Výsledky 1 až 7 z 7

Téma: Napájení 1W LED na 230V

  1. #1

    Standardní Napájení 1W LED na 230V

    Řeším teď, jak co nejefektivněji napájet výkonové 1W LED (350mA), dejme tomu cca 5ks v sérii, ze síťového napětí. Mám to na osvětlení do interiéru ke stolu, k PC. Nejefiktivněji myslím v poměru "efektivnosti přeměny energie/cena/rozměry". Nemůžu najít nic rozumného, nevíte o něčem zajímavém?

    mé požadavky:
    - bezpečnost zapojení (asi bych se nepouštěl do rozkuchávání měničů v úsporkách, narazil jsem i na takovou možnost, navíc na hrátky s úpravama tráfek si moc netroufám)
    - žádné blikání LED na frekvenci 50/100Hz. I když to oko teoreticky nepostřehne, chci rovné světlo (to je ale pojmenování )
    - ideálně ještě možnost regulovat potenciometrem/fotoodporem proud, ale není to nutné. U řešení a) není problém

    co jsem našel:
    a) klasické řešení převodu na nízké napětí trafem, a diody bych napájel DC/DC spínaným měničem řízeným proudem LED. Na to už mám odzkoušené jednoduché zapojení s NCP3065.
    - velikost zdroje (10VA trafo), neefektivnost, relativně vysoká cena

    a2) *přidáno
    převod na nízké napětí nějákým zásuvkovým spínaným zdrojem. Napájení LED stejně, jako v a)


    b) narážím jen na schématka pro napájení obyčejných led (20-50mA) se sériovým kondenzátorem.
    Např. tady: http://www.belza.cz/ledlight/leddriver1.htm, nebo trochu jinak tady: http://www.belza.cz/ledlight/leddriver2.htm
    - Jednoduché, malé, levné, ale jen pro malé proudy kolem 30mA, potřebuju proud 10x větší. Navíc může blikat.

    c) koupit si hotovou krabičku, třeba toto: http://www.e-light.cz/svitidla/6257/
    - vysoká cena, nemožnost regulace proudu. Nevíte, co je uvnitř?
    Naposledy upravil Firuz; 29.11.2009 v 00:09.
    . . . if you dont live for something you will die for nothing
    Q9300 + Ninja | EP35-DS4 | 8GB | HD4670 + AC S1 | 640 AAKS, 320GB YS, 1.5TB EVDS | SH-S203B | Corsair VX450 | HP ZR24w
    M-Audio Revolution 5.1 | Marantz PM4001 | EPOS ELS-3 | Sennheiser HD555->595
    C7D | 17-40, 50/1.4, 100/2.8, 70-300 | 430 EX II

  2. #2
    Member Avatar uživatele 007
    Založen
    31.07.2004
    Bydliště
    Mladá Boleslav
    Příspěvky
    225
    Vliv
    245

    Standardní Re: Napájení 1W LED na 230V

    Tady je levnější http://www.flajzar.cz/menice-zdroje-...o-1x1w-led.htm ,já k napájení 1W ledky použil spínaný zdroj k telefonu (99 kč),který sem upravil na 4V a použil předřadný odpor 1.5ohm.
    C2D 4600,2*Kingston HyperX 1GB PC3200,Leadtek 7600GT,UATA 120G SEAGATE Barracuda+SATA 250G SEAGATE Barracuda,ADMtek AN983 10/100 PCI,Asus P5PE-VM,GSA 4163B,GCC 4480B,19\"LCD LG-L194WT-SF

  3. #3

    Standardní Re: Napájení 1W LED na 230V

    Citace Původně odeslal 007 Zobrazit příspěvek
    Tady je levnější http://www.flajzar.cz/menice-zdroje-...o-1x1w-led.htm ,já k napájení 1W ledky použil spínaný zdroj k telefonu (99 kč),který sem upravil na 4V a použil předřadný odpor 1.5ohm.
    Potřebuju napájet víc diod (cca 5),ten tvůj odkazovaný je jen pro jednu, proto je tak levný
    Od Flajzara se mi líbí tady třeba tento:http://www.flajzar.cz/menice-zdroje-...6-x-1w-led.htm
    - No zatím mi vychází jako nejlepší, pořídit nějáký takový zdroj, na něj připojit těch 5-6 diod.

    - Kromě tohodle jednoduchého světla bych stejně rád udělal druhé regulované na osvícení monitoru pro práci večer, filmy... Tam bych chtěl regulovat proud bílých led ručně + autoregulace podle intenzity okolního světla. Mám zálusk přidat k tomu ještě jednu RGB, ladit si barvu podle přání . Tady bych mohl použit nějáký takový spínaný zdroj napětí a dál bych si reguloval proud podle potřeby (v případě bílé+rgb až 4 nezávislé zdroje proudu).

    Variantu se spínaným zdrojem jsem si vůbec neuvědomil, přidávám variantu a2) spínaný zdroj, dál (regulovatelný) zdroj proudu s DC/DC meničem (NCP3065).
    . . . if you dont live for something you will die for nothing
    Q9300 + Ninja | EP35-DS4 | 8GB | HD4670 + AC S1 | 640 AAKS, 320GB YS, 1.5TB EVDS | SH-S203B | Corsair VX450 | HP ZR24w
    M-Audio Revolution 5.1 | Marantz PM4001 | EPOS ELS-3 | Sennheiser HD555->595
    C7D | 17-40, 50/1.4, 100/2.8, 70-300 | 430 EX II

  4. #4

    Standardní Re: Napájení 1W LED na 230V

    Citace Původně odeslal Firuz Zobrazit příspěvek

    c) koupit si hotovou krabičku, třeba toto: http://www.e-light.cz/svitidla/6257/
    - vysoká cena, nemožnost regulace proudu. Nevíte, co je uvnitř?
    Uvnitř je normální spínaný zdroj a pokud je to "lepší" měnič tak má proudovou zpětnou vazbu (=nenastavuje se konstantní napětí na LEDce, ale konstantní proud). Tohle proudové řešení je mnohem lepší, protože pak jas LEDky nekolísá a hlavně je regulace plynulejší a citlivější.

    Jinak to řešení s předřadným kondíkem nesplňuje požadavek na bezpečnost máš to galvanicky spojené se sítí. Ale pro větší proud to jde upravit celkem snadno - prostě tam dáš větší kondík.

    Pak jsou ještě tyto možnosti:
    Obyčejný obvod pro spínáky s proudovou zpětnou vazbou pomocí operáku - schéma mohu dodat.
    Kombinace spínáku a předřadného kondíku - pak to jde napájet rovnou z 230V.
    Spínat rovnou 230V, ale to chce navinout vlastní trafo.
    I pes ma svuj den .... a dnes je ten den a já jsem ten pes.

  5. #5

    Standardní Re: Napájení 1W LED na 230V

    Citace Původně odeslal Iguaner Zobrazit příspěvek
    Uvnitř je normální spínaný zdroj a pokud je to "lepší" měnič tak má proudovou zpětnou vazbu (=nenastavuje se konstantní napětí na LEDce, ale konstantní proud). Tohle proudové řešení je mnohem lepší, protože pak jas LEDky nekolísá a hlavně je regulace plynulejší a citlivější
    Potřeba proudového zdroje je jasná, pokud nějákou hotovou krabičku, tak jedině takto (obě odkazované jsou zdroje I=350mA). Pro normální světlo bez potřeby regulace půjdu nejspíš tady do toho. Jednoduché, má to i nějákou ochranu, malé, bezpečné, jen trochu dražší.

    Citace Původně odeslal Iguaner Zobrazit příspěvek
    Jinak to řešení s předřadným kondíkem nesplňuje požadavek na bezpečnost máš to galvanicky spojené se sítí. Ale pro větší proud to jde upravit celkem snadno - prostě tam dáš větší kondík.
    No právě, bezpečnost, To zapojení mi přijde takové nedokonalé a nebezpečné. Nejradši bych toto řešení vypustil.

    Citace Původně odeslal Iguaner Zobrazit příspěvek
    Pak jsou ještě tyto možnosti:
    Obyčejný obvod pro spínáky s proudovou zpětnou vazbou pomocí operáku - schéma mohu dodat.
    Kombinace spínáku a předřadného kondíku - pak to jde napájet rovnou z 230V.
    Spínat rovnou 230V, ale to chce navinout vlastní trafo.
    Toto mě zajímá! Spínákem myslíš spínaný měnič předpokládám, že? Stavěl jsem si takový zdroj s NCP3065 , tam jsem dělal zpětnou vazbu klasicky odporem v sérii s LED, napětí na odporu přímo do ZV obvodu (ještě jsem zapojil přes odporový dělič potenciometr pro regulaci). Super na tom švábu je, že má napětí pro řízení ZV jen asi 200mV, velká výhoda kvůli malému ztrátovému výkonu na snímacím odporu. Nemyslíš to zapojení s OZ tak, že odpor se použije menší (je na něm menší napětí = menší ztráta) a OZ napětí znásobí a pošle na úrovni 1,25V (standartní napětí) do švábu? Nějáké konkrétní schéma jsem ale neviděl, jen už mi tady takové řešení někdo říkal To tvé schéma by mě zajímalo.

    Spínat rovnou z 230V určitě ne, do stavby nečeho takového se pouštět raději nebudu, ani trafo bych si nedokázal navinout...

    Tu kombinaci předřadného kondíku a "spínáku" myslíš na stejném principu, jako napájet jen LED? Tzn. taky potřeba velkého kondíku?
    Naposledy upravil Firuz; 03.12.2009 v 05:44. Důvod: překlepy
    . . . if you dont live for something you will die for nothing
    Q9300 + Ninja | EP35-DS4 | 8GB | HD4670 + AC S1 | 640 AAKS, 320GB YS, 1.5TB EVDS | SH-S203B | Corsair VX450 | HP ZR24w
    M-Audio Revolution 5.1 | Marantz PM4001 | EPOS ELS-3 | Sennheiser HD555->595
    C7D | 17-40, 50/1.4, 100/2.8, 70-300 | 430 EX II

  6. #6

    Standardní Re: Napájení 1W LED na 230V

    Citace Původně odeslal Firuz Zobrazit příspěvek
    Toto mě zajímá! Spínákem myslíš spínaný měnič předpokládám, že? Stavěl jsem si takový zdroj s NCP3065 , tam jsem dělal zpětnou vazbu klasicky odporem v sérii s LED, napětí na odporu přímo do ZV obvodu (ještě jsem zapojil přes odporový dělič potenciometr pro regulaci). Super na tom švábu je, že má napětí pro řízení ZV jen asi 200mV, velká výhoda kvůli malému ztrátovému výkonu na snímacím odporu. Nemyslíš to zapojení s OZ tak, že odpor se použije menší (je na něm menší napětí = menší ztráta) a OZ napětí znásobí a pošle na úrovni 1,25V (standartní napětí) do švábu? Nějáké konkrétní schéma jsem ale neviděl, jen už mi tady takové řešení někdo říkal To tvé schéma by mě zajímalo.
    Něco takového jsem myslel. Schéma viz příloha. Ale nejsem si jistý, jestli jde o finální verzi - ty hodnoty když tak bude nutné "poladit" (hlavně kolem toho tranzistoru nebo tam dát možná MOSFET). A doporučuji se vyhnout použití obvodu MC34063 a jemu podobných - s tím mi to moc nechodilo, ale dát tam něco, co má PWM. Ten OZ musí být rail-to-rail. A tím poťákem se dá regulovat celkem v pohodě jas.
    Přiložené obrázky Přiložené obrázky
    I pes ma svuj den .... a dnes je ten den a já jsem ten pes.

  7. #7

    Standardní Re: Napájení 1W LED na 230V

    Mi to s tím NCP3065 funguje dobře. MC34063 je vlastně to samé.
    Tady takto to mám zapojené, hodnoty odporů kolem potenciometru jsem ještě odlaďoval. (Horní a spodní maxima nejsou moc stabilní, závisí logicky hodně na napájecím napětí. Protože to napájím z baterky, ještě jsem to pak doplnil alespoň nějákou stabilizací zenerkou.)
    Přiložené obrázky Přiložené obrázky
    . . . if you dont live for something you will die for nothing
    Q9300 + Ninja | EP35-DS4 | 8GB | HD4670 + AC S1 | 640 AAKS, 320GB YS, 1.5TB EVDS | SH-S203B | Corsair VX450 | HP ZR24w
    M-Audio Revolution 5.1 | Marantz PM4001 | EPOS ELS-3 | Sennheiser HD555->595
    C7D | 17-40, 50/1.4, 100/2.8, 70-300 | 430 EX II

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Zapojení svítivých LED
    Založil Johny_g v sekci fóra Elektronika a bastlení
    Odpovědí: 69
    Poslední příspěvek: 16.06.2016, 08:20
  2. TN + LED
    Založil pppaajjaa v sekci fóra Monitory
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 02.09.2009, 15:22
  3. LED Bulbs s Luxeon 3W nebo 5W
    Založil Martin3 v sekci fóra Elektronika a bastlení
    Odpovědí: 12
    Poslední příspěvek: 24.06.2008, 16:22
  4. Jak z PCI 2.1 udelat PCI 2.2 ? (USB 2.0 radic)
    Založil Anunnaki v sekci fóra Elektronika a bastlení
    Odpovědí: 14
    Poslední příspěvek: 12.09.2007, 22:10
  5. úprava LCD na LED podsvícení?
    Založil Firuz v sekci fóra Monitory
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 19.09.2006, 15:41

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •