Výsledky 1 až 7 z 7

Téma: Crucial M500 mSATA

  1. #1
    Senior Member Avatar uživatele PetrT
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Brno/Ždánice
    Příspěvky
    3 133
    Vliv
    319

    Standardní Crucial M500 mSATA

    Tak jsem neodolal a do aktuálně skládané sestavy jsem pořídil mSATA disk Crucial M500 240GB. Níže uvedu dosavadní (rozporuplné) zkušenosti - snahou je, aby se případní koupěchtivci napřed zamysleli, zda jim to opravdu za to stojí
    Disk je v tuto chvíli provozován v desce Gigabyte GA-H87TN rev. 1 s BIOSem F2, disk má již od koupě nahrán FW MU03.


    Kladné zkušenosti nemá smysl popisovat-je to SSD jako každé jiné, práce ve Win7 odsýpá a zda je disk o 10MB/s rychlejší nebo pomalejší nehraje roli.


    Důvod příspěvku je jiný - opakovaně se mi stalo, že po probuzení déle uspaných Windows došlo po pár sekundách k restartu a přepnutí prostředí do BIOSu (vlastní změna z wallpaperu Windows na BIOS nastane během zlomku vteřiny). V něm nebyl mezi SATA zařízeními disk nalezen. Po cca dvou sekundách od ukončení BIOSu znovu BIOS naskočil (a tak stále dokola). Zatím mi pokaždé pomohlo odpojení napájecího konektoru. Po opětovném zapnutí se zobrazilo bootovací okno Windows s upozorněním na nekorektní vypnutí s otázkou co dál.


    Googlil jsem googlil a vygooglil, že stejně se chovala předchozí verze m4. Dle získaných informací se jedná o vlastnost disku, která má chránit data po nekorektním ukončení systému. V takovém případě dojde k uzamčení disku a ten není běžným softwarem/BIOSsem přístupný. Podle diskusí pomůže buď počkat (řádově minuty až desítky minut), a nebo spustit např. Partition Magica a přes něj disk odemknout/iniciovat. Toto chování m4 popisuje více lidí, no u M500 jsem jej (zatím) nenašel.


    Prozatím jsem vypl možnost hibernace a zkouším zda to pomůže. Měnit disk za SATA model M500 nemá smysl a připlácet za ověřené Samsungy 840 se mi nechce.


    edit: vypnuti hibernace nepomohlo. Při ručním uspání a probuzení po pár minutách vše jede. Teď jsem nechal uspat počítač samovolně a po probuzení zmizly ikony a po chvilce restart a BIOS.


    edit2: zatím to vypadá, že řešením je připojit alespoň jeden disk do SATA portu. Pokud se mi to potvrdí, tak není problém v SSD, ale na straně Gigabytu (a pak jsem ve špatné sekci ).


    PS: po editaci se mi rozes..á formátování (Chrome 33.0.1750.146 m)
    Naposledy upravil PetrT; 09.03.2014 v 19:16.

    web: Apple MacMini 2018 | Intel i5 3.0GHz | 16GB RAM | 512GB SSD | Dell U2412M
    games: Intel i5-2500K@4GHz | GB Z68MA-D2H | Kingston HyperX 8GB DDR3 | MSI GTX770 Lightning | Samsung 840 EVO 120GB + Crucial MX300 525GB | Seasonic M12II 620W
    data: Intel G2020 | GB B75M-D3V | Transcend 4GB DDR3 | 4x WD RED 3TB | Ubuntu Server

  2. #2

    Standardní Re: Crucial M500 mSATA

    ad edit 2 .. hmm ASUS desky ( ci aspon ta ma P5WG2 WS Pro ) to maj celkem chytre osetrene ... pri nedetekci PATA&SATA HDD s MBR ci pod ( pouzivam SSD na PCIe řadiči SAS200 rve ze tam neni zadny disk , ale v biosu je moznost tu chybobou hlasku ignorovat ..resp. pri bootovani to akorat pipne vypise chybu ale jde dal .... Gigabyt tuhle ficuru nevede ?
    WWW.CORE-PRETAKTOVANI.CZ


    Hudba: Kombinace zvuků, založená na formální kráse a vyjádření emocí...

    ... bude to ještě mnohem horší, než to začne být zase lepší...
    ...hoši jedem zkratkou...je to sice dál, ale za to horší cesta........

  3. #3
    Senior Member Avatar uživatele PetrT
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Brno/Ždánice
    Příspěvky
    3 133
    Vliv
    319

    Standardní Re: Crucial M500 mSATA

    BIOS teto desky je na urovni biosu notebooku. Nic tam nejde nastavit. Pokud je jediny zdroj systemu na mSata disku, ktery neni detekovany, tak mam stejne smulu.

    Vyse uvedeny edit2 je uz taky neplatny - cca po dvou hodinach od uspani se mSATA disk opet nedetekuje. Tento tyden jej budu vracet a koupim klasicky SATA SSD. Testama mam overeno, ze zarizeni na SATA portech je detekovano vzdy a korektne.

