Výsledky 1 až 3 z 3

Téma: Mikropáječka s triak. regulací z EBAY na 110V - jak upravit na 230V?

  1. #1

    Standardní Mikropáječka s triak. regulací z EBAY na 110V - jak upravit na 230V?

    Zdravím, koupil jsem si na ebay mikropáječku s regulací, bohužel jsem si při objednávání nevšiml, že je na 110V. Proto bych se chtěl zeptat, jestli by šla nějakým způsobem upravit na 230V.
    Uvnitř je jednoduchý regulátor s triakem BT134. Neumím pracovat s triaky a ani z datasheetu nejsem moc chytrý, jediné co jsem z něho tak nějak odvodil je, že snad záleží na kapacitě kondenzátoru, kterým se nastavuje fázový posun. Proto, kdyby se zde našel někdo, kdo tomu dobře rozumí a poradil mi, byl bych moc vděčný.
    Přikládám schéma regulátoru. Bohužel nedokážu zjistit hodnotu zenerovy diody a SMD kondenzátoru.

    regulator.jpg

  2. #2
    Senior Member Avatar uživatele Mikus
    Založen
    21.04.2003
    Bydliště
    radši už ne v ČR
    Příspěvky
    856
    Vliv
    266

    Standardní Re: Mikropáječka s triak. regulací z EBAY na 110V - jak upravit na 230V?

    Zálezí na casové kontante kondenzátoru a k nemu pripojených odporú, která je v zásade soucinem tehle hodnot. Protoze kapacita kondenzátoru se tady mení jen tezko, reguluje se promenným odporem a i jeho úpravu pro tenhle úcel vidim jako schúdnejsí cestu.

    Jak to tak vidim, ten hrot má jen výkonovou, ne teplotní regulaci (presne receno regulaci napájecího napetí) a pri plném výkonu je na nem nejspís sítových 110 V; nebylo by na skodu tohle overit zapojením pres transformátor 230/110 V (snad by se to dalo odhadnout, kdyby byla známá hodnota toho kondu - není na nem ani pod lupou videt zádný nápis?). Je treba zarucit, aby ani pri 230 na nem na plný výkon nebylo víc nez pri 110 V. Takze bych tady na nej pripojil voltmetr a postupne mu zvysoval výkon, az se dosáhne ono púvodní napetí. Pak bych zjistil odporové pomery na potáku - celkovou a okamzitou hodnotu - a zapojil k nemu paralelne takový odpor, resp. vymenil ten horní 82k za mensí tak, aby výsledná hodnota tehle 2 resp. 3 odporú byla pri vytocení na plno stejná, jako je ted.

    Protoze napetí na hrotu je casove rozsekané, múze být znacný a hlavne tezko odhadnutelný resp. tezko vypocitatelný rozdíl (pomer) mezi jeho strední a efektivní hodnotou. Proto je treba na to merení napetí vzít voltmetr, který za vsech okolností ukazuje efektivní hodnotu.

    A je pravdepodobné, ze se tim zmení (ne-)linearita té regulace; jak moc ovsem nedokázu ted jen na rychlo z hlavy odhadnout.

    Dalsí vec je odrusení: Tím, ze triak sítový sinus rozseká, produkuje vyssí harmonické, které hlavne zpetne pres sít múzou zpúsobovat rúzná rusení. Proto predpokládám, ze k tem sítovým svorkám je pripojený jeste nejaký odrusovací clánek. Pokud na nem je napsané napetí, tak by melo být nejméne 400 V.

    Jiná moznost je porídit si príslusné trafo popr. menic 230/110 V na trvalo a pájecku provozovat pres nej.

    (Údaje na základe nejlepsího vedomí a svedomí autora, nicméne bez záruky, uzití na vlastní zodpovednost .)
    Naposledy upravil Mikus; 19.06.2016 v 05:18.
    .
    Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to. - podle Voltaira
    Moudřejší ustoupí. Věčné toť slovo. Založilo světovládu hlouposti. - Marie von Ebner-Eschenbach
    .
    Nechci žít ve světě, kde se všechno, co dělám a říkám, zaznamenává. - Ed Snowden

  3. #3

    Standardní Re: Mikropáječka s triak. regulací z EBAY na 110V - jak upravit na 230V?

    Líbila se mi celková "kompaktnost" páječky včetně regulace, sice jsem tušil že nebude teplotní (ikdyž tak trochu jsem doufal že by mohla). Proto se v první řadě snažím o úpravu.
    O měniči jsem uvažoval až jako plán B, ale vzhledem k jeho pořizovací ceně si asi rovnou koupím páječku znova a na 230V.

    Jinak, změřil jsem rozsah, který dává trimr, je to 0-68k a kondenzátor je 100nF.

    Co se týče odrušení, schéma které jsem podle tišťáku překreslil je celé, nic víc k tomu není. K síťovým svorkám, resp. pinům na tišťáku je připájená už jen síťová šňůra s US koncovkou.

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Napájení 1W LED na 230V
    Založil Firuz v sekci fóra Elektronika a bastlení
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 03.12.2009, 18:30
  2. Cim nahradit triak st BTB04 600SL?
    Založil KtK v sekci fóra Elektronika a bastlení
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 14.03.2008, 09:17
  3. Adapter 220V/110V kde v Praze k sehnani ?
    Založil Jirime v sekci fóra Nákupní poradna
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 16.05.2007, 22:38
  4. ako na nakup cez ebay?
    Založil Sherpa v sekci fóra Nákupní poradna
    Odpovědí: 1
    Poslední příspěvek: 17.11.2006, 09:30

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •