Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Výsledky 1 až 25 z 49

Téma: CRT vs LCD

  1. #1

    Standardní CRT vs LCD

    Pred pár mesiacmi som si za lacný peniaz zohnal CRT monitor ktorý si už nejaké tie roky odslúžil v nemenovanej bratislavskej PC herni a porovnal ho so svojím LCD monitorom. Približne pol roka z roku 2008 som používal LCD a druhý polrok CRT.

    tu sú teda výsledky...

    "CRT Monitor spôsobuje červené oči"
    toto je mýtus spôsobený tým že si ludia nastavovali jas na maximum. Ak tak jas nastavíte a budete sa do monitoru pozerať tak vaše oči dostanú naozaj zabrať a zčervenajú vám po pár hodinách práce.

    nejakým spôsobom dosiahnite aby na vašom monitore bola vidieť proste tma a nič iné. potom stiahnite jas z maxima tak aby obraz bol úplne čierny a neboli viditelné zlatavé okraje okolo. vaše oči sa vám za to poďakujú.

    CRT teda nespôsobuje červené oči pokial ste opatrný, ale je faktom že jeho blikanie je dráždivejšie ako mäkké menenie farieb LCD.

    Mýtus "LCD monitor má kvalitnejší obraz/CRT monitor má kvalitnejší obraz"
    záleží od toho čo chcete zobrazovať. Oba typy monitorov majú výhody i nevýhody ktoré sa premietnu aj do kvality obrazu.

    CRT je vhodný na:
    - televíziu/video v počítači
    - 3d hry

    LCD je vhodný na:
    - prácu s textom
    - zobrazovanie 2d grafiky (podmienkou je čo najvyššie natívne rozlíšenie monitoru, minimálne 1280x1024)

    CRT dokáže svojimi vlastnosťami vyleštiť nedokonalosti obrazu spôsobené kompresiou a tiež vyhladiť dokonalú ostrosť u 3d grafiky. Efekt Antialiasingu je u neho silnejší než u LCD, práve z toho titulu že nezobrazuje pixel ako dokonale ostrý štvorec, ale ako bod s mierne rozliatimi okrajmi. Jeho zobrazenie rýchlych scén a tiež rýchlych efektov je v tomto smere zatiaľ neprekonané. Niečo ako latencia tu neexistuje, obraz sa zobrazí viacmenej okamžite.

    LCD naprotitomu je vždy šetrné k očiam, pretože sa nedívate do žiarivky, ale len do zatienej xenonovej lampy, ktorá nebliká, ale svieti a len mení farby na filtri. okrem toho dokonalá ostrosť jeho obrazu menej núti ostriť na objekt ktorý ostrý nieje. písmená sa preto vždy zobrazia jasnejšie a oko s nimi môže pracovať jednoduchšie.

    naproti tomu ale všetky LCD monitory s ktorými som pracoval mali tú nevýhodu že efekt Antialiasingu úplne zabili, pretože ich raster zhoršil zrnitosť, dalšou nevýhodou boli latencie pri ktorých LCD nestíhalo zobraziť niektoré blikania v obraze ktoré boli žiadané + samozrejme nutnosť natívneho rozlíšenia je veľmi limitujúca. LCD okrem toho nebolo schopné podať tak dokonalú čiernu ako CRT.

    Testované monitory:
    LCD: Belinea, 19 palcov, 1280x1024, 75hz. (max 1280x1024 75hz)
    CRT: IBM g96, 19 palcov, 1280x1024 75hz (max 1600x1200 70hz)

    Verdikt: Asi budem používať oba, ale neviem ako sa mi zmestia na stôl... CRTčko je velké ako krava a LCDčko mám s velkým otočným stojanom celkovo mi ale viac sadli výhody CRT pretože pozerám na počítači telku (aj dvbt) a tiež preto že niesom pri práci s fotografiami limitovaný natívnym rozlíšením. Obecne sa tiež má za to že LCD zobrazia menej farieb než CRT, určitý rozdiel som pozoroval, ale neviem povedať či je to len rozdielne podanie farieb rozličnými monitormi, alebo je to naozaj menšou paletou fariem u LCD.

    v konečnom dôsledku obe technológie majú stále čo ponúknuť.
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  2. #2
    Senior Member Avatar uživatele DOC_ZENITH
    Založen
    24.05.2005
    Bydliště
    Praha 14 hloubětín.
    Příspěvky
    1 296
    Vliv
    255

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Taky k tomu něco napíšu.

    Vždy jsem používal CRT. Asi před rokem kdy má 11-ti letá IBM P200 (21 palcový CRT) pomalu ale jistě začala už lehnce ztrácet kontrast jsem se rozhodl přejít na LCD. Po pár recenzích jsem šel do HP w2408h.

    Říkal jsem si když už upgrade tak na Full HD. Na CRT jsem předtim hrál v 1600x1200 a ve win 1280x960. Toto LCD mělo velice pěkné recenze, lesklý povrch je pro mě OK, obvzláště když monitor má pak lepší barvy, atd. Jednalo se o 8-bit TN panel, ne 6-bit, jeden z mála Full HD bez inputlagu, prostě jsem si říkal, tohle bude ono.

    Ovšem ihned jakl jsem se do toho trošku pustil tak jedno zklamání předhánělo druhé. Napřed jsem se vrhnul na Full HD rip filmu. No oproti CRT žádnej posun spíš k horšímu (hodnotim oproti staré P200), barvy ve filmu horší, ačkoliv plocha vypadala výrazně a ostře. Vylejzaly na mě kompresní artefakty a hlavně pozorovací úhly, dívám se na monitor rovně z 1 metru a oranžovou mam nahoře červenou a dole zelenou a to doslova. Nedalo se to. Posadil jsem se do sedačky a neviděl jsem nic. Co je těch 170 stupŇu ve specifikacích? Nepochopil jsem. Asi hranice kdy ještě jde přečíst text... aha, tak to ok.

    Dále jsem pak zjistil, že mě z monitoru extrémě pálej oči, po 14 ti dnech používání jsem z něj dostal zínět spojivek což se mi s CRT v životě nestalo. Všichni mi radili, stáhni jas, no jo, ale pod 40% jasu už z těch vivid barev neni vůbec nic a je to jako bych na CRT dal kontrast na 50% a doháněl to jasem... prostě obraz na blití. Vždy když jsem si v noci z mé černé (ehm šedé flekaté) plochy otevřel bílé okno prohlížeče, tak mě to úplně uzemnilo jako bych se podíval do lampy.

    Monitor jsem prodal a nyní jsem zastáncem toho, že ať si říká kdo chce co chce, TN monitory jsou nepoužitelné, ostatní typy LCD tak trochu pokud vám nevadí inputlag a nechcete po nich pohyb a nestále máte v místnosti světlo takže vám to nebude vypalovat oči.

    V současné době mam NEC Multisync FE1250+ 22 palcový CRT a to je zatim nej obraz co jsem kdy u PC viděl, na LCD přejít nemohu, nepůjdu k horšímu, tak čekám na technologii co to vše nahradí, snad se dočkám než mi ty NECy (mam 2) a ještě jeden Dell stejné úhlopříčky odejdou.

    Co se televizí týče, tak LCD, no stejnej humus jak u PC, Plazmy už ujdou, ale hold se nedaj udělat v malý úhlopříčce, takže to jako monitor hold nepoužiju.

    Štvou mě tyhle trendy. Najednou všichni dělaj bílý plastvý kompy, tak stříbrná rádia a televize, pak zas všichni černý a stříbrnou je problém sehnat. Tohle je podobný. Napadlo vůbec někoho že jsou tu tací co se nenechaj unýst marketingem a opravdu to LCD nechtěj, ba co vůbec někteří i nesnesou, co si člověk může vybrat za alternativu a nenechat tam nad 50 klacků.....
    Naposledy upravil DOC_ZENITH; 25.01.2009 v 16:00.
    The best Unreal Tournament maniac.

  3. #3

    Standardní Re: CRT vs LCD

    2DOC_ZENITH:
    Příští týden budu přecházet doma z CRT na LCD. Studování parametrů a výběru jsem věnoval cca 4 měsíce. Doma mám Hyundai Q790. Ve škole jsem měl při kanceléřském použití možnost pracovat na TN panelech. Ano, souhlasím, že v oblasti zobrazení mají LCD panely problémy. Ale jsou zde jiné aspekty, kde nás posunuly LCD dále.
    Je to třeba velikost zobrazovací plochy. Dost dobře si nedokážu představit na stole monitor CRT s úhlopříčkou 24 palců. Ač se výrobci CRT dost snažili, tak problém hloubky monitoru je o velkých úhlopříček dost omezující. Dále je tu spotřeba elektrické energie. Ne, nebudu tu onanovat nad penězi za propálenou elektřinu ani vykřikovat cosi o sponzorství Čezu, jak je dnes moderní. Problém, o kterém jsem při recenzích počítačových komponent nezaslechl ani slovo, je vyzářené teplo, které hlavně v malých a dobře izolovaných místnostech dost ohřívá vzduch. Jistě, výkony okolo 100 W odpovídají jedné žárovce. Ale když si člověk vezme třeba výkonnější počítač má 300 W, tak si rozmyslí, jestli k tomu dá v dané úhlopříčce třeba 50 W LCD nebo 150 W CRT.
    Work station 1
    AMD Athlon X2 2100@3048 MHz, A-DATA 2 GB DDR2 800 Extreme Edition, Gigabyte GA-MA790X-DS4, ATI HD 3850 512 MB, Hitachi A7K1000 500 GB 32 MB SATAII 7200 ot. + WD 5000AAKS 500 GB 16 MB 7200 ot. + Seagate Barracuda 160 GB 8 MB PATA 7200 ot., LITE-ON LDH-20A1S, Creative FPS 1600, LG W2600HP-BF black, Microsoft IntelliMouse Optical Black, Windows Vista SP2 32 bit.