    Nevim pak, proc je na webu Crucialu u tohoto disku uvedena plna kompatibilita s touto deskou ;-(

    web: Apple MacMini 2018 | Intel i5 3.0GHz | 16GB RAM | 512GB SSD | Dell U2412M
    games: Intel i5-2500K@4GHz | GB Z68MA-D2H | Kingston HyperX 8GB DDR3 | MSI GTX770 Lightning | Samsung 840 EVO 120GB + Crucial MX300 525GB | Seasonic M12II 620W
    data: Intel G2020 | GB B75M-D3V | Transcend 4GB DDR3 | 4x WD RED 3TB | Ubuntu Server

  4. #4
    Senior Member Avatar uživatele PetrT
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Brno/Ždánice
    Příspěvky
    3 133
    Vliv
    319

    Standardní Re: Crucial M500 mSATA

    Tento thread se může uzavřít - myslím si, že na 99% za tyto problémy může základní deska a ne disk. Disk jsem si nechal vyměnit za M500 SATA a po dvou dnech zkoušek nemám jediný problém. Trochu mě to mrzí, protože použití přes mSATA bylo elegantnější, ale požadovaných základních desek moc není a tak bylo snadnější měnit disk.

    Pokud modi chtěji, ať tento thread přesunou do Základních desek (a případně přejmenují např. na "GA-H87TN a mSATA disky"). V celé řadě Gigabyte TN (=thin ITX desky) je problém i s Plextorem mSATA M5M (dle diskusí jsou to ale jiné problémy jak jsem měl já).

    web: Apple MacMini 2018 | Intel i5 3.0GHz | 16GB RAM | 512GB SSD | Dell U2412M
    games: Intel i5-2500K@4GHz | GB Z68MA-D2H | Kingston HyperX 8GB DDR3 | MSI GTX770 Lightning | Samsung 840 EVO 120GB + Crucial MX300 525GB | Seasonic M12II 620W
    data: Intel G2020 | GB B75M-D3V | Transcend 4GB DDR3 | 4x WD RED 3TB | Ubuntu Server

  5. #5

    Standardní Re: Crucial M500 mSATA

    Rad slysim, ze aspon SATA verze M500 chodi stabilne, ceny klesly tak nizko, ze jej mozna nacpu do serveru jako treti disk do RAID1 (s HDD ve write-mostly modu).

    Napada me zkusit pohrat si s bootovanim v EFI modu resp. BIOS modu, zkratka opacne, nez to mas ted. EFI firmware desky sice disky nejak inicializuje, ale minimalne a jinak a prenechava plnou inicializaci OS. Pises, ze hibernujes, predpokladam tedy, ze nepouzivas ACPI sleep mody.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

  6. #6
    Senior Member Avatar uživatele PetrT
    Založen
    16.10.2002
    Bydliště
    Brno/Ždánice
    Příspěvky
    3 133
    Vliv
    319

    Standardní Re: Crucial M500 mSATA

    Legacy/UEFI bootovaní jsem v BIOSu měnit zkoušel-nemělo to na nic vliv.
    Hibernaci u desktopů nepoužívám, jen "susped to ram". V BIOSu šlo vypnout C6 stav procesoru, to taky ale nemělo na nic vliv.

    Od výměny disku za SATA model jsem párkrát zaregistroval zatuhnutí Windows po jejich probuzení - to už ale neřeším - může to být čímkoliv.

    web: Apple MacMini 2018 | Intel i5 3.0GHz | 16GB RAM | 512GB SSD | Dell U2412M
    games: Intel i5-2500K@4GHz | GB Z68MA-D2H | Kingston HyperX 8GB DDR3 | MSI GTX770 Lightning | Samsung 840 EVO 120GB + Crucial MX300 525GB | Seasonic M12II 620W
    data: Intel G2020 | GB B75M-D3V | Transcend 4GB DDR3 | 4x WD RED 3TB | Ubuntu Server

  7. #7

    Standardní Re: Crucial M500 mSATA

    Citace Původně odeslal PetrT Zobrazit příspěvek
    Legacy/UEFI bootovaní jsem v BIOSu měnit zkoušel-nemělo to na nic vliv.
    Hlavne bacha, aby to nespadlo automaticky do fallbacku stejneho bootu. Pro EFI boot je potreba vlozit zaznam do EFI bootloaderu (efibootmgr, mel by to delat instalator OS), neni to automaticky jen nasmerovani na boot disk v setupu.

    Citace Původně odeslal PetrT Zobrazit příspěvek
    Hibernaci u desktopů nepoužívám, jen "susped to ram". V BIOSu šlo vypnout C6 stav procesoru, to taky ale nemělo na nic vliv.
    C a P stavy jsou jen okamzite vykonnostni mody procesoru, na STR se pouzivaji ACPI S stavy. Casto jde v BIOSu nastavit, do ktereho se system v pripade STR requestu prepne - http://en.wikipedia.org/wiki/Advance...#Global_states
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows? | Nesnáším wide monitory.
    Workstation: Xeon E3-1275v5 :: Silentmaxx TwinBlock fanless :: Fujitsu D3417-B :: 32 GB ECC DDR4 :: Radeon Pro WX 2100 fanless :: Dell UP2715K :: Gentoo
    Server: Xeon E3-1245v6 :: Supermicro X11SSH-F :: 32 GB ECC DDR4 :: Aquantia 5GBase-T :: 36 TB storage :: Gentoo Hardened

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Crucial Ballistix PC4000 2GB Dual Channel Kit
    Založil Sharker v sekci fóra Nákupní poradna
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 13.04.2006, 23:09
  2. vypinani ADI M500
    Založil Lisak v sekci fóra Monitory
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 29.05.2004, 14:03

Klíčová slova k tématu

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •