Výsledky 1 až 12 z 12

Téma: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

  1. #1

    Standardní Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Zdravím,

    chystáme se koupit do firmy nový routerboard. Konkrétní model není ještě přesně zvolen, ale mám v úvahu vzít něco takového:
    http://www.i4wifi.cz/MikroTik-Router...se-PoE-L5.html

    Přiznám se zcela otevřeně, že doposud jsme měli vždy klasické routery, kde se po zapnutí přihlásíš na jeho IP a pak vše nastavuješ přes web.
    A u Mikrotiku si tím nejsem zcela jist, jestli to funguje stejně a nebo budu muset se připojovat přes hyperterminál nebo winbox.
    Prostě můj dotaz zní...

    Zvládnu jako správce klasických SOHO routerů nastavit i Mikrotik (když jsem doposud žádný nenastavoval, neinstaloval) a nebo je zapotřebí se napřed naučit nějaké specifikum, které tyto RB mají ?

    Prosím o nějaké info.
    Díky
    Paul Atreides
    NPE-squad.com - Clan Leader

    COMP: Win7 x64 prof. | C2D E8400 3Ghz | ASUS P5B DeLuxe | Corsair 6000 MB DDR2 800MHz | ASUS GTX 560 Ti 1GB-DDR5 | SB Audigy SE 7.1 | Seagate 1000GB & 500GB (šuple WD 320GB) | Corsair 520W | 26" LG fullHD 1920x1080px 8ms
    NAS-server: Win Home Server 2011 | 1,6 Atom D525 (2 core | 4 threads) | ASrock mini-ITX | 4 GB DDR3 800MHz | Western 1TB GreenPower | Fortron 200W 80-BronzePlus | ftp, web, mumble, vpn, Servio DLNA share system, komplet PLEXI case
    NetBook: ASUS Eee1001PQ (violet) | 1,6 ATOM | 1 GB RAM | 250GB HDD | 1024x600 px LCD | baterie 7h :)
    FOTO: Olympus E-520 | 14-42 ZuikoDigital | 40-150 ZuikoDigital

  2. #2

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Nedavno jsem mel v ruce pouzity Mikrotik RB751U a predtim jsem se s s zadnym Mikrotikem nikdy nesetkal. Nastavovat ho slo bud pres webove rozhrani nebo pres winbox. Bylo tam i jednoduche nastaveni pro "zacatecniky" (Quick set), kde se jako v SOHO routeru nastavilo par zakladnich veci a router byl funkcni.

    Nenastavoval jsem ale nic moc pokrocilejsiho, protoze ten muj kus byl asi vadny a vydrzel bezet maximalne 3h bez padu. Menil jsem i verzi OS, ale nepomohlo, tak jsem ho vratil.

    Edit: Nasel jsem screenshot
    Naposledy upravil zivan; 15.11.2013 v 15:22.
    Lenovo Thinkpad X220 (i5 2410M, 16GB RAM, HD3000, 12,5" IPS, 1TB HDD Seagate 7mm, 120GB mSATA Crucial M4), Mini Dock Plus Ser. 3, 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

  3. #3

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    díky za nfo K+
    Paul Atreides
    NPE-squad.com - Clan Leader

    COMP: Win7 x64 prof. | C2D E8400 3Ghz | ASUS P5B DeLuxe | Corsair 6000 MB DDR2 800MHz | ASUS GTX 560 Ti 1GB-DDR5 | SB Audigy SE 7.1 | Seagate 1000GB & 500GB (šuple WD 320GB) | Corsair 520W | 26" LG fullHD 1920x1080px 8ms
    NAS-server: Win Home Server 2011 | 1,6 Atom D525 (2 core | 4 threads) | ASrock mini-ITX | 4 GB DDR3 800MHz | Western 1TB GreenPower | Fortron 200W 80-BronzePlus | ftp, web, mumble, vpn, Servio DLNA share system, komplet PLEXI case
    NetBook: ASUS Eee1001PQ (violet) | 1,6 ATOM | 1 GB RAM | 250GB HDD | 1024x600 px LCD | baterie 7h :)
    FOTO: Olympus E-520 | 14-42 ZuikoDigital | 40-150 ZuikoDigital

  4. #4

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Základní nastavení si myslím zvládne každý, kdo zná základní principy sítí, rozhodně bych se toho nebál.

    Webové rozhraní prakticky odpovídá rozhraní winboxu (a prakticky i CLI - příkazy odpovídají navigaci v menu). Winbox má výhodu, že se s ním lze připojit na routerboard po L2 (bez IP, jen podle MAC adresy, kterou si sám skenem najde), lze pracovat se soubory drag&drop a je přes něj možné nastavit metarouter (možnost udělat např. virtuální openwrt) - to myslím z webu nelze. Pak je ještě šikovný prográmek The Dude - http://www.mikrotik.com/thedude , který je určený jednak pro správu větších sítí a druhak je v němněkolik šikoných utilit - např. umí pěkně vizualizovat spektrální analyzátor, který má mikrotik v sobě.
    Aby mě práce bavila, udělal jsem si vlastní a založil Lynt :-)

  5. #5

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Díky (K+) za nfo...
    Myslím že mi nic nebrání jej objednat...
    Teda až na souhlas šéfika
    Paul Atreides
    NPE-squad.com - Clan Leader

    COMP: Win7 x64 prof. | C2D E8400 3Ghz | ASUS P5B DeLuxe | Corsair 6000 MB DDR2 800MHz | ASUS GTX 560 Ti 1GB-DDR5 | SB Audigy SE 7.1 | Seagate 1000GB & 500GB (šuple WD 320GB) | Corsair 520W | 26" LG fullHD 1920x1080px 8ms
    NAS-server: Win Home Server 2011 | 1,6 Atom D525 (2 core | 4 threads) | ASrock mini-ITX | 4 GB DDR3 800MHz | Western 1TB GreenPower | Fortron 200W 80-BronzePlus | ftp, web, mumble, vpn, Servio DLNA share system, komplet PLEXI case
    NetBook: ASUS Eee1001PQ (violet) | 1,6 ATOM | 1 GB RAM | 250GB HDD | 1024x600 px LCD | baterie 7h :)
    FOTO: Olympus E-520 | 14-42 ZuikoDigital | 40-150 ZuikoDigital

  6. #6

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Tak jsem pořídil tenhle model:
    http://www.i4wifi.cz/MikroTik-Router...se-PoE-L5.html
    a hned první věc která mne nasrala, že antény v zadu nejsou odjímatelné - přičemž mi technik v i4wifi řekl, že jasně dokupte si externí ant. a ty se pak nahradí za ty malé...
    Ano nahradí, ale dokoupením 2ks pigtailů a rozebráním krytu a demontováním těch antén co jsou napevno /trapný/.

    Nicméně po prvním zkušebním nastavení mi běží wifina, ale na lan portech mi dhcp nepřiděluje IP, něco dělám špatně...

    Spíše mne napadá, jestli by někdo nebyl ochoten mi pár věcí z administrace ukázat někde třeba u pivka nebo dle domluvy...
    Co vy na to pánové ?
    Paul Atreides
    NPE-squad.com - Clan Leader

    COMP: Win7 x64 prof. | C2D E8400 3Ghz | ASUS P5B DeLuxe | Corsair 6000 MB DDR2 800MHz | ASUS GTX 560 Ti 1GB-DDR5 | SB Audigy SE 7.1 | Seagate 1000GB & 500GB (šuple WD 320GB) | Corsair 520W | 26" LG fullHD 1920x1080px 8ms
    NAS-server: Win Home Server 2011 | 1,6 Atom D525 (2 core | 4 threads) | ASrock mini-ITX | 4 GB DDR3 800MHz | Western 1TB GreenPower | Fortron 200W 80-BronzePlus | ftp, web, mumble, vpn, Servio DLNA share system, komplet PLEXI case
    NetBook: ASUS Eee1001PQ (violet) | 1,6 ATOM | 1 GB RAM | 250GB HDD | 1024x600 px LCD | baterie 7h :)
    FOTO: Olympus E-520 | 14-42 ZuikoDigital | 40-150 ZuikoDigital

  7. #7

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Mohu klidně poradit třeba přes teamviewer, případně osobně v Plzni...

    Edit: ideálně piš na mail vladimir.smitka@lynt.cz, čtu to zde jen ve volném čase...
    Naposledy upravil Smitka; 20.12.2013 v 21:59.
    Aby mě práce bavila, udělal jsem si vlastní a založil Lynt :-)

  8. #8

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Pro dhcp by mělo stačit nastavit 3 věci:

    1) vytvořit "IP - Pool" s adresami, které bude dhcp server rozdávat
    2) vytvořit "IP - DHCP server - DHCP" přiřazený správnému interface s přiřazeným poolem
    3) nastavit parametry pro "IP - DHCP server - Networks" pro subnet, který obhospodařuje

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/18179268/mik.jpg (v mém případě mám DHCP v síti 192.168.1.224/2
    Aby mě práce bavila, udělal jsem si vlastní a založil Lynt :-)

  9. #9

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Ahoj,

    dhcp i wifi jsem už nějak zprovoznil, spíš mne napadá, jak složité je nastavit firewall alespoň na pár dnů.
    Chystám se totiž mezi svátky kdy nikdo nebude v práci to zařízení zapnout a zároveň mám objednán kurz na seznámení se se zařízením, který mi šéf zaplatí, nicméně než bude toto školení, rád bych, aby to prozatím běželo a dalo by se říct, že alespoň trochu "bezpečně"...
    Ještě se na to podívám co a jak a když si nebudu vědět rady, tak ti písnu email - DÍKY..

    PS: Dal bych K+, ale nemohu, páč jsem ještě nerozdal dalším...
    Paul Atreides
    NPE-squad.com - Clan Leader

    COMP: Win7 x64 prof. | C2D E8400 3Ghz | ASUS P5B DeLuxe | Corsair 6000 MB DDR2 800MHz | ASUS GTX 560 Ti 1GB-DDR5 | SB Audigy SE 7.1 | Seagate 1000GB & 500GB (šuple WD 320GB) | Corsair 520W | 26" LG fullHD 1920x1080px 8ms
    NAS-server: Win Home Server 2011 | 1,6 Atom D525 (2 core | 4 threads) | ASrock mini-ITX | 4 GB DDR3 800MHz | Western 1TB GreenPower | Fortron 200W 80-BronzePlus | ftp, web, mumble, vpn, Servio DLNA share system, komplet PLEXI case
    NetBook: ASUS Eee1001PQ (violet) | 1,6 ATOM | 1 GB RAM | 250GB HDD | 1024x600 px LCD | baterie 7h :)
    FOTO: Olympus E-520 | 14-42 ZuikoDigital | 40-150 ZuikoDigital

  10. #10

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Nejzákladnější bezpečnostní pravidla jsou následující (wan inteface je eth1-wan, a vnitrni sit 192.168.1.0/24 je pres eth2-lan):

    Kód:
    /ip firewall filter
    
    add chain=input action=accept comment="povolit navazana spojeni" connection-state=established
    add chain=input action=accept comment="povolit souviseji spojeni" connection-state=related
    add chain=input action=drop comment="zahodit chybna TCP spojeni" connection-state=invalid protocol=tcp
    add chain=input action=accept comment="povolit ping" protocol=icmp
    add chain=input action=drop comment="zahodit prichozi z netu" in-interface=eth1-wan
    Osobně jako základ používám následující konfiguraci, která se lépe rozšiřuje:

    Kód:
    /ip firewall filter
    
    add chain=forward action=accept comment="povolit navazana spojeni" connection-state=established
    add chain=forward action=accept comment="povolit souviseji spojeni" connection-state=related
    add chain=forward action=drop comment="zahodit chybna TCP spojeni" connection-state=invalid protocol=tcp
    add chain=forward action=accept comment="povolit lokalni sit" in-interface=eth2-lan src-address=192.168.1.0/24
    add chain=forward action=log comment="logovani forward" disabled=yes log-prefix="DROP forward:"
    add chain=forward action=drop comment="zahodit vse ostatni"
    
    add chain=input action=accept comment="povolit navazana spojeni" connection-state=established
    add chain=input action=accept comment="povolit souviseji spojeni" connection-state=related
    add chain=input action=accept comment="povolit ping" protocol=icmp
    add chain=input action=drop comment="zahodit chybna TCP spojeni" connection-state=invalid protocol=tcp
    add chain=input action=accept comment="povolit lokalni sit" in-interface=eth2-lan src-address=192.168.1.0/24
    add chain=input action=log comment="logovani input" disabled=yes log-prefix="DROP input:"
    add chain=input action=drop comment="zahodit vse ostatni"
    
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat out-interface=eth1-wan
    Povolí ICMP (což můžu pak zakázat, jeslti to nechci, ale pro úvodní rozchození se to může hodit) a pak povolí navázaná a související spojení (dobré třeba pro FTP), povolí přístup na mikrotik z vnitřní sítě (to pak také omezuji). A udělá nat pro vnitřní síť.

    Pak to jde dále zlepšovat různými pravidly na blokaci běžných útoků, blokování scanování portů atd.

    Pokud jde o školení Mikrotik, tak je to jedna z věcí, které nabízíme Děláme i školení na Cisco, Linux a Microsoftí produkty.
    Aby mě práce bavila, udělal jsem si vlastní a založil Lynt :-)

  11. #11

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    Citace Původně odeslal Smitka Zobrazit příspěvek
    Pokud jde o školení Mikrotik, tak je to jedna z věcí, které nabízíme Děláme i školení na Cisco, Linux a Microsoftí produkty.
    Předpokládám, že školení není v praze že ?
    Koupil jsem zařízení u i4wifi a tak jsem chtěl i školení u nich.. Ale zatím to vyloženě objednané není (sice jsem napsal že je, ale spíš jsem to uvedl jako, že to mám určitě v plánu objednat)...
    Nicméně šéf určitě bude koukat i na cenu za školení, takže klidně to může být i jinde, ale asi stále v praze
    Paul Atreides
    NPE-squad.com - Clan Leader

    COMP: Win7 x64 prof. | C2D E8400 3Ghz | ASUS P5B DeLuxe | Corsair 6000 MB DDR2 800MHz | ASUS GTX 560 Ti 1GB-DDR5 | SB Audigy SE 7.1 | Seagate 1000GB & 500GB (šuple WD 320GB) | Corsair 520W | 26" LG fullHD 1920x1080px 8ms
    NAS-server: Win Home Server 2011 | 1,6 Atom D525 (2 core | 4 threads) | ASrock mini-ITX | 4 GB DDR3 800MHz | Western 1TB GreenPower | Fortron 200W 80-BronzePlus | ftp, web, mumble, vpn, Servio DLNA share system, komplet PLEXI case
    NetBook: ASUS Eee1001PQ (violet) | 1,6 ATOM | 1 GB RAM | 250GB HDD | 1024x600 px LCD | baterie 7h :)
    FOTO: Olympus E-520 | 14-42 ZuikoDigital | 40-150 ZuikoDigital

  12. #12

    Standardní Re: Nákup nového routeru od Mikrotiku - instalace

    My většinou děláme individuální školení přímo u zákazníka, je to výhodné pro všechny strany - my nemusíme pronajímat prostory, zákazník nemusí nikam cestovat, školíme jen to, co zákazník potřebuje, je větší prostor na diskuzi nad konkrétními problémy, také odfiltrujeme účastníky, kteří se prostě jedou ulejt z práce a najíst .

    Školeními u i4wifi jsem také prošel a určitě to není ztráta času. Velkou výhodou jejich školení je, že jsou i s certifikací MTCNA, a to my nabídnout bohužel nemůžeme.
    Aby mě práce bavila, udělal jsem si vlastní a založil Lynt :-)

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 28.07.2009, 17:25
  2. Odpovědí: 27
    Poslední příspěvek: 10.08.2006, 13:57
  3. Nákup nového PC a Win XP
    Založil 24-bit v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 13
    Poslední příspěvek: 15.07.2004, 12:51

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •