil...

    RD ramy... vzdy som tuzil po doske Asus TUSL, uz len pre tu srandu, ale tak bohaty som v tej dobe nebol, a teraz sa nedaju zohnat ani dosky a RDramky uz vobec.

    ad zvukovka: skoda... uvidim co vytrieskam este z tej lacnej CMIcky... obecne som s nimi mal menej problemov nez s Creativkami, ale to bolo na inych strojoch a pri mensich narokoch. Alternativna moznost je onboardka, ale to je naozaj velmi velmi zla moznost. (AC97 - stereo a sw kodek)
    Naposledy upravil Mir; 07.09.2009 v 12:08.
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  8. #208

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    No ale k cemu je takovej SDRAM modul dobrej? Kdyz je to limitovany chipsetem jak rika DOC_ZENITH. BXovy desky mely typicky 3 nekdy i 4 sloty takze 768-1024MB RAM, na tu dobu nevidana kapacita

    Gigabyte GA-P67-DS3-B3, Core i7-2600K@4,5GHz, 2xKingston 2GB/1866MHz/CL11, Leadtek 7900GT-256MB DDR3 + Accelero S1, SB-Audigy + YMF724 + DreamBlaster combo, tuner FlyDVB duo, SSD Samsung 840 Pro 128GB + WD1003FBYX RE4 1TB, Seasonic S12II-430, 21" NEC 2190UXp, DVD-RW NEC 4550A->4551A mod, CD-RW Teac 524E, ZIP100, FDD, Canon PowerShot A70, A95+hacked firmware, EOS 350D+CHDK, Pentax K-30, Galaxy S3+CM13, HP ipaq 214, HP 200LX.
    2nd PC: Gigabyte GA-P31-DS3L with custom BIOS, Core2 Duo E8600@4,0GHz, 2xKingston 2GB/1066MHz/CL5
    3rd PC: Abit BX133-Raid, Tualatin 1300@1733/133/1,65V, 2x256MB. WEB: http://rayer.g6.cz

  9. #209
    Senior Member Avatar uživatele DOC_ZENITH
    Založen
    25.05.2005
    Bydliště
    Praha 14 hloubětín.
    Příspěvky
    1 296
    Vliv
    253

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Tak mě napadá že ta SDrama může bejt do něčeho jiného než je PC. Dáváte si snad někdo do PC XDR paměti ? , tyhle nový generace RDramů jsou do serverovejch strojů s IBM CPU. To samé ale ze starší doby bude podle mě podvozek pro ty obrovské SDramy. Co takhle ňáká Powermac G4? hmmm ?

    Jinak já jsem měl tu čest s Asusáckou deskou s I820 a rimkama pro P3 byl to taky první chipset s AGP4x. A ta deska měla výhodu že se skvěle taktovala a FSB až k 200 nebyl problém. Ale pak jsem si sehnal vše potřebné, a když jsem to po půl roce sestavil tak deska KO. Nevim proč, fyzicky se jí nic nestalo, ale už nefungovala, tak jsem jí vyhodil a paměti dal do jednoho 3ghz Northwooda na kterýho jsem měl I850 desku.

    Onboardovka = v dosu se s tim rozluč, v dnešní době i na win95/98, a v linuxu tak 50/50, dobrou chuť. + Obvykle hrajou špatne + nemožnost jakéhokoliv ekvalizéru v driverech, to aspoň ty SB 128 maj táhla na basy a výšky.
    The best Unreal Tournament maniac.

  10. #210

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    to rayer:
    to je fakt. na tú dobu. VH6tku som si oblúbil aj prave preto ze čipset samotný umožňuje priemerne dvojnásobnú kapacitu. Dnes to na tom stroji hodnotím výrazne pozitívne, pretože kapacita Ram je na výkone toho velmi cítiť.

    úplne poslednú vec ktorú na tom chcem upraviť je pridať SSD disky kvôli rýchlejším transferom dát - predbežné výpočty mi ukázali že práca s klasickým diskom môže uberať určitým aplikáciám cca 10-15 percent výkonu (aneb urobím všetko pre to aby tualatin bežal naplno bez zdržaní), ale na to som si už založil topic inde .

    cielová hranica ram je v mojom prípade niekde u 3gb čo je štandardne strop u 32 bitových windowsov (a teda strop aj k 32 bitovému procesoru vzhladom k platforme, iba ak by som tam dal jeden speci Windows 2000 ktorý PAE podporuje trochu lepsie - teraz neviem ako velmi). tak ci tak so súčastnou kapacitou RAM som vcelku spokojný len ešte zvažujem možnosti väčšej pamäte.

    Mám aj dvojprocesorovú dosku VP6 ktorá utiahne aj 2gb avšak do nej dám len jadrá coppermine... Celkový výkon VP6 má vyšší potenciál než môj súčastný stroj, ale copperminové primárne jadro na primárnom threade obmedzuje výkon stroja viac než keď mám uniprocesorový stroj s Tualatinom.

    to doc zenith:
    onboardovka mala aj dosové ovládače. ale viem aj tolko že to dá strašne zlý zvuk. kedysi som ju používal a potom som radšej upgradoval. tá druhá zvukovka čo mám je nejaká cmedia 87XX ale neviem presne variant. bola predávaná ako lowcost, ale na pohlad vyzerá trochu solídnejšie ako úplné lowko...

    ad SDRAMy a VC-RAMy:
    Tesne pred koncom životného cyklu SDR štandardu nejaká firma - NEC - vypustila štandard ktorému sa hovorilo VC-Ram - Virtual Channeling. Tento štandard a všetky jeho špecifikácie boli k dispozícii bezplatne. Aplikovanie tejto technologie sa používalo len na SDRamkách a na radičoch vo Via chipsetoch a u NON-INTEL chipsetoch. DIMM modul takejto ramky som v živote nevidel na vlastné oči, len som zachytil informácie o tom že sa táto technologia používa do niektorých DIMM a do niektorých čipsetov.

    S istotou viem že môj chipset by mal byť schopný VC-RAMy zvládnuť, ale pretože VC-Ramy neboli fyzicky od SD-Ramiek odlišné a je takmer isté že boli spätne kompatibilné tak je možné že mnoho výrobcov túto technologiu ani neuvádzalo...

    v praxi to fungovalo tak že došlo k vytvoreniu 16tich virtuálnych kanálov do ram a z ram.

    každopádne VC-Ramy sú takmer mýtus než reálny hardware. Na Wikipedii som nejaké info o tom našiel.
    Naposledy upravil Mir; 07.09.2009 v 15:56.
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  11. #211

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Zvukovky s Cmedia cipsetama sou taky hrozny sumitka, kdyz tam mas ten ISA slot, tak tam soupni SB AWE 64 gold nebo aspon nakou plne vybavenou ESS1868 (s wavetable) a nebo pro fajnsmekry Gravis Ultrasound Po letech jsem konecne jeden exemplar plne delky ISA sehnal
    Ja mel svyho casu kombo ESS1868+WT+3D a SB Live! (jedna pro DOSovy hry a druha pro wokeni, a vedle kompu prepinac vystupu.

    Gigabyte GA-P67-DS3-B3, Core i7-2600K@4,5GHz, 2xKingston 2GB/1866MHz/CL11, Leadtek 7900GT-256MB DDR3 + Accelero S1, SB-Audigy + YMF724 + DreamBlaster combo, tuner FlyDVB duo, SSD Samsung 840 Pro 128GB + WD1003FBYX RE4 1TB, Seasonic S12II-430, 21" NEC 2190UXp, DVD-RW NEC 4550A->4551A mod, CD-RW Teac 524E, ZIP100, FDD, Canon PowerShot A70, A95+hacked firmware, EOS 350D+CHDK, Pentax K-30, Galaxy S3+CM13, HP ipaq 214, HP 200LX.
    2nd PC: Gigabyte GA-P31-DS3L with custom BIOS, Core2 Duo E8600@4,0GHz, 2xKingston 2GB/1066MHz/CL5
    3rd PC: Abit BX133-Raid, Tualatin 1300@1733/133/1,65V, 2x256MB. WEB: http://rayer.g6.cz

  12. #212
    Senior Member Avatar uživatele DOC_ZENITH
    Založen
    25.05.2005
    Bydliště
    Praha 14 hloubětín.
    Příspěvky
    1 296
    Vliv
    253

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    No získal jsem Gravis ultrasound III PNP ( + je v něm 4mb paměti pro midi ) a je to děs běs. Za prvé nefunguje pokud deska nemá pvp bios ( z mých 486 ho má jen jedna a i ty co maj PCI sloty pnp v ise nemaj. ) Takže jsem ho narval do Cyrixu M2 233 @ 300mhz a alladin IV chipsetem a problémy jeden za druhym. Ta zvukovka chce 3 !!!! IRQ Jedno na midi, jedno nma gravis a jedno na emulaci SB. Nastavit to tak aby nikde v ysystému nebyl konflikt a neškubal se zvuk atd, a zároveň fungovala ta SB emulace, to byl proces na celej den a stejně se mi nikdy nepodařilo v tom systému rozcxhodit pak síťovku (jakoukoliv) aby chodila společně s tou zvukovkou. Gravise opravdu ne. Pak jsem tam kopnul SB 16 pnp a zvuk skoro stejnej a nula problémů.
    The best Unreal Tournament maniac.

  13. #213

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    vcera som skusil tu C-mediu na viste. Vista nasla na cdcku nespravny ovladac, ale ani po rucnej preinstalacii tych spravnych ovladacov som z toho nedostal viac ako stereo. Najvtipnejsie dopadol audio test - vo windowsackom control paneli boli viditelne 4 repraky (pac mam zostavu 4.1) a pri teste sice na monitore zazvucali vsetky uplne krasne, az na ten fakt ze zvuk vychadzal len z front speakrov.

    u win98 som to skusat ani nemohol - prosty dovod - ak vymontujem blaster a skusim ho nabootovat tak dostanem blue screen. system je tak zavisly na ovladacoch zvukovky ze bez blasteru nevie ani fungovat...

    ale...

    mam doma dva kusky SoundBlaster Live. Jeden je oznaceny ako SB0100, druhy je SB0220. Oba maju na sebe cip Emu10k-1, ale v mierne odlisnych variantach. rozdiely na karte su ale uz znatelnejsie. prvy ma na sebe este celkom peknu radu konektorov ktore patrili k dcerskej karte ktoru ale nemam a tiez ma analogcd vstup. druhy ma na sebe len spdif cd vstup a konektory na dcerske karty tam niesu.

    z toho prveho dostanem v pohode surround. z toho druheho som mal zase len stereo nehladiac na to co a ako som vo windowse nastavil. ()

    rovnako som vyskusal pred casom aj bratovu Audigy1. technicky je to karta velmi pribuzna. len nefunguje v dose a to tak ze vobec. jej windowsove ovladace ale pouzivam s mojim soundblaster. okrem faktu ze su to 32bitove WDM ovladace maju aj kopu velmi peknych featur... (v podsate hardwarovy ekvalizer a tonu efektov). prave vcera pocas tych testov sa mi konecne podarilo najst sposob ako naraz sfunkcnit tieto efekty so zvukom ktory je viac nez 2 kanalovy.

    zbytok pokecu ale asi hodim uz do sekcie zvuk.

    Edit: VCM-SDRAM
    tak kontaktoval som support PQIčka a potvrdili mi že moje ramky naozaj podporujú štandard VCM. Vcelku ma to prekvapilo, lebo nikde v datasheetoch som o tom nič nečítal. Minimálne to vysvetluje prečo ich priepustnosť reálne meraná everestom sa pohybuje na úrovni 98 percent oproti teoretickej priepustnosti.

    VCMky som ešte videl na fotke aj so značkou Apacer.

    zdá sa teda že tie ramky sú vcelku bežné, ale pretože sa info o tom štandarde velmi nerozšírilo tak ho skoro nikto neuvádzal. Je celkom zaujímavé vedieť že s Via čipsetom takto mám takto nejaký ten výkon navyše oproti intelu...
    Naposledy upravil Mir; 08.09.2009 v 14:38. Důvod: edit
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  14. #214

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    >DOC_ZENITH
    S novejsi PnP verzi nemam zkusenosti (tam uz byl myslim jiny cip od AMD? nebo nekoho jinyho). Ta moje plachta ma sadu jumperu, ty sem nechal tak jak byly nastaveny, dal sem ji do jedne 486tky, nainstaloval drivery a vali to. Pokud vim na MIDI se IRQ nepouziva. To se SB emulace na GUSovi nefunguje na 100% se obecne vi, fajnsmekri mivali v PC GUSe a SB. Ja mam v ty 486 taky este SB16, samozrejme je potreba spravne najumperovat aby nekolidovaly. Kdyz si pak clovek pusti naky demicka, co meli hudbu kodovanou na GUSovi, tak je to docela rozdil (a nektery mely zvuj GUS only). Ale tak zalezi na co to clovek chce, na hrani her asi spis SB.

    >Mir
    Audigy 1 a 2 este jsou rozchodit v DOSu. Existuje novejsi verze SB emu ovladacu.
    Staci se podivat tady dole:
    http://www.freewebtown.com/mpxplay/

    Gigabyte GA-P67-DS3-B3, Core i7-2600K@4,5GHz, 2xKingston 2GB/1866MHz/CL11, Leadtek 7900GT-256MB DDR3 + Accelero S1, SB-Audigy + YMF724 + DreamBlaster combo, tuner FlyDVB duo, SSD Samsung 840 Pro 128GB + WD1003FBYX RE4 1TB, Seasonic S12II-430, 21" NEC 2190UXp, DVD-RW NEC 4550A->4551A mod, CD-RW Teac 524E, ZIP100, FDD, Canon PowerShot A70, A95+hacked firmware, EOS 350D+CHDK, Pentax K-30, Galaxy S3+CM13, HP ipaq 214, HP 200LX.
    2nd PC: Gigabyte GA-P31-DS3L with custom BIOS, Core2 Duo E8600@4,0GHz, 2xKingston 2GB/1066MHz/CL5
    3rd PC: Abit BX133-Raid, Tualatin 1300@1733/133/1,65V, 2x256MB. WEB: http://rayer.g6.cz

  15. #215

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    je nejaký zásadný rozdiel medzi Audigy1 a SBlive 5.1 ak vidím že bežia na tom istom ovládači?

    vyskúšam to, som zvedavý. len neviem kam namontujem gameport
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  16. #216

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Myslim ze zasadni rozdil ne, kvalitou zvuku dost podobny. Audigy asi bude mit novejsi verzi EAX a pod.

    Gigabyte GA-P67-DS3-B3, Core i7-2600K@4,5GHz, 2xKingston 2GB/1866MHz/CL11, Leadtek 7900GT-256MB DDR3 + Accelero S1, SB-Audigy + YMF724 + DreamBlaster combo, tuner FlyDVB duo, SSD Samsung 840 Pro 128GB + WD1003FBYX RE4 1TB, Seasonic S12II-430, 21" NEC 2190UXp, DVD-RW NEC 4550A->4551A mod, CD-RW Teac 524E, ZIP100, FDD, Canon PowerShot A70, A95+hacked firmware, EOS 350D+CHDK, Pentax K-30, Galaxy S3+CM13, HP ipaq 214, HP 200LX.
    2nd PC: Gigabyte GA-P31-DS3L with custom BIOS, Core2 Duo E8600@4,0GHz, 2xKingston 2GB/1066MHz/CL5
    3rd PC: Abit BX133-Raid, Tualatin 1300@1733/133/1,65V, 2x256MB. WEB: http://rayer.g6.cz

  17. #217
    Senior Member Avatar uživatele DOC_ZENITH
    Založen
    25.05.2005
    Bydliště
    Praha 14 hloubětín.
    Příspěvky
    1 296
    Vliv
    253

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Jj, je tam AMD AM78C201KC. Prostě jsem s ní nepochodil, až někdy bůch dá, zkusim ještě na jedný K133 desce pro socket A co má ještě ISA slot. Problém je že tahle žádný jupery nemá a spolehá se na to aby prostředky přiřadil PnP bios, ale když to ten udělá špatně, tak je průser a jediný co to dovede předělat je ten dosovskej driver co si člověk může hodit do autoexecu. Kupodivu emulace SB když fungovala hrála vcelku dobře. Smutnou stránkjou týhle karty je, že je nekompatibilní s prvnim gravisem, takže hry co uměj nativně gravis musej jet sejně pod SB emulací.

    Ale díky tomu bugujícímu pnp to na NT5.x asi nerozjedu.
    Naposledy upravil DOC_ZENITH; 09.09.2009 v 12:14.
    The best Unreal Tournament maniac.

  18. #218

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Citace Původně odeslal DOC_ZENITH Zobrazit příspěvek
    Smutnou stránkjou týhle karty je, že je nekompatibilní s prvnim gravisem, takže hry co uměj nativně gravis musej jet sejně pod SB emulací.
    Aha tak to je dost na pytel...

    Gigabyte GA-P67-DS3-B3, Core i7-2600K@4,5GHz, 2xKingston 2GB/1866MHz/CL11, Leadtek 7900GT-256MB DDR3 + Accelero S1, SB-Audigy + YMF724 + DreamBlaster combo, tuner FlyDVB duo, SSD Samsung 840 Pro 128GB + WD1003FBYX RE4 1TB, Seasonic S12II-430, 21" NEC 2190UXp, DVD-RW NEC 4550A->4551A mod, CD-RW Teac 524E, ZIP100, FDD, Canon PowerShot A70, A95+hacked firmware, EOS 350D+CHDK, Pentax K-30, Galaxy S3+CM13, HP ipaq 214, HP 200LX.
    2nd PC: Gigabyte GA-P31-DS3L with custom BIOS, Core2 Duo E8600@4,0GHz, 2xKingston 2GB/1066MHz/CL5
    3rd PC: Abit BX133-Raid, Tualatin 1300@1733/133/1,65V, 2x256MB. WEB: http://rayer.g6.cz

  19. #219

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Lidi, potřeboval bych jestli někdo náhodou z vás nemá popisy zapojení PIII, co měl Paolocz na webu, který zrovna nefunguje

  20. #220

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    mozna ti pomuze

    www.archive.org

    resp napr.

    http://web.archive.org/web/200504192...u-voltage.html
    nebo
    http://web.archive.org/web/200504151...z/www/PaoloCZ/

    Edit: chvili trva nez se to nacte, takze trpelivost
    Naposledy upravil jimmy; 21.12.2009 v 18:14.

    Historie: C2Q Q6600 @3.2GHz (8x400) || MB: GB X48-DS5 rev 1.1 F8H || COOL: Thermalright Ultra 120 eXtreme || MEM: 4x 2GB Corsair Dominator PC2-8500C5@1066MHz
    Soucasnost: Ci7 3770 @default || MB: GB GA-Z77X-UD4H rev 1 F2 || COOL: Gelid Tranquillo rev2 || MEM: 2x 8GB Kingston HyperX DDR3 1600MHz CL10 XMP
    VGA: Sapphire HD5870 VaporX / 1GB || HDD: 2x SSD Corsair M64 + 2x Velociraptor 74GB + WD 2TB Green || Sound: Realtek Azalia || Case: TT Eureka || PSU: Corsair HX620W

  21. #221

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    malá rada pro ty, co budou drátovat Tualatina.
    Za žádnou cenu nepoužívejte nasilí a buďte opatrný. Při odstraňování pinů musí po nich zůstat cinová ploška
    Mě se bohužel podařilo plošku odstranit a nelze s ní propojit jiné piny

    achjo, jeden tuleň v háji...naštěstí mám nahradního 1,13. Budu muset počkat na nějakej bazar či další Holice číhat

    EDIT: No aspoň jsem za dnešek rozjel komp s bx133 a vooodoočkem. Bohužel druhá bx133 se ráčila poroučet do křemíkového nebe. Nejdříve jsem podezříval špatnej bios a chtěl jsem to řešit hotflashem...bohužel zprovozněná deska najela i s biosem z té druhé, takže problém je jak jsem se obával hardwarový. Deska nepípá, nemám POST kartu a jenom větráčky se točí. Se svým multimetrem bohužel o vadnosti některých součástek taky nevyčtu
    Naposledy upravil Adolfik; 21.12.2009 v 23:19.

  22. #222
    Moderátor Avatar uživatele Over
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha
    Věk
    51
    Příspěvky
    2 396
    Vliv
    297

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Citace Původně odeslal Adolfik Zobrazit příspěvek
    Mě se bohužel podařilo plošku odstranit a nelze s ní propojit jiné piny
    co zkusit kvalitní elektrovodivej lak?



    # Core i7 2600K # Noctua NH-D14 SE2011# ASUS P8Z68-V Pro # Kingston 8GB DDR3 1600CL9 LoVo # EVGA GTX670 FTW Sig2 # X-Fi Titanium (+LM4562) # SSD Intel X25-E 32GB # SSD Intel 320 Series 160GB
    #WD1001FALS+SILENTMAXX # Optirac AD-7200S # Enermax MODU87+ 800W # Chieftec Dragon BIG # fan control Sunbeam Rheobus # Logitech G15NEW + G5 # EIZO S2031W-E # Sennheiser HD555 (595mod) #

  23. #223
    Senior Member Avatar uživatele -=HaDeS=-
    Založen
    13.11.2002
    Bydliště
    Bratislava
    Věk
    44
    Příspěvky
    708
    Vliv
    277

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    ja som na Tulenovi "vykvidlal" pin pentelkou - ploska zostala snad panensky nedotknuta. Ale ako pise Over, skus ten lak.
    1)Damned CPU: 3930k@4.8Ghz HT ON; MoBo: Asus Rampage 4 Gene ; RAM: 16GB ; HDDs: Samsung PRO 256GB, VelociRaptor 300GB, WDC WD15EADS 1.5TB ; Graphic adapter: Asus GTX 580; Asus HD 5850
    2)Mobile Dell XPS 1730 CPU: T8300 ; RAM: 4GB ; HDDs: 2x 160GB Graphic adapter: 8800 GTX SLI

    Slave 1: i7 920@3.9GHz Slave 2: i7 920@3.7GHz, Slave 3: AMD 1055T@4GHz Slave 4: AMD 1055T@3.9GHz Slave 5: i7 930@3.9GHz Slave 6: i7 930@3.9HGz Slave 7: i7 920@3.8HGz

  24. #224
    Senior Member Avatar uživatele Gestler
    Založen
    01.05.2008
    Bydliště
    Praha 4(pankrác)
    Věk
    40
    Příspěvky
    1 129
    Vliv
    216

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Ahoj, po delší době mám čas na nějaký bastlení doma. Jelikož už jako 15ti letý školák jsem snil o Pentiu III Tualatinovy, nastal čas si něco pořídit. Pozdě ale přece, přes masivní kampaň kterou jsem rozjel všude možně se mi podařilo sehnat pouze 5kusú Celeronú s jádrem Tualatin. Ještě horší je situace se základními deskami, momentálně funguji na MSI 694T - PRO za kterou děkuji Tomasovi. Deska je postavena na VIA chipsetu, není to ideální...další problém je bios který mi nenabízí příliš velkou možnost vlotage managementu.

    To je dúvod proč chci ještě napsat o těhle muzejních věcech. Je až neuvěřitelné, kolik na člověka vyskočí odkazú když do googlu zadáte "tualatin"

    Kdyby čistě náhodou, někdy, někoho napadlo to samé co mě - že si postaví starý herní sen jelikož hrát Unreal Tournament na GTX680 není uplně ono, je zde něco málo praktických postřehú a pomúcek.

    Jak jsem řekl, mám ne příliš vhodnou desku, možnosti taktování jsou omezené - deska nemá volitelnou děličku a rozsah napětí spočívá v možnosti přičtení ofset 0,1V po krocích 0,025V což je celkem k prdu pokud chcete pořádný OC. Takže nastupuje mini šroubováček, pájka, cín, kalafuna a zhruba 30min práce jako za starých časú ve škole. Po 5ti minutách googlení mám všechny informace které potřebuji k modifikaci procesoru na 133MHz default FSB, pro modifikaci defaultní voltáže...obrázky přikládám pod textem, kdyby to třeba někdy někoho popadlo jako poslední týdny mne.

    Marked.jpg
    pinoutt2gh8.gif

    Na první obrázku je lokace pinú, které stačí odstranit a CPU se defaultně bude hlásit ke 133MHz FSB, na druhém obrázku je pinout a jednoduchý návod jak zadrátovat voltáž na 1,65V což je předpoklad bezproblémového startu při FSB 133Mhz. Osobně jsem proletoval piny na patici základní desky z odvrácené strany. Přesně takto - http://imageshack.us/photo/my-images/373/tvm3yo4.jpg/ pro 1000Mhz celeron Tualatin to znamenalo 1333Mhz a sběrnici 133Mhz se startovním napětím 1,65V a dobrým výchozím postavením děličky. Ovšem mně zajímalo spíše brutální OC nežli jen dobré OC a tak jsem stejně upravil 1300Mhz Tualatin. A tady nastal menší problém, který neumím vysvětlit ale umím ho vyřešit. I přes zadrátování desky, se 1300MHZ Tualatinovi nějak podařilo desku přesvědčit aby mu pouštěla jen defaultních 1,5V na kterých sice hrdinsky postnul (1734Mhz) ovšem stabilní nebyl ani z daleka. Takže jsem zkusmo projil ještě VID1 s VID2 a to už se třináctistovka hlásila na 1,625V default a po zvýšení voltáže biosem na 1,712V real se jeví rock stable na 1734Mhz se sběrnicí 133Mhz...moje snúška pamětí(každý pes jiná ves) naštěstí funguje korektně na 133Mhz CL2 konkrétně 2-2-2-5 CR1.

    Později přidám pár vlastních fotek, třeba se nad tím někdo pousměje. Unreal Tournament běží parádně, CPU příliš netopí...ovšem v koutě leží čtrnástistovka a ta čeká na pořádný prkno a je pro ni připraveno vodní chlazení. Dovlolím si ještě využít toto vlákno k prosbě o prohledání vaší púdy, sklepa nebo chaty...prostě místa kam jste třeba odložili starý HW který již nemá využití - pokud se vám tam válí něco, co bylo tak dobré, že jste to tehdá nechtěli vyhodit, konrétně něco z jmenovaných věcí, neváhejte mne kontaktovat, některé věci rád odkoupím.
    INTEL Core I7 2600K D2 @5Ghz HTon , Asus Maximus V Extreme Z77,4x4GB Kingston Predator 2400Mhz,MSI LIGHTNING 680GTX 1400/7100,24"Benq PVA 16:9
    2xSamsung SpinPoint F1 HD322HJ Sata II RAID 0 + Intel X25 SSD,WD my BOOK 1TB,700W Delta Electronics/HP,Hama - URAGE.
    Chlazení : Čerpadlo: Laing 18W + XSPC TOP Radiatory: MORA2 + 9x120mm fan , XSPC RX480 + 4x120mm fan Bloky : CPU - CAWEDOG ZOUY 2.0 NB,SB+MOS EKuniversal
    HARD CORE HW SERVIS - SERVIS S POUŽITÍM PROFESIONÁLNÍ TECHNIKY V OBLASTI : REBALLINGU, REFLOW, DIAGNOSTIKY - kompletní opravy poškozeného PC HW, které vám nikde jinde nenabídnou

  25. #225
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: Ako rozchodit Tualatin na starsich doskach

    Moc pěkná práce pane, gratulace! Tak schválně postni výsledky na hwbot
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. FAQ DvD to DivX
    Založil AjsTi v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 186
    Poslední příspěvek: 04.01.2010, 21:56
  2. FAQ: Mechaniky a média (2.9.2007)
    Založil peta303 v sekci fóra Optické, přenosné a jiné disk(et)y
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 25.08.2007, 03:08

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •