Výsledky 1 až 9 z 9

Téma: Totální amnézie disku

  1. #1
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    266

    Standardní Totální amnézie disku

    Stalo se mi následovné:

    Náhle mezi vypnutím PC a znovuzapnutím asi po 3 hodinách mi zmizely vsechny 3 nainstalované oddíly na disku (z toho 1 systémový), Ranish ho ukazuje jako by byl úplne prázdný. Jak se to mohlo stát, netusim, nezaznamenal jsem zádnou, byt jen trochu mimorádnou událost, ten disk do té doby bezel jak svýcarské hodinky. Otestoval jsem tedy Ranishem sektory tech celých 80 GB i MBR, test probehl perfektne bez jediného zaskobrtnutí obvyklým tempem, disk sám o sobe se tedy zdá být v porádku. Tím jsem ovsem prozatím na konci, protoze predpokládám, ze data na nem v zásade jeste jsou a trcí v nich prílis mnoho mé príce a casu na to, abych se jich jen tak vzdal, bez pokusu je získat zpet.

    Otázka je ovsem jak? Podle me se muselo neco stát s MBR, ale kdyz ty oddíly znova ustanovím, na data se tim nedostanu. A kdyz disk jeste zformátuju, tak definitivne znicím FATku, i jestli snad prezila. Navíc z mých dosavadní poznatkú vyplývá záver, ze je mylný rozsírený názor, ze se nekde na disku nachází její backup, který by umoznil napr. zrusení omylem provedeného formátu, podle nekterých tvrzení snad dokonce víckrát. A i kdyby, netusím kde.

    Takze moje prosba: Múze nekdo pomoct, jak dál?
    Naposledy upravil Mikus; 09.08.2016 v 00:01.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  2. #2

    Standardní Re: Totální ztráta pameti disku

    Jde o SSD nebo HDD? Jako prvni bych udelal kompletni zalohu celeho disku, abys mel moznost vratit nepovedene pokusy.
    Lenovo Thinkpad X220 (i5 2410M, 16GB RAM, HD3000, 12,5" IPS, 1TB HDD Seagate 7mm, 120GB mSATA Crucial M4), Mini Dock Plus Ser. 3, 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

  3. #3
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: Totální ztráta pameti disku

    Nabootovat do Linuxu z CD/USB, udělat kompletní zálohu disku - jak píše zivan. (dd if=/dev/sda of=cílová cesta)
    Následně zkusit spustit gparted jestli něco najde. Pokud nic nenajde, tak holým fdiskem vytvořit znovu partition a uložit. Problém je, že nevíš, jak byly partition přesně rozmístěné. V linuxovém fdisku můžeš vytvořit partition bez ztráty dat - tj. když ji vytvoříš přesně tam, kde byla, nemusíš nic formátovat a data budou vidět jako by se nic nestalo. (takhle se v Linuxu daj mj. zvětšovat a zmenšovat partition)
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  4. #4
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    266

    Standardní Re: Totální amnézie disku

    Dík za odpovedi.

    @zivan: Je to HDD. Tu zálohu bych udelal, kdybych mel jak. Pro Windows i DOS se momentálne chová jako panensky cistý, v tehle 2 systémech s nim, jak je, nejde vúbec nic.

    @Marty: S tim Linuxem se to zdá být moznost. Problém je jen, kde ho nakouzlit? Ten bych musel nove instalovat (a kdyz uz, tak bych pak u nej asi i zustal). Jenze pro me je tenhle systém v podstate nádrazí, jak se riká v nemcine. Takze je to na hrozne dlouhý lokte, na coz v podstate nemám cas k dispozici; jsem s zivotne nutnými vecmi v dúsledku rúzných katastrof, co me postihly, zoufale pozadu a tohle je proste katastrofa dalsí a poslední rezervy, u kterých se mi uz zas jednou zacínalo rýsovat, ze je brzy konecne budu moct zacít doplnovat, se mi rapidne blízej k nule.

    Na ten Linux bych asi potreboval pomoc, kde by me nekdo aspon pro zacátek vylozene ved za rucicku.

    Jak byly oddíly rozmístené, vim. Mám tu jeste minimálne 2 presne stejné disky a delil jsem ho podle urcitého klíce, který znám, takze tohle múzu udelat úplne stejne, jak to bylo.

    "takhle se v Linuxu daj mj. zvětšovat a zmenšovat partition" - rek bych, ze jsem opakovane cet, ze to nejak jde i ve Windows. Nikdy to pro me ale nebylo aktuální, tak jsem tomu moc nevenoval pozornost. Ovsem - ted me napadá, jestli to dobre chápu - pres Linux si múzu ten disk nejdrív posichrovat skopírovánim na jiný, tady bych musel delat rovnou na nem a riskovat, ze kdyz neco nepújde podle plánu, múzu o ty data prijít definitivne...?


    A mimochodem, kdyz jsem si na to pri ranním probouzení vzpomnel, doslo mi, ze co jsem púvodne napsal (a po tomhle zjistení opravil, nicméne nekomu to mohlo utkvet v pameti), ze FAT je v MBR, je blbost. (A pohled do Ranishe hned po zapnutí kompu mi to potvrdil; psal jsem to v noci, kdy jsem mel hlavu v pejru z toho, ze jsem mel naplánované naprosto jiné nutné veci a ted mi slo predevsím o to, jak aspon základne obnovit provoz a pak co nejrychlej získat zpátky data, abych moh v rozjetém pokracovat.)

    Ale tim zformátovánim, resp. uz jen prostým klasickým rozporcováním disku by se znicila tak jako tak.

    Stejne mi není jasné, jak je to s tim jejim backupem resp. backupy. Ac se tvrdí, ze bezné zformátování, které neudelá nic jiného, nez ze vymaze FATku na jejim základnim míste, lze bezprostredne po tom pomocí jejího backupu unformatem zrusit. Kdyz jsem se o to v minulosti doporucenými postupy víckrát pokousel (neptejte se me jak, je to uz moc dlouho, nepamatuju si presne, musel bych na ty pokusy najet od nuly znova), nikdy se mi to nepovedlo, jakoby zádný bacup nebyl nebo jakoby ani ten formátování neprezil. Na druhou stranu Scandisk testuje i FATku a kdyz v ní najde chyby, opraví ji. A to by slo jen hodne omezene, kdyby nekde nebyl nejaký plnohodnotný backup - pokud mozno nejméne 2, aby bylo mozné mít jistotu, ze je v porádku.
    Naposledy upravil Mikus; 09.08.2016 v 00:04.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  5. #5
    Senior Member mince Avatar uživatele puki
    Založen
    17.05.2003
    Bydliště
    Bratislava
    Příspěvky
    683
    Vliv
    272

    Standardní Re: Totální amnézie disku

    Osobne na Live Linux na testovanie používam LiLi http://www.linuxliveusb.com/en/features na nahodenie na USB a z distribúcii mám obľúbený Mint.
    Ak máš ďalší PC s Windowsom, tak ten program ti distro stiahne a nahodí na USB (vie ho aj sformátovať) .
    Potom jednoducho nabootovať z USB a hlavne sa neprekliknúť pri otázke, či len spustiť alebo aj inštalovať ten Linux
    Má to normálne grafické rozhranie, browser, atď. Stačí si tam nájsť terminál a "dd" je v základe...

  6. #6
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    266

    Standardní Re: Totální amnézie disku

    Snad nejschúdnejsí by pro me bylo, kdybych moh - místo USB nebo CD - pouzít HD (tech mám, ze bych jima moh krmit prasata) napojenou na prídavné IDE-karte. Systémovýdisk na MB (sec-slave) múzu taky snadno odpojit a nahradit jiným, s temi dalsími dvema je to slozitejsí.


    2. provozuschopný PC tu bohuzel nemám. A i kdybych nekterý z tech nefunkcních dal do kupy (jsou to vsechno z dnesního pohledu starsí stroje, i kdyz o kus novejsí nez ten, na kterém jedu ted), tak je jeste otázka optimální distribuce/verze Linuxu pro me a príslusný PC. Pocítám, ze tvuj komp je nejméne o 10 let mladsí nez muj, a podle toho je i aktuálnejsí Linux, co pouzívás - takze otázka, jel by tentýz i u me?

    Dalsí vec je CD - nejede mi vypalovacka (DVD LG; mám na ni Nero Expres). Tutéz, ale asi jiný exemplár téhoz modelu, jsem mel na svém starém PC (asi o 1 - 2 roky starsí nez ten dnesní), co mi odesel nekdy asi pred 6 - 7 lety, kde taky nejdrív nesla (i kdyz si uz nevzpomínám presne jak), spravil to update firmwaru - ten se ale taky nenahraje jednim krokem jako jakýkoliv jiný soubor nekam, navíc práve nevím, jestli je chyba opravdu v tom; takze zatím jede jen jako CD-/DVD-ROM.

    USB - mám 2 ctecky na karty, SD-karet taky pár, ale jelikoz je prakticky nepouzívám, jsou nekde rozkutálené, musel bych je nejdrív hledat. Navíc v provozu jen USB1.1; to by ale snad tak moc nevadilo, holt pomalé (HDD jsem uz pres ní v minulosti - pokud si dobre vzpomínám - jel, ale tady se mi mezi tím odporoucel adapter).

    Takze vsechno tohle v mé situaci ted na hrozne dlouhé lokte. Kdybych se jen tak proste a jednoduse moh do tohodle (hlavne nahodit novejsí PC) pustit, tak jsem to udelal uz dávno a nejel bych na pomalu 19-letém kompu .

    A zatim se mi tu bez ustání sune kazdodenní práce, ketrou nemúzu odkládat, aby mi z ní nevznikla dalsí hromada, kterou bych pak o to tíz odbourával. Musim být rád, ze zatim múzu aspon nejak v tomhle jet dál.
    Naposledy upravil Mikus; 10.08.2016 v 18:03.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  7. #7
    Moderátor mince Avatar uživatele peta303
    Založen
    21.09.2003
    Bydliště
    PHA 4
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 413
    Vliv
    292

    Standardní Re: Totální amnézie disku

    Nemáš-li jiné funkční PC, našel bych jakýkoli jiný funkční disk (pokud možno větší jak 80 GB, nebo tedy dva a dohromady aspoň tak velké, abys tam dostal všechna data), nahodil bych na to systém (pokud se ti nechce do Linuxu, jsou ideální Windows XP, v 98 nevím nevím), do toho strčit freewarový Drive Rescue a i ten umí dostat data z disku s poškozenou tabulkou oddílů (lost drives)...

    Celá obnova bude max. v řádu několika hodin (než to nainstaluješ, přetáhneš a obnovíš).
    NB DELL E5480 (i5 7440HQ, 16 GB DDR4 Micron, 1 TB Micron)
    PC Athlon X2 4600+, AC Alpine 64, ASUS M2A-VM, 4 GB DDR2 Transcend, HD2400 PRO, SB Live!, 3,5" TEAC, NEC ND-3520A, NEC AD-7203A, Transcend SSD 370 / 120, WD RED 2 TB, Fortron 400 PNF, EC ML-5410A, Chicony 2961, Genius NSO+, TESLA AZS 223 + TESLA ARS 1014, TESLA NC 470, TESLA SM 260, TESLA SM 261, TESLA B-101, HP 5820, 2x DELL 2009Wfp
    PC2 DELL Optiplex 5020 (i5 4590, 8 GB DDR3 Kingston, HD5450, Crucial 240 GB, DELL 2009Wt
    photo Nikon D90, Nikkor 18-70, Nikkor 24-120, Sigma 70-300, SB800

  8. #8
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    266

    Standardní Re: Totální amnézie disku

    Tak jsem zkusil ten Drive Rescue, ale nevim. Nekolik hodin sezralo uz jen prokousat se vsemi temi, z cást i si odporujícími informacemi na Netu o nem. Más s nim osobní zkusenosti, na základe kterých bys moh následující nejak okomentovat?

    Predne bezí i na W98. Autor zastavil jeho vývoj pred 14 lety a tehdy prece jenom byly 98cky jeste svetove nejrozsírenejsí systém, takze by bylo divný, kdyby s nima nepocítal. Podle nekterých zdrojú se dnes ale od nej distancuje a výslovne ho nedoporucuje. Jiné zdroje uvádejí, ze funcí perfektne od W95 po W10. Taky se clovek docte, ze není vhodný pro vyssí procesory nez P-II. Takze smes informací je pestrá; ti, co to psali, mozná narázeli pri pouzití na rúzné problémy a prílis rychle bez velkého rozmyslu usuzovali na prícinu. Nekde taky stálo, ze dnes autor distribuuje následníka komercním zpúsobem, takze i to múze být dúvod, proc odrazuje uzivatele od téhle free-verze.

    Po dobrých 2 hodinách mi vyplivl jako výsledek to, co je na obrázkách dole. C:, I: a J: je táz mechanika (sec-slave), D: + E: a F: + H: jsou dalsí 2 disky (mastery, HW identické, mely by být i obsahem; tady chybející G: je optika). Kdyz jsem jeden z tech logických drajvú, zacal ukládat, dalo mi to vyhlídku, ze s tim bude hotov asi za 2 dny. V náhledu delal dojem, ze na nem jsou rozumná data, ale pripadá mi, ze to je vsechno aktuální systémový oddíl - nalezl plno souború, co by mely být starsí, maj ovsem datum novejsí, nez co se stala ta nehoda. Navíc je to vsechno v takové forme, ze kdyby to nejak neco uzitecného zrekonstruovalo, tak jen tisíce souború v podstate jednotlive nic neríkajících slozkách pojmenovaných "cluster" a císlo (pod tim clusteren jsou vetsinou se svou plnou púvodní adresou). Pak si je clovek múze za dlouhých zimních vecerú prohledávat, kde v nich najde, co snad ztratil a rucne si to usporádával, pokud múze jeste ocekávat tak dlouhý zbytek zivota, tak z toho pri hodne trpelivosti asi fungující systémovou instalaci dohromady stejne nedá.

    To ukládání jsem zarazil asi po púlhodine, kdyz mi sdelil, ze nasel slozku cluster s císlem, které tam uz jednou je a jestli jimá tedy prepsat.

    Navíc mi to pripadá, ze nevidí, co je mimo ty 4 základní IDE-pozice na MB, po tom disku, o který mi jde a napojil jsem ho na prídavnou IDE-kartu, nenacházim stopy nikde. Zak mám taky dojem, protoze muj BIOS neumí víc nez 8 GB, nevidí u me DriveRescue taky obsah oddílú, které jsou nad tím (jejich existenci ukáze, stejne jako Ranish, který pri tom ale hlásí chybu v adresování a kdyz je jednou smazu, uz je neobnoví - to jde jen pres prídavnou IDE-kartu, jez má v tomhle BIOS lepsí).

    Na druhou stranu, kdyz jsem na nej polozil ruku, prislo mi to, ze cítím chvení nejen ze se tocí, ale ze se v nem i hejbou hlavy (jsou to extrémne tiché disky, slyset není skoro nic).


    Mezi tím jsem narazil taky na celkem slibne vypadající TestDisk - http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step , tak se jim ted - nejdrív teoreticky - probírám, a uvidim, jestli povede k cíli líp.
    Přiložené obrázky Přiložené obrázky
    Naposledy upravil Mikus; 11.08.2016 v 19:17.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  9. #9
    Moderátor mince Avatar uživatele peta303
    Založen
    21.09.2003
    Bydliště
    PHA 4
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 413
    Vliv
    292

    Standardní Re: Totální amnézie disku

    Tak ten program spolehlivě funguje max. v XP (v sedmičkách často padá, v desítkách nefunguje), v 98 jsem ho nezkoušel. Funkčnost naprosto v pohodě, co jsem potřboval, jsem s ním udělal a kde nepochodil, pohořel i komerční software typu Get Data Back atd. Používal jsem ho k plné spokojenosti docela dlouho (od Pentia po Athlon X2 nebo Core 2 Duo).

    A právě by měl dokázat rozpoznat oddíly i data na nich, jen to bude chvíli trvat (ovšem řádově méně než třeba v GDB). Tebou popisované problémy jsem neviděl nikdy, ani na FAT, ani na NTFS.

    A mám na müsli tento: http://www.slunecnice.cz/sw/drive-rescue/ program.

    Jinak desky s omezením na 8 GB byly po 486 (některé uměly víc) a nejstarší Pentia... Všechno trochu moderní (i430HX, VX, TX) pro Socket 7 už umělo 32 GB, to bylo limitem až do konce devadesátek (na i440EX jsem měl limit 127 GB), v tom by problém být neměl - naopak by to mohlo napovídat chybu řadiče, kabelu, disku.

    Problém přídavného řadiče bych taky nehledal v programu.

    Ještě můžeš zkusit http://findandmount.com/howtouse/
    Naposledy upravil peta303; 11.08.2016 v 19:32.
    NB DELL E5480 (i5 7440HQ, 16 GB DDR4 Micron, 1 TB Micron)
    PC Athlon X2 4600+, AC Alpine 64, ASUS M2A-VM, 4 GB DDR2 Transcend, HD2400 PRO, SB Live!, 3,5" TEAC, NEC ND-3520A, NEC AD-7203A, Transcend SSD 370 / 120, WD RED 2 TB, Fortron 400 PNF, EC ML-5410A, Chicony 2961, Genius NSO+, TESLA AZS 223 + TESLA ARS 1014, TESLA NC 470, TESLA SM 260, TESLA SM 261, TESLA B-101, HP 5820, 2x DELL 2009Wfp
    PC2 DELL Optiplex 5020 (i5 4590, 8 GB DDR3 Kingston, HD5450, Crucial 240 GB, DELL 2009Wt
    photo Nikon D90, Nikkor 18-70, Nikkor 24-120, Sigma 70-300, SB800

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Acer TravelMate 242X - upgrade paměti a disku
    Založil excmoudina v sekci fóra Nákupní poradna
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 27.10.2007, 09:58
  2. Postupná ztráta místa na disku
    Založil gorge v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 18.05.2006, 16:56
  3. Ztrata dat z flash disku
    Založil aja v sekci fóra Optické, přenosné a jiné disk(et)y
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 13.02.2006, 15:04
  4. Ztrata dat pri vymenovani disku
    Založil Samuel Gordon v sekci fóra Pevné disky a řadiče
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 25.11.2005, 14:15
  5. DVD-ROM ASUS E 616-totální shit....
    Založil bizzon v sekci fóra Optické, přenosné a jiné disk(et)y
    Odpovědí: 10
    Poslední příspěvek: 23.07.2003, 20:50

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •