Dost by ma zaujimali hlavne nazory ludi nie priamo technicke argumenty.

V roku 1995-6 sme si domov zaobstarali Win95 ako prveho zastupcu 32bitovych operacnych systemov. V tej dobe uz mnoho vyrobcov SW ohlasovalo ze ich nasledovne produkty budu urcene vyhradne na tento OS, pricom trh sa rapidne zacal menit.

Macintosh sa v tom obdobi stiahol do kategorie v akej ho pozname dnes - sice drahy ale ultra kvalitny system.

V roku 1995-2001 som velmi nevidel vyhody medzi 16 a 32 bitovymi aplikaciami. Napriek tomu ze odbornici vychvalovali mnoho SW produktov (povedzme si na rovinu - hier) ako nadherne ukazky novych technologii tak pri porovnavani povedzme Warcraftu 2 so Starcraftom by ste vela rozdielov v konecnom vysledku asi nenasli. Paradoxom je mozno to ze aj DOS umoznoval rozne 32bitove rozsirenia (napriklad mozno niektory pamataju Dos4GW) a prave preto by ste u tychto hier vela rozdielov nenasli - obe bezali jaks taks 32bitovo.

To aky velky rozdiel je medzi 16 a 32 bitmi vsak plne demonstrovali az neskorsie aplikacie (a hry) take ktore prisli po roku 2001 a ukazali co to znamena mat doma 1 gigabyte ram a podobne.

Su ludia ktory mi aj dnes tvrdia ze Photoshop a 8gb ram je rychlejsie ked clovek pracuje s naozaj velkymi fotografiami. Nieco na tom urcite bude, ale ludia uz pomlcia o tom ked sa takyto system zrube a na disku sa vam zrazu vytvori 8 gigovy memory dump.

Paradoxom je ze vyssie parametre takehoto systemu automaticky znamenaju aj vyssie byt sekundarne naroky, a to je nieco co si kazdy majitel cerstvo nainstalovaneho windows 95 uvedomil a zistil ze jeho 50mb disk je totalne plny a system sotva pracuje.

Zaujimave na tom je ze historia sa plne opakuje. Ohromne velke ram, znamenaju aj ohromne velke virtualne pamate a teda katastroficke znizenie vykonu systemu v ten moment ked sa disk zacne vyuzivat miesto pamate. SSD nastastie tento problem do buducna (a mozno aj dnes) riesia, nicmenej predstava ze musim drzat na disku tolko volneho miesta kolko mam ram + nieco na swap (ak chcem aby cast zle kodenych aplikacii bezala spravne) ma v dnesnej dobe kedy uz swap povazujem za prezitok priam desi.

Rozhodne chcem vyuzit plny potencial mojho CPU, preto si 64bit OS zozeniem, avsak predbezne to vyzera tak ze za vyssi vykon zaplatim dan v podobe vyssich narokov.

Cyklus platformy win32 teda zabral takmer 15 rokov, pricom prve 32 bitove jadra boli k dispozicii uz o 5 rokov skorej. Prve 64bitove jadra AMD predstavilo tesne po roku 2001 a plneho vyuzitia 64bitov ako platformy sa pomaly ale isto asi este len dockame v buducnosti. Ak sme dnes s 64bitmi tam kde bol Win95 v roku 1995 s 32 bitmi tak dufam ze sa do 5 rokov s 64rkou dockame niecoho coho by sme sa na 32 bitoch nedockali nikdy.

Je pravdou ze uz dnes najdeme aplikacie ktorych efektivita a funkcnost je priamo urcena 64bitovou podporou, avsak niesom stale presvedceny o jasnych vyhodach takychto rieseni.


Aky je vas nazor? Myslite ze 64 bitov vyuzijete uz dnes k beznym funkciam ktore budu z toho benefitovat, alebo treba cakat az sa tie vyhody zacnu prejavovat?