Výsledky 1 až 7 z 7

Téma: [1/2011] miniPCIe Wi-Fi

  1. #1

    Standardní [1/2011] miniPCIe Wi-Fi

    Zdravíčko,
    hledám miniPCI-e Wi-Fi kartu s trochu specifickými požadavky:
    1) podpora 802.11 b/g/n (5 GHz nevyžaduji)
    2) ovladač musí být schopen běžet v 32b OS s aktivním PAE (konkrétně WinServer 2003 Standard - mám tak k dispozici 4 GB RAM a plnou kompatibilitu se vším)
    3) nutná podpora režimu "běžet jako AP"

    Na zbytku (výrobce, ...) mi nezáleží.

    Intel 5100, co v ntb mám, splňuje pouze bod č. 2, ale s externí anténou je OK aspoň na příjem.
    Zkoušel jsem tedy štěstí na ebay, koupil jsem Atheros AR5008-3NX, který by AP mode nejspíš podporovat měl - http://www.tspan-systems.com/pt/AR50083NX.htm
    Solution Highlights
    Second generation ultra high-performance MIMO wireless LAN client
    and access point solution
    IEEE draft 802.11n wireless LAN client and AP technology
    Realita je ovšem jiná + je to asi nějakej kousek z USA, který podporuje pouze 11 a ne 13 channelů. S modnutým ovladačem z laptopvideo2go se mi podařilo sítě na 12. a 13. channelu aspoň vidět, ale připojit jsem se k nim stejně nedokázal (na routeru bylo stále vidět akorát STA-ASSOC, jakože se to snaží připojit, ale neúspěšně). Nicméně mám pocit, že to není "referenční" kousek, ale možná nějaká "lite verze" na modrém PCB a možná funkčně okleštěná, netuším.
    Krom toho Atheros ovladač neuměl běžez při aktivním PAE (měl jsem za to, že se to omezení týká jen PCI - nikoliv PCI-e zařízení)...
    Kartu tedy po dohodě s prodejce vracím a sháním něco jiného.

    Ještě doplním, že se jedná o notebook MSI GT628-636XCZ a limitace na konkrétní "certifikovany" zařízení (jako u HP, Lenova atd.) tam není, může jít tedy teoreticky o jakoukoliv miniPCI-e kartu.

    Díky za tipy.

    P.S.: Wi-Fi router mi vážně neraďte, "čím míň krabic a kabelů s sebou, tím líp".
    "Internet je místo, kde většina žen jsou ve skutečnosti chlapi, chlapi jsou chlapi a většina dětí jsou agenti FBI." | "Kdo chce kam, pomozme mu tam." | "Neexistují velké problémy, ale malá kladiva."

  2. #2

    Standardní Re: [1/2011] miniPCIe Wi-Fi

    Podle toho, k čemu jsem se zatím dohledal, umí karty od Ralinku "Soft AP", což bude nejspíš to, co hledám, v jejich podání.
    Zde zmiňují podporu na kartách Ralink řady 2500.
    Z webu Ralinku jsem pochopil, že by to měly podporovat všechny jejich karty a předpokládám tedy, že můj tip s čipem RT3091 to bude podporovat rovněž.
    Pochopil jsem to správně?
    Na webu Ralinku rovněž uvádějí i plnou podporu Win2003, takže by ovladač snad mohl být funkční i s PAE, což by byla pecka největší.
    Naposledy upravil JejKey; 05.01.2011 v 21:03.
    "Internet je místo, kde většina žen jsou ve skutečnosti chlapi, chlapi jsou chlapi a většina dětí jsou agenti FBI." | "Kdo chce kam, pomozme mu tam." | "Neexistují velké problémy, ale malá kladiva."

  3. #3

    Standardní Re: [1/2011] miniPCIe Wi-Fi

    APcko by teoreticky melo jet rozjet na libovolnem HW, je to jen otazka SW (AP jde udelat i z iphonu). Samozrejme pokud to nejaky chip podporuje od vyrobce, tak je to jednozduzsi, ale Ralink se mi jako firma moc nezda, ikdyz v nekolika APckach (CC&C) funguji docela vpohode. Osobne pouzivam pouze Atheros.
    desktop: i5-2500K@3700MHz, MSI P67A-C43-B3, 2x4GB Kingston Value, Sapphire 5850 Xtreme 1GB 850/1100, 2xWD10EALX fake RAID-1, LG W2600HP-BF S-IPS,Razer DiamonBack, Seasonic SS-400ET-F3, Windows 7 x64 SP1 + ubuntu x64
    notebook: IBM T41p, 1.7 Pentium M, 14" 1400x1050, 1.5GB RAM, 40GB 4200r, Ubuntu 9.04
    ultraportable: IBM X41, 12" XGA 1.5GHz Dothan, 2GB RAM, 32GB CF Pretec 233x SSD, Ubuntu 9.10
    repro: Teufel Concept E Magnum PE 5.1

  4. #4

    Standardní Re: [1/2011] miniPCIe Wi-Fi

    Díky za odpověď.
    V čem konkrétně se ti Ralink nezdá? Špatná podpora, poruchovost?
    Atheros je u mě asi nepoužitelnej kvůli ovladačům, předtím WiFina do PCI v PC byla taky nepoužitelná v PAE režimu - tam jsem si to ale vysvětlil tím, že je to v PCIčku. Bohužel, že to není záležitost rozhraní, ale spíš konkrétního ovladače, jsem nečekal, protože tady na miniPCIe je to totéž. Potřetí se už spálit nechci a nejlíp mi zatím vychází právě ten Ralink.
    "Internet je místo, kde většina žen jsou ve skutečnosti chlapi, chlapi jsou chlapi a většina dětí jsou agenti FBI." | "Kdo chce kam, pomozme mu tam." | "Neexistují velké problémy, ale malá kladiva."

  5. #5

    Standardní Re: [1/2011] miniPCIe Wi-Fi

    Ralink je IMO dost noname, za kvalitni wifi chipsety se IMO povazuji atheros, pripadne intel. Realtek ci Ralink se davaji do tech nejlevnejsich zarizeni, ale jak jsem napsal, vylozene spatnou zkusenost s nima nemam, v nekolika APckach funguji dobre. nic jineho nez to zkusit ti asi nezbude. Jeste bych doplnil, ze ovladacu na atheros karty je vice, podstate by mel fungovat ovladac od libovolne karty co ma shodny chipset. pokud ten atheros jeste mas, dal bych mi jeste sanci s jinym ovladacem.
    desktop: i5-2500K@3700MHz, MSI P67A-C43-B3, 2x4GB Kingston Value, Sapphire 5850 Xtreme 1GB 850/1100, 2xWD10EALX fake RAID-1, LG W2600HP-BF S-IPS,Razer DiamonBack, Seasonic SS-400ET-F3, Windows 7 x64 SP1 + ubuntu x64
    notebook: IBM T41p, 1.7 Pentium M, 14" 1400x1050, 1.5GB RAM, 40GB 4200r, Ubuntu 9.04
    ultraportable: IBM X41, 12" XGA 1.5GHz Dothan, 2GB RAM, 32GB CF Pretec 233x SSD, Ubuntu 9.10
    repro: Teufel Concept E Magnum PE 5.1

  6. #6

    Standardní Re: [1/2011] miniPCIe Wi-Fi

    Ovladače jsem zkoušel všechny, co jsem našel. Krom pár oficiálních na různých mirrorech taky různé verze neoficiálních z atheros.cz i modnuté z fora laptopvideo2go.com, přičemž poslední zmiňované ovladače na tom byly v kombinaci s s Atheros Client Utility asi nejlíp. Nicméně s žádným jsem se nedočkal avizované podpory AP modu a taky mi s žádným nefungovala síťovka v PAE modu (tam začínám mít pocit, že je to feature všech jejich ovladačů - ale nemám jim to za zlé, protože PAE není nijak moc používany).

    Co se Intelu týká, tak 5100 AGN, co mám v ntb, je jako klient na takovy normální používání naprosto OK, ale nepodporuje AP režim a ovladačově je docela osekanej (nejde změnit MAC, nejde nastavit 40 MHz šířka pásma pro použití 802.11/n).
    "Internet je místo, kde většina žen jsou ve skutečnosti chlapi, chlapi jsou chlapi a většina dětí jsou agenti FBI." | "Kdo chce kam, pomozme mu tam." | "Neexistují velké problémy, ale malá kladiva."

  7. #7

    Standardní Re: [1/2011] miniPCIe Wi-Fi

    Dnes mi přišel onen SparkLAN WPER-116GN s Ralinkem RT3090 a umí vše, co potřebuju, včetně běhu v PAE režimu. Jednoznačně palec nahoru.
    "Internet je místo, kde většina žen jsou ve skutečnosti chlapi, chlapi jsou chlapi a většina dětí jsou agenti FBI." | "Kdo chce kam, pomozme mu tam." | "Neexistují velké problémy, ale malá kladiva."

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. 3DMark 2011 - vysledky
    Založil Haste v sekci fóra Srovnávací a diagnostické testy
    Odpovědí: 13
    Poslední příspěvek: 23.01.2014, 20:32

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •