Ahoj,
Snad mi prominete delší post, ale snad tak předejdu nejasnostem a možná to pomůže i dalším
Byl jsem postaven před úkol upgradovat 3 roky staré PC a protože nemám přehled v současné situaci a trendech, tak bych vás rád požádal o pomoc kudy nasměrovat svou pozornost.
Něco jsem už vybrousil (viz. 3 možnosti níže), ale uvítám zkušenosti a tipy co pustit ze zřetele a co doporučujete. Nové PC by mělo vydržet zase tak 3 roky. A o co nejnižší cenu tolik nejde, spíš o vhodné sladění komponent a co nejlepší poměr cena/výkon. Cenu upgradu sem odhadoval podle rozsahu na 5k (varianta1) až 12k bez daně, ale není to striktní požadavek, jen by se nemělo šetřit za každou cenu a ani rozhazovat zbytečně.
Současná konfigurace pro stávající práci v podstatě vyhovuje, ale doba pokročila a změní se trochu i využití.

Stávající stav:
CPU Intel Core2Duo E6400 (2,1GHz@3,2GHz), MB GigaByte 965P-DS4, 4GB RAM, grafika ATI X1950Pro… PC je ve 2D tiché a tak by to mělo zůstat

Stávající využití:

domácí PC, multimédia a internet, ale hlavně zpracování fotek (!) (Photoshop, Lightroom apod.), komprese videa (DVD, DivX apod.) a občasné hraní her (akce, sport)

Nové využití:

stávající + navíc přibude zpracování HD videa (AVCHD) a to jistě s požadavkem na výkon zamíchá

Podle toho co jsem zatím vybrousil, a tak vidím 3 cesty upgradu s tím, že konkrétní modely jsou orientační:

Grafika se mění určitě:
ATI HD5770 (konkrétní model nevím)
- i když to není primárně herní PC, tak hrát se na něm sem tam bude a od toho se to odvíjí a je pak jedno jestli se hraje 1x za měsíc nebo denně
- ATI HD5770 by mohlo na rozumné hraní stačit, hrát se bude na LCD s rozlišením 1920x1200, stávající X1950Pro už nové hry moc nestíhá
- možná ještě ATI HD5850 pokud přinese něco podstatného jinak mi přijde 2000 navíc zbytečné (tišší chlazení ve 2D nebo nezbytný výkon pro 24“ monitor co nezvládne HD5770ka)
- nVidia dnes tahá imho za kratší konec, proto ji nezkoumám

Varianta 1:
jenom nové CPU Pentium Dual-Core E6300 nebo něco podobného

Varianta2 (AMD):
CPU Phenom II X4 955 BE (nebo Athlon II X4 630)
MB Gigabyte GA-MA790XT-UD4P
4GB (2x2) DDR3 (A-Data nebo Kingston, typ nevím, opět se počítá s nějakým o/c)

Varianta3 (Intel):
CPU Core i5 750
MB Gigabyte GA-P55-UD4 - Intel P55
4GB (2x2) DDR3 (A-Data nebo Kingston, typ nevím, opět se počítá s nějakým o/c)

Varianta1 je sice nejlevnější a i když bych doufal v o/c tak mám obavu, že to moc velký nárůst výkonu nepřinese

U variant 2 a 3 není preferován ani jeden výrobce CPU, takže flame není na místě, spíš cena/výkon nebo snadnost chlazení (kvůli tichu). RAMku nevím přesně, počítá se jako obvykle s nějakým o/c a asi bude rozdíl jestli to bude k AMD nebo k Intelu.
Uvítám každý tip na vhodný směr/variantu nebo konkrétní komponentu (MB, RAM, GPU) která stojí za povšimnutí. Jde i o čas, proto to nelze řešit způsobem „počkej do ledna, bude nový CPU XY core i3, grafika XYZ apod.“ a proto taky píšu tento post a nejsem líný abych čekal až mi to vyřešíte a současně projíždím fórum a weby a jde mi ze všech testů a recenzí hlava kolem.

Díky za vaše postřehy.