    Work station 2
    AMD Athlon 1533 MHz, Kingston 512 MB DDR 333 CAS 2, MSI K7T 266 Pro, Inno3D GeForce 3 Ti200 64 MB, Maxtor DiamondMax D740X 40 GB 2MB 7200 ot., Teac W524E + Sony DDU1612, MediaForte PCP-256R, Samsung 15", PCLinuxOS

    Print & Backup server
    AMD K5 100 MHz, Noname 96 MB EDO, Tomato 5DVX, Noname SVGA 2 MB, WD 1 GB + WD 64AA 6,4 GB 2MB 5400 ot., Sony 52x, HP 610c, Hyundai ImageQuest Q790, DeLi Linux

  4. #4

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Ja jsem take dost dlouho zvazoval prestup na LCD...
    Mel jsem 17" znacky co si uz nepamatuju (ale byl to supr monitor) a 20" eizo, ktery melo asi 50kilo (jsem na koleji, tak se sem tam stehuju a takovy monitor se pronese)
    Koupil jsem si Lenovo L220x a jsem stastnej (rikam si proc jsem to neudelal driv, za rozumnou cenu byly jen TN panely).
    Ma samozrejme nejaky minusy, jako preci jen horsi barvy nez eizo. Ale zabere mnohem min mista a suprove se mi na nej kouka.
    Rozhodne jsem si polepsil.

  5. #5
    Moderátor mince Avatar uživatele peta303
    Založen
    21.09.2003
    Bydliště
    PHA 4
    Věk
    41
    Příspěvky
    2 415
    Vliv
    294

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Obecně šetrnost k očím je mýtus, je to nesmysl, u CRT si alespoň člověk může stáhnout jas (bod pro CRT).

    Výhodou LCD je spotřeba a prostor, hmotnost, o tom není pochyb (bod pro LCD).

    Pro lepší barvy to chce kvalitní monitor, problém je černá, u CRT zas může být problém u konmvergence a geometrie (nerozhodně).

    Nemůžu si pomoci, ale je to nastejno, takže každý ať si pořídí, co pro jeho práci je vhodnější. A nezapomínat na osvětlení plochy za monitorem a dobré světelné podmínky na pracovišti, stejně jako na nutnost občas zaostřit jinam nebo se jít projít, ať se alespoň trochu šetří oči.

    Na kolej sjem si pořídil LCD v září 2006, domů v srpnu 2007, od začátku jsem ztrácel schopnost rozpoznávat tmavší odstíny a odešlo mi levé oko (z 0,25/0,25 na pravém a 0,5/0,75 na levém mám 0,5/075 a 0,5/2,75), nicméně s tím souvisí jak škola, tak hlavně práce, kde mi ubyla výuka a přibyla administrativa.

  6. #6
    Senior Member Avatar uživatele bukva
    Založen
    23.02.2003
    Bydliště
    Brno / Mladá Boleslav
    Věk
    38
    Příspěvky
    792
    Vliv
    281

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Takový srovnání by bylo vhodný před 5 lety, ale teď už je k ničemu, CRT jsou mrtvý, jsou mrtvý, brácho (tohle určitě bylo v nějakým filmu )

    Blízká budoucnost patří TFT dsiplejům a jejich obdobám (LCD, OLED, ...), i když teď zase někdo vymyslel "CRT", který ale nemá jedno elektronový dělo pro celej monitor, ale pro každej "pixel" zvlášť (takže to má taky pevnou matrici ("nativní rozlišení"), ale výhody CRT (prakticky nulová odezva, dokonalá černá, dokonalý pozorovací úhly) i LCD (dokonalá geometrie, malá hloubka, nízká váha), jinak je to něco mezi (spotřeba, šetrnost k očím).

    A ve vzdálenější budoucnosti třeba budeme mít i hezký 3D projektory z Minority Reportu.
    Naposledy upravil bukva; 25.01.2009 v 23:05.
    Myšlení zkresluje realitu.

  7. #7

    Standardní Re: CRT vs LCD

    hmm, na mojho acera 1951 (19", TN, 75hz, 4ms) pozeram naozaj MNOHO hodin denne a problem s ocami som nikdy nemal...
    MSI K8N Neo FSR, Sempron 2800+, 2x 512MB DDR, 7600GS, SB Live, 80 GB Maxtor, WD3200AAKS, LG GSA-H12L, Acer 1951Cs, G25, Genius SP-HF 2000X, N95

  8. #8

    Standardní Re: CRT vs LCD

    jako zavadu u CRT vidim casto mizernou ostrost minimalne v krajich (to ma kazdy CRT a nema to reseni), ktera vetsine lidi nepusobi prilis dobre na oci a nutnost vysoke obnovovaci frekvence (alespon 100Hz) pro klidny obraz, uz 85Hz muze nekomu vadit a v extremnim propade muze vyvolavat epilepsii. Argument vyhody CRT se stahnutim jasu nechapu, neznam LCD u ktereho nejde jas stahnout (casto bez znatelneho snizeni kontrastu).
    Ja osobne jsem po 21" flat trinitron IBM P260, ktere uz bylo mazle a melo velmi spatny kontrast, presel na samsung 2493HM (TN+), nyni na LG W2600HP-BF (S-IPS) a unava oci se subjektivne zlepsila (vuci CRT). Drive me po par hodinach palili oci, pri spravne nastavenem jasu to nyni nenastava.
    Naposledy upravil Petrik; 26.01.2009 v 12:23.
    desktop: i5-2500K@3700MHz, MSI P67A-C43-B3, 2x4GB Kingston Value, Sapphire 5850 Xtreme 1GB 850/1100, 2xWD10EALX fake RAID-1, LG W2600HP-BF S-IPS,Razer DiamonBack, Seasonic SS-400ET-F3, Windows 7 x64 SP1 + ubuntu x64
    notebook: IBM T41p, 1.7 Pentium M, 14" 1400x1050, 1.5GB RAM, 40GB 4200r, Ubuntu 9.04
    ultraportable: IBM X41, 12" XGA 1.5GHz Dothan, 2GB RAM, 32GB CF Pretec 233x SSD, Ubuntu 9.10
    repro: Teufel Concept E Magnum PE 5.1

  9. #9
    Senior Member Avatar uživatele Peca-on-line
    Založen
    24.01.2004
    Bydliště
    Trutnov
    Věk
    37
    Příspěvky
    2 612
    Vliv
    299

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Petrik Zobrazit příspěvek
    Argument vyhody CRT se stahnutim jasu nechapu, neznam LCD u ktereho nejde jas stahnout (casto bez znatelneho snizeni kontrastu).
    Já mám na svém lcd Hyundai W241D jas 90 % času na nule a když dělám v noci, tak bych si to často rád dal níž a prostě to nejde.
    Děkovat mi kromě karmy můžete také v BTC: 1JVRVYsWRYFb9AajzoHRVnmqjgpBjYmykr

  10. #10

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Peca-on-line Zobrazit příspěvek
    Já mám na svém lcd Hyundai W241D jas 90 % času na nule a když dělám v noci, tak bych si to často rád dal níž a prostě to nejde.
    Mas celkem asi 3 moznosti:

    1) stahnout barevne slozky v monitoru, kdyz si s tim chvili pohrajes, melo by jit vyladit barvy +- stejne jako normalne

    2) udelat si / stahnout icm/icc profil se stahnutyma barevnyma slozkama, coz je - totez jako 1. moznost, akorat SW

    3) pohrat si s controll panalem pro tvoji grafiku, napr. ATi CCC umi SW snizit jas i kontrast a melo by na to jit udelat hotkeys.

    Pro vsechny tyto moznosti samozrejme plati, ze tim snizis i kontrast, ale nekdy lepsi nez dratem do oka.
    desktop: i5-2500K@3700MHz, MSI P67A-C43-B3, 2x4GB Kingston Value, Sapphire 5850 Xtreme 1GB 850/1100, 2xWD10EALX fake RAID-1, LG W2600HP-BF S-IPS,Razer DiamonBack, Seasonic SS-400ET-F3, Windows 7 x64 SP1 + ubuntu x64
    notebook: IBM T41p, 1.7 Pentium M, 14" 1400x1050, 1.5GB RAM, 40GB 4200r, Ubuntu 9.04
    ultraportable: IBM X41, 12" XGA 1.5GHz Dothan, 2GB RAM, 32GB CF Pretec 233x SSD, Ubuntu 9.10
    repro: Teufel Concept E Magnum PE 5.1

  11. #11
    Senior Member Avatar uživatele Peca-on-line
    Založen
    24.01.2004
    Bydliště
    Trutnov
    Věk
    37
    Příspěvky
    2 612
    Vliv
    299

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Petrik Zobrazit příspěvek
    3) pohrat si s controll panalem pro tvoji grafiku, napr. ATi CCC umi SW snizit jas i kontrast a melo by na to jit udelat hotkeys.
    Hmm, pokud to půjde snadno nastavit a zase vrátit zpět, tak by to mohla bejt cesta, vyzkouším.
    Děkovat mi kromě karmy můžete také v BTC: 1JVRVYsWRYFb9AajzoHRVnmqjgpBjYmykr

  12. #12

    Standardní Re: CRT vs LCD

    obecne názory aké tu vidím a aké vídam na konkurenčnom PC fóre sú asi také že na PC fóre mi topic zamkli pretože sa so mno začali hádať modi fóra o objektivite testu

    Obecne povedali že belinea ktorú som testoval je šunt. včera som preventívne otestoval aj 26 palcový TFT televízor Samsung ktorý stál 20 000 a podla špecifikácií mal najlepšie parametre vo svojej triede. jedným slovom jeho obraz je strašný humus

    Miesto čiernej je "diera" - pocit že vidím za obraz, rôzne farby mali rôzne pozorovacie uhly, obraz sa neskutočne vlnil aj keď som telku zapojil na DVD prehrávač.

    stručne povedané mám z toho ten pocit že 17 palcový monitor AOC na ktorý sa dívam teraz je aspoň 10x lepší než hociktoré LCD.

    Máte ale niekto praktickú skúsenosť monitormi Eizo?
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  13. #13
    Senior Member Avatar uživatele falcon
    Založen
    02.02.2005
    Bydliště
    okres Chrudim
    Věk
    39
    Příspěvky
    641
    Vliv
    248

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Tak to se ani nedivim ze ti to zamkli jestli jsi tam psal takovehle plky...17" CRT AOC 10x lepsi nez kdejake LCD??
    Ja prechazel z 19" CRT EIZO (pravda jeste non-flat) s nakupni cenou okolo 30k na 20" LCD LG se S-IPS za nejakych 12k...a jedine v cem bylo to EIZO lepsi byla odezva, ale stejne me pri hrani online spis omezuje debilni linka. CRT ve skrini, LCD na stole...co je teda lepsi?
    Navic delat si celkovy nazor na LCD pri testovani 26" v TNku je taky hodne objektivni
    Naposledy upravil falcon; 26.01.2009 v 14:41.
    COMP n.2.0 - CPU: Intel i7-4770K@3,7 (1,05V) + TR HR-01, RAM: G.SKILL RipjawsX DDR3 2x8GB 1600MHz CL9, MB: GB Z87X-D3H, VGA: ASUS GTX660Ti TOP 2GB, HDD: Samsung SSD 250GB Basic, WD 2TB AV-GP, CASE: miniRaven "prototype", PSU:Seasonic SS-660XP2 F3 Platinum 660W, DVDRW: LG, MOUSE: Gigabyte M6880, SND: FiiO E10 OLYMPUS + Audio-Technica ATH-T500, LCD: 24" DELL U2412M, NET: Wi-Fi 16MBit Tlapnet (NEW)
    BACKUP - CPU: Intel C2Q Q9400@3,4 (8x425) + TRU120E, RAM: 6GB A-DATA EE 800, MB: GB EP45-DS3P (F8), VGA: Sapphire 5850 Extreme 1GB, HDD: WD 640GB AAKS, CASE: 3R System 101 Silver |falcon edition| PSU: Corsair HX520, DVDRW: Samsung SH-S182M, LCD: 20" LG L2000C-SF
    Casemod miniRaven - "forever" on progress.....Mazda 6 2.0 Combi TE (08´) consumption

  14. #14
    Moderátor Avatar uživatele daso
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Ceska Lipa
    Příspěvky
    2 462
    Vliv
    292

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    Testované monitory:
    LCD: Belinea, 19 palcov, 1280x1024, 75hz. (max 1280x1024 75hz)
    CRT: IBM g96, 19 palcov, 1280x1024 75hz (max 1600x1200 70hz)
    75Hz u CRT je doufám překlep nebo uvedené závěry platí pro tuto frekvenci?

    Jinak k diskuzi: myslím, že i dnes může být tohle srovnání pro mnohé zajímavé a aktuální. Zkuste ji udržet v objektivní rovině.
    ASRock ALiveNF6P-VSTA | AMD Athlon64 (Orleans) 1,8@2,4 GHz 1,4 V | 2,5 GB DDR2 | nVIDIA GeForce 7600 GS | MAXTOR DM10 250 GB | LG GSA-4165B
    ---
    ◄ ΔΑςΙΔ ΒΟΩΙΕ ►
    On the 8th day God created David Bowie.

  15. #15

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    obecne názory aké tu vidím a aké vídam na konkurenčnom PC fóre sú asi také že na PC fóre mi topic zamkli pretože sa so mno začali hádať modi fóra o objektivite testu

    Obecne povedali že belinea ktorú som testoval je šunt. včera som preventívne otestoval aj 26 palcový TFT televízor Samsung ktorý stál 20 000 a podla špecifikácií mal najlepšie parametre vo svojej triede. jedným slovom jeho obraz je strašný humus

    Miesto čiernej je "diera" - pocit že vidím za obraz, rôzne farby mali rôzne pozorovacie uhly, obraz sa neskutočne vlnil aj keď som telku zapojil na DVD prehrávač.

    stručne povedané mám z toho ten pocit že 17 palcový monitor AOC na ktorý sa dívam teraz je aspoň 10x lepší než hociktoré LCD.

    Máte ale niekto praktickú skúsenosť monitormi Eizo?
    26" LCD samsung za 20k bude dozajista naprosto otresny smejd, ostatne jako vetsina samsungu, to na tak kvalitni 17" AOC, ktere byly mazle uz z tovarny, mit rozhodne nemuze
    Kam jsi mel toho samsunga zapojeneho a jak je stary (rok vyroby)?
    desktop: i5-2500K@3700MHz, MSI P67A-C43-B3, 2x4GB Kingston Value, Sapphire 5850 Xtreme 1GB 850/1100, 2xWD10EALX fake RAID-1, LG W2600HP-BF S-IPS,Razer DiamonBack, Seasonic SS-400ET-F3, Windows 7 x64 SP1 + ubuntu x64
    notebook: IBM T41p, 1.7 Pentium M, 14" 1400x1050, 1.5GB RAM, 40GB 4200r, Ubuntu 9.04
    ultraportable: IBM X41, 12" XGA 1.5GHz Dothan, 2GB RAM, 32GB CF Pretec 233x SSD, Ubuntu 9.10
    repro: Teufel Concept E Magnum PE 5.1

  16. #16
    Senior Member Avatar uživatele bukva
    Založen
    23.02.2003
    Bydliště
    Brno / Mladá Boleslav
    Věk
    38
    Příspěvky
    792
    Vliv
    281

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Diskuzi nelze udržet v objektivní rovině, protože záleží na zcela konkrétní implementaci technologie.
    Jsou mizerná i špičková CRT a mizerná i špičková LCD.
    Objektivní snad je jen to, že je pořád lepší mizerné LCD (jaké mají třeba mobily nebo PDA) než mizerné CRT (protože to je nekoukatelný).
    Naposledy upravil bukva; 28.01.2009 v 01:43.
    Myšlení zkresluje realitu.

  17. #17
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Závěry uživatele Mir jsou přinejmenším značně subjektivní, ne-li sporné...
    Nicméně zdržte se zbytečných invektiv a přispívejte pokud možno konstruktivními názory na téma CRT/LCD.

    Osobně jsem přešel z 17" CRT Eizo T57s (CRT-Trinitron) na 22" HP 2245w (LCD-TN) a polepšil jsem si akorát tak v úhlopříčce, konvergenci a geometrii; kontrast a hlavně barvy se srovnat v žádném případě nedají.

    Ale s ohledem na to, že PC doma používám spíš velmi pasivně na internet, filmy, archivaci foto, tak mě to moc netrápí... Ocením víc tu nižší spotřebu a rozměry (hlavně hloubku; i přesto, že HP je svým ultrastojanem ultraneúsporné ).
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  18. #18

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Marty:
    obecne som sa stretol s názorom, ktorý diskutujúci vydávali za všeobecne prijímanú pravdu a to že LCD monitory sú lepšie než CRT monitory. aký je tvoj názor?


    to daso:
    na CRT som štandardne fungoval na 1024x768 pri 100hz (velmi dobrý obraz aj na prijímanie TV či už analog alebo digital). velkosť desktopu je primeraná aplikáciám ktoré používam. na LCD som štandardne fungoval na 1280x1024

    časť mojich záverov je subjetívna z toho titulu že využitie TV tunera a DVD na mojom PC je viac než časté a CRT sa tam užije viac než LCD. to sa u tých dvoch konkrétnych kusov monitorov dá porovnať pri tých parametroch ktoré som nastavil zámerne na rovnaké hodnoty aby som videl čo sa stane ak dva monitory o rovnakej uhlopriečke ale rôznej technologii zobrazuju.

    chcel som vidieť hlavne to čo spraví 75hz u LCD a u CRT pri rovnakom rozlíšení a osobne som prišiel na to že až tak zásadný rozdiel to nieje čo do blikavosti a únavy očí, ale je tam zásadná výhoda pre LCD pokial ide o čítanie textu z monitoru a zásadná výhoda pre CRT ak ide o dynamickú graflku (3d alebo animácie).

    ak by som ale mal LCD monitor ktorý má rozlíšenie 1600x1200 pri 70hz tak tam by ma rozhodne viac zaujímala kvalita obrazu, pretože rozlíšenie je jediná vec ktorá môže LCD technologii pomôcť pri odstránení polovice negatívnych javov.

    problém je bohužial ten že sú ludia ktorý kúpia monitor čo má 30 palcov ale ak by sme previedli rozlíšenie na DPI tak by to malo rozlíšenie rovnaké ako mať 1024x768 na 15 palcovom LCD monitore. dôležitá je hustota tých bodov, nie ani tak celkové výsledné rozlíšenie.
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  19. #19
    Senior Member Avatar uživatele Peca-on-line
    Založen
    24.01.2004
    Bydliště
    Trutnov
    Věk
    37
    Příspěvky
    2 612
    Vliv
    299

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    problém je bohužial ten že sú ludia ktorý kúpia monitor čo má 30 palcov ale ak by sme previedli rozlíšenie na DPI tak by to malo rozlíšenie rovnaké ako mať 1024x768 na 15 palcovom LCD monitore. dôležitá je hustota tých bodov, nie ani tak celkové výsledné rozlíšenie.
    Promiň, ale teď plácáš nesmysly. Ujasni si co je rozlišení monitoru, DPI a velikost pixelu. A pokud chceš tvrdit že čím vyšší DPI, tím líp, tak to prosím nesděluj jako fakt, ale jako svůj osobní názor. Já třeba mám radši velkou plochu než minipixely.
    Děkovat mi kromě karmy můžete také v BTC: 1JVRVYsWRYFb9AajzoHRVnmqjgpBjYmykr

  20. #20
    Senior Member Avatar uživatele bukva
    Založen
    23.02.2003
    Bydliště
    Brno / Mladá Boleslav
    Věk
    38
    Příspěvky
    792
    Vliv
    281

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    dôležitá je hustota tých bodov, nie ani tak celkové výsledné rozlíšenie.
    To je hodně minoritní názor sdělovaný zde jako nepopiratelný fakt.

    Ve skutečnosti jsou všechny parametry (celková fyzická velikost plochy, rozlišení a z toho vycházející DPI) rovnocenné a rozhodně není pravda, že by práve DPI bylo zásadní.
    Jenže stejně ve všech těchto parametrech vyhraje LCD, protože ačkoliv některé CRT dokážou zobrazit ještě vyšší rozlišení než LCD (které lze teď levně sehnat v 2048x1152 ... samozřejmě i drahé 2560x1600), tak skoro žádné CRT nemá natolik dobrou konvergenci aby se na to dalo dívat, navíc to ani nezobrazí při koukatelné obnovovací frekvenci.

    Tudíž i ve velikosti plochy, i v použitelném rozlišení a DPI (1680x1050 na 19' a to nepočítám notebooky) vyhrává LCD.
    Myšlení zkresluje realitu.

  21. #21
    Administrátor マツダ mince Avatar uživatele Marty
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Praha, Sanctuary
    Věk
    41
    Příspěvky
    8 225
    Vliv
    300

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    Marty:
    obecne som sa stretol s názorom, ktorý diskutujúci vydávali za všeobecne prijímanú pravdu a to že LCD monitory sú lepšie než CRT monitory. aký je tvoj názor?
    Záleží na použití. Můj kolega v práci si před cca. 14 dny přinesl domů nové CRT, protože ho prostě ocení víc.
    "Všeobecná pravda" že LCD jsou lepší je daná asi tím, že většina těch, co to tvrdí, ocení více vlastnosti, které jsou u LCD lepší než u CRT. Velikost, spotřeba, ostrost, ...

    Citace Původně odeslal bukva Zobrazit příspěvek
    Tudíž i ve velikosti plochy, i v použitelném rozlišení a DPI (1680x1050 na 19' a to nepočítám notebooky) vyhrává LCD.
    To každopádně, mj. díky ostrosti LCD - při vysokém DPI CRT nemá šanci.
    CUBE> 3570K IHS mod@ 4.4 GHz + NH-U9B ◦ 16 GB ◦ ASUS P8Z77-M ◦ HD7850 2GB @ 1110/5480 + Mk 26 ◦ 240 GB SSD ◦ SS-II 380 W ◦ LIAN LI PC-V351B plexi mod ◦ LG IPS231p
    WORK> HP EliteBook 840 G5 ◦ i7 8550U 1.8/4.0 GHz ◦ 32 GB DDR3 ◦ 512 GB nVME SSD ◦ 14.1" 1920x1080 LED + 2x 24" ASUS FullHD ◦ Win10 Enterprise
    SERVER> HP ProLiant Microserver Gen8 ◦ Intel Core i5-3540T ◦ 16 GB DDR3 ◦ 180 GB SSD + 4 TB WD GREEN + 3x3 TB WD RED RAID5 ◦ 10GbE NIC
    PHOTO> Canon EOS 70D ◦ EF 70-200/4L ◦ EF-S 10-18 STM ◦ EF 50/1.8II ◦ EF-S 40/2.8 STM ◦ Yongnuo YN-568EX ◦ Tamrac 5534
    HOMECINEMA> TV Samsung LE40B650 40" FullHD ◦ DVD Pioneer DV-310K ◦ AVR Yamaha RX-V359 ◦ SPK Dexon Allegro 5.0
    OTHERSTUFF> Mikrotik RB750GL ◦ HP PS1810-8G ◦ UniFi AP AC LR ◦ OKI MB461
    ◦ Canon PiXMA MG5350

  22. #22

    Standardní Re: CRT vs LCD

    u mna to jednoznacne vyhrava 19" lcd.
    po obrovskom dpi naozaj netuzim, stacilo mi moje predosle 17" crt ktore "zvladalo" 1600x1200. ad1 vsetko bolo tak prtave ze som na to nevidel a ad2 60hz a obraz pochodujuci po obrazovke podla momentalnej nalady monitoru nebol nic moc...
    MSI K8N Neo FSR, Sempron 2800+, 2x 512MB DDR, 7600GS, SB Live, 80 GB Maxtor, WD3200AAKS, LG GSA-H12L, Acer 1951Cs, G25, Genius SP-HF 2000X, N95

  23. #23

    Standardní Re: CRT vs LCD

    mno to koľko bodov dokáže ten či oný monitor zobraziť na plochu považujem za veľmi dôležitý faktor pokial ide o dosahovanie jemnosti obrazu... hovorím to ako človek čo pracuje s fotografiou a mám odskúšané čo to s klasickou fotografiou i digitálnou fotografiou (rozumej zväčšeniny o rozmere 2x3 metre).

    Ak hrám napríklad hru Heroes of Might and magic III tak pretože hra funguje v rozlíšení 1024x768 a môj monitor má natívne rozlíšenie 1280x1024 tak zákonite dôjde k tomu že obraz bude zaťažený rastrom. ak by ale môj LCD monitor mal natívne rozlíšenie o niečo vyššie tak raster sa síce tiež prejaví, avšak nie tak dramaticky aj z toho dôvodu že pixely budú menšie. skúste si napríklad pozrieť DOS prostredie na monitore s rozlíšením 1024x768 a 1280x1024. ten posun kvôli rastru je tam extrémne viditelný a pri vyšších natívnych rozlíšeniach na tú istú plochu bude stále menší a menší. skúšal som to na jednom prastarom LCD paneli a mojím druhým monitorom, ale dospel som k názoru že ak LCD tak s rozlíšením nad 1600x1200, avšak pri velkosti okolo 19-20 palcov (väčšia plocha má stále tendencie raster zhoršovať i pri vyšších rozlíšenach)

    z hladiska estetického musím povedať že je dobrý určitý pomer medzi ostrosťou a rozmazanosťou a od toho sa aj vyvinul antialiasing a k tomu smeruje mnoho dnešných grafických technologii.

    paradoxom je napríklad aj to že Microsoft už pred rokmi začal vyvíjať tool pre postprocessing textu ktorý ho "vylepší" formou aby aj na dokonale ostrom LCD monitore vyzeral trochu menej ostro (akoby bol na CRT ). tomuto postupu sa hovorí ClearType a pokiaľ máte vistu, alebo internet explorer 7.0 tak ste si toho možno všimli.



    to je tiež môj subjektívny názor, avšak je zaujímavé sledovať ako vyvíjané SW riešenia korigujú HW nedostatky ktoré sú dané práve až prílišnou presnosťou - tým myslím aj niektoré shadre ktoré sa používajú aj k realtime postprocessingu videa.

    LCD mám rád napríklad kvôli faktu že prenos obrazu je kompletne digitálny nevyžadujúc prácu RAMDAC grafickej karty, obecne som vždy oceňoval u LCD aj to že text som písal a videl som ho vždy. rovnako miesto na stole a v neposlednej rade to že LCD monitor si môžem dovoliť zavesiť za môj záložný zdroj bez strachu že pri prvom výpadku odpálim baterku nadmernou spotrebou.

    ak však prišlo na podávanie farieb, dynamiku, jemnosť obrazu... zatiaľ ma CRT nadchlo a LCD sklamalo. a to vždy ak pominiem pár pohľadov na jeden LCD monitor Philips Brillance. boli mi ale odporučené LCD monitory Eizo. máte niekto skúsenosť?
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  24. #24
    Senior Member Avatar uživatele Peca-on-line
    Založen
    24.01.2004
    Bydliště
    Trutnov
    Věk
    37
    Příspěvky
    2 612
    Vliv
    299

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    mno to koľko bodov dokáže ten či oný monitor zobraziť na plochu považujem za veľmi dôležitý faktor pokial ide o dosahovanie jemnosti obrazu...
    Tak jistě, to je definice, že čím větší DPI tím jemnější/detailnější obraz, ale já to třeba za výhodu nepovažuju. Stolní monitor s pixelama menšíma než 0.25mm je pro mě otravný, protože všechno je strašně mrňavý a to mě nutí koukat zblízka a zbytečně si namáhat zrak, anebo měnit velikosti písma v programech, což je taky otrava. Nejvíc mi vyhovuje pixel sice okolo 0,27-28mm.

    (Podotýkám, že oči mám naprosto zdravý, žádný dioptrie.)
    Naposledy upravil Peca-on-line; 28.01.2009 v 23:27.
    Děkovat mi kromě karmy můžete také v BTC: 1JVRVYsWRYFb9AajzoHRVnmqjgpBjYmykr

  25. #25
    Senior Member Avatar uživatele bukva
    Založen
    23.02.2003
    Bydliště
    Brno / Mladá Boleslav
    Věk
    38
    Příspěvky
    792
    Vliv
    281

    Standardní Re: CRT vs LCD

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    sMicrosoft už pred rokmi začal vyvíjať tool pre postprocessing textu ktorý ho "vylepší" formou aby aj na dokonale ostrom LCD monitore vyzeral trochu menej ostro (akoby bol na CRT ). tomuto postupu sa hovorí ClearType a pokiaľ máte vistu
    Ve skutečnosti si toho všimli všichni už v roce 2001, když si nainstalovali WinXP.

    Nicméně ClearType neslouží k tomu, aby bylo písmo míň ostrý, ale k tomu, aby mělo větší duktus (zjednodušeně řečeno aby bylo opticky "tučnější", i když to není přesně ono. Respektive tam jde o to, jak dosáhnout tloušťky zřeba 1,2 nebo 1,5 bodu LCD).
    Myšlení zkresluje realitu.

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Ostrosť a šum na LCD vs. CRT
    Založil e1 v sekci fóra Digitální foto a video
    Odpovědí: 13
    Poslední příspěvek: 18.02.2008, 21:55
  2. Reklamácia LCD SONY HS74P X-Black
    Založil GABO v sekci fóra Reklamace a §
    Odpovědí: 10
    Poslední příspěvek: 16.11.2006, 13:14
  3. LCD funguje iba so zapojenym CRT
    Založil ace960 v sekci fóra Monitory
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 28.03.2006, 19:27
  4. Koupě monitoru pro ženskou 15" LCD vs. 17" LCD
    Založil Slimák v sekci fóra Nákupní poradna
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 07.03.2006, 15:07
  5. repas vs novy monitor...CRT vs LCD
    Založil jago v sekci fóra Monitory
    Odpovědí: 7
    Poslední příspěvek: 09.06.2004, 09:51

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •