Výsledky 1 až 7 z 7

Téma: Plynový kotel do bytu

  1. #1
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Plynový kotel do bytu

    Hledám nejaké vhodné vytápení a ohrev vody pro jeden stredne velký byt.

    Ohledne topení, tam myslím z hlediska výkonu celkem není co zkazit, takze mám specifické pozadavky na teplou vodu: Melo by to mít nejméne 25 kW (radsi 30) a malý zásobník, nejlépe 10 l, 20 beru taky; melo by to fungovat v podstate jako prútokác s urcitou malou zásobou vody na vyrovnávání odberových spicek. A melo by to viset na zdi.

    U tech 2 snad nejvetsích a nejznámnejsích - Vaillant a Junkers - jsem zatim nenasel nic v tomhle smyslu. Tak nejblíz tomu by byl jeden kotel od Junkerse, se kterým jsem mel moznost se blíz obeznámit, ale ten má predevsím moc veliký zásobník - 40 l a mensí nemaj. A pak má taky az prílis spartánsky vybavený displej: Jenom jeden 2-místný segmentový ledkový + pár kontrolek. Ukáze, na kolik °C si clovek nastavuje teplou vodu, kdyz nastavení mení, ale její okamzitou skutecnou teplotu neukáze. A u topení naopak, ukáze telpotu vody, ale kdyz se mení nastavení, tak neukáze, na kolik se to mení - je jen knoflík s císlicovou stupnicí, ke které je v návodu prepocítávací tabulka na teplotu, která ovsem velmi hrube nesouhlasí s tim, co nakenec ukáze dislpej, kdyz se teplota ustálí.

    Objevil jsem jeste neco dalsích znacek na ceském trhu, povetsinou z Itálie (BAXI, ENBRA...), které by tu a tam mým pozadavkúm vyhovovaly, ale krome prospektových údajú o nich nevím nic. Hlavne, jak jsou spolehlivé, jestli lze ocekávat, ze to nejsou nejaké jepicí znacky s nejistotou dlouhodobého zajistení servisu, s nekvalitním servisem a treba i chronicky poruchové ci jinak zatízené slabinami, jez clovek pozná az za provozu.

    Kdyz jsem se o tyhle veci zajímal tak pred 20 - 25 lety, pak ovsem ten projekt musel ulozit k ledu a ted je zas aktuální, nasel jsem - pokud si vzpomínám - resení ze 3 kusú: topení, prútokác a zásobník od rúzných výrobcú, které se daly kombinovat. Dnes je ovsem situace na trhu skoro úplne jiná nez tehdy. Kdyby se ale naslo, i dnes bych takové resení bral. Mezi tím jednou, kdyz jsem sám uz nehledal, ale nekdo se me ptal, vzpomínám si, ze jsem neco takového nasel u Karmy, tam ale dnes nacházím jen prútokác 6 nebo 12 kW (to je tak na 1 - 2 umyvadla, popr. drez v kuchyni, ne na sprchování) a zásobník zádný.

    Takze moje otázka: Máte nekdo s temihle vecmi zkusenosti? Beru kazdý konstruktivne mínený tip, kazdý mi bude stát prinejmensím za úvahu (i kdyz ho pak mozná zavrhnu).
    Naposledy upravil Mikus; 25.02.2017 v 06:14.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  2. #2

    Standardní Re: Plynový kotel do bytu

    co zkusit nejakyho topenare.
    Me prijde ze chces neco co se standartne nedela. tzn, Prutokac s malym zasobnikem. Ja bych rekl ze to je bud prutokac a nebo zasobnik. Jelikos zasobnik je ohrivan neprimo tak je potreba mit ten zasobnik vetsi protoze to nestiha dohrivat vodu.
    i5 2500K @ 4ghz 1,18V ,GELID Solution Tranquillo,ASUS P6P67-M-PRO,Kingston HyperX Blu 8GB (2x4GB) DDR3 1600 XMP,GIGABYTE GTX 560 Ultra Durable OC 1GB

  3. #3
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Re: Plynový kotel do bytu

    Práve ze pri tomhle výkonu to stíhá.

    Klasické boilery, i elektrické, mívahjí nejakých 5 kW a zásobník az 200 l, aby to, co se treba tou elektrikou pres noc ohreje tím pomerne malým výkonem, vydrzelo pokud mozno celý den - a nebo taky ne, kdyz se treba celá rodina vrátí z cesty a vsichni se chtej vykoupat, pak se jste myje nádobí atd.

    Na komfortní rychlé osprchování, kdy se clovek pod sprchou nemusí tocit "5 minut", aby se nejakým cúrkem celý namocil a pak i spláchnul, je treba asi 30 - 35 kW, coz mají nejsilnejsí koupelnové prútokáce. Kdyz k tomu je malý zásobník tech 10 - 20 l, stací i 25 kW: Na plný proud vody ze sprchy to doplní zásobník, který tím, ze je malý se taky zas behem prestávky treba na mydlení zas naplno ohreje a je na spláchnutí k dispozici; zrovna tak treba kdyz si nekdo dává strídavou, studenou a teplou sprchu (10 l se tímhle výkonem ohreje na sprchovací teplotu zhruba za 1/2 minuty). A kdyz se snad po delsim odberu nestihne naplno vyhrát, z nouze i tech 25 kW prímo stací, urcite líp nez 5 kW, co mely "karmy" od Mory, v 1970. a 80. letech standarde montované do koupelen, kde mj. stací ke sprse nekde pustit malý kohoutek a nastavení teploty na uz tak ubohou sprchu se tim totálne rozhodí.

    A treba s tim zmíneným kotlem od Junkerse, kdyz není velká spotreba, jsem doma sám nebo taky není doma nikdo, tak je mrhání energií undrzování teploty zásobníku byt jen treba na 40° a jeho sálánim vytápet koupelnu, tak ho vypnu. A kdyz si pak chci treba vycistit zuby, na coz potrebuju vcetne obsahu trubek k umyvadlu asi litr teplé vody, zapnu ho a on hned zacne ohrívat 40 litrú.

    Topenáre ap. se samo zeptám podle moznosti taky, ale tam je treba informace brát vzdycky s rezervou. Kdyz to není zrovna dobrý kámos, se kterým lze se na takové úrovni bavit, je vzdycky urcité riziko, ze bude radit ve smyslu, co zrovna chce prodat, nebo co delá standardne, protoze nic jiného neumí.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  4. #4

    Standardní Re: Plynový kotel do bytu

    me prijde zda na to nejdes zbytecne moc slozite. Já mám kondenzační kotel od Vailantu + 120l nadrz/boiler na teplou vodu. Mám nastaveno aby teplá voda měla 46-52 stupnu/bohuzel nejde nastavit rozsah/ a to od 6 00 - 22 30 a jsme 4 členná rodina kde děti se koupou ve vaně a dospělí se sprchují a platím měsíčně cca 390 Kč za plyn.
    i5 2500K @ 4ghz 1,18V ,GELID Solution Tranquillo,ASUS P6P67-M-PRO,Kingston HyperX Blu 8GB (2x4GB) DDR3 1600 XMP,GIGABYTE GTX 560 Ultra Durable OC 1GB

  5. #5
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Re: Plynový kotel do bytu

    Pro nekoho to mozná vidim moc slozite, nemám ovsem ve zvyku jen tak akceptovat nedomyslená nebo jinak odbytá resení, kdyz vim, ze jsou lepsí. Tím méne, kdyz bych tim jenom cementoval faktický duopol zavedených znacek, které ta lepsí resení neposkytují, kdyz je nabízejí jiní, méne známí. Ovsem zas by taky nebylo to pravé, kdybych se takhle obrátil na nekoho jiného, o kom nevím skoro nic, a nakonec by se mely ukázat významné nevýhody nekde jinde. Proto se ptám, jestli nekdo má s alternativami vlastní, "obchodne nezávislé" zkusenosti, at uz dobré ci spatné.

    Kdybych nekam prisel, kde to je, jak to más ty, nejspís bych se s tim smíril a nemenil to, dokud by to fungovalo. Kdyz se ale instaluje neco nove, nemely by se nasazovat zastaralé nebo jinak nedotazené metody. Staví se pak otazník nad smysl úspory kondenzacnim systémem, který je proti konvencním zarízením investice navíc (a k tomu se prospekty chlubí úsporou energie, která ovsem zas v rámci celku není zádný svet zachranující zázrak, nikdo tam ale od toho neodecte elektrickou energi - ani netto, nerku-li brutto, tj. vc. prípadných tepelných ztrát v elektrárne - kterou je pak treba na protlacení studených zplodin komínem ven), kdyz se zbytecne ztrácí energie nehospodárným zpúsobem ohrevu vody.

    Navíc ten zásobník taky zabírá místo a kdyz je koupelna malá, tak uz i tech 40 l je - v konkrétním prostoru - z tohodle hlediska na horní mezi únosnosti.
    Naposledy upravil Mikus; 28.02.2017 v 01:08.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  6. #6

    Standardní Re: Plynový kotel do bytu

    Ja mam postavenou novostavbu a kotel s bojlerem mam v samostatne kotelne takze mi na velikosti nezalezi. Jelikoš kotlem občas/max 5x za rok/ topím do nízkoteplotního podlahového topení tak mím kondenz. Co se týká vyzařování tepla tak proč to nevyužít v koupelně jako topení a mít o trochu stáhnutý teplotní okruh. Jinak vyzařování tepla mi taktéž vadí a jelikoš mám ješte 1500l akumulační nádrž/s originálním zateplením/ tak ta mi vyzáří daleko víc tepla než bojler. Nepřišel jsem jak tomu jednoduše a efektivně zabránit.
    i5 2500K @ 4ghz 1,18V ,GELID Solution Tranquillo,ASUS P6P67-M-PRO,Kingston HyperX Blu 8GB (2x4GB) DDR3 1600 XMP,GIGABYTE GTX 560 Ultra Durable OC 1GB

  7. #7
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    267

    Standardní Re: Plynový kotel do bytu

    Jo, to vyzarování samozrejme prispívá k výhrevu koupelny a pokud má radiátor v koupelne termostat (dnes snad povinný), tak ten se pak podle toho vyreguluje sám. To dává smysl ale jen v topné sezóne, v léte je to na nic.

    Jinak mi ale není zrejmá nutná souvislost nízkoteplotního podlahového topení a kondenzacního kotle. Tam jde prece o to, vyuzít tepla obsazeného ve spalinách tím, ze se ochladí, coz je jeden zdroj rezerv, a ochlazením zkondenzuje v nich obsazená vodní pára a tím vydá své skupenské teplo (rozdíl mezi spalným teplem a výhrevností, která je to první snízené o skupenské teplo vodní páry obsazené ve spalinách paliv nejak obsahujících vodík), coz se jako úspora pricítá k prvnímu; obojí se vyuzije k ohrevu cehokoli, co kotel vyhrívá, at uz uzitková voda nebo voda v topném okruhu, bez ohledu na to, na jakou teplotu se ohrívá, proste to vstupuje v cinnost vzdycky, kdyz horí plamen. (Cást téhle energie se ovsem ztratí tím, ze chladné spaliny takhle nemají zarucený samovolný výstup komínem a musí je vytlacovat ventilátor, který na to zere elektrickou energii. V návodu ke staré prútokové More jsem taky nasel, ze z tohodle dúvodu je zakázané na spalinové potrubí montovat jakákoliv zarízení na prídavné vyuzití tepla a tím schlazování spalin; sofistikovaná zarízení, jez by to osetrila ventilátorem ovsem tenkrát - aspon u nás - k mání nebyla, slo spís jen o nejaká zebra nebo takové ty deravé "burty", jaké bylo leckdy videt na rourách od kamen.)
    Naposledy upravil Mikus; 01.03.2017 v 06:03.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Sklenený kabel do bytu
    Založil Mikus v sekci fóra Zabezpečení dat a komunikace
    Odpovědí: 21
    Poslední příspěvek: 26.10.2023, 02:24

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •